Często w mailach prosicie o wskazanie gdzie i w jaki sposób kupić złoto czy srebro. W odpowiedzi zazwyczaj przekazuję Wam dane dilera, z którego usług sam korzystam. Dziś postanowiłem pójść krok dalej. Na fali owocnej współpracy z DIF i Saxo postanowiłem uruchomić kolejny program afiliacyjny, tym razem z dilerem metali szlachetnych - Mennicą Skarbową.

Czemu akurat ten diler, a nie ktoś inny?

Zakupów metali szlachetnych dokonuję od paru ładnych lat. Aby uzyskać najlepsze ceny, dzwoniłem do wszystkich dilerów, jakich udało mi się znaleźć. Interesowała mnie konkretna cena w odniesieniu do spot za konkretny towar przy ściśle określonym budżecie. Żadnej dostawy terminowej. Mieliśmy już w Polsce trzy przypadki, w których diler znikał z pieniędzmi klientów, którzy dali się nabrać na „cudowne okazje”.

Jeżeli diler nie miał towaru od ręki lub nie był w stanie się odpowiednio na czas zatowarować był po prostu niewiarygodny. W pierwszym etapie selekcji odpadła większość firm. Z pozostałymi negocjowałem cenę. Na kilkanaście transakcji realizowanych dla mnie oraz moich klientów za każdym razem wygrywał jeden z testowanych dilerów - Mennica Skarbowa. W taki sposób nawiązała się miedzy nami współpraca. Z czasem zacząłem odsyłać bezpośrednio moich klientów, a oni bez mojego udziału realizowali transakcje. Zadowolenie klientów jest, moim zdaniem, najlepszym potwierdzeniem, iż dokonałem dobrego wyboru.

Ostatecznie od moich klientów do mennicy trafiło kilka milionów złotych. Transakcje realizowaliśmy zarówno w kraju, jak i z dostawą zagraniczną. Po jakimś czasie nabrałem na tyle zaufania, że zdarzało mi się puścić częściowy przelew przed odbiorem towaru, ale wyłącznie w sytuacjach, gdy metal kupowała moja firma. W przypadku zakupów jako osoba fizyczna zdecydowanie preferuję anonimowe zakupy.

Przejdźmy zatem do krótkiej recenzji Mennicy Skarbowej:
 

1. Asortyment.

Firma oferuje bardzo szeroki asortyment złota oraz srebra i na tym powinniśmy się skupić. Nie interesują mnie diamenty, ponieważ się na nich nie znam. Rynek platyny czy palladu jest w Polsce zbyt płytki, aby opłacało się inwestować w metal fizyczny.


2. Dostępność towaru.

Mennica dysponuje sporymi zapasami (w porównaniu do innych dilerów), dzięki czemu po telefonicznym uzgodnieniu szczegółów towar zazwyczaj jest dostępny "od ręki". Czasami zdarzały się sytuacje, w których klienci korzystając z chwilowych spadków cen chcieli kupić duże ilości srebra pod postacią monet. Jeżeli sprowadzenie ich na czas było niemożliwe (brak towaru w mennicy), diler oferował transakcję natychmiastową, przekazując klientowi w zamian sztabki 1 kg odpowiadające wartościowo zamówionym monetom. Dzięki temu sprzedawca był w stanie zamówić w mennicy odpowiednio dużą ilość towaru z dostawą za tydzień, przy okazji blokując okazjonalną cenę. Gdy tylko towar trafiał do dilera wymieniano sztabki na monety i wszystkie strony były zadowolone. To jest właśnie przykład elastyczności, którą bardzo cenię.

 
3. Kontakt ze sprzedawcą.

Jeżeli jest to możliwe, to zawsze preferuję kontakt osobisty. Warto odwiedzić siedzibę aby poznać drugą stronę transakcji, zwłaszcza gdy planujemy cykliczne zakupy. Znając się budujemy relacje, które z czasem pomogą nam wynegocjować lepsze ceny „dla stałych klientów”. Warto jednak pamiętać pewną prawidłowość, poziom obsługi zawsze będzie wyższy w siedzibie głównej, niż w placówkach partnerskich. Pracownik nigdy nie będzie tak zmotywowany jak właściciel biznesu.

Jeżeli jednak planujemy zakupy okazjonalne lub po prostu mamy pytania, to zwyczajnie możemy zadzwonić, zadać pytanie mailem lub skorzystać z czatu online.


4. Odbiór osobisty.

Wielokrotnie podkreślałem, że preferuję zakupy anonimowe. Gotówka za towar. Skoro prawo pozwala na dokonywanie anonimowych transakcji do kwoty 15 tys. euro, to czemu by z nich nie skorzystać? Tu od razu nasuwa się pytanie o placówki handlowe i ich lokalizacje.

Mennica Skarbowa siedzibę główną jak i sklep posiada w Warszawie przy ul. Jasnej 1. Dodatkowo odziały w Łodzi, Katowicach, Wrocławiu, Krakowie, Kielcach, Poznaniu, Białymstoku, Lublinie, Rzeszowie, Łodzi, Gdańsku i Zielonej Górze. Także obojętnie z której części Polski jesteśmy, nie powinno być problemu z odbiorem osobistym.


5. Zakupy anonimowe vs. sprzedaż terminowa.

Jeżeli nie zależy Wam na anonimowości lub kupujecie małe ilości, to wybieranie się od siedziby dilera mija się z celem. Co więcej, ceny produktów dostępnych przez internet (małe ilości) są zazwyczaj nieznacznie niższe. Wybierając towar, oznaczony jako „Wysyłka 24 godziny” możemy śmiało zakładać, iż produkt dotrze do nas w ciągu 1 dnia roboczego.

