Drodzy Czytelnicy,

Jak informowałem Was na początku roku wprowadziłem na portalu kilka zmian. Mają one na celu znalezienie alternatywy dla płatnego dostępu do bloga. Pierwszym projektem, przy którym zgodziłem się na współpracę jest konkurs Futures Masters, organizowany przez GPW.

W ramach współpracy poza umieszczeniem reklam Futures Masters zobowiązałem się do napisania 3 artykułów dotyczących samego konkursu.

Przejdźmy zatem do rzeczy. Konkurs Future Masters organizowany przez GPW wraz z KDPW ma zachęcić Was do zapoznania się z kontraktami terminowymi dostępnymi na GPW. Mowa o kontraktach na WIG 20 (indeks dużych spółek), WIG40 (indeks średnich spółek) oraz USD.

Szczegóły

Konkurs rozpoczyna się 26 stycznia. Składa się z 5 tur, z czego każda trwa tydzień. Na początku każdej tury otrzymujecie portfel o wartości 50.000 PLN. Waszym zadaniem jest wypracowanie możliwie jak największych zysków. Do dyspozycji macie grę na wzrosty lub spadki 2 indeksów giełdowych oraz kurs dolara.

Gracze, którym uda się zająć pierwsze 10 miejsc otrzymują nagrody pieniężne:

4000 PLN – za pierwsze miejsce

3000 PLN – za drugie miejsce

2000 PLN - za trzecie miejsce

1000 PLN – za czwarte miejsce

500 PLN - dla każdego gracza pomiędzy piątym, a dziesiątym miejscem

Wspomniane nagrody pieniężne wypłacane są za każdy z pięciu etapów. Łączna pula nagród pieniężnych wynosi 65.000 zł. Jest o co powalczyć.


Równoległy konkurs

Poza nagrodami przyznawanymi za najlepsze wyniki inwestycyjne organizatorzy przygotowali dodatkowy konkurs polegający na zbieraniu punktów za poszczególne zadania. Konkurs w tym przypadku rozgrywa się podczas całych 5 tygodni. Tu nie ma podziału na tury.

W konkursie otrzymujecie punkty za konkretne zdarzenia począwszy od najwyższej dziennej stopy zwrotu, przez utratę 30% wartości portfela w ciągu 1 sesji, a kończąc na wykonaniu 20 transakcji dziennie. Istota zadań jest ewidentnie sprzeczna z wypracowaniem zysku, ale celem tej części konkursu jest zaznajomienie Was z wszelkimi aspektami funkcjonowania rynku kontraktów terminowych.

Punkty otrzymujecie za:


Co to oznacza:

a) Daytrader - za osiągnięcie w danym dniu najwyższej dziennej stopy zwrotu spośród wszystkich Uczestników danej Edycji Konkursu,

b) Omnibus - za posiadanie na zamknięciu sesji giełdowej podczas trwania danej Edycji Konkursu otwartych pozycji na wszystkich dostępnych w Konkursie instrumentach finansowych. 

c) Misiek - za zmniejszenie wartości portfela o 30% w ciągu jednego dnia w czasie trwania danej Edycji Konkursu,

d) Speedmaster - za wykonanie co najmniej 20 transakcji w ciągu jednego dnia trwania Konkursu, zarówno otwierających, jak i zamykających pozycje na dostępnych w Konkursie instrumentach finansowych,


Uczestnicy, którzy zbiorą najwięcej punktów (na przestrzeni 5 tygodni) otrzymają:

iPad Air LTE 16GB o wartości 2 300 zł - za pierwsze miejsce

iPad mini Retina 16GB o wartości 1 500 zł – za drugie miejsce

iPod Touch 5gen 32GB o wartości 1 200 zł – za trzecie miejsce


Jak zacząć?

W pierwszej kolejności musicie zarejestrować się w systemie. Każdy gracz może utworzyć tylko jedno konto podając imię, nazwisko oraz nick (ksywkę). Następnie wybieracie mentora, którego możecie pytać o wskazówki. Listę mentorów prezentuję poniżej:

1. Paweł Danielewicz (DM BZ WBK)

2. Tomasz Gessner (DM BDM)

3. Rafał Komar (DM Alior Bank)

4. Piotr Kuczyński (DI Xelion)

5. Paweł Małmyga (DM PKO BP)

6. Piotr Neidek (DM mBank)

7. Krzysztof Ojczyk (Noble Securities)

8. Tomasz Regulski (DM Raiffeisen Bank Polska S.A.)

9. Maciej Szmigel (ING Securities)

10. Grzegorz Zalewski (DM Boś)

11. Robert Utko (DM Banku Handlowego)

Po przeprowadzeniu rejestracji możecie przystąpić do pierwszej tury konkursu mając w swoim wirtualnym portfelu 50.000 PLN. Każda tura rozpoczyna się w poniedziałek o 8:45, a kończy w piątek o 17:00.

Po zakończonym tygodniu dziesięciu graczy z największą wartością portfela otrzymuje nagrody pieniężne, a konkurs wchodzi w kolejną turę.
 

Podsumowanie

Konkurs jest fajnym narzędziem do zapoznania się ze specyfiką kontraktów terminowych i do zabawy wirtualnymi pieniędzmi. Osoby, które nigdy nie korzystały z tego typu narzędzi mają możliwość przetestowania w praktyce, czym są kontrakty oraz dźwignia finansowa.

Inwestorzy z większym doświadczeniem raczej dużo nowego z konkursu nie wyniosą, ale 70.000 PLN w nagrodach może być niezłą motywacją do spróbowania sił w konkursie.

Aby przejść od rejestracji wystarczy kliknąć na poniższy baner.

 

Z mojej strony pozostaje życzyć Wam powodzenia.

Trader21