Independent Trader.pl - Niezależny Portal Finansowy Ostatnie artykuły https://independenttrader.pl/rss Mon, 23 Apr 2018 22:47:06 +0200 <![CDATA[Najważniejsze wydarzenia minionych tygodni - kwiecień 2018]]> „Oczywiście, zwykli ludzie nie chcą wojny, (…) ale w końcu to przywódcy kraju określają politykę i zawsze łatwo jest pociągnąć za sobą ludzi, niezależnie, czy jest to demokracja, faszystowska dyktatura, parlament czy dyktatura komunistyczna. (…) Mając głos czy go nie mając, ludzie zawsze mogą być podporządkowani przywódcom. To łatwe. Jedyne, co trzeba zrobić, to powtarzać ludziom w kółko, że są atakowani, oraz potępić pacyfistów za brak patriotyzmu i narażanie kraju na niebezpieczeństwo. To działa w każdym kraju.” – Hermann Göring

 

]]>
https://independenttrader.pl/najwazniejsze-wydarzenia-minionych-tygodni-kwiecien-2018.html Wed, 18 Apr 2018 08:22:00 +0200
<![CDATA[Czy konflikt w Syrii przerodzi się w III Wojnę Światową?]]> Początek kwietnia przyniósł przyspieszenie wydarzeń na arenie geopolitycznej. Stany Zjednoczone poinformowały o nałożeniu sankcji na Rosję za szkodliwą działalność tamtejszych władz. Oberwali głównie oligarchowie z bliskiego otoczenia Władimira Putina, a także zarządzane przez nich koncerny. Główne indeksy na rosyjskiej giełdzie straciły kilkanaście procent, podobnie ucierpiała waluta.

]]>
https://independenttrader.pl/czy-konflikt-w-syrii-przerodzi-sie-w-iii-wojne-swiatowa.html Thu, 12 Apr 2018 15:50:00 +0200
<![CDATA[Jak powstaje współczesne niewolnictwo?]]> Kilka tygodni temu opublikowaliśmy na blogu artykuł „Indywidualne stopy procentowe, czyli wizja Orwella w praktyce” opisujący system szerokiej inwigilacji życia obywateli przez państwo. Wydawać by się mogło, że to przedwczesny alarm i do tak daleko idących zmian nie dojdzie za naszego życia. Tymczasem plany totalnej inwigilacji są już wdrażane w wielu państwach pod płaszczykiem „transparentności”. Oczywiście celem nadrzędnym pozostaje kontrola nad jednostką.

Poniżej opisaliśmy sytuację w 3 krajach, których rządy usilnie pracują nad tym by obywatele stali się zwykłymi niewolnikami.

]]>
https://independenttrader.pl/jak-powstaje-wspolczesne-niewolnictwo.html Mon, 09 Apr 2018 19:39:00 +0200
<![CDATA[Czy pora uciekać z rynków akcji?]]> Drodzy Czytelnicy,

tym razem zamiast artykułu zamieszczam nagranie, a dokładniej moją ostatnią wypowiedź dla NTV. Mówiłem przede wszystkim o sytuacji na rynku akcji (USA i rynki wschodzące), przepływach kapitału między akcjami i obligacjami, a także o tym dlaczego to rynek długu jest najważniejszy.

Trader 21

]]>
https://independenttrader.pl/czy-pora-uciekac-z-rynkow-akcji.html Thu, 05 Apr 2018 16:34:00 +0200
<![CDATA[Najważniejsze wydarzenia minionych tygodni - marzec 2018 cz. 2]]> Petrojuan wchodzi do gry


Od 26-go marca na giełdzie w Szanghaju notowane są kontrakty terminowe na ropę naftową denominowane w chińskiej walucie, czyli juanie.

To historyczna zmiana. Kiedy w 1971 roku prezydent Nixon zerwał link łączący dolara i złoto, amerykańska waluta zaczęła szybko tracić na znaczeniu. Na szczęście dla USA na horyzoncie pojawił się Henry Kissinger, który wymyślił wprowadzenie petrodolara, czyli systemu w którym sprzedaż ropy odbywa się wyłącznie za dolary. W ten sposób popyt na USD został utrzymany, szerzej o tym pisaliśmy w artykule „Czym jest petrodolar i jego znaczenie”.

]]>
https://independenttrader.pl/najwazniejsze-wydarzenia-minionych-tygodni-marzec-2018-cz-2.html Wed, 28 Mar 2018 15:08:00 +0200
<![CDATA[Jak wyleczyć nieuleczalne?]]> Drodzy Czytelnicy,

dzisiejszy wpis będzie totalnie inny niż każdy, jaki napisałem w przeciągu 6 lat istnienia bloga. Nie będzie on bowiem odnosił się ani do ekonomi ani geopolityki ani finansów. Będzie on dotyczył problemu stwardnienia rozsianego.

