Historia się nie powtarza, lecz rymuje
Wiele razy pokazywaliśmy Wam sytuację amerykańskiej gospodarki z perspektywy wykresów czy też konkretnych wskaźników. Dzisiaj chcielibyśmy skupić się na opiniach płynących wprost z dużych banków, opisujących obecne otoczenie na rynku.
Jak możemy przeczytać główny strateg JPMorgan, Marko Kolanovic, ostrzega swoich klientów, że w tym momencie najlepiej omijać zarówno akcję jak i obligację. Uważa on, że najlepszym wyjściem z sytuacji jest zajęcie pozycji gotówkowej, która przynosi obecnie ponad 5% odsetek. Cała sytuacja ma być bardzo podobna do czasu sprzed kryzysu z 2008 roku, gdzie wg Kolanovica inwestorzy dyskutowali dokładnie te same zagadnienia jak pauza w podwyżkach FED, odporność konsumentów na wysokie stopy procentowe, miękkie lądowanie czy silny rynek pracy. Jak zapewne pamiętacie w tamtym okresie skończyło się to wielkim kryzysem, a tym razem, jak podkreśla strateg, mamy jeszcze gorsze otoczenie. Stopy procentowe zostały podwyższone zdecydowanie szybciej i na większą skalę niż przed 2008 rokiem. Mamy obecnie trwający cykl zacieśniania monetarnego (QT), a dodatkowo wysokie stopy procentowe mają większy wpływ na małe i średnie biznesy.
Dlaczego w takim razie nie widzimy potężnego kryzysu i recesji? Wg Kolanovica, zawdzięczamy to dużo większym oszczędnościom jakie posiadali konsumenci (rozdawnictwo w czasie COVID) a także temu, że dużo przedsiębiorstw spłaca obecnie jeszcze swoje kredyty zaciągnięte po niższych stopach procentowych. Ostrzega jednak, że jesteśmy coraz bliżej, aby doświadczyć prawdziwych efekty obecnej polityki monetarnej Stanów Zjednoczonych.
W podobnym tonie wypowiedzieli się analitycy z Deutsche Bank, którzy przestudiowali ostatnie 34 recesje USA, aby wskazać główne czynniki kryzysów. Nie jest dla nas szczególnym zaskoczeniem, że w tym momencie mamy do czynienia z każdym z nich, czyli: nagła podwyżka stóp procentowych, inflacja, odwrócona krzywa dochodowości, a także rosnąca cena ropy.
Czy w takim razie recesja jest nieunikniona?
Wszystkie sygnały na to wskazują, jednak należy pamiętać, że USA posiada wiele „sztuczek” w zanadrzu, które potrafią w ostatniej chwili uratować sytuację. Przykładem może być reakcja na wiosenny kryzys bankowy i szybkie uruchomienie programu BTFP (Bank Term Funding Program).
Wyprzedaż obligacji w toku
Jak wynika z dostępnych danych, obecnie mamy do czynienia z najdłuższą i najbardziej dotkliwą falą wyprzedaży obligacji skarbowych USA na przestrzeni ostatnich kilku dekad. Według poniższej tabeli przecena papierów dłużnych trwa już 38 miesięcy, a ich maksymalny spadek to 17,2%. W tym wypadku pod uwagę wzięto jeden z głównych indeksów na obligacje USA, uwzględniający różne okresy zapadalności.
W ramach szybkiego objaśnienia, dla osób, które pierwszy raz czytają naszego bloga. Niższe ceny obligacji oznaczają ich wyższą rentowność i przekładają się na wyższe koszty zadłużenia dla rządów czy przedsiębiorstw. Szerzej o tym mechanizmie Trader21 pisał w swojej książce „Inteligentny Inwestor XXI wieku”.
Patrząc na obecne oprocentowanie obligacji, okazuje się, że:
- rentowność obligacji 3-miesięcznych, 5,62%, jest najwyższa od czerwca 2001 roku,
- rentowność obligacji 1-rocznych 5,49%, jest najwyższa od grudnia 2000 roku,
- rentowność obligacji 2-letnich 5,15%, jest najwyższa od lipca 2006 roku,
- rentowność obligacji 5-letnich, 4,80%, jest najwyższa od lipca 2007 roku,
- rentowność obligacji 10-letnich, 4,81%, jest najwyższa od sierpnia 2007 roku,
- rentowność obligacji 30-letnich, 4,95%, jest najwyższa od września 2007 roku,
W każdym przypadku bardzo wysoka rentowność oznacza, że cena tych papierów znacząco spadła. Poniższa tabela przedstawia historyczne notowania rentowności dla poszczególnych obligacji.
Wysoka rentowność obligacji i silny dolar bardzo mocno szkodzą metalom szlachetnym. Inwestorzy widząc realne pozytywne stopy procentowe (wyższe od oficjalnej inflacji) oraz możliwość zarobienia ok. 5% bez ryzyka opuszczają te aktywa na rzecz gotówki i papierów dłużnych. Oliwy do ognia dodają wypowiedzi takich osób jak Jamie Dimon, CEO JPMorgan, który twierdzi, że mamy coraz większe szanse na kolejne podwyżki stóp, a w najgorszym przypadku mogą osiągnąć one nawet 7%.
FED prowadzi niezwykle restrykcyjną politykę, która uderza w rynek obligacji, nieruchomości, a ostatnio także akcji. Czy można spodziewać się kolejnych podwyżek stóp procentowych? Dużo może zależeć od ceny ropy. Droga energia zwiększa inflację, na co FED zareagowałby prawdopodobnie kolejną podwyżką stóp (czego nie wykluczył na ostatnim posiedzeniu). Jeśli jednak w kolejnych miesiącach zobaczymy taniejącą ropę to możliwość przejścia do obniżek stóp procentowych będzie znacząco rosła.
Z czasem może się też okazać, że FED będzie wręcz zmuszony do łagodzenia polityki. Ostatecznie już teraz popyt na kredyty hipoteczne jest najniższy od lat 90-tych, co wywiera dużą presję na rynek nieruchomości, a ten stanowi istotną część amerykańskiego PKB. Koszty oprocentowania na kartach kredytowych są coraz wyższe, a większość gospodarstw domowych pozbyła się już oszczędności zgromadzonych podczas pandemii. Sytuacja gospodarcza zaczyna wyglądać niepokojąco.
Kiedy zobaczymy prawdziwe efekty wysokich stóp procentowych?
Wielu z Was może się zastanawiać, jak to możliwe, że wysokie stopy procentowe jeszcze nie doprowadziły do potężnych problemów w systemie. Wynika to m.in. z faktu, że wiele rządów i korporacji wciąż korzysta z taniego kredytu, jaki można było zaciągnąć kilka lat temu. Problem pojawia się dopiero, kiedy nadchodzi momentu rolowania długu, czyli kiedy ponownie trzeba się zadłużyć. Wówczas należy liczyć się z dużo wyższymi odsetkami (ze względu na wyższe stopy procentowe).
Zobaczmy zatem jak wygląda to dla korporacji w kolejnych latach. Tutaj w szczególnie złej sytuacji wydaje się być Europa (niebieskie słupki), wykres poniżej.
Źródło: themacrocompass.com
Wygląda na to, że 25% długów europejskich przedsiębiorstw musi zostać refinansowana już w przyszłym roku. Ten stary, tani dług zostanie zamieniony na nowy, dużo droższy dług. Chyba, że akurat dane przedsiębiorstwo nie będzie tego długu potrzebować lub zdecyduje się na emisję dodatkowych akcji (to akurat może mocno zniechęcić inwestorów).
