Independent Trader.pl - Niezależny Portal Finansowy Ostatnie artykuły http://independenttrader.pl/rss Mon, 27 Mar 2017 02:54:48 +0200 <![CDATA[Najważniejsze wydarzenia minionych tygodni - marzec 2017]]> Giełda w USA: Kłopoty na horyzoncie

Przesłanka nr 1

Duże podmioty, zarówno korporacje jak i najwięksi inwestorzy indywidualni na giełdzie, zabezpieczają się przed spadkiem cen aktywów materialnych i finansowych, przyjmując pozycję krótką. W ten sposób minimalizują skalę strat prowadzonej przez siebie działalności. Dla przykładu, inwestor obawiający się spadków cen akcji w USA, może zabezpieczyć się shortując indeks S&P 500. Im większa jest obawa przed przeceną aktywów, tym większa jest skala shortujących.

]]>
http://independenttrader.pl/najwazniejsze-wydarzenia-minionych-tygodni-marzec-2017.html Thu, 23 Mar 2017 15:42:00 +0100
<![CDATA[Trzecia podwyżka i krach?]]> Wczoraj FED po raz trzeci z rzędu podniósł stopy procentowe. Przy tej okazji David Stockman przypomniał o popularnej w latach 70-tych zasadzie „three steps and stumble”. Zgodnie z nią, trzy kolejne podwyżki stóp procentowych miały zapowiadać spadki na rynku akcji. Sprawdźmy zatem czy powyższe stwierdzenie sprawdziło się w kolejnych dekadach.

]]>
http://independenttrader.pl/trzecia-podwyzka-i-krach-1.html Thu, 16 Mar 2017 14:12:00 +0100
<![CDATA[Zaproszenie na wykład na konferencji FxCuffs 2017]]> Drodzy Czytelnicy,

prawie rok temu na konferencji FX Cuffs 2016 poprowadziłem mój pierwszy publiczny wykład. Czas szybko leci. Za niecałe dwa tygodnie odbędzie się tegoroczna konferencja, na której także będę prelegentem. Tematem wykładu będzie „Globalny krach czy inflacyjne wyjście z długów?”.

]]>
http://independenttrader.pl/zaproszenie-na-wyklad-na-konferencji-fx-cuffs-2017.html Mon, 13 Mar 2017 10:28:00 +0100
<![CDATA[Jak unieszkodliwić masy?]]> W 1971 roku zlikwidowano ostatnie powiązanie systemu monetarnego ze złotem. Decyzja prezydenta Nixona była bardzo brzemienna w skutkach. Waluty poszczególnych krajów zaczęły tracić na wartości, natomiast banki centralne zyskały możliwość manipulowania stopami procentowymi.

]]>
http://independenttrader.pl/jak-unieszkodliwic-masy.html Fri, 10 Mar 2017 11:26:00 +0100
<![CDATA[Uran - perełka inwestycyjna]]> W marcu 2011 roku w japońskiej elektrowni jądrowej Fukushima doszło do awarii wywołanej trzęsieniem ziemi oraz tsunami. Do powietrza oraz wody dostały się wówczas substancje radioaktywne. Trzęsienie ziemi pochłonęło 15 tysięcy ofiar, natomiast zniszczenia oszacowano na 200 mld dolarów. Jak wszyscy dobrze wiemy, tragedia zdominowała nagłówki portali, dzienników oraz telewizyjnych wiadomości.

]]>
http://independenttrader.pl/uran-perelka-inwestycyjna.html Tue, 07 Mar 2017 15:50:00 +0100
<![CDATA[Korzystaj z rynkowych okazji]]> Kupuj tanio, sprzedawaj drogo - mówi sławne powiedzenie. Dla większości z nas tego typu zachowania jak najbardziej mają sens, zwłaszcza w kontekście inwestycji. Teoria teorią, ale praktyka dowodzi, że większość inwestorów bardzo obawia się lokowania kapitału w niedowartościowane aktywa, zwłaszcza, jeżeli niskie ceny są efektem kilku letniej bessy.

