Independent Trader.pl - Niezależny Portal Finansowy Ostatnie artykuły https://independenttrader.pl/rss Mon, 18 Jun 2018 07:57:21 +0200 <![CDATA[Kiedy wzrosną koszty kredytu ?]]> W 2015 roku stopy procentowe w Polsce zostały obniżone do 1,5%, czyli najniższego poziomu w historii. Z perspektywy gospodarki jest to kluczowa kwestia. Stopy procentowe możemy w uproszczeniu traktować jako koszt pieniądza bądź koszt kredytu. Jeżeli Rada Polityki Pieniężnej utrzymuje stopy procentowe nisko, to kredyt można pozyskać po niższym koszcie. Korzystają z tego zarówno przedsiębiorstwa, jak i zwykli obywatele, co nakręca koniunkturę gospodarczą.

Z odwrotną sytuacją mamy do czynienia kiedy dochodzi do podwyżek stóp procentowych. Wówczas raty kredytu rosną, co sprawia, że firmy coraz więcej środków muszą przeznaczyć na spłatę zadłużenia, a coraz mniej zostaje im na inwestycje. Także zadłużeni obywatele bardziej liczą się wówczas z kosztami. Z powodu niższego poziomu inwestycji i mniejszej konsumpcji gospodarka zaczyna zwalniać.

Biorąc pod uwagę powyższe informacje widzimy jak istotne są słowa prezesa NBP Adama Glapińskiego, który twierdzi, że stopy procentowe w Polsce powinny pozostać na historycznie niskich poziomach do 2020 roku. Słowa prezesa NBP to jednak tylko jedna strona medalu i przestaną znaczyć cokolwiek, jeśli złoty znajdzie się w takiej sytuacji w jakiej znalazły się ostatnio turecka lira czy brazylijski real.

 

]]>
https://independenttrader.pl/kiedy-wzrosna-koszty-kredytu.html Sun, 17 Jun 2018 09:12:00 +0200
<![CDATA[Retransmisja online z konferencji XTB]]>

 

Drodzy Czytelnicy,

w zeszłym miesiącu miałem okazję uczestniczyć w konferencji XTB Trading Masterclass. Poza mną pojawiło się na niej wielu znanych prelegentów, obsada była naprawdę mocna.

Podczas mojej prezentacji opowiedziałem m.in o aktywach, które na chwilę obecną traktuję jako okazje inwestycyjne. Jak się pewnie domyślacie, sporo czasu poświęciłem surowcom. Najwyraźniej mój wykład przypadł do gustu publiczności, gdyż zostałem oceniony najwyżej z wszystkich prelegentów.  

Jeśli macie ochotę obejrzeć mój wykład, jak również pozostałe wystąpienia, to nadarza się ku temu okazja. Organizatorzy postanowili bowiem przeprowadzić retransmisję tego wydarzenia. Została ona zaplanowana na 21 czerwca (czwartek) od godz. 10:00. Wszyscy chętni mogą zapisać się na retransmisję klikając TUTAJ lub w poniższy baner:


Trader 21

 

]]>
https://independenttrader.pl/xtb-masterclass-z-udzialem-tradera21.html Fri, 15 Jun 2018 10:07:00 +0200
<![CDATA[Zapomniane surowce, czyli aktywa kolejnej dekady]]> Drodzy Czytelnicy,

podczas tegorocznej konferencji FX Cuffs 2018 przeprowadziłem ponad półtoragodzinny wykład dotyczący inwestowania w surowce. Długo trzeba było czekać na publikację nagrania, na szczęście jakość materiału jest znakomita.

Jeśli szukacie pomysłów na inwestycje w niedowartościowane aktywa to wykład z pewnością Was zainteresuje.

 

Trader 21

]]>
https://independenttrader.pl/zapomniane-surowce-czyli-aktywa-kolejnej-dekady.html Wed, 13 Jun 2018 16:41:00 +0200
<![CDATA[Najważniejsze wydarzenia minionych tygodni - Czerwiec 2018]]> Wojny handlowe: Stany Zjednoczone podkręcają tempo


Tydzień temu minister handlu USA Wilbur Ross poinformował o nałożeniu nowych ceł na produkty importowane z Unii Europejskiej, Meksyku i Kanady. W przypadku stali opłaty wynoszą 25%, natomiast w przypadku aluminium – 10%. Tym razem nie były to zapowiedzi słowne, zasady zaczęły obowiązywać już następnego dnia po wypowiedzi Rossa.

]]>
https://independenttrader.pl/najwazniejsze-wydarzenia-minionych-tygodni-czerwiec-2018.html Fri, 08 Jun 2018 09:24:00 +0200
<![CDATA[FxCuffs 2018: Wywiad z Traderem21]]> Drodzy Czytelnicy,

przy okazji mojego wystąpienia na FxCuffs 2018 w Krakowie udzieliłem wywiadu w trakcie którego poruszone zostały kwestie takie jak selekcja najtańszych aktywów do portfela czy sytuacja na kryptowalutach. Nie zabrakło również paru słów na temat wpływu nastrojów inwestorów na wydarzenia rynkowe.