Przypomnijmy, że stopy procentowe w UE były utrzymywane na poziomie 0% od 2016 roku do połowy 2022 roku, a w tym momencie wynoszą 4,5%. W takim razie wiele firm stanie przed trudną decyzją. Wyższe koszty obsługi długu mogą oznaczać, że konieczne będzie ograniczenie wydatków (np. zwolnienie części pracowników).
Niewiele lepiej sytuacja wygląda w USA, gdzie już teraz liczba bankructw przedsiębiorstw znajduje się na poziomie kryzysu z 2008 roku. Trzeba jednak podkreślić, że problemy, póki co dotyczą głównie małych i średnich firm.
Do podobnej sytuacji dochodzi na poziomie państwa, które też musi w pewnym momencie rolować swój dług. Okazuje się, że 7,6 bln USD, czyli 31% całego długu USA musi zostać zrefinansowane w tym roku po znacznie wyższych kosztach. Poniższy wykres przedstawia:
- wielkość długu publicznego, który musi zostać refinansowany w przeciągu roku bądź szybciej (zielona linia, lewa skala),
- procent długu, który musi zostać refinansowany w przeciągu 12 miesięcy (linia granatowa, prawa skala)
- procent długu w odniesieniu do PKB, jaki musi zostać refinansowany w przeciągu roku bądź krócej (linia złota, prawa skala).
Jak wyliczają analitycy w 2022 roku obsługa długu kosztowała USA do tej pory 2% PKB (476 mld USD) i ma wzrosnąć do 3% PKB w 2024 roku i 4% PKB w 2030 roku. W przeciągu kolejnych 10 lat USA ma wydać 10,6 bln USD na obsługę długu, co równocześnie może się stać największym wydatkiem budżetowym Stanów Zjednoczonych.
Tutaj dodatkowym problemem jest również znalezienie kupca. Tylko w tym kwartale Departament Skarbu sprzedał 1 bln USD obligacji, co również znacząco wpływa na ich cenę i rentowność. W tym momencie papiery dłużne głównie kupowane są przez fundusze rynku pieniężnego (MMF) ale jak wynika z danych z końca sierpnia popyt z ich strony zaczyna słabnąć. Jeśli USA wyczerpie to źródło finansowania to właściwie będziemy na prostej drodze do dodruku. Oznacza to, że FED będzie musiał ponownie skupować obligacje Stanów Zjednoczonych, bo będzie to jedyny możliwy ratunek.
Jakie są efekty wyższego oprocentowania dla ogółu społeczeństwa idealnie pokazuje sektor nieruchomości w USA. Niedawno publikowaliśmy wykresy mówiące o tym, że sprzedaż domów w Stanach Zjednoczonych dramatycznie spadła, jak również spadła liczba wniosków o kredyt hipoteczny. Przyczyna jest tutaj dość prosta. Jak wynika z poniższej tabeli aż 91% obecnych kredytów hipotecznych oprocentowanych jest poniżej 5%, przy czym prawie połowa z tego oprocentowana jest w przedziale od 3 do 4%.
W takim razie czy ktoś będzie chciał dobrowolnie zamienić swoją obecną hipotekę na kredyt hipoteczny, który obecnie oprocentowany jest na poziomie 7,2%? Odpowiedz jest dość prosta. Popyt został ograniczony, a nowych kredytobiorców nie widać.
Ten mechanizm działa dokładnie tak samo w innych sektorach. Widzimy to również po dramatycznym spadku w sprzedaży samochodów, gdzie jeszcze chwilę temu ciężko było coś kupić od ręki, a w tym momencie możemy dostać nawet spory rabat. Czołowym przykładem braku popytu na pojazdy może być tutaj Fiat, który posiada 357 dilerów w całej Ameryce. Wydawałoby się, że w takim razie target sprzedaży 1 samochodu na jednostkę to wręcz śmiesznie słaby cel. Zobaczmy w takim razie, ile samochodów zostało sprzedanych dotychczas w 2023, wykres poniżej.
Źródło: heresyfinancial.com
Jak widać i ta branża cierpi na brak popytu.
Co dalej z ceną ropy?
Sytuacja w sektorze naftowym jest bardzko skomplikowana i w dużej mierze zależy od geopolityki. Z jednej strony mamy kraje OPEC+ w których interesie jest utrzymanie wysokiej ceny "czarnego złota”, a z drugiej strony kraje spoza OPEC+, które w takiej sytuacji cierpią ze względu na rosnące ceny energii, co przekłada się na inflację. W tym momencie w szczególnie złej sytuacji są rynki wschodzące, gdyż dodatkowo muszą mierzyć się one z drogim dolarem (ich waluty słabną szybciej niż euro czy frank).
Przypomnijmy, że Rosja i Arabia Saudyjska dokonały cięć produkcji ropy w październiku 2022 roku. O tym jak wpłynęło to na cały rynek i co w takiej sytuacji zrobiły Stany Zjednoczone pisaliśmy w artykule pt. „Najważniejsze wydarzenia minionych tygodni - Wrzesień 2023”.
Cena ropy po 3 miesięcznym rajdzie, po którym zyskała ponad 40% (od ok. 67 USD do 95 USD) właśnie doznała ponad 10% korekty. Okazuje się, że pomimo mniejszych zapasów ropy naftowej w USA, spada konsumpcja benzyny. Dodatkowo jak wynika z informacji przekazanych przez rosyjskie media, Rosja może znieść embargo na eksport diesla w najbliższych dniach. Wydaje się, że są to powody, dla których traderzy instytucjonalni, po 3 tygodniach zajmowania pozycji na wzrosty ceny surowca właśnie zaczęli wyprzedaż. Według Reutersa pozbyli się oni dopiero 16% swoich pozycji co pozwala spekulować, czy nie dojdzie do głębszych spadków na ropie.
Jedno jest pewne. USA nie zamierza patrzeć biernie na całą sytuację. Wydaje się, że to właśnie szczególnie im potrzebne jest utrzymanie niskiej ceny ropy/inflacji, aby nie doszło do kolejnych podwyżek stóp procentowych. Dodatkowo jak pisaliśmy w przywołanym wcześniej artykule USA w pewnym momencie będzie musiało zapełnić swoje strategiczne rezerwy. W tym kontekście ważne jest ostatnie ogłoszenie Administracji Informacji Energetycznej (EIA), która właśnie podniosła prognozy produkcji ropy w USA do rekordowych poziomów. W 2023 roku ma wynieść ona 12,78 baryłek/dzień (wcześniejsza prognoza 12,76 baryłek/dzień), a na 2024 szacuje się wyprodukowanie 13,16 baryłek/dzień (wcześniej 13,09 baryłek/dzień). Tym samy USA stanie się liderem we wzroście produkcji ropy spośród wszystkich krajów non-OPEC+, czyli m.in. USA, Brazylia, Kanada czy Gujana.
W tym momencie warto wspomnieć o rosnących obawach o wyczerpujących się złożach amerykańskiej ropy w jednym z ich głównych basenów „Permian”. Wielu analityków bazując na swoich modelach przekonuje, że już niebawem produkcja osiągnie swoje szczyty, a w kolejnym etapie zacznie spadać.
Do całej sytuacji odniósł się CEO Occidential Petroleum Corp., który stwierdził, że basen „Permian” posiada wystarczające rezerwy łupków, aby produkcja nieustannie rosła przez kolejne kilka lat.
Kto tutaj ma rację? Przekonamy się z czasem.
