Independent Trader.pl - Niezależny Portal Finansowy Ostatnie artykuły http://independenttrader.pl/rss Tue, 25 Apr 2017 10:34:33 +0200 <![CDATA[Wartość czy perspektywa dużych zysków? Jakie akcje wybierać?]]> Benjamin Graham, autor słynnej książki „Inteligentny inwestor”, wyróżnił dwa typy spółek giełdowych. Pierwsze z nich charakteryzowały się dużą wartością wewnętrzną, natomiast drugie znaczącym potencjałem do wzrostu. Chociaż od tamtego czasu minęło niemal 100 lat, spostrzeżenia Grahama nie straciły na aktualności. Z kolei dane historyczne pozwalają nam określić, które z dwóch rodzajów spółek przyniosły inwestorom większe zyski.

]]>
http://independenttrader.pl/wartosc-czy-perspektywa-duzych-zyskow-jakie-akcje-wybierac.html Fri, 21 Apr 2017 15:44:00 +0200
<![CDATA[Wybory we Francji. Strefa euro w opałach]]> Pięcioletnia kadencja Francoisa Hollande'a we Francji dobiega końca. Okres ten nie będzie najlepiej wspominany przez naród francuski, któremu ciężko wymienić chociaż jeden z sukcesów prezydenta, poza tym, że nie zdecydował się kandydować w kolejnych wyborach. W ciągu kilku ostatnich lat Unia Europejska, której trzon stanowią Francja oraz Niemcy, straciła na sile, co dobitnie podkreślił Brexit. Jedną z przyczyn był kryzys imigracyjny, który Francuzi mocno odczuli na swojej skórze. Kolejne problemy to biurokratyzacja gospodarki, a w efekcie odpływ dobrze płatnych miejsc pracy, głównie do Azji. Jak w przyszłości będzie wyglądać polityka Francji oraz Unii Europejskiej? Wiele powie nam na ten temat wynik wyborów prezydenckich, których pierwsza tura odbędzie się 23 kwietnia. Batalia o fotel prezydenta toczyć będzie się pomiędzy Marine Le Pen, Emmanuelem Macronem oraz Francoisem Fillonem.

]]>
http://independenttrader.pl/wybory-we-francji-strefa-euro-w-opalach.html Mon, 17 Apr 2017 16:41:00 +0200
<![CDATA[Najważniejsze wydarzenia minionych tygodni - kwiecień 2017]]> Wydarzenia w Syrii: Operacja fałszywej flagi?

Przed kilkoma dniami Stany Zjednoczone zbombardowały bazę powietrzną w Syrii. Była to reakcja na atak chemiczny przeprowadzony rzekomo na zlecenie syryjskiego przywódcy Baszara al-Asada.

]]>
http://independenttrader.pl/najwazniejsze-wydarzenia-minionych-tygodni-kwiecien-2017.html Thu, 13 Apr 2017 16:43:00 +0200
<![CDATA[Wywiad dla Radia Wnet]]> Drodzy Czytelnicy,

kilka dni temu udzieliłem wywiadu dla Radia Wnet. Rozmawialiśmy m.in. o wizycie wicepremiera Morawieckiego w Stanach Zjednoczonych, polityce prowadzonej przez Donalda Trumpa oraz potencjalnych efektach podwyżek stóp procentowych w USA.

Zachęcam do przesłuchania wywiadu.

Trader21

]]>
http://independenttrader.pl/wywiad-dla-radia-wnet.html Mon, 10 Apr 2017 12:22:00 +0200
<![CDATA[Światełko w tunelu dla węgla]]> Od wielu lat węgiel jako źródło pozyskiwania energii jest niesamowicie piętnowany. Mimo dostępności technologii ograniczającej emisje trujących cząstek to właśnie węglowi przypisuje się największy wpływ na ocieplenie klimatu, później przemianowane na zmiany klimatu. Zabieg marketingowy związany ze zmianą nazwy był konieczny, gdyż po blisko 20 latach okazało się, że klimat w ujęciu globalnym wcale się nie ociepla.

