Search
Close this search box.

Dzieje się na rynku srebra! Rozjazd cen pomiędzy Wschodem i Zachodem

Tegoroczny rajd srebra sprawił, że dolarowa cena metalu znalazła się na najwyższych poziomach od 2013 roku. Zazwyczaj w takich momentach staramy się tonować optymizm. W tym przypadku również korekta jest możliwa. Pojawiły się jednak bardzo istotne informacje, które sugerują, że srebro może pokazywać sporą siłę także w kolejnych miesiącach.

Zachód czy Wschód? Metal papierowy kontra metal fizyczny

Aby każdy mógł zrozumieć, co dzieje się obecnie na rynku srebra, potrzebne jest kilka zdań wprowadzenia. Natomiast osoby, które wiedzą na czym polega różnica między metalem fizycznym i papierowym oraz jak działa COMEX, mogą śmiało przejść do następnego nagłówka.

A zatem w ramach wstępu: oficjalne ceny złota i srebra są ustalane na bazie handlu na giełdzie COMEX w USA. Problem polega na tym, że nie obraca się tam fizycznym metalem, a jedynie papierowymi kontraktami na złoto lub srebro. W praktyce ilość przehandlowanych metali na COMEXie jest nieporównywalnie większa niż faktyczne rezerwy złota i srebra, które znajdują się w magazynach giełdy.

Dlaczego to takie ważne? Dlatego, że w takiej sytuacji duże instytucje finansowe mogą manipulować cenami metali, rzucając na rynek znaczne ilości metali (a właściwie papierowych kontraktów na metale). Banki wielokrotnie posuwały się do takich działań, o czym pisaliśmy chociażby TUTAJ.

Jeśli ktoś chciałby dodatkowo zgłębić ten temat, to zachęcamy do obejrzenia nagrania Tradera21, pod tytułem „Złoto fizyczne vs papierowe. Na czym polega różnica?”. Odcinek odnosi się głównie do złota, natomiast podobne realia obowiązują również w na rynku srebra.

W tym momencie ktoś mógłby zapytać, czy to wszystko oznacza, że banki mogą cały czas blokować wzrosty cen złota i srebra?

I tu właśnie należy przywołać dawne artykuły Tradera21, w których zwracał on uwagę, że sytuacja zmieni się, kiedy COMEX nie będzie miał całkowitej kontroli nad rynkiem. Kiedy na innej giełdzie, będącej poza nadzorem USA, ceny zaczną zachowywać się zupełnie inaczej niż na Zachodzie i dojdzie do tzw. rozjazdu notowań.

I tak jak Chiny stały się rywalem dla USA, tak giełda w Szanghaju stała się konkurencją dla giełd USA czy Wielkiej Brytanii, przynajmniej jeśli chodzi o surowce. Zyskaliśmy zatem dwa różne punkty odniesienia. I tak się składa, że w ostatnim czasie ceny srebra na Zachodzie i Wschodzie zaczęły się od siebie mocno różnić. Ten artykuł ma na celu pokazać Wam skalę zjawiska, a także wyjaśnić, jakie mogą być jego konsekwencje.

Rozjazd cen

Przejdźmy zatem do konkretów. Pewne różnice w notowaniach pomiędzy giełdami zachodnimi (Londyn i Nowy Jork) a Chinami występują regularnie, a więc nie jest to nadzwyczajne zjawisko. Liczy się to, jak duży jest rozjazd cen. Poniższa grafika została podzielona na dwa wykresy:

  • górny pokazuje nam różnicę w cenie jednej uncji srebra pomiędzy Szanghajem i Londynem (niebieska linia odzwierciedla różnice dzień po dniu, a przerywana biała linia pokazuje średnią z ostatnich 5 sesji),
  • dolny pokazuje nam wspomnianą różnicę w procentach (tutaj wyłącznie średnia z ostatnich 5 sesji).
giełda szanghaj srebro

Zauważcie, że jeszcze w marcu 2023, ceny na obu giełdach były niemal jednakowe. Swoją drogą, to właśnie wtedy publikowaliśmy raport „Czy czeka nas gorączka srebra?” (po aktualizacji danych raport jest dostępny TUTAJ).

Od tego czasu rozjazd stale się powiększał, aż w końcu znacząco przekroczył 10%, a w pewnym momencie wynosił nawet 15%!

Ponad 10-procentowa różnica między cenami w Szanghaju i resztą świata utrzymuje się przez większość 2024 roku. Grafika z Bloomberga pokazuje, że po raz ostatni tak mocny rozjazd utrzymywał się przez dłuższy czas niemal 10 lat temu.

Premia na cenę spot srebra na giełdzie w Szanghaju

W teorii taka sytuacja powinna zakończyć się arbitrażem. Mamy tutaj na myśli sytuację, w której większe podmioty kupują srebro na giełdach zachodnich, a następnie dostarczają je do Chin, gdzie popyt ewidentnie jest większy. Takie działania doprowadziłaby do wyrównania cen.

W tym wypadku jednak sytuacja nie jest taka prosta, ponieważ jak wspominaliśmy wielokrotnie, uzyskanie fizycznego metalu na COMEX-ie nie jest łatwą sprawą i władze giełdy w przeszłości często zniechęcały do korzystania z takiego rozwiązania. Obecnie okazja dla handlarzy wydaje się być wyjątkowo kusząca, a jednak w sieci można znaleźć informacje o bardzo małej liczbie dostaw fizycznego metalu na COMEX-ie. Jak wygląda to w Londynie? Tego nie wiemy.

Tymczasem popyt na giełdzie w Chinach wciąż się utrzymuje. W tym wypadku fizyczna dostawa jest czymś znacznie bardziej realnym. Według informacji ze strony Shanghai Futures Exchange minimalna pozycja na srebrze, w ramach której można liczyć na fizyczną dostawę, wynosi 30 kg. To nieco ponad 30 tysięcy dolarów, a więc nie jest to wysoko zawieszona poprzeczka. Dlatego też ilość srebra w magazynach giełdy w Szanghaju stopniowo się zmniejsza i jest najniższa od ponad 8 lat.

Zapasy srebra na giełdzie w Szanghaju

Skąd bierze się popyt? Nie mam dla Was precyzyjnych danych, ale rynkowe doniesienia mówią o potężnym zapotrzebowaniu na srebro pod kątem produkcji paneli fotowoltaicznych oraz baterii. Innymi słowy: realizuje się scenariusz, o którym pisaliśmy we wspomnianym wyżej raporcie. Mamy do czynienia z deficytem srebra na rynku, a dodatkowo metal ten jest wykorzystywany w prężnie rozwijających się obecnie branżach (a właściwie czasem są to branże prężnie rozwijające się, a czasem po prostu prężnie dotowane – ale tak czy inaczej generuje to popyt). W takiej sytuacji trudno oczekiwać, że zapotrzebowanie na srebro znacząco zmaleje.

Co na to bankierzy?

Rynek srebra obserwuję od 8 lat i zazwyczaj w takich sytuacjach zadaję sobie pytanie: co tym razem mogą zrobić duże instytucje finansowe, aby zahamować wzrost cen? Jakie narzędzia mają w rękach?

Oczywiście mogą robić to, co dawało efekt w przeszłości, czyli ponownie atakować cenę metalu. Problem w tym, że teraz okoliczności są inne. Zbicie ceny srebra na COMEX-ie o kilka procent może sprawić, że rozjazd cen między Zachodem a Wschodem zbliży się do 20 procent. To przepaść!

Im większa różnica, tym większa zachęta dla dużych, zachodnich firm, aby drenować magazyny w Londynie i Nowym Jorku, a następnie korzystać z wyższych cen na Wschodzie. To generuje nieustanną presję na wzrost ceny srebra. COMEX mógłby oczywiście w swoim stylu powiedzieć: „koniec, nie realizujemy żadnych dostaw aż do odwołania”, ale to mogłoby przynieść skutek odwrotny od zamierzonego, czyli jeszcze większe zainteresowanie srebrem.

Napiętą sytuację mogłaby rozwiązać wyprzedaż srebra przez fundusze typu ETF. Sęk w tym, że taka wyprzedaż miała już miejsce w dwóch poprzednich latach. Wtedy faktycznie na rynku metali było dość cicho. Teraz sytuacja jest odwrotna – wzrost cen dolarowych złota i srebra spowodował wzrost zainteresowanie ze strony indywidualnych inwestorów. Potwierdzają to dane z kwietnia i maja.