]]>
http://independenttrader.pl/korzystaj-z-rynkowych-okazji.html Tue, 28 Feb 2017 14:08:00 +0100
<![CDATA[Najważniejsze wydarzenia minionych tygodni - luty 2017, cz. 2]]> Greenspan: Złoto podstawową globalną walutą

Były szef Rezerwy Federalnej Alan Greenspan w bardzo pozytywnym tonie wypowiedział się na temat standardu złota. Jego zdaniem, gdyby system oparty na złocie obowiązywał do dziś, świat nie miałby problemów z ekstremalnym poziomem zadłużenia. Wszystko za sprawą specyfiki standardu złota, która ogranicza możliwość zwiększania długu przez poszczególne rządy.

]]>
http://independenttrader.pl/najwazniejsze-wydarzenia-minionych-tygodni-luty-2017-cz-2.html Thu, 23 Feb 2017 10:08:00 +0100
<![CDATA[Dlaczego nadal nie inwestuję w nieruchomości?]]> W jednym z pierwszych artykułów na blogu („Czemu mamy przed sobą zapaść na rynku nieruchomości?”), opublikowanym prawie 5 lat temu sygnalizowałem, iż przy ówczesnych cenach zakup mieszkania, delikatnie mówiąc, nie był dobrym pomysłem. Mimo, że już wtedy mieliśmy za sobą 4 lata spadków cen, to moim zdaniem nieruchomości nadal były przewartościowane, a czynników przemawiających za dalszymi spadkami było co niemiara.

Na przestrzeni owych 5 lat, które minęły od publikacji artykułu ceny nominalne mieszkań w Polsce się nie zmieniły, a w Warszawie nawet nieznacznie wzrosły.

]]>
http://independenttrader.pl/dlaczego-nadal-nie-inwestuje-w-nieruchomosci.html Mon, 13 Feb 2017 15:58:00 +0100
<![CDATA[Najważniejsze wydarzenia minionych tygodni - luty 2017]]> Iran odchodzi od dolara

Prezes banku centralnego Iranu Veliollah Seif poinformował, że Iran zamierza zaprzestać używania dolara jako waluty rozliczeniowej. Decyzja ma wejść w życie 21 marca.  

Sytuacja jest o tyle poważna, że głównym towarem eksportowym Iranu jest ropa naftowa. Roczne zyski ze sprzedaży surowca wynoszą ok. 40 mld dolarów. Jednocześnie rozliczanie ropy w dolarach stanowi o sile amerykańskiej waluty. W ten sposób generowany jest popyt na dolara, co pozwala mu pełnić rolę waluty rezerwowej. Jest to tzw. system petrodolara, zaprojektowany na początku lat 70-tych przez Henry’ego Kissingera, obecnego doradcę Donalda Trumpa ds. polityki zagranicznej.

]]>
http://independenttrader.pl/najwazniejsze-wydarzenia-minionych-tygodni-luty-2017.html Thu, 09 Feb 2017 14:01:00 +0100
<![CDATA[Nagranie z wykładu Tradera dla XTB Trading Masterclass]]> Drodzy Czytelnicy,


dwa miesiące temu miałem okazję poprowadzić wykład dla klientów domu maklerskiego X-Trade Brokers.

W jego trakcie omówiłem sytuację na rynkach finansowych po wyborach prezydenckich w USA, a następnie wskazałem aktywa, które w mojej opinii mają przed sobą udany okres. Na koniec przeprowadziliśmy krótką sesję pytań - odpowiedzi.

Nagranie z wykładu załączam poniżej:

]]>
http://independenttrader.pl/nagranie-z-wykladu-tradera-dla-xtb-trading-masterclass.html Tue, 07 Feb 2017 11:53:00 +0100
<![CDATA[Czy Ameryka znowu będzie wielka? – Cz. 2 Gospodarka i rynki finansowe]]> Za nami pierwsze dni prezydentury Donalda Trumpa. Nowy prezydent USA nie marnuje czasu. Codziennie wydawane są bardzo istotne dekrety, które potwierdzają, że Trump zamierza spełnić swoje obietnice z okresu kampanii wyborczej.

