Independent Trader.pl - Niezależny Portal Finansowy Ostatnie artykuły http://independenttrader.pl/rss Tue, 24 Jan 2017 01:59:06 +0100 <![CDATA[Czy Ameryka znowu będzie wielka? Cz. 1 - Polityka]]> Donald Trump został zaprzysiężony na 45-go prezydenta Stanów Zjednoczonych. W kontekście geopolitycznym jest to zapowiedź ogromnych zmian. Nowy prezydent USA zamierza prowadzić zupełnie inną politykę niż Barack Obama. Świadczą o tym również jego nominacje.


Henry Kissinger – doradca ds. polityki zagranicznej

W obszarze polityki zagranicznej doradcą Trumpa będzie 93-letni były sekretarz stanu Henry Kissinger. Prawdopodobnie nie ma na świecie człowieka, który mógłby się z nim równać pod względem wiedzy geopolitycznej oraz bazy kontaktów. Rozpoczął on pracę dla wywiadu wojskowego jeszcze w trakcie II Wojny Światowej i przez kilka dekad brał udział w destabilizowaniu sytuacji w wielu krajach z całego świata.

Warto również podkreślić, że to Kissinger jest architektem systemu petrodolara. W latach 70-tych, po odejściu od standardu złota, Stany Zjednoczone były zmuszone wykreować popyt na dolary. Kissinger przekonał wówczas Arabie Saudyjską, by sprzedawała ropę wyłącznie w dolarach, a nadwyżki lokowała w amerykańskich obligacjach. W zamian USA zaoferowały ochronę przed Izraelem. Później do porozumienia dołączyły również inne kraje OPEC.  Cały proces został szczegółowo opisany w artykule „Czym jest petrodolar i jego znaczenie”.

Były sekretarz stanu USA znany jest z przyjaznego nastawienia względem Rosji. Uważa również, że pomiędzy Moskwą i Waszyngtonem powinno dojść do zbliżenia, co pozwoliłoby przeciwstawić się rosnącym w siłę Chinom. Trzeba przyznać, że podejście Kissingera znakomicie uzupełnia się z wypowiedziami Trumpa, który podczas kampanii straszył Chiny wojną handlową, natomiast o Rosji wypowiadał się w przyjaznym tonie.

Jeśli Kissinger ponownie zaangażuje się w destabilizowanie sytuacji na świecie, to jego celem staną się właśnie Chiny. Oczywiście nie dojdzie do żadnego bezpośredniego ataku. Można jednak zakładać, że Stany Zjednoczone namieszają w którymś z państw leżących w sąsiedztwie Chin. Kiedy USA dążyły do konfliktu z Rosją, wywołano wojnę na Ukrainie. W przypadku Chin można spodziewać się podobnego rozwiązania.

Napięcie na linii USA-Chiny sprawi, że oba kraje zaczną zabiegać o względy Rosji. W tym wypadku niebagatelną rolę mogą odegrać kontakty Kissingera, który jest dobrym znajomym Władimira Putina. Oczywiście doradca Trumpa może współpracować z pro-amerykańską częścią rosyjskich elit (otoczenie Miedwiediewa), jednak najważniejsze będą efekty bezpośrednich negocjacji z Putinem. Za plecami obecnego prezydenta Rosji niewiele da się załatwić.

Naszym zdaniem Rosja nie da się łatwo ograć i długo będzie lawirować pomiędzy oboma krajami. Na początku mocny argument po swojej stronie będą mieć Amerykanie. Jeśli Stany Zjednoczone wycofają poparcie dla rebeliantów w Syrii, upadnie temat budowy gazociągu łączącego Katar z Europą. W takim wypadku Rosja utrzyma swoją pozycję na rynku gazu. USA ma zatem wiele do zaoferowania, jednak trudno dziś zgadywać po której stronie ostatecznie opowie się Moskwa.