Jak widzicie, sytuacja wygląda naprawdę ciekawie. Oczywiście cena srebra może zaliczyć korektę z naturalnych przyczyn (ostatecznie jesteśmy po silnych wzrostach). Może również do niej dojść ze względu na wzrost siły dolara, gdyby FED zdecydował się utrzymywać nadal stopy procentowe na tych samych poziomach. Ewentualnie hamulcem może stać się silne spowolnienie gospodarcze.

Jednakże patrząc na rozjazd cen pomiędzy Zachodem i Wschodem oraz skalę popytu na srebro ze strony przemysłu, wydaje się, że kolejne wzrosty ceny srebra w drugiej połowie tego roku są jak najbardziej realne. 

Podsumowanie

Dane i grafiki przedstawione w tekście jasno wskazują, że mamy do czynienia z wyjątkową sytuację na rynku srebra. Jeśli nie dojdzie tutaj do jakiegoś zakulisowego porozumienia między władzami kluczowych giełd, to cenę metalu znacząco może obniżyć jedynie siła dolara lub słabość globalnej gospodarki.

W innym wypadku nadal będą dawać o sobie znać realia rynku. A przedstawiają się one następująco:

  • mamy do czynienia z dużym deficytem srebra,
  • popyt na ten metal będzie dalej wzrastał,
  • cena srebra przez lata była zaniżana,
  • pomimo tegorocznych wzrostów, jest to niedowartościowany metal (patrząc w długim terminie).

Nie można też zapominać, że srebro pozostaje młodszym bratem złota. A zatem pomimo swojej roli w przemyśle, dla wielu osób jest to też metal szlachetny. Dlatego wraz z kolejnymi rekordowymi cenami złota, to właśnie srebro traktowane jest przez część inwestorów jako alternatywa. W takich okolicznościach popyt dodatkowo rośnie.

Warto dodać, że to o czym tutaj napisałem, nie jest w tej chwili wyraźnie widoczne na rynku fizycznego srebra w Polsce. Tutaj wiele osób pozbywa się srebra, i to po niskich cenach względem spot. Chcą po prostu pozbyć się metalu i przenieść środki gdzie indziej. Biorąc pod uwagę to, co dzieje się na światowych rynkach – nie jestem przekonany czy taka „ucieczka od srebra” jest uzasadniona.

Wciąż dążymy do tego, aby sekcja komentarzy była możliwie jak najbardziej wygodna w użytkowaniu i miała wiele praktycznych funkcji. Już niebawem chociażby wklejanie wykresów czy grafik stanie się dużo bardziej intuicyjne. Do tego czasu możecie publikować obrazy na 3 sposoby:

  • poprzez wklejenie linku do grafiki w treści komentarza,
  • poprzez skopiowanie pliku ze swojego komputera (na zasadzie ctrl+c i ctrl+v), 
  • poprzez skopiowanie i wklejenie wycinka ekranu (korzystając np. z Narzędzie Wycinanie) na Windows.
85 komentarzy
Najnowsze
Najstarsze Najwyżej oceniane
Informacji zwrotnych
View all comments
Demand
Demand(@demand)
19 dni temu

Co daje instytucjom handlującym fizycznym srebrem handel na kontraktach comex, że wybierają to zamiast sprzedawać na giełdzie w Chinach po wyższych cenach? Nie mają tam dostępu?

loku78
loku78(@loku78)
22 dni temu

No w Polsce jak zwykle trochę inaczej…

tomasz.ancipiuk@gmail.com
tomasz.ancipiuk@gmail.com(@tomasz-ancipiukgmail-com)
23 dni temu

W chwili obecnej Gold:Silver Ratio wynosi 78.53. Srebro jest więc dość tanie w stosunku do złota, szczególnie, jeżeli porównujemy to z rokiem 2011. Jak dodamy do tego fakt, że rynek srebra jest dość płytki w porównaniu ze złotem, długoterminowo stawiam na solidne wzrosty cen srebra. Czytałem też w mediach USA (nie mainstream), że Chińczycy systematycznie wyprzedają obligacje USA i kupują za to fizyczne metale szlachetne. Sytuacja jest obecnie bardzo ciekawa na tym rynku.

Daniel.P
Daniel.P(@daniel-p)
23 dni temu

Według mnie większa szansa jest na to, że w przyszłości całkowicie rozjedzie się cena srebra/złota papierowego i fizycznego, niż całkowity rozjazd ceny kruszcu na różnych giełdach. Po prostu w pewnym momencie producenci zaczną sprzedawać tam, gdzie mogą więcej zarobić, nawet wliczając w to kary umowne. Widzieliśmy podobne praktyki np w hossie na rynku nieruchomości. Kiedy rynek się schłodził, wszystko wróciło do normy. Tutaj będzie podobnie.

Incydentalnie
Incydentalnie(@incydentalnie)
25 dni temu

Być może jest to część starań o zabezpieczenie stanów magazynowych srebra w jaki największym stopniu? Możliwe, że Chiny nawet sztucznie wywindują cenę srebra, aby doprowadzić wreszcie do sytuacji, w której handlarzom opłaci się przerzut kruszcu między Wschodem, a Zachodem. Czy zagrozi to dalszemu działaniu COMEX? Wiemy, że Chiny skupują również fizyczne złoto – może więc chodzi o odwrócenie uwagi od prawdziwego celu?

Taba
Taba(@taba)
25 dni temu

Kluczowe pytanie, które inwestorzy powinni sobie zadać, to jakie są ich cele inwestycyjne i tolerancja na ryzyko. Fizyczne srebro może być atrakcyjne dla tych, którzy szukają bezpiecznej przystani i zabezpieczenia przed inflacją czy niepewnością rynkową. Z drugiej strony, kontrakty papierowe mogą być bardziej odpowiednie dla tych, którzy preferują płynność i chcą wykorzystać krótkoterminowe ruchy cenowe. Niektórzy inwestorzy decydują się na różnorodne podejścia, łącząc posiadanie fizycznego srebra z handlem kontraktami papierowymi w zależności od warunków rynkowych i swoich celów inwestycyjnych. Kluczowe jest zrozumienie różnic między tymi dwoma formami inwestowania i dokładne przeanalizowanie, które podejście najlepiej odpowiada indywidualnym potrzebom i strategiom inwestycyjnym. Dla mnie osobiście, posiadanie fizycznego srebra jest symbolem bezpieczeństwa i stabilności, ale rozumiem, że każdy inwestor ma swoje własne preferencje i cele.

muggytony
muggytony(@muggytony)
26 dni temu

Ciekawe, jak długo utrzyma się rozjazd cenowy między COMEX-em a giełdą w Szanghaju. W końcu 10% różnicy to już całkiem sporo. Według mnie, mało realny jest scenariusz wydrenowania skarbców należących do Anglosasów. Zapewne, gdy rozbieżność będzie się pogłębiać, dojdzie do jakiegoś „zakulisowego” układu i wszyscy poklepią się po plecach. Niemniej jednak warto śledzić tę sytuację.
Jeśli nie dojdzie po drodze do żadnego załamania, deficyt będzie się utrzymywał, a popyt rósł – wszystko będzie wyglądało jak dotychczas. Srebro będzie stabilnie rosło z ewentualnymi korektami po drodze.

kamilbugdol123@gmail.com
kamilbugdol123@gmail.com(@kamilbugdol123gmail-com)
27 dni temu

Za nami rajd srebra, a Narodowy Bank Polski nie przestaje zwiększać rezerwy złota. Czy to przygotowania na nadchodzący kryzys ? Uważacie, że powinniśmy dodatkowo skupować Bitcoina tak jak robi to Selwador i Argentyna ?

https://www.bankier.pl/wiadomosc/Narodowy-Bank-Polski-w-maju-2024-kupil-ponad-10-ton-zlota-8762367.html

janwar1
janwar1(@janwar1)
28 dni temu

Stan Kansas zarzuca Pfizerowi ukrywanie dowodów na to, że przyjęcie szczepionki ma związek z powikłaniami ciąży i komplikacjami kardiologicznymi – informuje Reuters. Amerykański stan oczekuje od producenta odszkodowania.
Czytaj więcej na https://wydarzenia.interia.pl/raport-koronawirus-chiny/news-amerykanski-stan-pozwal-pfizera-firma-miala-klamac-w-sprawie,nId,7582286#utm_source=paste&utm_medium=paste&utm_campaign=chrome

janwar1
janwar1(@janwar1)
28 dni temu

W uśmiechniętej Polsce coraz drożej. Morawiecki ostrzega: „Niebawem symfonia prawdziwych podwyżek…”