Jedno dla nas jest pewne, przy obecnych napięciach geopolitycznych na świecie albo zobaczymy odejście zachodu od restrykcji finansowania sektora ropy naftowej w celu zwiększenia podaży surowca z krajów non-OPEC+, albo może to być koniec taniej ropy. Wydaje się, że OPEC+ bardzo dobrze rozumie tą sytuację i wykorzystuje ją na swoją korzyść.
Rajd na uranie
Ostatnie kilka miesięcy były bardzo dobrym okresem dla uranu i całego sektora spółek uranowych. Cena surowca powoli rosła od końca 2016 roku, ostatecznie przebijając cenę sprzed rozszczelnienia reaktora w Fukushimie w 2011 roku (wykres poniżej). Dla przypomnienia katastrofa była spowodowana trzęsieniem ziemi, które w następstwie wywołało 15-metrową falę tsunami. Woda z ogromną siłą uderzyła w elektrownie jądrową doprowadzając do znacznego zanieczyszczenia środowiska. Był to najgorszy wypadek elektrowni jądrowej od Czarnobyla w 1986 roku, po którym praktycznie cały świat odwrócił się od tego typu energii.
Obecnie mamy do czynienia ze znacząco ograniczoną podażą uranu, a dodatkowo instytucje takie jak Sprott uszczuplają ją, skupując ten surowiec z rynku. Kolejne tego typu instytucje mogą pojawić się na rynku w następnych miesiącach, co będzie oznaczać jeszcze większy popyt na uran. Z drugiej strony, jak wynika z ostatnich informacji, podmioty które sprzedawały dotychczas uran na rynku spot, przechodzą na rynek kontraktów. Wynika to z faktu, że kupujący nie są w stanie w niezawodny sposób zabezpieczyć dostaw niezbędnego im surowca na rynku spot. Pierwszym takim przykładem jest spółka BHP, która jednocześnie spodziewa się, że niebawem zobaczymy jeszcze wyższe ceny uranu.
Wysoka cena żółtego metalu przekłada się oczywiście na notowania spółek, które w obliczu wyższych cen surowca stają się rentowne i zaczynają generować zyski. Jak widać nie uszło to uwadze inwestorów, gdyż ten sektor był najbardziej zyskownym od początku obecnego roku, jak przedstawia wykres poniżej.
Źródło: twitter.com
Na koniec wątku poświęconego uranowi, chcielibyśmy podkreślić jedną bardzo ważną kwestię. Fundamentalnie rynek tego surowca jest bardzo atrakcyjny. Wciąż jednak wielu inwestorów zwyczajnie tego nie rozumie, a ich uwaga skupiona jest wyłącznie na cenie uranu na rynku spot. Logika ich działania polega na kupowaniu aktywów powiązanych z uranem, kiedy uran drożeje i sprzedawaniu ich, gdy jego cena spada. Sprawia to, że zmienność tych aktywów w krótszym terminie jest duża. Zatem zamiast cierpliwie czekać aż fundamenty znajdą odzwierciedlenie w notowaniach spółek i ETF-ów uranowych, spekulują narażając się tym samym na niepotrzebne straty.
Independent Trader Team
Krzysztof ITT
Zachęcamy do dyskusji na tematy związane z inwestowaniem, finansami, gospodarką, ekonomią, polityką. Natychmiast kasowane będą natomiast:
a) wpisy skupiające się na tematach religijnych
b) zaczepki wymierzone w innych użytkowników (jeśli post zawiera także merytoryczne treści to autor musi liczyć się z tym, że zostaną one usunięte),
c) wpisy zawierające abstrakcyjne wywody (przykłady: coś o słuszności skrajnego autorytaryzmu, rozstrzeliwania ludzi itp.),
d) abstrakcyjne wpisy, które obniżają poziom dotychczasowej dyskusji (odpowiedzi w stylu: „to może rozstrzelamy wszystkich polityków i po problemie?” Albo „nie lepiej po prostu podpalić wszystkie urzędy?”),
e) dyskusje schodzące w kierunku tematów zupełnie oderwanych od tematyki bloga – np. linki do starych filmów, których tematyka kompletnie nie ma związku z tematyką bloga, itd.
Korzystając z okazji dziękujemy za wszystkie merytoryczne wpisy pod poprzednimi artykułami.
supermario
https://spidersweb.pl/autoblog/podatek-od-starego-auta/
No to panowie atakować posłów jakie maja zdanie na ten rozbój w biały dzień. Konfederacja była przeciwna KPO i miała racje.
Krystian Zimoch
Przykladowo, UUUU spot 7.5$, Listopad 17 Call @8$ jest po 0.45. 0.45/7.5 to 6% na 1.5 miesiaca, tyle co lokata bankowa na rok.
Ogromna zmiennosc i duze ceny opcji przyciagaja graczy :-)
Janusz_Biznesu
Natknąłem się na ciekawy wykres, który pokazuje, że to nie dolar traci udział w płatnościach, a euro.
Solarsoul
„Prawie 10 tys. zł podatku za stare auto rocznie. To wzór, który płynie z zagranicy”
Niesamowite jak europejczycy dali sobie wejść na głowę. Ale europejczycy lubią to, gdyby powiedzieli „nie” to chyba nie byłoby tej farsy? Niesamowite też jest jak szybka zmiana pokoleniowa nastąpiła na kontynencie, na którym powinno się pamiętać o przeszłości.
Na rynku samochodów benzynowych powoli zaczyna się krew lać i coraz to więcej ciekawych ofert się pojawia. Nie myślał @supermario aby wzbogacić kolekcję obrazów o kilka japońskich benzynowych unikatów z lat 80-tych lub 90-tych? Do kolekcji dorzuciłbym jeszcze „chińskiego” Passata czyli Santanę ;)
Ostatnio modyfikowany: 2023-10-05 22:04
Tomaszabc
Kiedyś interesowałem się opcjami ale nie mogę tego zrozumieć. Ma ktoś może jakieś dobre materiały do zrozumienia tego?
Solarsoul
Czy udałoby się zrobić ankietę na kogo zagłosowaliby inwestorzy w nadchodzących wyborach RP?
Ostatnio modyfikowany: 2023-10-05 23:11
rr
gdzie masz dostęp do opcji? :)
Mowisz o opcjach z pokryciem czy bez? I twoja kalkulacja jak dobrze rozumiem jest z punktu wystawiającego opcje Call?
rr
Do każdego trafia inna forma przekazywania wiedzy, ale może na początek zobacz sobie prezentacje PP zrobiona przez GPW. Wpisz w Google ABC Opcji
R!ff
Pojawienie się nowych traderów na europejskim rynku gazu paradoksalnie przyczynia się do zwiększenia wahań cen.
Czynniki takie jak potencjalny wczesny okres chłodów, azjatycki popyt na LNG oraz dynamika polityczna, w tym napięcia z Rosją i Azerbejdżanem, wskazują na utrzymującą się niestabilność w europejskim sektorze gazowym.
Teraz, gdy zbliża się zima, ceny gazu w Europie stają się nadwrażliwe na wszystko, a handlowcy gromadzą się na kontynencie, aby wykorzystać tę nadwrażliwość. Napływ nowych graczy na rynku gazu sam w sobie zwiększa zmienność cen.
W tej chwili ceny mogą wydawać się stabilne, a media wielokrotnie donoszą, że europejskie magazyny gazu są zapełnione znacznie przed terminem. Handlowcy wiedzą jednak, że te magazyny nie są w stanie pokryć zapotrzebowania żadnego kraju europejskiego przez dłuższy czas. Aby ceny ponownie poszybowały w górę, wystarczyłby wczesny okres mrozów, ponieważ Azja również gromadzi zapasy LNG na zimę.
