1. Chiński lotniskowiec przypłynął do Syrii, by wesprzeć siły rosyjsko-irańskie

Gdy w Białym Domu prezydenci USA i Chin omawiali wzajemne relacje i podkreślali przyjaźń między swymi narodami, chiński lotniskowiec wpłynął do syryjskiego portu Tartus. Dla Pekinu nie stanowi problemu zapewnianie USA o swej przyjaźni i polepszeniu wzajemnych relacji ...a jednocześnie wspieranie Rosji w interwencji militarnej w Syrii. Chińscy politycy potrafią się miło uśmiechać i przyjaźnie witać, a jednocześnie prężą muskuły, pragnąc zaznaczyć obecność swego kraju nie tylko w rejonie Azji, ale pozwalają sobie na militarne i polityczne wsparcie dla interwencji rosyjsko-irańskiej oraz syryjskiego prezydenta Assada.
 

2. USA stara się wykluczyć UE z rozmów pokojowych w Syrii

Amerykański rząd storpedował europejskie propozycje wielostronnej konferencji pokojowej dotyczącej sytuacji w Syrii. Stany Zjednoczone próbują odsunąć Unię Europejską od negocjacji w sprawie wojny domowej podczas gdy to właśnie na kraje UE spada problem uchodźców. 

Wielka Brytania, Francja i Niemcy popierają ideę zażegnania kryzysu razem z USA, Chinami, Rosją i Iranem. USA jednak chcą zaprosić do stołu negocjacji wyłącznie Rosję, Iran, Arabię Saudyjską i Turcję. Takie podejście spowodowało konsternację wśród europejskich polityków.


3. Jak wygląda „Recovery” (ożywienie gospodarcze) w wykonaniu USA

Linia niebieska - miliony Amerykanów korzystających z kuponów na żywność.

Linia czerwona - odsetek Amerykanów czynnych zawodowo.

źródło: zerohedge.com


4. Chiny uruchamiają CIPS (China International Payment System)

Ludowy Bank Chin uruchomił niezależny od SWIFT system, pozwalający dokonywać międzynarodowych płatności z wykorzystaniem juanów. Przede wszystkim, pozwala on na uniezależnienie się od systemu kontrolowanego przez Zachód. Co jednak najważniejsze: przyśpiesza umiędzynarodowienie juana i zakończenie dominacji dolara na arenie międzynarodowej.

Ustanowienie CIPS jest ważnym punktem w internacjonalizacji juana. Jest to infrastruktura, która połączy użytkowników juana na całym świecie za pomocą jednego systemu. – Helen Wong, prezes chińskiego HSBC.

CIPS obsługuje płatności w handlu międzynarodowym, inwestycje oraz płatności osobiste. System działa przez 11 godzin dziennie. Do chwili obecnej, 19 banków zobowiązało się do używania CIPS. Chiny chcą zmniejszyć zależność światowych finansów od systemu SWIFT. Jednocześnie, Pekin chce zaznaczyć swoją pozycję na arenie międzynarodowej, zwłaszcza w kontekście ogromnych wydatków związanych z budową Jedwabnego Szlaku.

Obecnie, juan jest czwartą najpopularniejszą walutą na świecie, przy czym jego udział rośnie w błyskawicznym tempie. Trzy lata temu, juan był wyłącznie walutą używaną w Chinach i Hong Kongu, a dziś akceptuje się go w ponad 100 krajach.

 

5. Kolejny atak na niemieckie firmy

Departament Usług Finansowych Stanu Nowy Jork szuka „podejrzanej” aktywności Deutsche Banku w Rosji. Departament zamierza sprawdzić, czy transakcje opiewające na ponad 6 mld $ przeprowadzone przez DB dla rosyjskich klientów, nie były praniem brudnych pieniędzy.

DB ma przekazać pełną listę pracowników, którzy brali udział w podejrzanych transakcjach. W śledztwie zostaną też wykorzystane maile i inne dowody. To nie pierwszy skandal, w który może być zamieszany DB.

Mimo że tego typu działania mają sens, to wiele wskazuje na fakt, że jest to kolejna próba ataku na niemieckie firmy.


6. Putin stara się zatrzymać kapitał w kraju

Prezydent Rosji właśnie podpisał ustawę, dzięki której Rosjanie mogą zadeklarować, jaki majątek posiadają za granicą. Po takiej deklaracji nie grozi im kara więzienia. Obywatele nie poniosą także żadnych konsekwencji finansowych czy podatkowych. Amnestia dotyczy wszystkich, którzy ukrywali przed rosyjskim fiskusem dochody przed 1 stycznia 2015.
 