„Kto mógł się tego spodziewać?! Po tym, jak rządzący zabrali Polakom zerowy VAT na żywność, inflacja zaczęła rosnąć! Uśmiechnięta Polska odwdzięczyła się obywatelom wyższymi cenami najbardziej podstawowych produktów”, napisał w obszernym poście na Facebooku były premier RP, Mateusz Morawiecki. I jak podkreślił – „to tylko przygrywka do prawdziwej symfonii podwyżek, jakie już niebawem dotkną Polaków!

https://niezalezna.pl/polityka/w-usmiechnietej-polsce-coraz-drozej-morawiecki-ostrzega-niebawem-symfonia-prawdziwych-podwyzek/520404

—-głosujcie na Niemca

X_Frix
X_Frix(@x_frix)
28 dni temu

Witam, zainwestowałem w srebro ponad rok temu kiedy kosztowało około 98zł/uncja. Kupiłem je w Metalach lokacyjnych za 120zł/uncja. I spoko bo cena skupu w wynosiła jakieś 118 zł w mennicy skarbowej. Nie chcę jeszcze sprzedawać, ale chciałem sobie policzyć zysk. Dziś cena spot wynosi 118zł/uncja, cena zakupu jakieś 138zł/uncja, a cena skupu 123zł/uncja…. To jakiś totalny bezsens żebym na ponad 20% wzroście ceny zarobił marne 3%. Gdzie ewentualnie mogę sprzedać takie srebro za ten około rok kiedy będę z tej inwestycji wychodził? Więcej fizycznego srebra już nie kupię bo to jakiś żart, ale z tym co mam muszę coś zrobić

janwar1
janwar1(@janwar1)
28 dni temu
janwar1
janwar1(@janwar1)
28 dni temu

Janczyk (RPP): Rząd odebrał nam możliwość obniżki stóp poprzez luzowanie tarcz antyinflacyjnych
https://www.bankier.pl/wiadomosc/Janczyk-RPP-Rzad-odebral-nam-mozliwosc-obnizki-stop-poprzez-luzowanie-tarcz-antyinflacyjnych-8766575.html

Flex
Flex(@flex)
28 dni temu

Ciekawy artykuł w temacie srebra: Peak China Silver https://vblgoldfix.substack.com/p/peak-china-silver-the-looming-extinction

Ostatnio edytowano 28 dni temu przez Flex
Borys Adamski
Borys Adamski(@borys-adamski)
29 dni temu

@srebro

Srebro vs stopy procentowe FED
Historyczne zachowanie świetnie pokazuje wykres z tegorocznego raportu InGoldWeTrust.

comment image

Spółki wydobywcze vs cena srebra
Relacja wycen wydobywców do ceny surowca najniższa od 8 lat.

comment image

Na koniec nawiązanie do wzrostu popytu na srebro, o którym pisał Marcin.

comment image

NieBoskaKomedia
NieBoskaKomedia(@nieboskakomedia)
29 dni temu

@uran
☆Deadly and Wildly Profitable, Uranium Fever Breaks Out☆

https://aheadoftheherd.com/deadly-and-wildly-profitable-uranium-fever-breaks-out/

Bloomberg …takie rzeczy wypisuje? 😉
Niechybnie i niebawem czeka nas wybicie cen uranu! 😉

Ostatnio edytowano 29 dni temu przez NieBoskaKomedia
NieBoskaKomedia
NieBoskaKomedia(@nieboskakomedia)
29 dni temu

@miedź, złoto, srebro
☆Cooler inflation backs case for rate cuts, lower dollar and higher copper, silver and gold prices☆

https://aheadoftheherd.com/cooler-inflation-backs-case-for-rate-cuts-lower-dollar-and-higher-copper-silver-and-gold-prices-richard-mills/

NieBoskaKomedia
NieBoskaKomedia(@nieboskakomedia)
29 dni temu

@miedź
☆5 reasons why we are entering the next copper super cycle☆

https://aheadoftheherd.com/5-reasons-why-we-are-entering-the-next-copper-super-cycle-richard-mills/

Karol Zaniewski
Karol Zaniewski(@karol-zaniewski)
29 dni temu

Srebro powoli, może chociaż chwilowo, uwalnia się spod kontroli największych graczy. Choć wynika to raczej z kolejnego etapu rywalizacji największych mocarstw, a nie dbałością o rynek. Z kolei BTC zmierza dokładnie w odwrotną stronę i zapewne podzieli losy złota i srebra. Kontrakty futeres na BTC? Są! Fundusze ETF? Są! Niedługo zatem i rynek kryptowalut będzie funkcjonował pod dyktando największych. Czyli jakieś podobieństwo BTC do złota ma   

NieBoskaKomedia
NieBoskaKomedia(@nieboskakomedia)
29 dni temu

@z cyklu „za mało OZE”
Wszystkiemu winne są sieci elektroenergetyczne
Za taki stan rzeczy winione są w powszechnym przekazie krajowe sieci elektroenergetyczne, które w obiegowej opinii są archaiczne, przestarzałe, niewydolne i całkowicie niedostosowane do współpracy z fotowoltaiką. Stwierdzenia takie powtarzane są aż do znudzenia, jak jakaś swego rodzaju mantra, gdy tymczasem prawda jest o wiele bardziej złożona. Sama modernizacja sieci elektroenergetycznych, polegająca na wymianie transformatorów, kabli, słupów i przewodów, niewiele tutaj zmieni, bowiem istota problemu polega na czymś zupełnie innym i wiąże się przede wszystkim z koniecznością zbilansowania mocy występujących w systemie elektroenergetycznym.

Reasumując, wszystkie źródła wytwórcze muszą generować dokładnie tyle mocy, ile w danym momencie żądają odbiorcy i nie ma żadnego sposobu na efektywne magazynowanie nadwyżek wytworzonej energii elektrycznej w tak ogromnej skali, jak cały krajowy system elektroenergetyczny.

Dzieje się tak dlatego, że w dowolnym obwodzie elektrycznym, przykładowo takim jak pokazano na rys. 1, w każdej chwili czasu moc elektryczna wydawana przez źródło prądu I jest równa mocy pobieranej przez odbiornik R i nie ma tutaj żadnej możliwości swego rodzaju „upchania” gdzieś tego prądu, żeby go później w jakiś sposób wykorzystać.

Tymczasem za wszystko obwiniane są Bogu ducha winne sieci elektroenergetyczne – zwłaszcza te niskich napięć. Tego typu opinie upowszechniły się wręcz do tego stopnia, że można całkiem poważnie zastanawiać się, czy aby w tym wypadku nie mamy już do czynienia ze swego rodzaju „antysiecizmem”. Zrzucanie odpowiedzialności na sieci elektroenergetyczne pojawia się powszechnie w publikacjach zamieszczanych na przykład na portalu WysokieNapiecie.pl. Jednocześnie z rozważanego portalu możemy się dowiedzieć, że jeden z autorów tego rodzaju publikacji jest absolwentem prawa i dziennikarstwa, a drugi politologii i komunikacji społecznej. Poza tym żadna z osób tworzących ten portal nie jest inżynierem, a zatem nie ma żadnego wykształcenia technicznego, o ukończeniu wydziału elektrycznego na politechnice nawet nie wspominając.

Osobiście uważam, że trzeba mieć sporo odwagi – żeby wręcz nie powiedzieć: tupetu – aby z tak wielką swobodą „buszować” po dziedzinach jakże odległych od własnej profesji. Ponadto studia magisterskie na uczelni politechnicznej z elektrotechniki, elektroniki czy automatyki, trwają pięć lat i są powszechnie uważane z jedne z najtrudniejszych

Mrzonki o magazynowaniu energii
Równie powszechnie lansowane są przez różnych „ekspertów” opinie, że wszelkie problemy rozwiąże wielkoskalowe magazynowanie energii elektrycznej. Tymczasem tego rodzaju „eksperci” powinni powrócić na lekcje fizyki do liceum, aby nabyć konieczną wiedzę, pozwalająca im później policzyć, z jakimi rzędami wielkości fizycznych mamy w tym wypadku do czynienia.