]]>
http://independenttrader.pl/swiatelko-w-tunelu-dla-wegla.html Thu, 06 Apr 2017 12:38:00 +0200
<![CDATA[Czym naprawdę jest Exchange Stabilization Fund? Cz. 2 - Propaganda]]> W pierwszej części artykułu pokazaliśmy, jak wielkie wysiłki podejmowane były w ramach ratowania systemu z Bretton Woods. Skomplikowane operacje finansowe nie stanowiły jednak głównej broni. Znacznie ważniejsza była zmiana sposobu myślenia większości społeczeństwa. W rozwiniętym kraju jest to zadanie trudne, ale wykonalne. Zwłaszcza, kiedy dysponuje się ogromnym budżetem.

]]>
http://independenttrader.pl/czym-naprawde-jest-exchange-stabilization-fund-cz-2-propaganda.html Tue, 04 Apr 2017 13:15:00 +0200
<![CDATA[FX Cuffs - 2 nominacje, 2 nagrody]]> Drodzy Czytelnicy,

wreszcie udało mi się znaleźć kilka minut, aby spokojnie usiąść do komputera, także korzystając z okazji chciałem Wam bardzo serdecznie podziękować za wszystkie głosy, które oddaliście na mnie zarówno w kategorii blog roku, jak i osobowość roku. 

Dzięki Wam awansowałem do ścisłego finału i ostatecznie wygrałem w obu kategoriach. Jest to szczególnie miłe, gdyż nagrodę za blog roku odebrałem drugi rok z rzędu. Jak to mówią - do trzech razy sztuka :-)

Podczas samej konferencji poprowadziłem także 1,5 godzinny wykład oraz wziąłem udział w 2 debatach. Dostęp do wszystkich nagrań otrzymam za około 3 tygodnie i od razu wrzucę je na nasz kanał na YT. 

Jeszcze raz wielkie dzięki,


Trader21

]]>
http://independenttrader.pl/fx-cuffs-2-nominacje-2-nagrody.html Mon, 03 Apr 2017 10:20:00 +0200
<![CDATA[Czym naprawdę jest Exchange Stabilization Fund? Cz. 1 – Finanse]]> Utrzymanie trwającej od 8 lat hossy wymaga częstych interwencji pozarynkowych. Zazwyczaj w takich wypadkach przypominamy o istnieniu Exchange Stabilization Fund. Wynika to głównie z faktu, że ESF jest wyłączony spod jakiejkolwiek kontroli.

Informacje zebrane na temat ESF są na tyle obszerne, że postanowiliśmy podzielić je na dwie części. Zapoznanie się z nimi pomoże Wam zrozumieć, jak wielki jest zakres oddziaływania Exchange Stabilization Fund.
 

]]>
http://independenttrader.pl/czym-naprawde-jest-exchange-stabilization-fund-cz-1-finanse.html Wed, 29 Mar 2017 14:35:00 +0200
<![CDATA[Najważniejsze wydarzenia minionych tygodni - marzec 2017]]> Giełda w USA: Kłopoty na horyzoncie

Przesłanka nr 1

Duże podmioty, zarówno korporacje jak i najwięksi inwestorzy indywidualni na giełdzie, zabezpieczają się przed spadkiem cen aktywów materialnych i finansowych, przyjmując pozycję krótką. W ten sposób minimalizują skalę strat prowadzonej przez siebie działalności. Dla przykładu, inwestor obawiający się spadków cen akcji w USA, może zabezpieczyć się shortując indeks S&P 500. Im większa jest obawa przed przeceną aktywów, tym większa jest skala shortujących.

