Wartość Bitcona, który emocjonuje wielu inwestorów spadła już o ponad 50% od swojego szczytu. W pewnym okresie BTC był wart więcej od uncji złota. Ceny przez ostatni rok były oderwane od rzeczywistości. Najbardziej popularna elektroniczna waluta zmieniała właścicieli, którzy nie tyle byli zainteresowani wykorzystaniem jej w transakcjach handlowych lecz liczyli na dalszy wzrost ceny.

Aby pokazać jak bardzo cena BTC jest narażona na nagły krach przedstawię Wam co się stało z ceną kilka dni temu. Otóż na rynku pojawiło się nagle zlecenie sprzedaży 6 tys. Bitcoinów (wartych ok 3,8 mln USD). Jest to ilość  odpowiadająca około 1/2000 wszystkich monet w obiegu. Relatywnie małe zlecenie wywołało krach, w którym wartość BTC spadła o 80%. Cena, która w momencie składania zlecenia kształtowała się na poziomie 630 USD zanurkowała na chwilę do 102 USD. Po całej akcji cena powróciła do poziomów wyjściowych lecz to co stało się w trakcie kilku minut obrazuje wrażliwą naturę BTC.

Źródło: zerohedge.com

Nie była to oczywiście zwykła transakcja sprzedaży. Jeżeli ktoś chce wystawić na sprzedaż aktywa finansowe o wielkości przekraczającej średnie obroty, nie robi tego w jednej chwili lecz rozkłada transakcje w czasie aby nie obniżyć za bardzo ceny.

To z czym mieliśmy do czynienia było zwykłym testem przeprowadzonym przez kogoś komu nie zależy na zysku / stracie (organizacje rządowe). Być może FBI po wielu miesiącach zdobyło klucz do portfela skonfiskowanego prezesowi Silk Road, Rossowi Ulbrichtowi. Nie od dziś wiadomo, że w rękach FBI jest największy portfel BTC odpowiadający za ok 1,5 % monet w cyrkulacji.

Rządy jak i banki centralne na całym świecie widzą ogromne zagrożenie w zdecentralizowanym systemie anonimowych płatności. To nad czym rząd nie może utrzymać kontroli jest delegalizowane czego przykład mieliśmy tydzień temu w Rosji. Inna opcja to przeprowadzenie wielu ataków aby zniechęcić potencjalnych użytkowników.

Transakcjom przy wykorzystaniu kryptowalut przypina się łatkę finansowania terroryzmu, handlu bronią czy narkotykami. Czy jednak większość roliczeń wynikających z przestępczej działalności nie odbywa się przy użyciu dolara, a nie BTC?

Niezależnie od prywatnych przekonań w kwestiach finansowych powinniśmy twardo stąpać po ziemi. Bitcoin był fantastyczną okazją do zarobienia ogromnych pieniędzy. Tego typu okazje się nie powtórzą w przypadku kolejnych kryptowalut. Obecna cena oscylująca w okolicy 600 USD jest utrzymywana wyłącznie w wyniku wiary w wyższe ceny.

Mimo ogromnej popularności Bitocina, jego podstawowa cecha jako środka wymiany handlowej jest mimimalnie wykorzystywana. To co zniechęca zarówno kupców jak i sprzedawców to właśnie znaczne wahania cen oraz brak pewności co do utrzymania wartości chociażby w tygodniowych okresach.

Na koniec zastanówmy się jaka może być cena BTC gdy masy zaczną uciekać w panice. Jako wskazówka niech posłuży fakt, że 80% krach został wywołany zleceniem obejmującym zaledwie 1/2000 wszystkich monet.

Trader21