W okresie jesiennozimowym dobowe zapotrzebowania na energię elektryczną w Polsce przekracza znacznie 500GWh i z roku na rok systematycznie rośnie. Porównajmy to teraz z pojemnością drugiego co do wielkości magazynu energii w Polsce, którym jest elektrownia szczytowo-pompowa Porąbka-Żar. Jej zdolność magazynowania energii wynosi „zaledwie” 2GWh. Zakładając, że jedynie 20 proc. dobowego zapotrzebowania na energię elektryczną w naszym kraju miałoby być pokrywane za pośrednictwem magazynów energii, to takich elektrowni szczytowo-pompowych, jak Porąbka-Żar należałoby wybudować co najmniej 50. Jest to oczywiście ilość wręcz niewyobrażalna – tego nie byłoby po prostu gdzie wybudować, abstrahując już od faktu, że koszt budowy tylko jednego tego typu obiektu sięga wartości około 10 miliardów złotych, a sama budowa trwa około 10 lat. Zresztą, co tu dużo mówić, jak niby mielibyśmy te 50 nowych elektrowni szczytowo-popowych w naszym kraju wybudować, gdy przez okres kilkudziesięciu lat nawet nie jesteśmy w stanie ukończyć budowy tylko jednego tego typu obiektu w miejscowości Młoty w Kotlinie Kłodzkiej..☆

https://nczas.info/2024/06/15/czy-dalsze-zwiekszanie-mocy-zainstalowanej-w-polskiej-fotowoltaice-ma-jeszcze-jakikolwiek-sens/

Ostatnio edytowano 29 dni temu przez NieBoskaKomedia
NieBoskaKomedia
NieBoskaKomedia(@nieboskakomedia)
29 dni temu

@lit
@Rio Tinto
☆Otworzą największą kopalnię litu w Europie. Padła data☆

https://www.wnp.pl/rynki-zagraniczne/otworza-najwieksza-kopalnie-litu-w-europie-padla-data,845879.html

🙂

supermario
supermario(@supermario)
29 dni temu

Dane BIOMETRYCZNE w rękach MasterCard

Dane BIOMETRYCZNE w rękach MasterCard (youtube.com)

janwar1
janwar1(@janwar1)
29 dni temu

Po socjal do Polski? Wsparcie ma być równe w całej Unii. Nielegalni imigranci mogą dostać więcej od obywateli

Osoba bezrobotna w Polsce będzie otrzymywała takie świadczenie, jakie wynika z prawa – a więc bardzo niskie i przez pół roku – a osoba, która trafi do Polski nielegalnie, będzie otrzymywała dwu-trzykrotnie większe, będzie miała prawo do mieszkania, a czas wsparcia finansowego będzie znacznie dłuższy

https://niezalezna.pl/polityka/po-socjal-do-polski-wsparcie-ma-byc-rowne-w-calej-unii-nielegalni-imigranci-dostana-wiecej-niz-obywatele/520305

Hansclox
Hansclox(@hansclox)
Odpowiedź do  janwar1
29 dni temu

A jak chcesz zatrzymać tych których nikt nie chce?
Relokacja i równy socjal jedynym wyjściem.
Najbardziej wpływowe gospodarki unijne do tego dążą aby pozbyć się ich od siebie.

Ostatnio edytowano 29 dni temu przez Hansclox
supermario
supermario(@supermario)
Odpowiedź do  Hansclox
29 dni temu

W samolot i z powrotem do Afryki. Wyjdzie dużo taniej niż choćby rok wypłacania kieszonkowego.

Hansclox
Hansclox(@hansclox)
Odpowiedź do  supermario
29 dni temu

Zgadza się. Niestety mają inne plany.

supermario
supermario(@supermario)
29 dni temu

Zgliszcza cywilizacji europejskiej? Czy Francja ocali Europę? Jaką przyszłość Polski? Dr Ziętek-Wielomska i Kopczyk!
Zgliszcza cywilizacji europejskiej? Czy Francja ocali Europę? Jaką przyszłość Polski? Dr Ziętek-Wielomska i Kopczyk! – BanBye

supermario
supermario(@supermario)
29 dni temu

Rząd chce mieć wgląd w nasze smartfony. Jest projekt ustawy
Rząd pracuje nad nowelizacją ustawy Prawo komunikacji elektronicznej. Wśród proponowanych zapisów znalazło się przyznanie służbom dostępu do prywatnych danych klientów telekomunikacyjnych. Dane mają trafiać do dziesięciu różnych instytucji.

W art. 43 projektu nowelizacji czytamy, że firmy telekomunikacyjne (czyli np. Orange i T-mobile) mają udostępniać informacje ich klientów np. przy pomocy wiadomości SMS czy komunikatorów internetowych.

Przepisy wskazują, że służby mają mieć dostęp m.in. do komunikatów elektronicznych przesyłanych w ramach świadczonej publicznie dostępnej usługi telekomunikacyjnej, numeru, adresu czy danych lokalizacyjnych.

Portal telepolis.pl zwraca uwagę, że służby będą mogły mieć wgląd do tych danych bez uprzedniego nakazu sądu. W związku z tym pojawiają się obawy o ewentualne nadużycia ze strony służb.”

Rząd chce mieć wgląd w nasze smartfony. Jest projekt ustawy – WP Finanse

Keracz
Keracz(@keracz)
1 miesiąc temu

Deczko z innej beczki, ale uważam, że ma to realne przełożenie m.in. na temat poruszony w niniejszym artykule.

Bartosz Kopczyński mówi o polityce globalistów, którzy dążą do przekształcenia ludności Zachodu w ogłupiałe stado, którym będzie można łatwo sterować i wykorzystywać je jako bezrefleksyjną siłę roboczą. Obłąkańcze plany wąskiej kasty miliarderów realizowane są przez skrajną lewicę, która stoi na czele takich organizacji jak Unia Europejska oraz ONZ.

Masowa debilizacja ludzi:
https://www.youtube.com/watch?v=-shz0i9CkLY

Ostatnio edytowano 1 miesiąc temu przez Keracz
supermario
supermario(@supermario)
Odpowiedź do  Keracz
1 miesiąc temu

Na swoim odcinku wykonuje świetną robotę.

W TOWARZYSTWIE – miejsce poważnej debaty

Keracz
Keracz(@keracz)
Odpowiedź do  Keracz
1 miesiąc temu

Dopowiem jeszcze, że gość niestety wszystkiego nie wie, ważnych/istotnych rzeczy, ale na pewno generalnie ma rację, że system w tworzy/ogłupia ludzi.

lenon
lenon(@lenon)
Odpowiedź do  Keracz
29 dni temu

Obłąkańcze plany wąskiej kasty miliarderów realizowane są przez skrajną lewicę, która stoi na czele takich organizacji jak Unia Europejska oraz ONZ.” – powiedział Władimir Władimirowicz Putin 🙂

NieBoskaKomedia
NieBoskaKomedia(@nieboskakomedia)
1 miesiąc temu

@ITT
To powinno Was zainteresować.

☆Jacek Bartosiak stracił doktorat. Jest oświadczenie mecenasa☆

https://nczas.info/2024/06/14/pilne-jacek-bartosiak-stracil-doktorat-jest-oswiadczenie-mecenasa/

Karonie, Bartosiaki, Wielomscy itd.- tyle są warci internetowi guru! 🙂

Ostatnio edytowano 1 miesiąc temu przez NieBoskaKomedia
supermario
supermario(@supermario)
Odpowiedź do  NieBoskaKomedia
1 miesiąc temu

@NieBoskaKomedia nie jest przypadkiem odrobinę zazdrosny ?

NieBoskaKomedia
NieBoskaKomedia(@nieboskakomedia)
Odpowiedź do  supermario
29 dni temu

Super, ja jestem tylko mocno zdegustowany poziomem wiedzy słuchaczy Bartosiaków, Karoni czy innych Wielomskich.

Ja rozumiem, że poziom fanów tokenizacji, cyfryzacji, zielonego ładu czy unijnego kołchozu jest taki a nie inny i na te potrzeby taki Bartosiak & friends robią na szybko doktoraty- plagiaty, by szybko uzupełniać ich poziom wiedzy i wykładać im swe prawdy objawione na YT, ale na Boga- wydajesz się być jednym z rozsądniejszych ludzi tutaj, więc mi nie mów- że, to co oni wygadują jest dla Ciebie czymś, czego dotychczas nie wiedziałeś, albo z czego przynajmniej choć odrobinę nie zdawałeś sobie sprawy!