Rex Tillerson – sekretarz stanu

Nowym sekretarzem stanu został Rex Tillerson, do niedawna CEO Exxon Mobil. Spora część jego dotychczasowej kariery obejmuje interesy z Rosją. Z kolei zarządzany przez niego Exxon Mobil był jednym z niewielu koncernów, które zostały wyłączone z sankcji gospodarczych pomiędzy USA i Rosją.

Tillerson reprezentuje sektor energetyczny, któremu zdecydowanie bardziej zależy na współpracy z Moskwą niż na wywoływaniu jakichkolwiek napięć. Priorytetem jest biznes, a nie prowadzenie zimnej wojny. Widzimy zatem, że polityka Tillersona uzupełnia się z tym, co proponuje Kissinger.

Oczywiście nominacja Tillersona jest ciosem dla kompleksu militarnego, któremu konflikt zbrojny z Rosją przyniósłby gigantyczne zyski. Producenci broni i sprzętu wojskowego będą musieli poszukać innego miejsca zarobku, z czym nie powinno być problemu. Rosnące napięcie na linii USA-Chiny doprowadzi zapewne do niepokojów na kontynencie azjatyckim bądź w jego pobliżu (Morze Południowochińskie).


Goldman rośnie w siłę

Do tej pory na blogu ukazało się kilka artykułów opisujących wpływy Goldman Sachs oraz brak jakiejkolwiek granicy między polityką a sektorem bankowym. Skład administracji Trumpa zmusza do kontynuowania wątku. Tym razem Goldman Sachs przejął stanowiska sekretarza skarbu (minister finansów), szefa rady gospodarczej oraz głównego stratega.

Sekretarzem Skarbu został Steven Mnuchin, który przez wiele lat pracował w Goldman Sachs, by następnie rozpocząć współpracę z Georgem Sorosem. Podczas niedawnej kampanii prezydenckiej Mnuchin pomógł Trumpowi zdobyć potrzebne fundusze. Nowy prezydent USA odwdzięczył się przyznając Mnuchinowi kluczowe stanowisko.

Gary Cohn to człowiek, który do tej pory pełnił funkcję człowieka nr 2 w całym Goldman Sachs. Wielu ludzi upatrywało w nim naturalnego kandydata do objęcia najważniejszej funkcji. Tymczasem Cohn zrezygnował z posady, by zostać szefem rady gospodarczej w administracji Trumpa. To kolejny ważny człowiek Goldman Sachs wśród doradców prezydenta.

Najsłabsze powiązania z Goldman Sachs ma Steve Bannon, który był głównym strategiem kampanii Trumpa. Bannon pracował dla Goldman Sachs jeszcze w latach 80-tych, później działał głównie w branży medialnej. W ostatnich latach stworzył sobie wizerunek antysystemowca. Człowiek - zagadka.

Umocnienie wpływów Goldman Sachs w gabinecie prezydenta USA szybko znalazło odzwierciedlenie w notowaniach banku.

]]>
http://independenttrader.pl/czy-ameryka-znowu-bedzie-wielka-cz-1-polityka.html Mon, 23 Jan 2017 16:56:00 +0100
<![CDATA[Zmiany na arenie geopolitycznej w 2017 roku]]> W ostatnim czasie dosyć dużo wypowiadałem się nt. różnych aktywów inwestycyjnych w 2017 roku. Zaniedbałem jednak kwestie geopolityczne, które mają bardzo istotny wpływ na rynki finansowe. Jeżeli tematyka ta także was interesuje to zapraszam do wysłuchania wywiadu jakiego udzieliłem Niezależnej Telewizji.

