Niedawno natknąłem się na 2 bardzo ciekawe wykresy. W obliczu manipulacji cenami złota i srebra nie staram się bardzo polegać na analizach technicznych kierując się bardziej czynnikami fundamentalnymi. Niemniej zasługują one na uwagęi krótki komentarz. Mogą one być szczególnie przydatne dla inwestorów skupionych bardziej na krótkoterminowych ruchach niż na długowalowym inwstowaniu w wartość.

Wykres 1

obrazuje cenę złota vs. limit długu USA lub jak kto woli zadłużenie przynajmniej to oficjalne. Widzimy na nim, iż w latach 1970 – 1972 cena złota rosła nieznacznie wraz z rosnącym długiem. Następnie, w latach wysokiej inflacji 1973 - 1980 cena wręcz eksplodowała. Ostatecznie w 1980 roku drastycznie podniesiono stopy procentowe do niemalże 20% co wprowadziło złoto w fazę spadku. Przez kolejne 10 lat aż do 1990 roku jego cena ciągle przewyższała poziom zadłużenia USA.

Jako, że cykle w metalach szlachetnych oraz akcjach trwają średnio ok 20 lat, złoto dalej spadało w cenie aż do roku 2001, kiedy to dobiło dna. W tym też roku poziom zadłużenia względem ceny złota był zdecydowanie najwyższy w historii. Złoto rozpoczęło proces wyrównania cen względem długu. Taki poziom właśnie osiąga.

W kolejnych latach niewątpliwie przewartościuje się względem zadłużenia tak jak zrobiło to w latach 70-tych rosnąc w cenie 24 razy z 35 USD do 850 USD w 9 lat. Kolejnym podobieństwem do tamtego okresu jest wysoka inflacja, która wspierała wtedy cenę złota, która jest obecnie na poziomie ok 8 % i stale rośnie.

Patrząc na wykres złota, widzę analogię między rokiem 1972, a tym gdzie jesteśmy dzisiaj.

 

Wykres 2

Jak wspomniałem wcześniej, nie jestem zwolennikiem analizy technicznej jednak muszę wziąć pod uwagę fakt, że obecnie 80% wszystkich transakcji realizowana jest przez komputery. One natomiast szukają konkretnych wzorców i algorytmów prognozując kolejne ruchy.

Sytuacja w złocie, z jaką mamy obecnie do czynienia bardzo przypomina tą z 2009 roku kiedy to po fazie konsolidacji złoto w ciągu zaledwie 22 miesięcy podwoiło się w cenie. Jak będzie tym razem zobaczymy jednak ponowne przejście złota powyżej 1800 USD może dać wyraźny sygnał do dalszych wzrostów na kolejny zdecydowanie wyższy poziom.

Trader21

Niezależny Portal Finansowy