Społeczeństwo naszego pieknego kraju jest w takim stanie, ze niebawem na YT, karierę zrobią filmiki z instrukcjami obsługi zapałek.
Z całym szacunkiem.Wydawało mi się przez chwilę, że ty do nich nie należysz…
Cytując klasyka @ zenka- „nie wieżę! ” 🙂

Ostatnio edytowano 29 dni temu przez NieBoskaKomedia
Hansclox
Hansclox(@hansclox)
Odpowiedź do  NieBoskaKomedia
1 miesiąc temu

To sa Zwykli propagandzisci którzy mają wykonać swoją robię. Zmanipulować społeczeństwo.
Zazwyczaj nie w imieniu Polski A mocarstw często wschodnich lub podejrzanych sił politycznych.

Ostatnio edytowano 1 miesiąc temu przez Hansclox
janwar1
janwar1(@janwar1)
1 miesiąc temu

Służba Kontrwywiadu Wojskowego to organizacja, która oddziałuje na wojsko. Jeżeli Rosjanie mają swoich ludzi, zwłaszcza na poziomie szefostwa służby kontrwywiadu, to znaczy że kontrolują polską armię. To znaczy, że mogą oddziaływać na polską armię, kształtować ją

https://niezalezna.pl/polityka/macierewicz-agentura-rosja-skw-reset/520248

Hansclox
Hansclox(@hansclox)
Odpowiedź do  janwar1
1 miesiąc temu

Są rosyjskie wpływy w Polsce. I duże grupy dezinformacji.

supermario
supermario(@supermario)
1 miesiąc temu

Czym i gdzie są nasze pieniądze? Czy nadejdzie czarna godzina dla ciułaczy? Prof. Witold Modzelewski i Marek Skowroński!
Czym i gdzie są nasze pieniądze? Czy nadejdzie czarna godzina dla ciułaczy? Prof. Witold Modzelewski i Marek Skowroński! – BanBye

NieBoskaKomedia
NieBoskaKomedia(@nieboskakomedia)
Odpowiedź do  supermario
1 miesiąc temu

Dziwne, że profesor musi tłumaczyć podstawy, jak np. dotyczące pieniądza.

Krajem, w którym rośnie PKB a biednieje jest np.Rosja. Praktyczne wszystko i każde środki jakie wypracowuje, jest relokowane i transferowane, poprzez oligarchów- za jej granice.

Ostatnio edytowano 1 miesiąc temu przez NieBoskaKomedia
Hansclox
Hansclox(@hansclox)
Odpowiedź do  NieBoskaKomedia
1 miesiąc temu

A reszta przepalana na środki przymusu w tym armię.

Sihill
Sihill(@sihill)
1 miesiąc temu

dodam tabelę z cenami srebra w różnych walutach w ostatnich latach. ewidentnie zakup „fizyka” to dobra inwestycja ostatnich lat. Ostatnie miesiące przyniosły potężne wzrosty i można spodziewać się lokalnego odreagowania. Okazja do zakupu?
Co do srebra to dzisiaj w stosunku do złota powiedziałbym że jest neutralnie wycenione – stosunek 78. W 2011 roku kiedy srebro wybijało ATH ten stosunek do złota wynosił 32, podczas paniki Covidowej 124.

https://www.gieldametaliszlachetnych.pl/

https://www.srebrobezvat.pl/

supermario
supermario(@supermario)
1 miesiąc temu

“Najniżej upadło społeczeństwo, które w milczeniu wysłuchuje, jak jawni dranie prawią mu kazania o moralności” – Marie von Ebner-Eschenbach

NieBoskaKomedia
NieBoskaKomedia(@nieboskakomedia)
1 miesiąc temu

@na dobranoc.
Roger Waters
„Amused to Death”
Vulgo:
„Ubawieni na Śmierć”
To a’propos tego co się dzieje z życiem w EU kołchozie.

☆Doctor Doctor what is wrong with me
This supermarket life is getting long
What is the heart life of a colour TV
What is the shelf life of a teenage queen
Ooh western woman
Ooh western girl
News hound sniffs the air
When Jessica Hahn goes down
He latches on to that symbol
Of detachment
Attracted by the peeling away of feeling
The celebrity of the abused shell the belle
Ooh western woman
Ooh western girl
And the children of Melrose
Strut their stuff
Is absolute zero cold enough
And out in the valley warm and clean
The little ones sit by their TV screens
No thoughts to think
No tears to cry
All sucked dry
Down to the very last breath
Bartender what is wrong with me
Why am I so out of breath
The captain said excuse me ma’am
This species has amused itself to death
Amused itself to death
Amused itself to death
We watched the tragedy unfold
We did as we were told
We bought and sold
It was the greatest show on earth
But then it was over
We ohhed and aahed
We drove our racing cars
We ate our last few jars of caviar
And somewhere out there in the stars
A keen-eyed look-out
Spied a flickering light
Our last hurrah
And when they found our shadows
Grouped around the TV sets
They ran down every lead
They repeated every test
They checked out all the data on their lists
And then the alien anthropologists
Admitted they were still perplexed
But on eliminating every other reason
For our sad demise
They logged the only explanation left
This species has amused itself to death
No tears to cry no feelings left
This species has amused itself to death☆

HermannBrunner
HermannBrunner
Odpowiedź do  NieBoskaKomedia
1 miesiąc temu

@na dzień dobry
Dla Ciebie i rodzinnego biznesu.
😉

Jr. Walker & The All Stars – Shotgun
https://youtu.be/XQ150lZRd3I?si=AYM_q1jAh-EyOZaD

lenon
lenon(@lenon)
1 miesiąc temu

W maju nastąpiła diametralna zmiana na rynku energii w Polsce.
Stała się rzecz niesłychana. Okazało się, wbrew szaleńczym opinią fanatyków czarnego ładu, że elektrownie węglowe jednak mają możliwość przystosowania się do ilości energii produkowanej przez OZE.
Jakież było moje zdziwienie, kiedy dowiedziałem się, że elektrownie poszły po rozum do głowy i przekalkulowały, że lepiej np. wypiąć dwa bloki z systemu, pozostawiając je w gotowości z czterech i golić z tych dwóch energię po 400 PLN niż spalać 40% więcej węgla i sprzedawać z czterech po -30 PLN.
Odkrycie monopolu, zaowocowało tym, że pomimo rekordowej produkcji energii z PV nie było ich żadnego wyłączenia.
Hałdy natomiast jak rosły tak rosną. W maju tylko 35% energii, było wytworzone z węgla.
Jesień upłynie pod znakiem protestów górniczych central związkowych kwiczących prymitywa głosem, a potem pójdą kolejne dziesiątki miliardów PLN na pudrowanie trupa jakim jest czarny kapitalizm.

Mandalorian
Mandalorian(@mandalorian)
1 miesiąc temu

cenę metalu znacząco może obniżyć jedynie siła dolara lub słabość globalnej gospodarki

Jeszcze jest jedna możliwość – przełom technologiczny i zastąpienie srebra jakimś innym związkiem chemicznym. Wtedy z jednej strony srebro stanie się niemal bezwartościowe (z punktu widzenia gospodarki), a z drugiej zdesperowani producenci będą musieli coś z nim zrobić, zatem zacznie się masowe finansowanie mediów w celu nagonienia tłumów na fizyki – czemu sprzyja zresztą obecna sytuacja – „kup srebrne monety, zabezpiecz się przed CBDC etc.”

LELOS2
LELOS2(@lelos2)
Odpowiedź do  Mandalorian
1 miesiąc temu

Srebro to pierwiastek a nie związek chemiczny.
Z tego co wiem ma najwięcej zastosowań w przemyśle po ropie, około 10 000.
Dążenie do cięcia kosztów jest naturalne, ale nawet jeżeli w części zastosowań da się
zastąpić to pojawią się nowe wraz z rozwojem techniki.