]]>
http://independenttrader.pl/zmiany-na-arenie-geopolitycznej-w-2017-roku.html Fri, 20 Jan 2017 16:13:00 +0100
<![CDATA[Prognozy na rok 2017]]> Przygotowanie prognoz na każdy kolejny rok staje się coraz trudniejsze. Kiedyś, a zwłaszcza przed 2007 rokiem większość wydarzeń na gruncie ekonomicznym była kształtowana przez prawa podaży i popytu. Dzisiejszy świat finansów stoi jednak na głowie. Nie ważne są czynniki fundamentalne. Ważne jest, ile dany bank centralny wykreuje waluty z powietrza i które aktywa zdecyduje się kupić. Prognozowanie przyszłości sprowadzone zostało do prognozowania przyszłych ruchów na poziomie banków centralnych. Absolutnie nie chce się asekurować, ale przy obecnej skali ingerencji w rynki oraz ogromnej ilości zmiennych, próba przygotowania prognoz jest jednym z trudniejszych zadań, z jakimi się zetknąłem. 

]]>
http://independenttrader.pl/prognozy-na-rok-rok-2017.html Tue, 17 Jan 2017 13:38:00 +0100
<![CDATA[Prognozy na rok 2017 - zapis webinaru]]> Drodzy Czytelnicy,

w ostatnim czasie mam niestety dużo mniej czasu na pisanie artykułów co jest związane z realizacją kursu.

]]>
http://independenttrader.pl/prognozy-na-rok-2017-zapis-webinaru.html Fri, 13 Jan 2017 15:19:00 +0100
<![CDATA[Inflacja – zlekceważone zagrożenie dla gospodarki]]> Kilka tygodni temu jeden z Czytelników posługujący się nick’iem „glupi” podesłał mi swoje przemyślenia nt. inflacji. (Dzięki Grzesiek). Po drobnych korektach publikujemy go poniżej. Tekst jest bardzo wartościowy zwłaszcza dla osób bez dużej wiedzy ekonomicznej. Ostatecznie podczas edukacji wpajano nam do głowy, że 3% inflacja jest pożądana i zdrowa dla gospodarki. Permanentna inflacja jest wygodna ale wyłącznie dla banku centralnego oraz zadłużonych po uszy zbankrutowanych rządów. Dla społeczeństwa jak i gospodarki skutki są zupełnie odmienne niż nam się to wydaje.

]]>
http://independenttrader.pl/inflacja-zlekcewazone-zagrozenie-dla-gospodarki.html Thu, 12 Jan 2017 12:20:00 +0100
<![CDATA[Rozliczenie z prognoz na 2016 rok]]> Rok 2016 już za nami. Najwyższa pora, aby rozliczyć się z prognoz, które opublikowałem 12 miesięcy temu. Moje prognozy oznaczone zostały pochyłą czcionką. Pod każdą z nich znajduje się komentarz.

]]>
http://independenttrader.pl/rozliczenie-z-prognoz-na-2016-rok.html Fri, 06 Jan 2017 18:11:00 +0100
<![CDATA[Prognozy na rok 2017 - webinar]]> Drodzy Czytelnicy,

w najbliższy poniedziałek (9-go stycznia) o godzinie 20:00 wraz z Piotrem Głowackim z Infoinwestor.pl poprowadzimy wspólny webinar. 

]]>
http://independenttrader.pl/prognozy-na-rok-2017-webinar.html Wed, 04 Jan 2017 12:36:00 +0100
<![CDATA[Krach na rynku obligacji - wypadek przy pracy czy nowy trend?]]> Większość mediów ekscytuje się spadkami cen złota od czasu wyboru Trumpa na prezydenta Stanów Zjednoczonych. Tymczasem krach na rynku obligacji wydaje się być przemilczamy. Wartość globalnego rynku obligacji przekracza kapitalizację wszystkich akcji. Jest to zdecydowanie największy rynek pod względem wartościowym.

Inwestorzy praktycznie na każdym rynku pozbywają się obligacji w zastraszającym tempie. Wielu z nich zdaje sobie doskonale sprawę, że wyższa inflacja wywołana działaniami banków centralnych jest tylko kwestią czasu i co sprytniejsi opuszczają rynek nim zrobi się za późno. Na pierwszy ogień poszły oczywiście obligacje o najniższym lub wręcz negatywnym oprocentowaniu. Spadki cen (czyli wzrost rentowności) obligacji widzimy jednak praktycznie na całym świecie. 