]]>
http://independenttrader.pl/czy-ameryka-znowu-bedzie-wielka-cz-2-gospodarka-i-rynki-finansowe.html Wed, 01 Feb 2017 11:08:00 +0100
<![CDATA[Dołącz do Zespołu Independent Trader!]]> Drodzy Czytelnicy,


przez ostatnie kilkanaście tygodni mieliśmy tyle pracy, że mój zespół nie był w stanie wyrobić się z wszystkimi zleconymi zadaniami. Poszukuję zatem kolejnej osoby, która w pierwszym etapie wesprze ich w najprostszych zadaniach, a później w miarę czasu przejmie te bardziej ambitne.

]]>
http://independenttrader.pl/dolacz-do-zespolu-independent-trader.html Tue, 31 Jan 2017 15:13:00 +0100
<![CDATA[Jak rozpoznać tanie / drogie rynki akcji?]]> Wczoraj wieczorem prowadziłem małe szkolenie z inwestowania w akcje dla klientów XTB. W trakcie niecałych 2 godzin omówiłem jakimi czynnikami kieruję się wyszukując okazje inwestycyjne.

Pokazałem m.in jak rozwarstwił nam się rynek akcji na przestrzeni ostatnich 5 lat. Na koniec wskazałem konkretne kraje jak i poszczególne akcje, które moim zdaniem przedstawiają wartość inwestycyjną jak i te, które są ciekawym materiałem do shortowania.

Poniżej załączam zapis webinaru.

]]>
http://independenttrader.pl/jak-rozpoznac-tanie-drogie-rynki-akcji.html Fri, 27 Jan 2017 14:13:00 +0100
<![CDATA[Czy Ameryka znowu będzie wielka? Cz. 1 - Polityka]]> Donald Trump został zaprzysiężony na 45-go prezydenta Stanów Zjednoczonych. W kontekście geopolitycznym jest to zapowiedź ogromnych zmian. Nowy prezydent USA zamierza prowadzić zupełnie inną politykę niż Barack Obama. Świadczą o tym również jego nominacje.


Henry Kissinger – doradca ds. polityki zagranicznej

W obszarze polityki zagranicznej doradcą Trumpa będzie 93-letni były sekretarz stanu Henry Kissinger. Prawdopodobnie nie ma na świecie człowieka, który mógłby się z nim równać pod względem wiedzy geopolitycznej oraz bazy kontaktów. Rozpoczął on pracę dla wywiadu wojskowego jeszcze w trakcie II Wojny Światowej i przez kilka dekad brał udział w destabilizowaniu sytuacji w wielu krajach z całego świata.

Warto również podkreślić, że to Kissinger jest architektem systemu petrodolara. W latach 70-tych, po odejściu od standardu złota, Stany Zjednoczone były zmuszone wykreować popyt na dolary. Kissinger przekonał wówczas Arabie Saudyjską, by sprzedawała ropę wyłącznie w dolarach, a nadwyżki lokowała w amerykańskich obligacjach. W zamian USA zaoferowały ochronę przed Izraelem. Później do porozumienia dołączyły również inne kraje OPEC.  Cały proces został szczegółowo opisany w artykule „Czym jest petrodolar i jego znaczenie”.

Były sekretarz stanu USA znany jest z przyjaznego nastawienia względem Rosji. Uważa również, że pomiędzy Moskwą i Waszyngtonem powinno dojść do zbliżenia, co pozwoliłoby przeciwstawić się rosnącym w siłę Chinom. Trzeba przyznać, że podejście Kissingera znakomicie uzupełnia się z wypowiedziami Trumpa, który podczas kampanii straszył Chiny wojną handlową, natomiast o Rosji wypowiadał się w przyjaznym tonie.

Jeśli Kissinger ponownie zaangażuje się w destabilizowanie sytuacji na świecie, to jego celem staną się właśnie Chiny. Oczywiście nie dojdzie do żadnego bezpośredniego ataku. Można jednak zakładać, że Stany Zjednoczone namieszają w którymś z państw leżących w sąsiedztwie Chin. Kiedy USA dążyły do konfliktu z Rosją, wywołano wojnę na Ukrainie. W przypadku Chin można spodziewać się podobnego rozwiązania.