Zdaniem Wood Maca w przyszłym roku ceny gazu w Europie spadną dzięki niższemu zużyciu w sektorze przemysłowym. Oczywiście stanie się to prawdą tylko wtedy, gdy zima w tym roku nie będzie typowo zimna. Następnie w 2025 r. analitycy Wood Mac widzą ponowne zacieśnienie europejskiego rynku gazu w związku z wygaśnięciem umowy tranzytowej pomiędzy Rosją a Ukrainą.
Czas pokaże, czy ta prognoza się sprawdzi. Do tego czasu zmienność pozostanie stałym towarzyszem europejskiego rynku gazu, wzbudzając coraz większe zainteresowanie inwestorów chcących wziąć udział w akcji. Magazyny gazu mogą być teraz pełne, ale kiedy rozpoczną się pobory, rynek gazu ponownie się rozkręci – dokładnie wtedy, gdy rozkręci się również w Azji.
https://oilprice.com/Energy/Natural-Gas/Commodity-Titans-Look-To-Capitalize-On-Europes-Gas-Price-Rollercoaster.html
Rotczajld
Trader kiedyś szortowal Teslę za pomocą opcji. Może doczekamy się jakiegoś artykułu na ten temat.
Lech
tomaol
[ITT]
Czy udałoby się zrobić ankietę na kogo zagłosowaliby inwestorzy w nadchodzących wyborach RP?
Czy Ty nie możesz żyć bez polityków ?
Janusz_Biznesu
Jak na razie rynek przyjął to wzrostami, ale gdy dużo ludzi się dowie może to spowodować kaskadę sprzedaży.
Ostatnio modyfikowany: 2023-10-06 09:53
Tomaszabc
Kiedyś jak wszedłem w temat gazu to zrozumiałem, że wykres Natural Gas to zupełnie co innego niż nasz gaz europejski. USA i Europa to inny świat gazowy połączony jedynie nitką tankowców LNG którą bez problemu można uciąć np. awarią gazoportu.
Dodatkowo USA ma rekordowe wydobycie i zapasy o ile nic się nie zmieniło.
marketdestroyer
marketdestroyer
R!ff
Zgadza się, dlatego skupiam się głównie na średnich amerykańskich producentach NG, których BE jest niższa od ceny Henry Hub a którzy znaczną część swojej produkcji wysyłają na rynki takie jak Europa czy Chiny. Stany są świadome sytuacji na rynku gazu na świecie, dlatego rozbudowują infrastrukturę umożliwiająca jeszcze większy eksport LNG z USA na świat. Wg mnie HH rośnie ze względu własnie na nerwowość głównie w Europie.
Oczywiście biorę pod uwagę, że nie wszystko wiem i mogę gdzieś się mylić.
Ostatnio modyfikowany: 2023-10-06 13:36
Tomaszabc
półtora roku temu Europę USA chciało chyba wykończyć. Awaria w HH idealnie zbiegła się z największym zapotrzebowaniem Europy.
Dante
====
@marketdestroyer
Gdyby nie oszczędności Amerykanów, to faktycznie mógłby już być kryzys. A wyprzedaż obligacji ma różne przyczyny, nie tylko z powodu rządu USA, ale i zapotrzebowania zagranicy na dolary (przez to sprzedaż trzymanych obligacji) jak i QT FEDu oraz zapowiedź FEDu w kwestii dalszych podwyżek stóp procentowych (co historycznie negatywnie wpływało na wyceny obligacji)
Ostatnio modyfikowany: 2023-10-06 14:54
Rubaszny Kalambur
chee$e
https://www.youtube.com/watch?v=Qh4Os0TPfu8&t=7s
Pozdrawiam
Dante
Ostatnio modyfikowany: 2023-10-06 17:01
Tomaszabc
Wszedłem sobie w PKN Orlen za 5k pln. Głównie pod prostą jak cep analizę techniczną. Jesteśmy na silnym wsparciu- jesteśmy, rsi wyprzedane- wyprzedane, spółka nie jest wydmuszką- nie jest.
supermario
"Na rynku samochodów benzynowych powoli zaczyna się krew lać i coraz to więcej ciekawych ofert się pojawia. Nie myślał @supermario aby wzbogacić kolekcję obrazów o kilka japońskich benzynowych unikatów z lat 80-tych lub 90-tych? Do kolekcji dorzuciłbym jeszcze „chińskiego” Passata czyli Santanę ;)"
15-20 lat do tyłu Sepermario by i myślał. Dzisiaj jest chyba za stary. Klasyki wymagają nakładu pracy , finansów i powierzchni pod dachem. Obrazy są niemal bezobsługowe i nie generują kosztów. Kupuje się , oprawia , wiesza i przechowuje dokumentacje ( faktury , certyfikaty autentyczności ). Supermario ma komu przekazać pałeczkę w sztafecie pokoleń jeśli chodzi o sztukę , a w przypadku klasyków miałby duży problem.
Konrad (ITT)
@Rubaszny Kalambur
SBSW zaraz będzie poniżej 5usd, ktoś tu chyba wspominał, że to dobra inwestycja?
Co prawda nie kierujesz tego bezpośrednio do mnie, ale czuję się wywołany do tablicy, gdyż niejednokrotnie pisałem tutaj o Sibanye Stillwater (SBSW).
No więc o ile faktycznie od wiosny ubiegłego roku spółka jest w trendzie spadkowym, o tyle nie zmieniłem swojego zdania na jej temat. Nadal uważam, że Sibanye to solidna firma, ale boryka się z problemami, które nie są (bądź są w małym stopniu) zależne od niej samej.
Zacznijmy od tego, że firma jest TOP producentem platynowców - grupy surowców, która odgrywa bardzo ważną rolę w trendach takich jak:
- dekarbonizacja (wykorzystywania katalizatorów),
- popularyzacja napędów wodorowych (zastosowanie w elektrolizerach wykorzystywanych do produkcji wodoru).
To tyle z grubsza od strony zapotrzebowania.
Z kolei od strony podażowej platynowce są zależne geograficznie w dużym stopniu od Rosji oraz południowej Afryki. Z jednej strony mamy wiec pariasa jakim jest Rosja, z drugiej region borykający się z szeregiem problemów (od kryzysu energetycznego, przez roszczeniowe związki zawodowe, po niepokoje społeczne i korupcję). Te wszystkie czynniki w połączeniu z geopolityką rzutują na wydobycie i dostępność metali, jakimi są platynowce.
Spory wpływ na spadki cen platynowców, które obserwujemy od pewnego czasu mają:
- cykl podwyżek stóp,
- słabsze odbicie w Chinach po otwarciu gospodarki i mały stymulus (obniżki stóp; dotacje na auta elektryczne).
Jak się zatem zapatruję na platynowce?
Według mnie jeszcze mogą potanieć i zapewne potanieją, ale potencjał do znacznego pogłębienia się tych spadków oceniam na niski.
Koniec podwyżek stóp albo wręcz obniżki mogą odwrócić sytuację dla rynku surowców.
Chiny prawdopodobnie zwiększą wysiłki, aby stymulować gospodarkę.
Platyna ma wskaźnik optix rzędu 30, czyli nisko, co oznacza, że sentyment jest negatywny.
Sezonowość przemawia za platyną i palladem.
Rod od dłuższego czasu trzyma się na jednym poziomi.
Jak się zapatruje na SBSW?