Obecna ucieczka kapitału z rynku długu to dopiero początek. Rentowność obligacji na całym świecie jest bowiem ściśle ze sobą skorelowana. Poniżej załączam wykres prezentujący wysokość odsetek od 10-letnich obligacji USA na przestrzeni ponad 60 lat.

]]>
http://independenttrader.pl/krach-na-rynku-obligacji-wypadek-przy-pracy-czy-nowy-trend.html Fri, 30 Dec 2016 08:39:00 +0100
<![CDATA[Walka z gotówką przybiera na sile]]> Ostatnie tygodnie pokazały jednoznacznie, że walka z gotówką pozostaje priorytetem dla osób mających największy wpływ na system finansowy. Na uwagę zasługuje zwłaszcza sytuacja w Indiach, gdzie nagła decyzja władz o delegalizacji większości banknotów znajdujących się w obiegu, przyniosła tragiczne skutki. 

]]>
http://independenttrader.pl/walka-z-gotowka-przybiera-na-sile.html Sat, 24 Dec 2016 13:26:00 +0100
<![CDATA[Duże zmiany na rynku złota]]> Patrząc na notowania złota w trakcie 2016 roku możemy zauważyć, że w styczniu cena kruszcu wynosiła 1050 dolarów za uncję, natomiast dziś jest to niewiele powyżej 1130 dolarów. Kilkuprocentowa zmiana na przestrzeni jednego roku mogłaby wskazywać, że mamy za sobą spokojny okres. W rzeczywistości jest zupełnie inaczej.

Analiza rynku złota wyłącznie przez pryzmat ceny metalu jest bardzo myląca. Ostatnie 12 miesięcy było naprawdę burzliwe, a oficjalna wartość złota, przynajmniej w tym wypadku, miała nieco mniejsze znaczenie.

]]>
http://independenttrader.pl/duze-zmiany-na-rynku-zlota.html Tue, 20 Dec 2016 14:49:00 +0100
<![CDATA[Trader21 w Trading Jam Session - cz. 2]]> Drodzy Czytelnicy,

w zeszłym tygodniu opublikowaliśmy pierwszą część wywiadu, którego udzieliłem Trading Jam Session. Wywiad to może złe określenie, gdyż była to raczej sesja pytań - odpowiedzi. Pierwsze półtorej godziny oceniliście bardzo wysoko. Zachęcam Was zatem do obejrzenia kolejnej części. 

]]>
http://independenttrader.pl/trader21-w-trading-jam-session-cz-2.html Mon, 19 Dec 2016 13:10:00 +0100
<![CDATA[Najważniejsze wydarzenia minionych tygodni - grudzień 2016]]> Dziesięć lat manipulacji na rynku srebra. Deutsche Bank ujawnił szczegóły

Podczas śledztwa dotyczącego manipulacji na rynku srebra, Deutsche Bank zgodził się ujawnić szczegółowe informacje na temat zaniżania cen metalu. Dzięki temu kara dla największego niemieckiego banku wyniesie tylko 38 mln dolarów. Przedstawiciele Deutsche Banku doskonale zdają sobie sprawę z tego, że jeśli odmówiliby współpracy, mogłoby to kosztować miliardy, a nie miliony.

Dowody, które dostarczył bank, to przede wszystkim wiadomości, jakie wysyłały do siebie banki zamieszane w manipulowanie rynkiem. Materiał dowodowy jest potężny. Można w nim znaleźć m.in. rozmowy traderów Deutsche Banku, UBS oraz HSBC, którzy umawiali się na zbijanie ceny srebra i wspaniale się przy tym bawili. Manipulacje dużych banków doprowadzały do kilkuprocentowych spadków, co uruchamiało stop lossy niektórych inwestorów, a w konsekwencji jeszcze bardziej obniżało cenę srebra.