Napięcie na linii USA-Chiny sprawi, że oba kraje zaczną zabiegać o względy Rosji. W tym wypadku niebagatelną rolę mogą odegrać kontakty Kissingera, który jest dobrym znajomym Władimira Putina. Oczywiście doradca Trumpa może współpracować z pro-amerykańską częścią rosyjskich elit (otoczenie Miedwiediewa), jednak najważniejsze będą efekty bezpośrednich negocjacji z Putinem. Za plecami obecnego prezydenta Rosji niewiele da się załatwić.

Naszym zdaniem Rosja nie da się łatwo ograć i długo będzie lawirować pomiędzy oboma krajami. Na początku mocny argument po swojej stronie będą mieć Amerykanie. Jeśli Stany Zjednoczone wycofają poparcie dla rebeliantów w Syrii, upadnie temat budowy gazociągu łączącego Katar z Europą. W takim wypadku Rosja utrzyma swoją pozycję na rynku gazu. USA ma zatem wiele do zaoferowania, jednak trudno dziś zgadywać po której stronie ostatecznie opowie się Moskwa.


Rex Tillerson – sekretarz stanu

Nowym sekretarzem stanu został Rex Tillerson, do niedawna CEO Exxon Mobil. Spora część jego dotychczasowej kariery obejmuje interesy z Rosją. Z kolei zarządzany przez niego Exxon Mobil był jednym z niewielu koncernów, które zostały wyłączone z sankcji gospodarczych pomiędzy USA i Rosją.

Tillerson reprezentuje sektor energetyczny, któremu zdecydowanie bardziej zależy na współpracy z Moskwą niż na wywoływaniu jakichkolwiek napięć. Priorytetem jest biznes, a nie prowadzenie zimnej wojny. Widzimy zatem, że polityka Tillersona uzupełnia się z tym, co proponuje Kissinger.

Oczywiście nominacja Tillersona jest ciosem dla kompleksu militarnego, któremu konflikt zbrojny z Rosją przyniósłby gigantyczne zyski. Producenci broni i sprzętu wojskowego będą musieli poszukać innego miejsca zarobku, z czym nie powinno być problemu. Rosnące napięcie na linii USA-Chiny doprowadzi zapewne do niepokojów na kontynencie azjatyckim bądź w jego pobliżu (Morze Południowochińskie).


Goldman rośnie w siłę

Do tej pory na blogu ukazało się kilka artykułów opisujących wpływy Goldman Sachs oraz brak jakiejkolwiek granicy między polityką a sektorem bankowym. Skład administracji Trumpa zmusza do kontynuowania wątku. Tym razem Goldman Sachs przejął stanowiska sekretarza skarbu (minister finansów), szefa rady gospodarczej oraz głównego stratega.

Sekretarzem Skarbu został Steven Mnuchin, który przez wiele lat pracował w Goldman Sachs, by następnie rozpocząć współpracę z Georgem Sorosem. Podczas niedawnej kampanii prezydenckiej Mnuchin pomógł Trumpowi zdobyć potrzebne fundusze. Nowy prezydent USA odwdzięczył się przyznając Mnuchinowi kluczowe stanowisko.

Gary Cohn to człowiek, który do tej pory pełnił funkcję człowieka nr 2 w całym Goldman Sachs. Wielu ludzi upatrywało w nim naturalnego kandydata do objęcia najważniejszej funkcji. Tymczasem Cohn zrezygnował z posady, by zostać szefem rady gospodarczej w administracji Trumpa. To kolejny ważny człowiek Goldman Sachs wśród doradców prezydenta.

Najsłabsze powiązania z Goldman Sachs ma Steve Bannon, który był głównym strategiem kampanii Trumpa. Bannon pracował dla Goldman Sachs jeszcze w latach 80-tych, później działał głównie w branży medialnej. W ostatnich latach stworzył sobie wizerunek antysystemowca. Człowiek - zagadka.

Umocnienie wpływów Goldman Sachs w gabinecie prezydenta USA szybko znalazło odzwierciedlenie w notowaniach banku.