]]>
http://independenttrader.pl/najwazniejsze-wydarzenia-minionych-tygodni-marzec-2017.html Thu, 23 Mar 2017 15:42:00 +0100
<![CDATA[Trzecia podwyżka i krach?]]> Wczoraj FED po raz trzeci z rzędu podniósł stopy procentowe. Przy tej okazji David Stockman przypomniał o popularnej w latach 70-tych zasadzie „three steps and stumble”. Zgodnie z nią, trzy kolejne podwyżki stóp procentowych miały zapowiadać spadki na rynku akcji. Sprawdźmy zatem czy powyższe stwierdzenie sprawdziło się w kolejnych dekadach.

]]>
http://independenttrader.pl/trzecia-podwyzka-i-krach-1.html Thu, 16 Mar 2017 14:12:00 +0100
<![CDATA[Zaproszenie na wykład na konferencji FxCuffs 2017]]> Drodzy Czytelnicy,

prawie rok temu na konferencji FX Cuffs 2016 poprowadziłem mój pierwszy publiczny wykład. Czas szybko leci. Za niecałe dwa tygodnie odbędzie się tegoroczna konferencja, na której także będę prelegentem. Tematem wykładu będzie „Globalny krach czy inflacyjne wyjście z długów?”.

]]>
http://independenttrader.pl/zaproszenie-na-wyklad-na-konferencji-fx-cuffs-2017.html Mon, 13 Mar 2017 10:28:00 +0100
<![CDATA[Jak unieszkodliwić masy?]]> W 1971 roku zlikwidowano ostatnie powiązanie systemu monetarnego ze złotem. Decyzja prezydenta Nixona była bardzo brzemienna w skutkach. Waluty poszczególnych krajów zaczęły tracić na wartości, natomiast banki centralne zyskały możliwość manipulowania stopami procentowymi.

]]>
http://independenttrader.pl/jak-unieszkodliwic-masy.html Fri, 10 Mar 2017 11:26:00 +0100
<![CDATA[Uran - perełka inwestycyjna]]> W marcu 2011 roku w japońskiej elektrowni jądrowej Fukushima doszło do awarii wywołanej trzęsieniem ziemi oraz tsunami. Do powietrza oraz wody dostały się wówczas substancje radioaktywne. Trzęsienie ziemi pochłonęło 15 tysięcy ofiar, natomiast zniszczenia oszacowano na 200 mld dolarów. Jak wszyscy dobrze wiemy, tragedia zdominowała nagłówki portali, dzienników oraz telewizyjnych wiadomości.

]]>
http://independenttrader.pl/uran-perelka-inwestycyjna.html Tue, 07 Mar 2017 15:50:00 +0100
<![CDATA[Korzystaj z rynkowych okazji]]> Kupuj tanio, sprzedawaj drogo - mówi sławne powiedzenie. Dla większości z nas tego typu zachowania jak najbardziej mają sens, zwłaszcza w kontekście inwestycji. Teoria teorią, ale praktyka dowodzi, że większość inwestorów bardzo obawia się lokowania kapitału w niedowartościowane aktywa, zwłaszcza, jeżeli niskie ceny są efektem kilku letniej bessy.

]]>
http://independenttrader.pl/korzystaj-z-rynkowych-okazji.html Tue, 28 Feb 2017 14:08:00 +0100
<![CDATA[Najważniejsze wydarzenia minionych tygodni - luty 2017, cz. 2]]> Greenspan: Złoto podstawową globalną walutą

Były szef Rezerwy Federalnej Alan Greenspan w bardzo pozytywnym tonie wypowiedział się na temat standardu złota. Jego zdaniem, gdyby system oparty na złocie obowiązywał do dziś, świat nie miałby problemów z ekstremalnym poziomem zadłużenia. Wszystko za sprawą specyfiki standardu złota, która ogranicza możliwość zwiększania długu przez poszczególne rządy.