]]>
https://independenttrader.pl/jak-wyleczyc-nieuleczalne.html Mon, 26 Mar 2018 22:44:00 +0200
<![CDATA[Obiecujące perspektywy metali szlachetnych]]> Niedawny artykuł autorstwa Ronana Manly’ego z BullionStar dobitnie przypomniał nam o tym jak wielkim utrapieniem dla banków centralnych jest złoto.

W swoim tekście Manly cofnął się do lat 60-tych, kiedy to 8 banków centralnych połączyło się wokół London Gold Pool by bronić sztywnego kursu złota na poziomie 35 USD za uncję. Jednocześnie Stany Zjednoczone drukowały dolary, aby finansować wojnę w Wietnamie oraz projekt Great Society. Działania USA musiały spowodować obawy innych rządów. Nie wytrzymała Francja – generał de Gaulle zażądał wymiany francuskich rezerw dolarowych na złoto. Operacja doszła do skutku, natomiast Stany Zjednoczone nie były w stanie zrealizować wszystkich potencjalnych żądań, więc w 1971 roku podjęto decyzję o zerwaniu linku między złotem i dolarem.

]]>
https://independenttrader.pl/obiecujace-perspektywy-metali-szlachetnych.html Tue, 20 Mar 2018 14:38:00 +0100
<![CDATA[Najważniejsze wydarzenia minionych tygodni - marzec 2018]]> Stany Zjednoczone wprowadzają cła na stal i aluminium


Niemal każdy kolejny przegląd informacji rozpoczynamy od wiadomości powiązanych z przybierającą na silę wojną handlową. Do tej pory chodziło głównie o napięcia na linii USA – Chiny, natomiast teraz problem dotyczy znacznie większej grupy krajów. Stało się tak za sprawą prezydenta Donalda Trumpa, który podjął decyzję o wprowadzeniu ceł na stal i aluminium importowane do USA (odpowiednio 25% i 10%).

]]>
https://independenttrader.pl/najwazniejsze-wydarzenia-minionych-tygodni-marzec-2018.html Wed, 14 Mar 2018 17:46:00 +0100
<![CDATA[Czy czeka nas powtórka z roku 2000?]]> Koniec stycznia przyniósł korektę na rynku akcji. Nie było w tym nic zaskakującego, ostatecznie przez kilka wcześniejszych tygodni główne indeksy giełdowe szły już niemal pionowo do góry. Tempo wzrostów było zatem nie do utrzymania.

Na ten moment rynek w USA znajduje się ok. 5% poniżej historycznych szczytów. Czego możemy spodziewać się w kolejnych miesiącach? Niewykluczone, że częściowo doczekamy się powtórki z 2000 roku. Obecny rynek jest niezwykle podobny do tego sprzed 18 lat.

]]>
https://independenttrader.pl/czy-czeka-nas-powtorka-z-roku-2000.html Wed, 07 Mar 2018 18:00:00 +0100
<![CDATA[Konferencja FxCuffs 2018]]> Drodzy Czytelnicy,

za niecałe dwa tygodnie w Krakowie odbędzie się konferencja FxCuffs 2018. W ciągu dwóch dni 16-17 marca macie możliwość uczestnictwa w kilkunastu wykładach oraz debatach, w których weźmie udział łącznie około 35 prelegentów.

]]>
https://independenttrader.pl/konferencja-fx-cuffs-2018.html Mon, 05 Mar 2018 12:08:00 +0100
<![CDATA[Czy da się pokonać rynek?]]> O tym, że inwestowanie poprzez aktywnie zarządzane fundusze inwestycyjne mija się z celem pisaliśmy już wielokrotnie. Fundusze przekierowując koszty zarządzania na swoich klientów, okazują się mało wydajne. Zwyczajnie tracą gdy porównamy ich stopę zwrotu do popularnych indeksów czy funduszy pasywnych (ETFów).

Bez wątpienia najsłynniejszy z żyjących inwestorów – Warren Buffett był tego samego zdania gdy 10 lat temu rzucił wyzwanie funduszom hedgingowym. Założył, się o „symboliczny” milion dolarów, że w przeciągu dekady żaden z nich nie osiągnie lepszych rezultatów niż indeks S&P…i wygrał.