Mennica Skarbowa rezerwuje sobie dostawę do 15 dni roboczych. W praktyce zazwyczaj musimy poczekać trochę krócej.


6. Gwarancja dostawy.

Menica Skarbowa otrzymała certyfikat Trusted Shops potwierdzający wysoki standard wdrożonych procedur, m.in. ochronę kupującego, w skład której wchodzi gwarancja zwrotu pieniędzy oferowana przez znane towarzystwa ubezpieczeniowe. Przejrzystość oraz wysokie standardy wymuszają także obowiązki narzucone przez KNF, jako że Mennica Skarbowa jest jedyną tego typu firmą notowaną na Giełdzie Papierów Wartościowych - New Connect. 

Mennica Skarbowa posiada spektrometr „prześwietlający” sztabkę / monetę, w efekcie czego diagnostyka autentyczności w zasadzie wyklucza nabycie u nich fałszywki. 

Co do samej przesyłki, to każdy towar, nawet o najniższej wartości wysyłany jest do klienta przesyłką ubezpieczoną. W razie uszkodzenia, zaginięcia lub kradzieży przesyłki, otrzymujemy szybko zwrot zadeklarowanej kwoty. Na szczęście, nie słyszałem jeszcze o przypadku by diler musiał korzystać z ubezpieczenia.
 

7. Bezpieczeństwo i wiarygodność.

Przychody Mennicy Skarbowej za zeszły rok przekroczyły 30 mln PLN. Nie mówimy zatem o „raczkującej” spółce.

Poziom obsługi jest bardzo wysoki, przynajmniej jeżeli chodzi o doświadczenia moje i moich klientów. Aby sprawdzić jednak co na temat mennicy myślą mniejsi konsumenci poszperałem trochę w internecie. Oceny przyznawane na porównywarkach ofert, jak i na zabezpieczonych stronach przyznają Mennicy Skarbowej oceny powyżej 4,7 w pięciostopniowej skali. 


8. Rabaty dla klientów Independent Trader

Aby program afiliacyjny miał sens wszystkie strony muszą osiągnąć wymierne korzyści. Mennica Skarbowa przygotowała dla Was atrakcyjne rabaty.

Wysokość rabatów to - 0,75% na zakupy dokonane zarówno przez internet, telefon, jak i w bezpośrednio w siedzibie sprzedawcy.


Co zrobić aby otrzymać rabat?

a) Przy zakupach przez internet wystarczy w oknie „Kupon rabatowy” wpisać Trader21, a rabat naliczy się automatycznie. Ważne jest natomiast by rejestracja na stronie dilera nastąpiła po kliknięciu w reklamę pod tym artykułem lub na stronie głównej IndependentTrader.pl.

Dodałem również nową zakładkę w pasku głównym „Niezbędnik Inwestora”, w której znajdziecie polecane przeze mnie platformy brokerskie oraz opisanego tu dilera metali szlachetnych. Wystarczy zatem kliknąć w baner reklamowy, by nastąpiło przekierowanie na stronę Mennicy Skarbowej.

b) Przy zakupach przez telefon należy poinformować dilera, iż jesteście Czytelnikami Independent Trader i chcielibyście skorzystać z rabatu na hasło: Trader21 

c) Przy zakupach osobistych także wystarczy, jeżeli posłużycie się hasłem i rabat zostanie Wam automatycznie przydzielony

Od każdych zakupów, jakie dokonacie za moim pośrednictwem Mennica Skarbowa wypłaci mi prowizję. Wy kupujecie produkt taniej,  ja otrzymuję wynagrodzenie od dilera. Dzięki temu mam zapał do utrzymania darmowej formy bloga, a diler zmniejszone marże rekompensuje sobie wyższym obrotem. Wszystkie strony zadowolone i to jest najważniejsze.
 

9. Moje wnioski

Dotychczas przetestowałem wielu bardziej i mniej wiarygodnych dilerów metali szlachetnych. Ich modele biznesowe znacznie różnią się od siebie. Są tacy, którzy postawili wyłącznie na cenę, ale wtedy zazwyczaj cierpi na tym obsługa i dostępność określonych produktów. Inni jak np. Mennica Skarbowa oferują usługę na najwyższym poziomie oferując do tego konkurencyjne ceny. Renoma dilera gwarantuje nam również bezpieczeństwo transakcji i zabezpiecza przed trafieniem na "fałszywki".

Mennica Skarbowa to jeden z największych dilerów w Polsce. Utrzymuje trochę wyższe ceny, ale ma dużo większą sieć placówek (13 miast). Dodatkowo system wiarygodności potwierdzony przez Trusted Shops oraz fakt bycia spółką publiczną, notowaną na Giełdzie Papierów Wartościowych, która podaje swoje aktualne dane finansowe gwarantuje najwyższy poziom bezpieczeństwa transakcji.

Dla jednego klienta najważniejsza zawsze będzie cena, dla drugiego anonimowość. Jeszcze dla innego renoma sprzedawcy i placówki terenowe. Jak dla mnie Mennica Skarbowa spełnia wszystkie te wymagania.


10. Podziękowania

Na koniec chciałem Wam podziękować za odzew, jaki nastąpił po artykułach o DIF i Saxo. Ilość rachunków jakie założyliście za moim pośrednictwem jest naprawdę imponująca, a pozytywne głosy z Waszej strony utwierdzają mnie w przekonaniu, że obaj brokerzy stają na wysokości zadania i oferują najwyższy poziom świadczonych usług.

Głęboko wierzę, że z Mennicy Skarbowej  będziecie równie zadowoleni.

Poniżej zamieszczam link przekierowujący Was na stronę dilera.

Trader21

Mennica Skarbowa