Dużo było takich mądrych co dyskredytowali metale szlachetne.
Taki jeden mi się na szybko przypomina, nazywał się Lenin i twierdził że jak przejmą władzę to ze złota będą robić sedesy w dworcowych toaletach. Po przejęciu władzy na krótko odeszli od metali,
później w epoce NEP’u która miała ożywić zdychającą gospodarkę wprowadzili srebrne monety np 1/2 i 1 rubel oraz tak zwane „czerwońce” ( złoto z domieszką miedzi jak Krugerand).
Były to głównie banknoty które miały być wymieniane na złoto (wszystkie z kaprawą mordą Lenina).
Oczywiście finalnie nie były, bo złoto poszło za granice w ramach rozliczeń i kupowania
amerykańskich fabryk i technologii. Kto zna historie ten wie 🙂

Ostatnio edytowano 1 miesiąc temu przez LELOS2
NieBoskaKomedia
NieBoskaKomedia(@nieboskakomedia)
Odpowiedź do  LELOS2
1 miesiąc temu

☆Taki jeden mi się na szybko przypomina, nazywał się Lenin☆

Nie Lenin, tylko  lenon vel  zenon! 😉

janwar1
janwar1(@janwar1)
1 miesiąc temu

W dokumencie stwierdzono, że „Rosja musi zakończyć swoją bezprawną i agresywną wojnę oraz zapłacić za szkody, które wyrządziła Ukrainie”. Jak zauważono, według Banku Światowego obecnie przekraczają one 486 miliardów dolarów. 
Czytaj więcej na https://wydarzenia.interia.pl/zagranica/news-zdecydowana-deklaracja-panstw-g7-bardzo-wazny-sygnal-dla-put,nId,7575108#utm_source=paste&utm_medium=paste&utm_campaign=chrome

Cascader
Cascader(@cascader)
Odpowiedź do  janwar1
1 miesiąc temu

Agresję militarną na Upainie rozpoczął prezydent Petro Poroszenko i oligarcha Kołomojski a nie Putin.W Donbasie i Ługańsku otworzono ogień do ludności cywilnej i wywołano katastrofę huminitarną poprzez nie wypłacenie ponad 300.000 osób emerytury. Specjalna Operacja Woskowa był odpowiedzią na działania rządu kijowskiego. Kto sieje wiatr ten zbiera burzę. Oficjalna narracja wobec konfliku na Ukrainie to brednie dla osób nieznających genezy sytuacji na Ukrainie po 2013r.

Hansclox
Hansclox(@hansclox)
Odpowiedź do  Cascader
1 miesiąc temu

Dla Rosji życie obywatela nie ma ŻADNEJ wartości.
To ruska propaganda na czasy wojny ukraińskiej.

Ps. Możesz podać jaka jest ruska wersja wojny hybrydowej jaką toczą przeciwko Polsce?

Ostatnio edytowano 1 miesiąc temu przez Hansclox
JB
JB(@jb)
1 miesiąc temu

No i zaczęło się Euro 2024, którym przez najbliższe tygodnie będzie żyć futbolowa Europa.

W kontekście tego artykułu: warto na Euro spojrzeć także pod katem rozwoju firm chińskich w Europie. Jeśli spojrzymy na 13 oficjalnych sponsorów imprezy okaże się, że aż 5 z nich jest z Chin (AliExpress, Alipay, Byd, Hisense, Vivo).

Może być to szokujące, że w imprezie organizowanej przez Niemcy, sponsorem nie jest Audi, VW, Mercedes, czy Porsche, a chiński Byd.

Mam wrażenie, że Europa będzie się bawić, a pieniądze zarabiać będzie Państwo Środka.

https://www.uefa.com/partners/

jsc
jsc(@jsc)
Odpowiedź do  JB
1 miesiąc temu

Ehh… Organizacja nie znaczy rządy. Ponadto największe federacje piłkarskie de facto urwały się z pod kontroli państw czy nawet organizacji takich jak UE.

NieBoskaKomedia
NieBoskaKomedia(@nieboskakomedia)
Odpowiedź do  JB
1 miesiąc temu

Normalnie.
Igrzyska dla gawiedzi muszą trwać, bez względu na wszystko! 😉

Trzecia, najlepiej zorganizowana mafia na świecie FIFA (po Watykanie i FED) organizuje igrzyska dla idiotów i na tych idiotach trzepie kasę.

Ostatnio edytowano 1 miesiąc temu przez NieBoskaKomedia
Keracz
Keracz(@keracz)
Odpowiedź do  NieBoskaKomedia
1 miesiąc temu

Kilka deko informacji z historii IO:
Pierwsze igrzyska olimpijskie odbywały się w Olimpii w Grecji co cztery lata, stąd w starożytnej Grecji termin olimpiada, który oznaczał czteroletni okres między kolejnymi igrzyskami. Pierwsze udokumentowane igrzyska odbyły się w roku 776 p.n.e. Na czas igrzysk olimpijskich zaprzestawano wojen. Podczas trwania konfliktów ogłaszano „pokój boży” i wojny wstrzymywane były na 2 miesiące. Igrzyska trwały 5 dni, reszta czasu była przeznaczona na wyruszenie i powrót z igrzysk przez widzów i zawodników. Pierwszym etapem uroczystości, jeszcze przed rozpoczęciem igrzysk, było złożenie przysięgi przed posągiem Zeusa. (…)

Dalej ==>> m.in.
Kary olimpijskie były bardzo surowe. Zawodnik, który dopuścił się oszustwa, zmuszony był postawić pomnik Zeusowi, na którym wyryto jego imię i nazwisko oraz występek, którego się dopuścił. Najpopularniejszym z oszustów jest Ateńczyk Kalliopos, który przekupił swoich niedoszłych przeciwników. Cała sprawa wyszła na jaw. Ateńczyk i inni musieli postawić pomniki dla Zeusa. Ateńczycy przestali brać udział w igrzyskach, gdyż wyrocznia delficka powiedziała, że jeśli zaczną ponownie brać udział, nie będzie im głosiła przepowiedni.

Dalej ==>> m.in.
Na 18 igrzyskach do nieustannie poszerzanego zestawu konkurencji dołączono zapasy. Walki w tej dyscyplinie były jednak bardziej zbliżone formą do współczesnego wrestlingu aniżeli znanych nam zapasów w stylu wolnym czy klasycznym. Dozwolone były podstawianie nogi, wyłamywanie palców, a nawet szarpanie za nos czy wargi.
(…)
W igrzyskach mogli brać udział wszyscy wolni Grecy płci męskiej.
Odbywały się one ku czci boga Zeusa.
(…)
Nowożytne letnie igrzyska olimpijskie rozgrywane są od 1896 r. (Ateny), a zimowe od 1924 r. (Chamonix). Nawiązują one do głębokich tradycji antycznych igrzysk olimpijskich.
(…)
Ogień olimpijski ==>>Przy pomocy skupionych promieni słonecznych ogień olimpijski wzniecany jest w Grecji w ruinach świątyni Olimpii.https://pl.wikipedia.org/wiki/Igrzyska_olimpijskie

Dalej ==>> pójdźmy zatem do Olimpii.
W starożytności (od ok. XII w. p.n.e.) Olimpia (starogr. Ολυμπία, Olympía) była ośrodkiem kultu Zeusa. Od 776 roku p.n.e. miejsce igrzysk olimpijskich. W 1989 roku stanowisko archeologiczne w Olimpii zostało wpisane na listę światowego dziedzictwaUNESCO.
(…)
Olimpia stała się centrum kultu Zeusa ok. X wieku p.n.e. po inwazjiDorów w XII w. p.n.e.; kult ten stale się rozwijał aż do początku VIII w. n.e. Nazwa Olimpia nawiązuje do Olimpu – siedziby Zeusa.
https://pl.wikipedia.org/wiki/Olimpia_(Grecja)

I na koniec o zniczu olimpijskim:
Znicz olimpijski – znicz, który jest zapalany w dzień rozpoczęcia igrzysk olimpijskich. Znicz zapala ostatni uczestnik (czasami może to być grupa osób) sztafety biegnącej z ogniem olimpijskim zapalonym tradycyjnie w Olimpii od promieni słonecznych. Znicz pozostaje zapalony aż do końca igrzysk olimpijskich.
https://pl.wikipedia.org/wiki/Znicz_olimpijski

janwar1
janwar1(@janwar1)
1 miesiąc temu

Niger i Iran zawarły tajne porozumienie ws. dostaw uranu o wartości 56 milionów dolarów
https://www.bankier.pl/wiadomosc/Niger-i-Iran-zawarly-tajne-porozumienie-ws-dostaw-uranu-o-wartosci-56-milionow-dolarow-8765745.html