Uważam, że wiele problemów spółka ma za sobą (są w cenach). Było ich dużo: uszkodzenie infrastruktury szybowej, powódź, strajki, problem z dostawami prądu...
Sibanye, podobnie jak inne spółki z branży platynowców, ustawia się defensywnie.
CEO ogłosił ostatnio, że nie wypłaci prawdopodobnie ostatecznej dywidendy i zakończy rok z długiem netto. To i tak nie brzmi źle, biorąc pod uwagę otoczenie w jakim operuje Sibnaye.
Wyceny spółki, t.j P/E czy Cape pozostają bardzo dobre.
Technicznie spółka jest bardzo tania. RSI na wykresie dziennym rzędu 33.
Ciężko jest zakładać odbicie w kształcie litery V na tej spółce, ale uważam, że przez kolejne tygodnie / miesiące będzie uklepywać dołek.
Sibanye to zmienna spółka i przyciąga spekulantów. Ja jednak do nich nie należę. Uważam, że firma pozycjonuje się na kluczowe pierwiastki poza platynowcami, co sprawia, że ma bardzo dobre perspektywy długoterminowe. Ponadto dywertsyfikuje się geograficznie, żeby nie zależeć tak mocno od RPA. Istotny jest tam ostatnio temat kryzysu energetycznego, którym Sibanye bardzo dobrze zarządza (mały wpływ na przychody). Firma inwestuje w OZE, aby dywersyfikować źródła zasilania.
@Rubaszny Kalambur
Przypomnij proszę, jakie było Twoje zdanie na temat SBSW. Nie kojarzę żadnego Twojego komentarza w stylu ZA i PRZECIW na temat tej spółki, a chętnie zobaczyłbym co o niej myślałeś przez ostatni rok.
Pozdrawiam,
Konrad ITT
Ostatnio modyfikowany: 2023-10-06 19:07
Rubaszny Kalambur
Podobnie zresztą z uranem, gdzie siedzę od roku i dopiero teraz pojawiły się jakieś sensowne zyski.
Wysoki koszt alternatywny w obu przypadkach powoduje, że obie inwestycje mimo, że na papierze są na plus traktuję jako porażkę.
Dante
https://www.youtube.com/watch?v=2Ozmx2_ba8Y
Przy okazji rynek ewoluuje i niewykluczone, że wzrosty cen ropy mogą nie być już tak niedźwiedzim sygnałem dla akcji (?)
TeQ
TeQ
easyReader
TeQ
UAH - Hrywna Ukraińska zyskała 20% w stosunku do PLN w niecałe 3 miesiące. A na Ukrainie jest "wojna". No to co się szykuje w Polsce?
easyReader
TeQ
tu UAHEUR
a tu UAHUSD
No to easy... wytłumacz laikowi
easyReader
Ostatnio modyfikowany: 2023-10-06 21:55
easyReader
TeQ
A jak dołożymy to
UAH/CNY
i to
UAH/RUB
https://stooq.pl/c/?s=uahrub&c=3m&t=l&a=lg&1696622214
to też wyjaśnisz laikowi?
TeQ
A jak dołożymy to
UAH/CNY
i to
UAH/RUB
to też wyjaśnisz laikowi?
Ostatnio modyfikowany: 2023-10-06 21:59
easyReader
easyReader
Hinta ci dam tylko, że zupełnie inaczej niż PLN. Wysil się i poszukaj skoro tak cię to zajmuje i fascynuje. EOT
Ostatnio modyfikowany: 2023-10-06 22:34
TeQ
Jakie 20%... weźże sobie te swoje "pingle" przeczyść. Nawet od samego dołka licząc (0,1073 - 18.07) to jest 11% a nie 20.
Jakbyś prawdę pisał, to ponad 12% i w niecałe 3 miesiąc.
Ale nieważne, czy 12%, czy 20%.
TAM jest podobno wojna, a u nas nie ma, czyli waluta ukraińska powinna raczej TANIEĆ wobec naszej waluty, a nie DROŻEĆ.
Ale skoro do Kijowa można bezpiecznie wysłać każdego polityka i nic mu się nie dzieje, to chyba widać, gdzie PIS, PO, Konfa i inni od LEWA do PRAWA wspierani kasą GLOBO idą do koryta, żeby żreć i pić na koszt podatnika z bolandy.
TeQ
0,1206 4 paź 2023
0,1073 18 lip 2023 12,3952%
Ostatnio modyfikowany: 2023-10-06 23:07
colox
Szczegółowe wyjaśniena https://www.polymetalinternational.com/files/en/2023_05_10_Re-domiciliation_QAs_eng.pdf
Ostatnio modyfikowany: 2023-10-06 23:44
TeQ
Dlaczego wartość Hrywny wzrosła?
Trzeba to przemyśleć.
1. Czy od "pomocy" militarnej? Czy to coś zmieniło na tzw. "froncie"?
2. Czy gospodarka Ukrainy jest funkcjonalna, i mimo wojny(?) przynosi dochody Ukrainie?
3. Czy ilość świadczeń wypłacanych przez Ukrainę jej obywatelom (w postaci: świadczenia zdrowotne, emerytalne, rentowe, jakiekolwiek z budżetu) zmniejszyła się na tyle, że mimo wojny spowodowało to wzrost wartości Hrywny? Czy to oznaczałoby, że Ukraina ma zysk na stratach na ilości własnych żołnierzy na "wojnie"?
4. Raczej wątpliwe jest, ze ukraińscy oligarchowie, którzy uciekli na ciepłe wyspy, sami z siebie zaczęli pompować miliardy własnych $ na Ukrainę
5. Jeżeli to wpływ "pomocy militarnej z "Zachodu", to Polska po ostatnich zakupach powinna mieć kurs 1-1 vs. EUR ;)))
szymonw
Dziekuje za tip z obligacjami (z września), z perspektywy czasu się sprawdził, kupił bym je zbyt wcześnie.
W zwiazku z wydarzeniami w Izraelu wydaje sie ze ropa pójdzie w góre wraz z obligacjami (krótko/średnioterminowo)
Jeśli chodzi o akcje, ciężko powiedziec co może się wydarzyć krótkoterminowo:
* technicznie i historycznie wydaje się, że powinny pójśc w górę
* potencjana nowa wojna - góra lub dół
* ryzyko nieokreślonego negatywnego wydarzenia finansowego - mogą pójśc ostro w dół
Średnioterminowo recesja i spadki wydają się coraz bardziej nieuniknione.
W zwiazku z tym trzymam się od zeszłego tygodnia z dala od rynku akcji (pozycji speckulacyjnych w górę lub w dół)
Ostatnio modyfikowany: 2023-10-07 16:03
Acan
Dante
Co do obligacji długoterminowych, to warto będzie je kupić, gdy ich rentowności będą powyżej t-billsów. Pożyjemy, zobaczymy czy fundusze hedgingowe wyshortują obligacje do takich poziomów, czy może prędzej FED obniży stopy procentowe. A co Izraela, to po dzisiejszych ruchach na kryptowalutach widać, że to nie jest istotne dla rynków finansowych - i zgoła odmienna sytuacja wystąpiłaby w sytuacji, gdyby inne kraje regionu (jak np. Iran, Liban, Egipt) włączyłyby się do konfliktu, co mogłoby mieć wpływ na transport morski i rynek ropy.
Ostatnio modyfikowany: 2023-10-07 17:35
Hansclosx
Myślę że wtedy planowali zakończyć Ukrainę i później pójść na bliski wschód ale Rosja ma trochę inna mentalność i może się okazać że będzie z przerwami przez kilka lat grzasc na Ukrainie więc jak rozegrają tak aby nie dałosię się rozstrzygać to będą gotowi. Myślę że już ten czas się zbliża.