]]>
http://independenttrader.pl/najwazniejsze-wydarzenia-minionych-tygodni-grudzien-2016.html Fri, 16 Dec 2016 14:51:00 +0100
<![CDATA[Trader21 w Trading Jam Session]]> Drodzy Czytelnicy,

w zeszły piątek przy okazji krótkiej wizyty w Polsce zorganizowaliśmy wraz z Trading Jam Session sesję pytań - odpowiedzi. Mimo, iż z typowym tradingiem czy forexem nie mam nic wspólnego, to zarówno ja jak i chłopaki z TJS’u mamy mamy wspólny cel: prezentowanie świata finansów w rzeczywisty sposób.

Podczas ponad 3 godzin wywiadu odpowiadałem na pytania przygotowane przez uczestników, słuchaczy jak i zadawane na żywo (live streaming), dzięki czemu uczestnicy mieli pewność, że żadne, nawet najtrudniejsze pytanie nie będzie pominięte.

]]>
http://independenttrader.pl/trader21-w-trading-jam-session.html Tue, 13 Dec 2016 14:59:00 +0100
<![CDATA[Przepowiednia Bena Bernanke]]> Podczas jednego z niedawnych wystąpień Mike Maloney podjął temat przemowy Bena Bernanke z 2002 roku. Czternaście lat to w świecie finansów kawał czasu, jednak wspomniany tekst jest wyjątkowo ważny i aktualny. Z perspektywy czasu widać, że była to zapowiedź działań podejmowanych przez rządy i banki centralne na przestrzeni kolejnych lat. Wystąpienie Maloneya jest dostępne w języku angielskim, ale ze względu na jego wagę postanowiliśmy streścić je po polsku.

]]>
http://independenttrader.pl/przepowiednia-bena-bernanke.html Thu, 08 Dec 2016 16:11:00 +0100
<![CDATA[Kurs Inteligentny Inwestor 2.0]]> Drodzy Czytelnicy,

jak zapewne większość z Was wie, w zeszłym roku prowadziłem trzymiesięczny kurs -  Inteligentny Inwestor. Uczestnicy szkolenia (było ich prawie 200) ocenili je na tyle wysoko, że zdecydowałem się je powtórzyć. Decyzja tak naprawdę zapadła jakiś czas temu, ale z braku czasu ciągle odwlekałem rozpoczęcie drugiej edycji. 

]]>
http://independenttrader.pl/kurs-inteligentny-inwestor-2-0.html Mon, 05 Dec 2016 09:30:00 +0100
<![CDATA[Czy FED znowu wywoła mini krach?]]> Banki centralne formalnie odpowiedzialne są za dwa zadania, decydują o podaży waluty oraz ustalają stopy procentowe. Jeśli gospodarka danego kraju rozwija się dobrze, to przekłada się to na wzrost tempa cyrkulacji pieniądza i tym samym rośnie nam inflacja. W takim otoczeniu banki podnoszą stopy procentowe, aby schłodzić przegrzaną gospodarkę. Gdy dla odmiany gospodarka wpada w recesję, banki centralne obniżają stopy, aby zachęcić społeczeństwo do zaciągania kredytów, co ma pobudzić wydatki i pomóc gospodarce podnieść się z kolan. Tyle teorii.

]]>
http://independenttrader.pl/czy-fed-znowu-wywola-mini-krach.html Sat, 03 Dec 2016 12:05:00 +0100
<![CDATA[Włosi zdecydują o losach euro]]> Poziom niezadowolenia wśród obywateli państw zachodnich doprowadził do Brexitu oraz zwycięstwa Donalda Trumpa. W efekcie Jean-Claude Juncker postanowił zaapelować do europejskich polityków, aby zrezygnowali z jakichkolwiek referendów w sprawie członkostwa w UE. Na nieszczęście dla niego oraz reszty biurokratów z Brukseli, kolejne głosowanie odbędzie się już za kilka dni we Włoszech. Oficjalnie referendum dotyczy zmian w konstytucji, jednak ewentualne odrzucenie rządowych propozycji może wprowadzić Włochy na nowe, eurosceptyczne tory.