NieBoskaKomedia
NieBoskaKomedia(@nieboskakomedia)
1 miesiąc temu

@Rosja
☆Rosyjska giełda tonie w czerwieni. Nad ranem w życie weszły nowe sankcje☆

▪︎Amerykańskie sankcje uderzają w rosyjską giełdę. Krótko po tym, gdy indeks giełdowy MOEX wrócił do poziomu sprzed wojny, rosyjska giełda została zmuszona do zawieszenia części operacji. Wycena akcji spadła o 15 proc. „Zdobycie dolarów i euro jest praktycznie niemożliwe” – donosi agencja Reutera▪︎

https://www.money.pl/gielda/rosyjska-gielda-tonie-w-czerwieni-nad-ranem-w-zycie-weszly-nowe-sankcje-7037999392189216a.html

I tyle jest warta Rosija bez….dolarka! 🙂

A swoją drogą.
Czy na zachodzie, czy na wschodzie- szulernia zwana giełdą ZAWSZE gra pierwsze skrzypce! 🙂

Ostatnio edytowano 1 miesiąc temu przez NieBoskaKomedia
NieBoskaKomedia
NieBoskaKomedia(@nieboskakomedia)
1 miesiąc temu

@zielony, unijny „kapitalizm”
▪︎Rząd dopłaci z podatków do elektryków. Zastanawia się nad jedną kwestią▪︎

☆Mamy zbudować w Polsce publiczne stacje ładowania samochodów elektrycznych. Macie Państwo swoje samochody, jeździcie na stację benzynową. Wybudował ją inwestor, który sprzedaje paliwo. Inwestor, który zrealizował tę inwestycje, wkalkulowuje w cenę paliwa amortyzację majątku, który wytworzy – on chce zarobić, ale wcześniej wyłożył na to pieniądze. Tu jest mowa o publicznych stacjach. To znaczy, że musi zrealizować to państwo, czyli zabrać nam z podatków, okraść nas, żeby zbudować dla bardzo wąskiej grupy społecznej stacje ładowania – powiedział ekonomista, przypominając, że samochody elektryczne są bardzo drogie i mogą sobie na nie pozwolić tylko ludzie bardzo majętni.☆

https://dorzeczy.pl/ekonomia/598299/samochody-elektryczne-rzad-doplaci-z-podatkow-jedno-ale.html

Dopłaty, granty, kredyty …tak się robi zielony „kapitalizm”! 🙂

NieBoskaKomedia
NieBoskaKomedia(@nieboskakomedia)
1 miesiąc temu

@ropa
☆W niektórych krajach zapotrzebowanie na ropę wciąż rośnie
Jest jeszcze jeden zasadniczy problem. W Unii Europejskiej mamy świadomość potrzeby zmniejszania emisji, jednak w wielu krajach spoza UE o tym się nie myśli lub odkłada w czasie – tak jak chociażby Indie – na drugą połowę obecnego stulecia.
Zresztą co z tego, że przerób ropy w UE powoli spada, gdy w Indiach czy Chinach nie tylko szybko rośnie, ale wręcz z nadwyżką odrabia się to, co zaoszczędzą Europejczycy…☆

https://www.wnp.pl/nafta/jaka-bedzie-przyszlosc-ropy-naftowej,845005.html

Te „niektóre kraje” jak Chiny, Indie czy Indonezja to TOP emerging markets, gdzie tworzenie klasy średniej, żyjącej na poziomie klasy średniej zgniłego zachodu- zajmie setki lat i miliardy ton paliw kopalnych i baryłek ropy! 🙂

W tym samym czasie w totalitarnym kołchozie zwanym UE, zapanuje średniowieczny zmierzch gospodarki opartej na PV, EV i wiatraczkach, a klasa średnia zniknie na zawsze. Znów będzie jak za komuny. Tylko bardzo bogaci vulgo bardzo, bardzo biedni!

Ostatnio edytowano 1 miesiąc temu przez NieBoskaKomedia
Cascader
Cascader(@cascader)
Odpowiedź do  NieBoskaKomedia
1 miesiąc temu

Jakie setki lat? LOL.Japonia po wojnie OD ZERA i po ataku nuklearnym w trzydzieści lat stworzyla nieprawdopodobne bogactwo i klasę średnią. Niewiele brakowało żeby bogactwo per capita było większe niż w USA. To samo Chiny, trzydzieści lat temu tam nic nie było, dzisiaj robią samochody porównywalne do tych europejskich za połowę ceny a za 10 lat będą robili pewnie lepsze.

NieBoskaKomedia
NieBoskaKomedia(@nieboskakomedia)
Odpowiedź do  Cascader
1 miesiąc temu

Znasz kulturę takiej Japonii? Chyba nie.
Samo porównanienJaponii do Chin to jakiś żart. Pod względem kulturowym i każdym innym.

Widziałeś chińskie samochody z bliska, jechałeś takim? LOL!

W Chinach funkcjonują TYLKO duże aglomeracje.
Średnie małe prakrycznie nie istnieją! Bo trudno nazwać istnieniem, biedę, głód i klepisko.
W Rainbow, są promocje na wycieczki do Chin. Błagaj Hansa o urlop. Jedziesz i „urywasz” się na jeden dzień na prowincję. Jak ci się uda wrócić, napisz co widziałeś! 🙂

Ostatnio edytowano 1 miesiąc temu przez NieBoskaKomedia
Cascader
Cascader(@cascader)
Odpowiedź do  NieBoskaKomedia
1 miesiąc temu

Istnieją modele gospodarcze pozwalające osiągnąć przyrost pkb 7-10% rocznie. Przy szybkim rozwoju górnictwa, robotyki, AI poziom życia klasy sredniej skladajacy sie z posiadania domu, dwoch samochodów i na jeżdzeniu co najmniej dwa razy w roku na wakacje jest spokojnie do osiągniecia w relatywnie niedługim okresie. Na pewnie nie kilkaset lat….Oczywiście warunkiem sine qua non jest obalenie globalnego porzadku pasożydniczo-kolonialno-lichwiarskiego. Co do samochodow to te chińskie są tak badziewne że Europa i USA nie są w stanie inaczej z nimi konkurować jak poprzez wprowadzenie zaporowych ceł. Podobnie szydzono w latach 70-tych z japońskiej motoryzacji, dwie dekady później okazało się, że japońskie samochody są nie tylko tańsze, ale i bardziej niezawodne. Pycha i zawiść zawsze kroczy przed porażką.

NieBoskaKomedia
NieBoskaKomedia(@nieboskakomedia)
Odpowiedź do  Cascader
1 miesiąc temu

▪︎”Oczywiście warunkiem sine qua non jest obalenie globalnego porzadku pasożydniczo-kolonialno-lichwiarskiego”▪︎

A co w zamian? Wyzysk, totalitaryzm, bieda i ubóstwo jak w Chinach czy Rosji? A może w zamian za kolonializm, stare dobre układy społeczne jak kasty w Indiach? Widziałeś co się dzieje, na przedmieściach takiego Bombaju, gdzie za przyzwoleniem państwa i kast, żyją setki tysięcy ludzi, a jeden pożar zabija np.dziesięć tysięcy ludzi, bo nie ma tam bieżącej wody ani do picia ani do gaszenia? O braku dostępu do lekarstw nie wspominam, bo byle gorączka zabija setki ludzi w takich slamsach.
Byłeś w Egipcie, a w Kairze widziałeś miasto umarłych? W Bombaju jest to samo tylko w dużooo większej skali.

Towarzyszu mam wrażenie, że nigdy nie byłeś w krajach o których piszesz w samych superlatywach. Pomijam już fakt, że robisz to z za klawiatury w jednym z bogatszych państw Europy, co daje do myślenia a’propos twego stanu zdrowia psychicznego. Bo jak nazwać kogoś, kto sam żyje na zachodzie, a wykazuje prowschodni tryb myślenia?

▪︎Istnieją modele gospodarcze pozwalające osiągnąć przyrost pkb 7-10% rocznie..▪︎

Modele modelami. Ale aby rozwój gospodarczy mógł zaistnieć w każdej klasie społeczeństwa równomiernie, potrzebne są paradoksalnie tylko dwie rzeczy.
Czysty kapitalizm i tania energia. Bez zewnętrznej ingerencji Państwa.