7. Największy rządowy fundusz inwestycyjny sprzedaje część aktywów.

Norwegia – jako jeden z nielicznych krajów na świecie – przez ponad dwie dekady wypracowywała permanentne nadwyżki w budżecie. Aby przeciwdziałać nadmiernemu umocnieniu korony, nadwyżki lokowano w aktywach zagranicznych poprzez Fundusz Przyszłych Pokoleń.

W skutek niskich cen ropy i gazu w 2015 roku Norwegia może odnotować deficyt, w efekcie czego, po raz pierwszy w historii część aktywów funduszu może zostać sprzedana. Informacja ta  natychmiast przełożyła się na wzrost kursu korony norweskiej. Na koniec sierpnia aktywa funduszu wynosiły 830 mld USD, czyli 166% PKB Norwegii. 
 

8. Niemcy nadal nie mogą doprosić się zwrotu swojego złota.

Niedługo miną trzy lata, od kiedy Niemcy zażądali zwrotu złota przetrzymywanego w Stanach Zjednoczonych oraz we Francji. Mimo to, do chwili obecnej zwrócono zaledwie 157 ton, czyli mniej niż Chiny importują w ciągu miesiąca.
 

9. Szwajcarski WEKO bada manipulacje cenami metali szlachetnych.

Szwajcarski organ nadzoru nad rynkami finansowymi poszedł w ślady niemieckiego Bafinu, rozpoczynając dochodzenie w sprawie manipulacji cen złota, srebra, oraz platyny przez UBS, Julius Bear, Deutsche Bank, HDBS, Barlays oraz Morgan Stanley. Śledztwo zapewne ma pokazać, że organy nadzoru robią to, do czego zostały powołane. Nie oczekiwałabym jednak konkretnych rezultatów. 

10. Ukraina uznana za rosyjską strefę wpływów.

Wygląda na to, że po spotkaniu Putina z Obamą, Stany Zjednoczone uznały Ukrainę za rosyjską strefę wpływów. Jeżeli się to potwierdzi, to po dwóch latach wojna domowa może ostatecznie się zakończyć. Na razie spekuluje się, że obecny premier Ukrainy Jaceniuk zostanie zastąpiony przez Siergieja Ljowoczkina, członka bloku opozycyjnego, a jednocześnie byłego szefa administracji prezydenta Janukowycza.

Wraz z końcem października Kijów opuści Evelyn Farkas, która przez 5 lat nadzorowała relacje Ukraina - Rosja. Jest to szalenie istotne, gdyż czołowa urzędniczka Pentagonu zabezpieczała finansowe wsparcie dla obecnych władz Ukrainy oraz usilnie nawoływała do akcji odwetowej przeciwko Rosji.

Nie chcę być zbytnim optymistą, ale wydaje się, że konflikt na Ukrainie właśnie dobiega końca.
 

11. Poważne problemy sektora łupkowego w USA.

W efekcie niskich cen ropy naftowej oraz gazu ziemnego drastycznie pogorszyła się sytuacja całego sektora energetycznego w USA. W ciągu ostatnich sześciu miesięcy spłata zadłużenia pochłonęła 83% wszystkich przychodów. W roku 2012 współczynnik ten wynosił 40-50%. Jeśli ceny ropy i gazu natychmiast nie wzrosną, przez Stany Zjednoczone przeleje się fala bankructw w jedynym sektorze, który tworzył miejsca pracy na przestrzeni ostatniej dekady.
 

12.  Cięcia zatrudnienia w największych bankach.

Włoski Unicredit (właściciel PEKAO) zwolni 10 tys. osób, czyli 7% całego personelu. Najwięcej zwolnień będzie przeprowadzonych we Włoszech, Niemczech i Austrii.

Z kolei, Niemiecki Deutsche Bank likwiduje 23 tys. etatów, czyli 25% ogólnej puli wszystkich zatrudnionych. 
 

13. Problem zadłużenia. 

Kolumna pierwsza – dług w relacji do PKB

Kolumna druga (najważniejsza) – dług w relacji do całkowitych dochodów na poziomie centralnym i lokalnym.

Kolumna trzecia – dług w relacji do dochodów rządów centralnych (federalnych)

 

źródło: zerohedge.com 

Zespół Independent Trader