]]>
http://independenttrader.pl/czy-ameryka-znowu-bedzie-wielka-cz-1-polityka.html Mon, 23 Jan 2017 16:56:00 +0100
<![CDATA[Zmiany na arenie geopolitycznej w 2017 roku]]> W ostatnim czasie dosyć dużo wypowiadałem się nt. różnych aktywów inwestycyjnych w 2017 roku. Zaniedbałem jednak kwestie geopolityczne, które mają bardzo istotny wpływ na rynki finansowe. Jeżeli tematyka ta także was interesuje to zapraszam do wysłuchania wywiadu jakiego udzieliłem Niezależnej Telewizji.

]]>
http://independenttrader.pl/zmiany-na-arenie-geopolitycznej-w-2017-roku.html Fri, 20 Jan 2017 16:13:00 +0100
<![CDATA[Prognozy na rok 2017]]> Przygotowanie prognoz na każdy kolejny rok staje się coraz trudniejsze. Kiedyś, a zwłaszcza przed 2007 rokiem większość wydarzeń na gruncie ekonomicznym była kształtowana przez prawa podaży i popytu. Dzisiejszy świat finansów stoi jednak na głowie. Nie ważne są czynniki fundamentalne. Ważne jest, ile dany bank centralny wykreuje waluty z powietrza i które aktywa zdecyduje się kupić. Prognozowanie przyszłości sprowadzone zostało do prognozowania przyszłych ruchów na poziomie banków centralnych. Absolutnie nie chce się asekurować, ale przy obecnej skali ingerencji w rynki oraz ogromnej ilości zmiennych, próba przygotowania prognoz jest jednym z trudniejszych zadań, z jakimi się zetknąłem. 

]]>
http://independenttrader.pl/prognozy-na-rok-rok-2017.html Tue, 17 Jan 2017 13:38:00 +0100
<![CDATA[Prognozy na rok 2017 - zapis webinaru]]> Drodzy Czytelnicy,

w ostatnim czasie mam niestety dużo mniej czasu na pisanie artykułów co jest związane z realizacją kursu.

]]>
http://independenttrader.pl/prognozy-na-rok-2017-zapis-webinaru.html Fri, 13 Jan 2017 15:19:00 +0100
<![CDATA[Inflacja – zlekceważone zagrożenie dla gospodarki]]> Kilka tygodni temu jeden z Czytelników posługujący się nick’iem „glupi” podesłał mi swoje przemyślenia nt. inflacji. (Dzięki Grzesiek). Po drobnych korektach publikujemy go poniżej. Tekst jest bardzo wartościowy zwłaszcza dla osób bez dużej wiedzy ekonomicznej. Ostatecznie podczas edukacji wpajano nam do głowy, że 3% inflacja jest pożądana i zdrowa dla gospodarki. Permanentna inflacja jest wygodna ale wyłącznie dla banku centralnego oraz zadłużonych po uszy zbankrutowanych rządów. Dla społeczeństwa jak i gospodarki skutki są zupełnie odmienne niż nam się to wydaje.

]]>
http://independenttrader.pl/inflacja-zlekcewazone-zagrozenie-dla-gospodarki.html Thu, 12 Jan 2017 12:20:00 +0100
<![CDATA[Rozliczenie z prognoz na 2016 rok]]> Rok 2016 już za nami. Najwyższa pora, aby rozliczyć się z prognoz, które opublikowałem 12 miesięcy temu. Moje prognozy oznaczone zostały pochyłą czcionką. Pod każdą z nich znajduje się komentarz.

]]>
http://independenttrader.pl/rozliczenie-z-prognoz-na-2016-rok.html Fri, 06 Jan 2017 18:11:00 +0100
<![CDATA[Prognozy na rok 2017 - webinar]]> Drodzy Czytelnicy,

w najbliższy poniedziałek (9-go stycznia) o godzinie 20:00 wraz z Piotrem Głowackim z Infoinwestor.pl poprowadzimy wspólny webinar. 

]]>
http://independenttrader.pl/prognozy-na-rok-2017-webinar.html Wed, 04 Jan 2017 12:36:00 +0100