▪︎”..poziom życia klasy sredniej skladajacy sie z posiadania domu, dwoch samochodów i na jeżdzeniu co najmniej dwa razy w roku na wakacje jest spokojnie do osiągniecia”▪︎

To jest tzw.”poziom życia” ale nie dla old money tylko dla new money.
BTW, poziom życia klasy średniej o jakim piszesz, jest i będzie jeszcze ze sto lat tylko marzeniem dla społeczeństw Chin, Indii czy Indonezji. A w takiej Rosji, nigdy nie zaistnieje.

Ostatnio edytowano 1 miesiąc temu przez NieBoskaKomedia
NieBoskaKomedia
NieBoskaKomedia(@nieboskakomedia)
1 miesiąc temu

@”przyjaźń i biznes” Made in Rosja
☆Zamiast miedzi tony kamieni. Tak Rosja oszukała Chiny☆

https://www.money.pl/gospodarka/zamiast-miedzi-tony-kamieni-tak-rosja-oszukala-chiny-7038320225127168a.html

gloslukasz
gloslukasz(@gloslukasz)
1 miesiąc temu

Srebro zawsze wydawało mi się mniej przewidywalne niż złoto, przez to że jest metalem dwojakiej, przemysłowej i szlachetnej natury. Dlatego bardzo jestem ciekaw, jak zareaguje na pierwszą obniżkę stóp procentowych w USA.

Podejrzewam, że na złocie będzie to najlepszy moment w tym roku, aby uzupełnić zapasy. O srebrze zwykło się mówić, że co do zasady reaguje bardziej dynamicznie niż złoto, zatem – jeśli nie wzrośnie znacząco krótkoterminowy popyt na srebro do celów przemysłowych – spodziewam się krótkiej korekty na srebrze tuż po pivocie FED. I obstawiam nieśmiało, że to może być najlepsza okazja do wejścia dla spóźnialskich w przeciągu najbliższych kilkudziesięciu miesięcy.

jsc
jsc(@jsc)
Odpowiedź do  gloslukasz
1 miesiąc temu

A kiedy w końcu poinfumujecie szefa FED, że ma zrobić pivot na południe?

NieBoskaKomedia
NieBoskaKomedia(@nieboskakomedia)
Odpowiedź do  gloslukasz
1 miesiąc temu

Obniżki stóp procentowych, są już w wycenie zarówno PM jak i WS!

lenon
lenon(@lenon)
1 miesiąc temu

UE nałoży cła w wysokości do 48% na import pojazdów elektrycznych z Chin
Będą mieli na dotacje 😉

https://www.bloomberg.com/news/articles/2024-06-12/eu-to-impose-additional-tariffs-on-ev-imports-from-china?embedded-checkout=true

lenon
lenon(@lenon)
1 miesiąc temu

@ropa

Świat stanie w obliczu „ogromnego” nadmiaru ropy do 2030 r

https://iea.blob.core.windows.net/assets/493a4f1b-c0a8-4bfc-be7b-b9c0761a3e5e/Oil2024.pdf

Beatrycze
Beatrycze(@beatrycze)
Odpowiedź do  lenon
1 miesiąc temu

IEA już wielokrotnie pokazała, że te jej długoterminowe analizy są funta kłaków niewarte.
Poszukaj sobie analiz dotyczących bieżącej dekady, jakie publikowali np w 2015. Wnioski nasuwają się same.

lenon
lenon(@lenon)
Odpowiedź do  Beatrycze
1 miesiąc temu

Szanowna @Beatrycze. Przewidywanie przyszłości nie należy do łatwych zadań, dlatego tego typu antycypacje opierają się na założeniach. Jeżeli one się nie zmaterializują, końcowe konkluzje analizy zawsze będą fałszywe.
Nie uważam, że IEA myli się bardziej od innych wróżbitów.

Beatrycze
Beatrycze(@beatrycze)
Odpowiedź do  lenon
1 miesiąc temu

Masz rację. Tyle że IEA w swoich predykcjach zawsze myli się tylko w jedną stronę (mianowicie regularnie “niedoszacowuje” popyt).

lenon
lenon(@lenon)
1 miesiąc temu

Moce wytwórcze Chin paneli PV wynoszą obecnie około 700 GW rocznie. (3 letnie światowe moce budowy instalacji)
Do wyprodukowania takiej ilości modułów potrzebne jest 20 000 ton srebra.
Parę miesięcy i popytowa bańka pęknie, a przez następne dwa lata ze strony PV będzie prawie zerowe zapotrzebowanie.

supermario
supermario(@supermario)
1 miesiąc temu

Za kilka lat jeszcze lepiej będzie z platyną , którą też od kilku lat gromadzi Chińczyk.

TeQ
TeQ(@teq)
Odpowiedź do  supermario
1 miesiąc temu

nie będzie

NieBoskaKomedia
NieBoskaKomedia(@nieboskakomedia)
1 miesiąc temu

@dolar
▪︎Chińska waluta zastąpiła dolara. Bank Rosji podjął decyzję▪︎

☆Bank centralny potwierdził, że dolar i euro będą nadal przedmiotem obrotu na rynku pozagiełdowym, gdzie ich wolumen już od dłuższego czasu przewyższa transakcje na Moskiewskiej Giełdzie.
Transakcje te są zawierane bezpośrednio między bankami, również z udziałem banków nierezydentów z przyjaznych krajów, a także z klientami, głównie rosyjskimi eksporterami. Ponadto na rynku pozagiełdowym działają elektroniczne platformy handlowe, na których banki mogą zawierać transakcje w dolarach i euro – czytamy w komunikacie☆
https://www.money.pl/pieniadze/chiny-triumfuja-bank-rosji-podjal-historyczna-decyzje-7038085563476768a.html

I tyle w temacie zastąpienia dolara – śmiesznym juanem 🙂

TeQ
TeQ(@teq)
Odpowiedź do  NieBoskaKomedia
1 miesiąc temu

To jest po to, żeby USD topniał wolniej, niż reszta walut… papierowych, ale to długo nie pociągnie, dlatego wszyscy potrzebują wysłać WAS na wojnę

NieBoskaKomedia
NieBoskaKomedia(@nieboskakomedia)
1 miesiąc temu

@ITT
Bardzo bym zarówno Wam, jak i sobie tego życzył (dalszego wzrostu cen srebra), tylko przestaję wierzyć, że jest to możliwe. Każde wzrosty, są w ciągu oststnich 5 lat ostatecznie sprowadzane do poziomu 22-25 USD i przekornie napiszę, że i tym razem tak będzie- patrząc na to co się dzieje w szulerni zwanej WS! 🙁

Moim zdaniem, to jeszcze nie pora na srebro w cenie, jakiej byśmy chcieli. I póki nie zobaczę ruchów na górnikach, nie widzę triggera do dalszych wzrostów.
No chyba, że hucpa na wschodzie się rozkręci.

Ostatnio edytowano 1 miesiąc temu przez NieBoskaKomedia
JustAnAverageInvestor
JustAnAverageInvestor(@justanaverageinvestor)
Odpowiedź do  NieBoskaKomedia
1 miesiąc temu

Od jakiej ceny kupowałeś srebro?

Ja bym chętnie poczekał na dalsze wzrosty srebra. Wprawdzie metal znajduję się także w moim portfolio. Natomiast chętnie dokupił bym więcej w rozsądnych cenach po scashowaniu zysków z krypto (o ile cykliczność znowu zrobi swoje i cyfrowe aktywa znajdą się w okolicach moich targetów).

Patrząc na wzrosty z 2011, nawet te ceny w okolicach 24-27 nie wydają się być najtragiczniejszym miejscem do kupna, jeżeli ktoś nie ma jeszcze dywersyfikacji na ten metal. Jak najbardziej z powodu przytaczanych powyżej argumentów mam na myśli srebro w postaci fizycznej.

Bitcoin, ETH czy akcje są dobre. Ale dobrze też mieć jakieś twarde aktywa.

janusz_biznesu
janusz_biznesu(@janusz_biznesu)
Odpowiedź do  JustAnAverageInvestor
29 dni temu

Dobrze mieć, ale nie w portfelu inwestycyjnym. Stopa zwrotu rzędu zero od 2 połowy 2020 roku. Każde inne aktywo w tym okresie poradziło sobie nieźle. Metale są zabezpieczeniem na niepewne czasy, a nie inwestycją.

jsc
jsc(@jsc)
1 miesiąc temu

Na kruszcach zamieszanie na taką skalę było po odkryciu Indii Zachodnich… ergo szykują się ciekawe czasy.

Powiązane wpisy