Jeśli chodzi o Polskę to PiS już wszelkie ustawy wprowadził i wszystko przygotował co mu kazali.
Chiny z Rosją tam zaczęły mieszać więc będzie konieczne ustanowienie tam porządku.
Ostatnio modyfikowany: 2023-10-07 17:59
janwar
Hamas twierdzi, że pojmał izraelskich dowódców i "są gotowi na każdy scenariusz". Pojawiają się też doniesienia o przetrzymywaniu przez bojowników innych zakładników - około 50 w kibucu Beeri oraz żołnierzach i cywilach w Strefie Gazy. Media informują również, że 17 obywateli Nepalu zostało wziętych przez Hamas w charakterze zakładników.
https://i.pl/hamas-przetrzymuje-zakladnikow-wsrod-nich-sa-cywile-takze-obcokrajowcy-sa-gotowi-na-kazdy-scenariusz/ar/c1-17960781
janwar
Jednocześnie takie aktywa dały NBP 18. miejsce wśród banków centralnych i instytucji finansowych na świecie, które także inwestują w złoto. Oznacza to wskoczenie o trzy pola od czerwca br. Zwiększenie rezerw pozwoliło też zostawić za plecami Bank Anglii (19. miejsce, 310,3 ton) czy Bank Hiszpanii (22. miejsce, 281,6 ton złota).
Czytaj więcej na https://biznes.interia.pl/gospodarka/news-polska-ma-wiecej-zlota-niz-wielka-brytania-jest-nowe-zestawi,nId,7071477#utm_source=paste&utm_medium=paste&utm_campaign=chrome
Tomaszabc
A ja na ten przykład właśnie akcji dokładam na krótki termin żeby zarobić.
Odklepaliśmy dół kanału wzrostowego na SP500:
Strach na rynkach już w teorii za nami:
To powtarza się jak cykl prania w pralce. W tym momencie jest ustawiony taki a nie inny, czyli mamy kanał wzrostowy oraz strach na rynkach. Większe prawdopodobieństwo, że pójdziemy w górę.
Teoria głosi, że krach występuje niespodziewanie. Cykl spadków od szczytu w listopadzie 2021 był do przewidzenia, jednak wtedy byłem zbyt mało doświadczony, niewykluczone, że dalej jestem zbyt mało :P.
supermario
https://www.msn.com/pl-pl/wiadomosci/nauka-i-technika/polak-opracowa%C5%82-benzyn%C4%99-kt%C3%B3rej-nigdy-nie-zabraknie-to-pierwsza-taka-technologia-na-%C5%9Bwiecie/ar-AA1hPyMW?ocid=msedgntp&cvid=2ee94bffa6eb4ea5911780076e585bec&ei=10
Acan
Według mnie dzisiejsza akcja Hamasu była z poręki Iranu, co było na pewno dogadane z Rosją. Dziś notabene urodziny Putina, więc podwójna okazja do otwarcia korków szampana na Kremlu. Po pierwsze USA ma otwarty kolejny kanał do transferu środków ("ważniejszy" niż Ukraina). Po drugie medialnie ta wojna przykryje Ukrainę i straci ona na ważności na czerwonych paskach wiadomości. Dla nas może ziścić się scenariusz nieograniczonego transferu uchodźców do baz typu Jasionka czy Powidz, gdzie US Army zajmie się ich relokacją. Generalizując wchodzimy w fazę B WWIII.
Ostatnio modyfikowany: 2023-10-07 20:17
Rubaszny Kalambur
> Zatem ropa, złoto i zywność znowu w górę ?
I dolar też...
szyderca
Dante
https://x.com/StapelAndrew/status/1710748377158152679?s=20
https://x.com/CaptCoronado/status/1710585686401724775?s=20
Ostatnio modyfikowany: 2023-10-07 23:46
Hansclosx
https://www.consilium.europa.eu/pl/policies/climate-change/paris-agreement/
To PiS podpisał.
Cop28 Dubaj- są przeciw w tv ale za.
Jedziemy.
Ostatnia ciekawostka w sprawie. Ai kredyt węglowy programowalna walutą postepowanie w prsypadku nowych pandemi wszystko tam jest omawiane.
Hansclosx
Wojna to bardzo intratny biznes - i pewnie za chwilę może pojawić się tam polski wątek. Ciekawe czy wówczas wywoła to konsternację oraz refleksję w Polsce
Nad propaganda nie będzie refleksji. To jest kierowane do plebsu.
Ostatnio modyfikowany: 2023-10-08 07:19
polish_wealth
"Syjoniści będą coraz bardziej prowokować, by zdobyć wzgórze świątynne. Kiedy wojska otoczą ze wszystkich stron Jerozolimę, wiedzcie, że ogłoszą oni swojego „mesjasza” i wybudują ołtarz ofiarny. To doprowadzi do poważnego konfliktu, który podburzy narody spod znaku półksiężyca. Izrael jako potęga militarna będzie coraz bardziej manifestować swoją siłę, mówiąc o swoim przeznaczeniu pośród wszystkich narodów ziemi. W ten sposób będzie udowadniać, że czas jego „mesjańskiego przeznaczenia” wypełnia się. To wszystko zostało już dokładnie przygotowane, ponieważ zmiana rządów w krajach sąsiadujących z Izraelem została zaplanowana. Wszelkie działania służą do wywołania większego konfliktu, by wciągnąć coraz więcej narodów w jego plany."
orędzie z 2012 roku,
338LM
Od 01.10. powinno być paliwo do-8C
Od 01.11. powinno być paliwo zimowe do -18C
Na zapas najlepiej zimowe premium, zawiera najmniej biokomponentów, przechowywane w odpowiednich warunkach 18 miesięcy dla ON i 12 dla Pb.
Tomaszabc
Nie zaszkodzi na DPF ani żadnym wtryskom piezo, a uchronić może przed suchym paliwem. Zbyt duża ilość miksolu np 2 litry nie szkodzi ale obniża liczbę oktanowa.
Spotkałem się z wytrącona parafina która żółto białym glutem zalepia filtr paliwa.
Osobiście zatankowałem 220 litrów bo tyle mogłem. Będę jeździł w zimie na tym paliwie
ruhe
Ps. Hans to dawny agenzia.
lenon
Pisałem z 9 miesięcy temu, że hrywna to dobra inwestycja średnio i długoterminowo.
Po wybuchu wojny BC Ukrainy sztucznie zdewaluował hrywnę, ponieważ zaczął wielkim strumieniem napływać dolar i euro. Obecnie to ponad 60% budżetu.
Presja na umocnienie jest zatem gigantyczna, a Ukrainie jest potrzebne dużo hrywny na wypłaty emerytur, rent i płac w sferze budżetowej.
BC walczy zatem o utrzymanie jak najniższego kursu. Kiedy sytuacja zacznie się normować (koniec wojny, jakieś rozmowy pokojowe) waluty zacznie napływać jeszcze więcej, a kurs wystrzeli.
@ruhe
Skąd pewność, że do ataku zostały użyte zachodnie rakiety, a nie np. irańskie, czy kacapskie?
Hamas raczej groszem nie śmierdzi, żeby sobie kupować broń i sprowadzać ją przez Morze Czarne.
Ostatnio modyfikowany: 2023-10-08 12:42
TeQ
Korupcja na U była znana, zanim trafiła tam jakakolwiek broń.