]]>
http://independenttrader.pl/najwazniejsze-wydarzenia-minionych-tygodni-luty-2017-cz-2.html Thu, 23 Feb 2017 10:08:00 +0100
<![CDATA[Dlaczego nadal nie inwestuję w nieruchomości?]]> W jednym z pierwszych artykułów na blogu („Czemu mamy przed sobą zapaść na rynku nieruchomości?”), opublikowanym prawie 5 lat temu sygnalizowałem, iż przy ówczesnych cenach zakup mieszkania, delikatnie mówiąc, nie był dobrym pomysłem. Mimo, że już wtedy mieliśmy za sobą 4 lata spadków cen, to moim zdaniem nieruchomości nadal były przewartościowane, a czynników przemawiających za dalszymi spadkami było co niemiara.

Na przestrzeni owych 5 lat, które minęły od publikacji artykułu ceny nominalne mieszkań w Polsce się nie zmieniły, a w Warszawie nawet nieznacznie wzrosły.

]]>
http://independenttrader.pl/dlaczego-nadal-nie-inwestuje-w-nieruchomosci.html Mon, 13 Feb 2017 15:58:00 +0100
<![CDATA[Najważniejsze wydarzenia minionych tygodni - luty 2017]]> Iran odchodzi od dolara

Prezes banku centralnego Iranu Veliollah Seif poinformował, że Iran zamierza zaprzestać używania dolara jako waluty rozliczeniowej. Decyzja ma wejść w życie 21 marca.  

Sytuacja jest o tyle poważna, że głównym towarem eksportowym Iranu jest ropa naftowa. Roczne zyski ze sprzedaży surowca wynoszą ok. 40 mld dolarów. Jednocześnie rozliczanie ropy w dolarach stanowi o sile amerykańskiej waluty. W ten sposób generowany jest popyt na dolara, co pozwala mu pełnić rolę waluty rezerwowej. Jest to tzw. system petrodolara, zaprojektowany na początku lat 70-tych przez Henry’ego Kissingera, obecnego doradcę Donalda Trumpa ds. polityki zagranicznej.

]]>
http://independenttrader.pl/najwazniejsze-wydarzenia-minionych-tygodni-luty-2017.html Thu, 09 Feb 2017 14:01:00 +0100
<![CDATA[Nagranie z wykładu Tradera dla XTB Trading Masterclass]]> Drodzy Czytelnicy,


dwa miesiące temu miałem okazję poprowadzić wykład dla klientów domu maklerskiego X-Trade Brokers.

W jego trakcie omówiłem sytuację na rynkach finansowych po wyborach prezydenckich w USA, a następnie wskazałem aktywa, które w mojej opinii mają przed sobą udany okres. Na koniec przeprowadziliśmy krótką sesję pytań - odpowiedzi.

Nagranie z wykładu załączam poniżej:

]]>
http://independenttrader.pl/nagranie-z-wykladu-tradera-dla-xtb-trading-masterclass.html Tue, 07 Feb 2017 11:53:00 +0100
<![CDATA[Czy Ameryka znowu będzie wielka? – Cz. 2 Gospodarka i rynki finansowe]]> Za nami pierwsze dni prezydentury Donalda Trumpa. Nowy prezydent USA nie marnuje czasu. Codziennie wydawane są bardzo istotne dekrety, które potwierdzają, że Trump zamierza spełnić swoje obietnice z okresu kampanii wyborczej.

]]>
http://independenttrader.pl/czy-ameryka-znowu-bedzie-wielka-cz-2-gospodarka-i-rynki-finansowe.html Wed, 01 Feb 2017 11:08:00 +0100
<![CDATA[Dołącz do Zespołu Independent Trader!]]> Drodzy Czytelnicy,


przez ostatnie kilkanaście tygodni mieliśmy tyle pracy, że mój zespół nie był w stanie wyrobić się z wszystkimi zleconymi zadaniami. Poszukuję zatem kolejnej osoby, która w pierwszym etapie wesprze ich w najprostszych zadaniach, a później w miarę czasu przejmie te bardziej ambitne.

]]>
http://independenttrader.pl/dolacz-do-zespolu-independent-trader.html Tue, 31 Jan 2017 15:13:00 +0100