Okazało się, że aktywnie zarządzane fundusze miały przewagę wyłącznie w 2008 roku podczas kryzysu, a niektóre z nich „pobiły rynek” tylko w krótkim okresie. Ostatecznie po 10 latach S&P wzrósł o 125,8% (średnio 8,5% rocznie), a najlepszy z porównywanych do indeksu funduszy o zaledwie 87,7%.

]]>
https://independenttrader.pl/czy-da-sie-pokonac-rynek.html Fri, 02 Mar 2018 15:46:00 +0100
<![CDATA[Co wpływa na inflację?]]> Pod moim ostatnim artykułem Lenon napisał bardzo ciekawy komentarz zachęcający do dalszej dyskusji na temat inflacji. Uznałem, że zagadnienie jest na tyle obszerne, by poświęcić mu osobny wpis.

 

]]>
https://independenttrader.pl/co-wplywa-na-inflacje.html Wed, 28 Feb 2018 14:59:00 +0100
<![CDATA[Nabór do działu podatkowego Independent Trader]]> Drodzy Czytelnicy,

jak większość z Was wie, operuję poprzez jurysdykcje z Estonii, UK oraz Singapuru. Mając bogate doświadczenie i znajomość prawa międzynarodowego od 2 lat pomagamy naszym klientom przy zakładaniu spółek zagranicznych. Łącznie utworzyliśmy już prawie 100 spółek, a pracy jest coraz więcej, zwłaszcza, że zaczynamy działać w coraz to nowych jurysdykcjach. 

Mateusz, który prowadzi sprawy spółek zagranicznych nie jest obecnie w stanie efektywnie zajmować się wszystkimi klientami. Potrzebujemy zatem asystenta, który w pierwszej kolejności odciąży go w sprawach czysto odtwórczych, a z czasem zajmie się bardziej skomplikowanymi sprawami prawno - podatkowymi.

W pierwszej kolejności osoba taka zajęłaby się:

  • poszukiwaniem banków, w których możemy otwierać rachunki dla spółek (w Polsce i poza krajem),
  • aplikowaniem w imieniu klientów do banków,
  • przygotowaniem krótkich opracowań z aktualnie zmieniających się przepisów w Polsce, ewentualnie z przepisów w innych jurysdykcjach,
  • przeglądaniem i analizą interpretacji podatkowych na wskazany temat,
  • analizą nowych krajów pod kątem prawa podatkowego.


Ze względu na bardzo duże zainteresowanie poprzednimi wpisami dotyczącymi rekrutacji do zespołu Independent Trader zdecydowaliśmy, że tym razem przyjmiemy 2 osoby na bezpłatny 3 miesięczny staż po czym wybranej osobie zaproponujemy pracę. Jeżeli szybciej okaże się, że znaleźliśmy osobę idealną, nie będziemy czekać 3 miesięcy na zmianę stażu na pracę, tylko zrobimy to od razu. 

Pracujemy zdalnie od poniedziałku do piątku w godzinach 9 - 17 przy czym zazwyczaj w piątki kończymy wcześniej. Jeżeli ktoś z Was dobrze odnajduje się w realiach prawa podatkowego, prosimy o przesłanie CV + esej (max 1 strona) dotyczący tej tematyki (idealnie optymalizacji) na adres: mateusz.tomczyk@independenttrader.pl

Ze względu na ogrom pracy skontaktujemy się wyłącznie z wybranymi osobami. Proszę także o  podanie numeru telefonu/email do kontaktu oraz zamieszczenie klauzuli: „Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych zawartych w tym dokumencie dla potrzeb  niezbędnych do procesu rekrutacji, zgodnie z Ustawą o Ochronie Danych Osobowych Dz. U. Nr 133, poz. 883 z dnia 29.08.1997 r.”
 

Trader21

]]>
https://independenttrader.pl/nabor-do-dzialu-podatkowego-independent-trader.html Tue, 27 Feb 2018 16:49:00 +0100
<![CDATA[Jak zarabiać na rosnącej inflacji?]]> W marcu minie 9 lat od dna ostatniej bessy. Dekada dodruku, zerowych stóp procentowych oraz bezpośrednich zakupów wszelkich typów aktywów przez banki centralne za świeżo wydrukowaną walutę sprawiły, że doszliśmy do sytuacji określanej powszechnie jako „everything bubble”. Co to oznacza? Ano to, że ceny większości akcji są na poziomach wyższych niż przez 97% czasu na przestrzeni ostatnich 140 lat. Ceny obligacji są na najwyższych poziomach w historii. Dawniej nikt nie słyszał o obligacjach o negatywnym oprocentowaniu czy bankach każących sobie płacić za przywilej ulokowania w nich pieniędzy. Ceny nieruchomości może nie są aż tak napompowane, lecz darmowy kredyt wywindował ich ceny ponad poziomy uznawane za wysokie. Ekstremalnie pozytywny sentyment wśród inwestorów przekroczył już rekordowe poziomy ustanowione podczas szczytów hossy w 2000 czy 2007 roku.