Inna sprawa, że ta broń, to często graty, ale nieważne. Jeżeli broń dostarczona na U trafiła gdzie indziej, to nie działo się to bez zgody i wiedzy rządzących i rządzących rządzącymi ;)
I teraz należy pomyśleć, dlaczego taka narracja o broni z U na bliskim wschodzie, a być może i w Europie... i dlaczego na Bliskim Wschodzie teraz taka akcja (nota bene równo 50 lat po wojnie 6 dniowej).
Po pierwsze można odwrócić uwagę społeczeństwa od wielu ważnych spraw, a po drugie to bardzo dobry straszak na ludność. Jeżeli przy okazji trochę strachu w np. UE się pojawi, a dodatkowo trochę krwi się poleje, tym lepiej dla rządzących, bo będzie można wprowadzić terror, czyli np. jakiś stan zagrożenia, a wtedy można przeprowadzić wiele zmian w prawie. Zastraszone i złapane za mordę społeczeństwo nie będzie miało możliwości protestowania. A rządzącym i tak nic nie grozi - wszak gdyby się bali o własne dupy, to by do Kijowa nie jeździli POCIĄGAMI, a przecież rzekomo jakaś wojna jest na U.
A teraz, co można przykryć wydarzeniem na Bliskim Wschodzie. Może to:
Idee scentralizowania Europy i jej federalizacja, o których dotychczas była mowa, wskutek zakończonych prac nad raportem dotyczącym reformy traktatów unijnych, nabrały realnych kształtów. Głosowanie w Parlamencie Europejskim w sprawie zaproponowanych zmian planowane jest już na 12 października.
W zasadzie wszędzie w traktatach, gdzie była mowa o jednomyślnym podejmowaniu decyzji, czyli w praktyce o możliwości zastosowania weta, zasada ta została zastąpiona głosowaniem większościowym. Dotyczy to ok. 65 obszarów. Nie sposób wymienić tu wszystkich, ale chodzi między innymi o politykę zagraniczną i bezpieczeństwa, o politykę sankcyjną, o budżet wieloletni, o współpracę sił policyjnych, czy na przykład o prawo rodzinne. We wszystkich tych obszarach decyzje miałyby zapadać większością głosów. Nawet sama zmiana Traktatów miałaby zapadać w trybie większościowym. Oznacza to w pierwszej kolejności osłabienie Państw Członkowskich. Oznacza to również osłabienie krajów mniejszych i słabszych, gdyż pozbawia je możliwości przeciwstawienia się narzucaniu rozwiązań wbrew ich woli przez państwa silniejsze.
Żródło:
https://i.pl/jacek-saryuszwolski-reforma-ue-oznacza-w-zasadzie-utrate-polskiej-niepodleglosci/ar/c1-17939953
szyderca
drobny
wracaj dzieciaku z tymi swoimi wypocinami zwanymi pseudo orędziami na (nie)swojego discorda.
Tam znajdziesz wyznawców tych bredni.
TeQ
Hrywnę skupują polskie instytucje finansowe i kurs UAHPLN jest zasługą polskiego systemu finansowego... nie wnikam kto, za co i ile.
Hrywny poza PL nie kupi niemal nikt.
TeQ
W niedzielę Gazprom prześle do Europy przez Ukrainę 40,3 mln m3 gazu
8 października 2023 r. o 7:02 GMT
https://www.xm.com/research/markets/allNews/reuters/gazprom-to-send-403-mcm-of-gas-to-europe-via-ukraine-on-sunday-53659322
A za transfer gazu U bierze...
Taka "wojna"
Hrywny poza PL nie kupi niemal nikt.
Ale za Hrywnę kupioną w bolandzie janusze kupią na U towar, który można sprzedać w bolandzie
Ostatnio modyfikowany: 2023-10-08 19:18
lenon
Nie siej propagandy.
Największym kupcem Hrywny jest rząd Ukrainy.
Zobacz jak im pęcznieją rezerwy walutowe:
https://bank.gov.ua/en/news/all/mijnarodni-rezervi-stanovili-397-mlrd-dol-ssha-za-pidsumkami-veresnya
Gdyby Ukraina odcięła dostawy gazu do Europy, to Europa odcięła by dostawy broni do Ukrainy.
easyReader
Inna sprawa, że #lenon napisał oczywistą oczywistość.
bo kto niby inny mógłby potrzebować tej waluty jak nie tamtejszy rząd (musi wypłacać pensje, emerytury, żołdy itp.)
Ostatnio modyfikowany: 2023-10-08 20:12
easyReader
To dla każdego, kto uważa się za Polaka mogą być tylko 2 opcje brane pod uwagę:
- albo skuteczne zablokowanie tych planów (wraz z innymi państwami nie reflektującymi na zakończenie swego istnienia)
- albo EXIT
TeQ
lenon
Nie siej propagandy.
Największym kupcem Hrywny jest rząd Ukrainy.
easyReader
koniec swiata, do czego to dochodzi, w starciu lenon-TeQ człowiek zmuszony jest przyznać rację lenonowi.
Jakbym JA emitował papier (np. toaletowy) na zobowiązania po 100 i mógł odkupować tę "taśmę" za 80% przy koszcie emisji+pożyczki poniżej 20% wyemitowanej wartości, to mam perpetuum mobile na bogacenie, ale ja się z takimi ni zadaję ;) ;PPP
easyReader
W przeciwieństwie do gównowpisów "hrywna zyskała na wartości... uuuu no to co się szykuje w Polsce?"
Takie bredzenia powinny być z miejsca wycinane. Bo to ośmiesza niniejsze miejsce.
A że ta wojna to jest ustawka i realizacja zamówienia "góry" to wie każdy w miarę przytomny człowiek.
To hans-klopxowi mógłbyś tłumaczyć... pytanie tylko czy takiemu klopxowi co pisał tu o "rosyjskiej rakiecie w Przewodowie" jest sens cokolwiek tłumaczyć? Nie sądzę.
TeQ
Jak myślisz, za ile USD wymieniłbyś 1000 ZŁ w stosunku do USD w jakimkolwiek banku w USA, np. w dniu 10.09.1939?
A za ile złotych kupiłbyś 1 USD tydzień później?
OK. Za ile polskich zł można było kupić 1 USD np w dniu 24.08.1939 w jakimkolwiek banku w NY?
TeQ
USA skierowały grupę uderzeniową z lotniskowcem USS Gerald R. Ford do wschodniej części basenu Morza Śródziemnego - przekazał szef Pentagonu Lloyd Austin, cytowany przez Reutersa. Podkreślił, że rząd w Waszyngtonie szybko wesprze siły obronne Izraela bronią i amunicją.
Czytaj więcej na https://wydarzenia.interia.pl/zagranica/news-pomoc-dla-izraela-usa-wysylaja-lotniskowiec,nId,7074989#google_vignette#utm_source=paste&utm_medium=paste&utm_campaign=chrome
https://wydarzenia.interia.pl/zagranica/news-pomoc-dla-izraela-usa-wysylaja-lotniskowiec,nId,7074989
Ile dasz na tą akcję? Czy dasz 100 USD miesięcznie przez 10 lat, żeby czuć się bezpiecznie, ale dodatkowo będziesz musiał mieć co pół roku zaktualizowany preparat i nie będziesz mógł czytać treści niepoprawnych politycznie, bo ci się skazuje QR kodzik z zielonego na czerwony?
Janusz_Biznesu
Pepsi, McDonalds, Cocacola i Altria informują o spadkach sprzedaży, co wpłynęło na wyprzedaż akcji w ostatnich tygodniach.