]]>
http://independenttrader.pl/wlosi-zdecyduja-o-losach-euro.html Wed, 30 Nov 2016 15:57:00 +0100
<![CDATA[FANG - czyli które akcje kupują uliczni inwestorzy]]> Kluczowa rola czterech spółek oznaczonych skrótem FANG (Facebook, Amazon, Netflix, Google) zaczyna przypominać sytuację z przełomu lat 60-tych i 70-tych. Wówczas amerykańską giełdę opanowała moda na spółki znane jako Nifty Fifty. Przeświadczenie inwestorów o nieograniczonym potencjale wybranych przedsiębiorstw skończyło się wówczas bolesnymi spadkami. Jak będzie tym razem?

]]>
http://independenttrader.pl/fang-czyli-ktore-akcje-kupuja-uliczni-inwestorzy.html Fri, 25 Nov 2016 12:05:00 +0100
<![CDATA[Sesja pytań / odpowiedzi z Trader’em21]]> Kilka tygodni temu zasygnalizowałem, że na pytania, które mi wysyłacie będę odpowiadał w formie podcastów. Na takim rozwiązaniu skorzysta bowiem nie tylko autor pytania lecz wszyscy, którzy mają ochotę obejrzeć nagranie. Pierwotnie zamierzałem nagrywać je w formie mp3 ale dołączając wizję i wykresy dużo łatwiej jest zaprezentować to co chcę przekazać. 


Z pierwszym nagraniem trochę się ociągałem ale wreszcie powstało. Omówiłem w nim:

  • sytuację na rynku akcji w Turcji,
  • kursy walut w dobie dodruku,
  • shortowanie SPG,
  • wizję podwyżki stóp procentowych w USA,
  • sytuację spółek surowcowych na przykładzie Rio Tinto i BHP Biliton.


Ze względu na fakt, iż jest to pierwsze tego typu nagranie proszę o konstruktywne uwagi zwłaszcza co do formy czy długości nagrania. Ostatecznie nie robię tego dla siebie lecz dla Was. 

Jeżeli macie kolejne pytania czy propozycje tematów do omówienia wysyłajcie je proszę poprzez zakładkę kontakt. Trader21

]]>
http://independenttrader.pl/sesja-pytan-odpowiedzi-z-trader-em21.html Thu, 24 Nov 2016 17:48:00 +0100
<![CDATA[Najważniejsze wydarzenia minionych tygodni - listopad 2016, cz. 1]]> Julian Assange (WikiLeaks): „To najważniejszy z opublikowanych maili”

W mailu z 17 sierpnia 2014 roku Hillary Clinton określiła Katar i Arabię Saudyjską, jako kraje, które „zapewniają finansowe i logistyczne wsparcie dla ISIS oraz innych radykalnych grup”.

Zdaniem Juliana Assange’a, jest to najważniejszy z maili opublikowanych przez WikiLeaks. Przez długi czas uważano, że pieniądze dla ISIS były wysyłane ze wspomnianych krajów tylko przez pojedyncze, niepodporządkowane władzom osoby. Tymczasem w mailu jasno stwierdzono, że sponsorami ISIS są rządy Kataru i Arabii Saudyjskiej.

W wywiadzie udzielonym Johnowi Pilgerowi, Assange stwierdził, że kiedy Clinton pełniła funkcję sekretarza stanu, doszło do zawarcia największej w historii transakcji na dostawę broni. Jej wartość wyniosła 80 mld dolarów, a nabywcą była Arabia Saudyjska. Assange dodał także, że za kadencji Clinton eksport broni z USA podwoił się.

Wszystko to sprawiło, że w ostatnim czasie grupy takie jak ISIS mocno rosły w siłę. Stało się tak za sprawą pieniędzy od osób, będących równocześnie sponsorami Clinton Foundation.

]]>
http://independenttrader.pl/najwazniejsze-wydarzenia-minionych-tygodni-listopad-2016-cz-1.html Mon, 21 Nov 2016 13:51:00 +0100