]]>
https://independenttrader.pl/jak-zarabiac-na-rosnacej-inflacji.html Fri, 23 Feb 2018 09:52:00 +0100
<![CDATA[Najważniejsze wydarzenia minionych tygodni - luty 2018]]> Izrael zaatakował Iran i Syrię


Izraelskie myśliwce zaatakowały Syrię oraz przebywające w tym kraju siły Iranu. Jeden z izraelskich F-16 został zestrzelony przez syryjski pocisk przeciwlotniczy.

Atak sił Izraela miał być odpowiedzią na irańskiego drona, który nieco wcześniej naruszył przestrzeń powietrzną Izraela. Dron został wystrzelony z terytorium Syrii.

]]>
https://independenttrader.pl/najwazniejsze-wydarzenia-minionych-tygodni-luty-2018.html Mon, 19 Feb 2018 15:51:00 +0100
<![CDATA[Zmienność wróciła na giełdę. Co dalej z akcjami?]]> Pod koniec stycznia i na początku lutego rynek przypomniał inwestorom, że oprócz wzrostów na giełdzie możemy też czasem doświadczyć spadków. W ciągu niespełna 2 tygodni główne indeksy w USA spadły o 10%. Co dokładnie sprawiło, że przecena była aż tak gwałtowna?

 

]]>
https://independenttrader.pl/zmiennosc-wrocila-na-gielde-co-dalej-z-akcjami.html Wed, 14 Feb 2018 12:13:00 +0100
<![CDATA[Okazje inwestycyjne na rok 2018 - webinar]]> Na początku każdego roku przygotowuję prognozy. Aby jednak pokazać jak je wykorzystać zazwyczaj organizuję webinar. Tym razem było podobnie. Kilka dni temu wraz z grupą prawie 600 niedobitków siedzieliśmy do 23:40.

Przez ponad godzinę prowadziłem wykład na bazie kilkudziesięciu slajdów. Z kolei w części drugiej przez 2 godziny odpowiadałem na pytania uczestników. Tradycyjnie żadne nie pozostało bez odpowiedzi. 

Jeżeli macie ponad 3 godziny, to zapraszam do obejrzenia webinaru.

Trader21

]]>
https://independenttrader.pl/okazje-inwestycyjne-na-rok-2018-webinar.html Wed, 07 Feb 2018 16:26:00 +0100
<![CDATA[Rusza III edycja kursu Inteligentny Inwestor]]> Drodzy Czytelnicy,

w zeszłym miesiącu udało mi się skończyć jeden z najbardziej czasochłonnych projektów w moim życiu (klinika neurochirurgii), mam więc znowu więcej czasu, a w związku z tym zaczynam przygotowania do III edycji Kursu Inteligentny Inwestor.

]]>
https://independenttrader.pl/rusza-iii-edycja-kursu-inteligentny-inwestor.html Tue, 06 Feb 2018 13:27:00 +0100
<![CDATA[Kiedy bankierzy centralni mówią prawdę?]]> Kadencja Janet Yellen na stanowisku prezesa FED dobiegła końca. W porównaniu do wielu swoich poprzedników, ustępująca pani prezes nie musiała radzić sobie z recesją w gospodarce. Jej zadanie było prostsze. Musiała w ostrożny sposób zapoczątkować podwyżki stóp procentowych i zapewniać wszystkich dookoła, że gospodarka USA ma się znakomicie. Im bliżej było końca kadencji, tym bardziej Yellen upewniała się że jej nazwisko nie będzie łączone z wybuchem kryzysu. To z kolei sprawiało, że prezes FED pozwalała sobie na chwile szczerości.

 

]]>
https://independenttrader.pl/kiedy-bankierzy-centralni-mowia-prawde.html Mon, 05 Feb 2018 17:08:00 +0100
<![CDATA[Kapitał ucieka od nieruchomości]]> Everything bubble, czyli jednoczesna bańka spekulacyjna w akcjach, obligacjach, kryptowalutach i nieruchomościach zaczyna powoli pękać w szwach. O problemach rynku długu i walut cyfrowych już wspominaliśmy. Ostatnie miesiące pokazują jednak, że nieciekawie zaczyna się robić także w sektorze nieruchomości.

 

]]>
https://independenttrader.pl/poczatek-ucieczki-od-nieruchomosci.html Wed, 31 Jan 2018 16:51:00 +0100