Więcej w artykule: Tekst dla linku
Według mnie wyprzedaż akcji jest przesadzona i spadki sprzedaży nie będą tak drastyczne. Obecny moment wygląda na dobry do zakupu arystokratów dywidendy na promocji.
Zgr
Ale za Hrywnę kupioną w bolandzie janusze kupią na U towar, który można sprzedać w bolandzie
Nie tak prędko, jeszcze nie słyszałem żeby jakaś firma z U sprzedawała w hrywnach wszystko se liczą w euro.
Hansclosx
Bron wysylana do pewnego kraju na u, z powodu wszechogarniajacej tam korupcji trafiala w duzej czesci na czarny rynek, o czym od dawna pisaly portale wolnosciowe. Teraz nagle Hamas ma ogromna ilosc rakiet i sprzetu. Chcialem zapytac hansaklosa czy jest dumny ze swojej postawy glownego forumowego naganiacza na wysylanie broni zamiast prowadzenia rozmow pokojowych
Chciałbym Ci odpowiedzieć ale powieliles propagandę i niestety nie masz pojęcia co się dzieje. Po co odpowiadać na nieprawdę. Ja szukam prawdy.
Lenon
ruhe
Skąd pewność, że do ataku zostały użyte zachodnie rakiety, a nie np. irańskie, czy kacapskie?
Hamas raczej groszem nie śmierdzi, żeby sobie kupować broń i sprowadzać ją przez Morze Czarne
Najpierw warto sobie zadać to pytanie lenona.
Późnej kolejne czy Iranowi i Rosji zależy na osłabieniu Izraela czy USA na przerwaniu procesu robienia bałaganu na bliskim wschodzie chińsko rosyjsniego (dla miłośników drugiej strony będzie na robieniu porządku na bliskim wschodzie przez Rosję i Chiny tylko należy widzieć że dla drugiej strony jest to bałagan i nierownowaga).
Kolejne pytanie jeśli mamy porządek światowy i jest on równowaga w której dominuje USA to komu może zależeć aby była nierownowaga?
Ostatnio modyfikowany: 2023-10-09 10:09
ruhe
Może najpierw wy zastanówcie się jaka jest szansa, że na destablizację gra Iran a jaka że jednak żydomasoni z Wall Street skoro w ostatnich stu latach USA wywołało kilkadziesiąt konfliktów a Iran żadnego. A skoro USA gra na utrzymanie pozycji hegemona to chyba nie działaniami pokojowymi???
opcjoner
Jest dokładnie jak piszesz. Od wielu lat próbują zaatakować Iran, więc teraz chcą na nich zwalić winę. Poza tym to jest deal. Wszyscy przekazują broń Ukrainie, potem ta broń jest sprzedawana na czarnym rynku gdzie czerpią z tego korzyść żydki z ukrainy z ich wynajętym wodzem na czele, następnie Państwa które przekazały tą broń muszą uzupełnić swoje zapasy więc kupują nowy sprzet za gigantyczne pieniądze od USA który ma interes aby wojny trwały, więc zarabia na tym podwójnie a my jako najwięksi dostarczyciele broni na U jesteśmy najbardziej kopani po tyłku finansowo i nie tylko. Wygrywa USA tracą wszyscy inni poza handlarzami.
Tak z innej beczki, jaki byłby najlepszy scenariusz wyborczy w Polsce aby wyjść z Unii? Coś ostatnio strasznie reklamują szpiega mobywatel, oczywiście zachwalając jego przydatność a nie wspominając do czego naprawdę służy i do czego będzie w końcu wykorzystany jak baranki dalej będą go używać. Mam tylko nadzieję, że nasz naród głupi nie jest i więcej jak 30% społeczeństwa tego szpiega używać nie będzie, tak jak nie dało się nabrać na ściemę kowidową.
GPW
Widzę, że nasza giełda jest zachwycona atakiem na Izrael, wszyscy inni dołują a my w kosmos :)
Ostatnio modyfikowany: 2023-10-09 13:38
Dante
Strefa Gazy będzie pozbawiona żywności, paliwa i elektryczności.
Gallant stwierdził: „Walczymy ze ludzkimi zwierzętami i będziemy odpowiednio działać”.
https://www.middleeasteye.net/news/israel-palestine-war-fighting-human-animals-defence-minister
https://x.com/MiddleEastEye/status/1711338295995551777?s=20
Ostatnio modyfikowany: 2023-10-09 14:27
sołtys
Wystarczyło 1 pokolenie aby z ofiary stać się katem,
Izrael robi dokładnie to samo co 3-rzesza 80 lat temu.
Masz tutaj pełną rację
Niestety sami Palestyńczycy dostarczyli pretekstu do swojej eksterminacji, nie wiem gdzie ich przywódcy mają rozum.
Opcjoner
GPW
Widzę, że nasza giełda jest zachwycona atakiem na Izrael, wszyscy inni dołują a my w kosmos :)
Nie zapominaj co się odbywa w przyszłą niedzielę, do tego czasu giełda na zielono i dolar w dół, już o to Glapa i spółka zadbają, ma być wzorowo i tyle.
Ostatnio modyfikowany: 2023-10-09 14:48
Hansclosx
Nie chcę mi się z propaganda dyskutować więc.
Szach mat. Ruskie żyją z handlu bronią i surowcami.
ruhe
A skoro USA gra na utrzymanie pozycji hegemona to chyba nie działaniami pokojowymi???
Myślę że działają zależą od sytuacji. Grają wszyscy jedni do jednej drudzy do drugiej bramki.
Teraz pytanie jeśli Rosja z chinami grała na zwiększenie wpływów poprzez wojnę na Ukrainie i poprzez zamieszanie na bliskim wschodzie i uwazales to za ok to jeśli USA będzie grało na rozgonienie towarzystwa rosyjsko chińskiego które namieszalo na bliskim wschodzie to jest to nie ok? To jest ta sama gra tylko z innej strony.
Ostatnio modyfikowany: 2023-10-10 12:07
Hansclosx
JC
Czy mi się tylko wydaje, czy sentyment autora jest "za" firmami, które zadłużyły się, zrobiły lub zignorowały analizy ryzyka i teraz będą miały problem z odsetkami? Jak zwykli obywatele kupują dom na kredyt, to są bezmyślnym bydłem. Jak to zrobi firma Kebab albo Żabka na rogu, to trzeba będzie ponieść konsekwencje. Nikt nikomu nie kazał pchać się do gospodarki (poza sprzedawcami idei "zarabiaj kiedy śpisz"). W odróżnieniu do zwykłych ludzi z hipoteką, przedsiębiorcy mają zdolności manewru w różnych kierunkach lub wycofania się i zwolnienia miejsca innemu porządniejszemu biznesowi, który nie może się rozkręcić przez brak wolnego lokalu w dobrej lokalizacji. Wszystko działa jak należy, gdy widzimy w tym "korektę" a nie kryzys.
Chciałbym następnym razem zobaczyć jak autor drąży temat mocniej. Jaki % przedsiębiorstw jest zadłużonych w takim stopniu, że rolowanie długu je zaboli (np. > 40% stosunek liabilities do assets)? Czy zadłużali się, bo musieli, czy wyciągali łapki po darmową kasę? + narzekamy na komunę i sztuczne miejsca pracy, ale overstaffing i stanowiska od robienia bzdurnych raportów, to bardzo popularny problem. Inaczej nie słyszelibyśmy nigdy o zwolnieniach na bazie ruskiej ruletki.
Ostatnio modyfikowany: 2023-10-30 11:17