]]>
https://independenttrader.pl/fxcuffs-2018-wywiad-z-traderem21.html Mon, 04 Jun 2018 16:55:00 +0200
<![CDATA[Włochy zamiast Grecji. Kolejny kryzys przybliża koniec euro]]> W tym miesiącu minęło dokładnie 20 lat od wybicia pierwszej monety euro. Wspólna waluta ujrzała wówczas światło dzienne we Francji.

]]>
https://independenttrader.pl/wlochy-zamiast-grecji-kolejny-kryzys-przybliza-koniec-euro.html Wed, 30 May 2018 15:29:00 +0200
<![CDATA[Jak przewidzieć recesję gospodarczą?]]> Na łamach naszego bloga często analizujemy różne rodzaje aktywów. Skupiamy się na niedowartościowanych akcjach, surowcach czy metalach szlachetnych, ponieważ tam upatrujemy największego potencjału do wzrostu. Nie oznacza to jednak, że całkowicie zapominamy o obligacjach, wprost przeciwnie. Są one dla nas kluczową grupą aktywów.

Fundusze hedgingowe, profesjonalni inwestorzy i traderzy z uporem maniaka  śledzą rynek obligacji rządowych w USA, by ocenić stan gospodarki i przewidzieć ewentualną recesję.

 

]]>
https://independenttrader.pl/jak-przewidziec-recesje-gospodarcza-krzywa-dochodowosci.html Wed, 23 May 2018 13:54:00 +0200
<![CDATA[Dlaczego walka z gotówką jest tak ważna?]]> Niedawno analizowaliśmy na potrzeby kursu zmiany jakie mogą zajść w systemie monetarnym w ciągu najbliższych lat. Wnioski do jakich doszliśmy w większości brzmiały dość abstrakcyjnie (przynajmniej dla przeważającej części społeczeństwa). Traf chciał, że minęło zaledwie kilka dni i część naszych przewidywań potwierdził w swoim przemówieniu Benoit Coeure, czyli jeden z najważniejszych członków Europejskiego Banku Centralnego. W razie wątpliwości dodajemy, że Coeure to człowiek, który brał udział m.in. w bailoutach Grecji, Hiszpanii czy Portugalii, a także był obecny przy okazji bail-inu na Cyprze.

]]>
https://independenttrader.pl/dlaczego-walka-z-gotowka-jest-tak-wazna.html Thu, 17 May 2018 22:27:00 +0200
<![CDATA[Najważniejsze wydarzenia minionych tygodni - Maj 2018]]> Stany Zjednoczone zerwały porozumienie nuklearne z Iranem


Prezydent Donald Trump poinformował o wycofaniu się Stanów Zjednoczonych z porozumienia nuklearnego z Iranem.

Przypomnijmy, że umowa została podpisana w 2015 roku przez Rosję, Niemcy, Wielką Brytanię, Chiny, Francję oraz USA.  Wspomniane porozumienie zobowiązało Iran do wstrzymania prac nad bronią jądrową, z kolei USA zniosły sankcje nałożone wcześniej na ten kraj. W oświadczeniu sprzed kilku dni Trump powiedział jednak, że Stany Zjednoczone mają dowody na to, że Iran kontynuował prace pomimo obowiązującej umowy.

]]>
https://independenttrader.pl/najwazniejsze-wydarzenia-minionych-tygodni-maj-2018.html Mon, 14 May 2018 16:30:00 +0200
<![CDATA[Konferencja XTB Trading Masterclass]]> Przyszły tydzień zapowiada się nadzwyczaj aktywnie. Kilka dni temu pisałem nt. jednej konferencji. Otóż podczas mojego pobytu w Polsce wezmę także udział w kolejnym wydarzeniu, tym razem organizowanym przez XTB.

]]>
https://independenttrader.pl/konferencja-xtb-trading-masterclass.html Tue, 08 May 2018 16:39:00 +0200
<![CDATA[Kim jest prezes FED i co zapowiada jego nominacja?]]> Na początku 2018 roku amerykański Senat zatwierdził Jerome’a Powella na stanowisku prezesa Rezerwy Federalnej. Był to jednocześnie koniec 4-letniej kadencji Janet Yellen.

Już w pierwszych dniach urzędowania Powella na Wall Street doszło do korekty niewidzianej od 2 lat. Co ciekawe, nowy prezes FED wydawał się tą sytuacją kompletnie niewzruszony.

Tak czy inaczej, najważniejsze kwestie związane z Powellem nie dotyczą obecnej sytuacji, a jego działalności sprzed kilku lat. Zanim przejdziemy do szczegółów, najpierw krótkie przypomnienie.

 

]]>
https://independenttrader.pl/kim-jest-prezes-fed-i-co-zapowiada-jego-nominacja.html Mon, 07 May 2018 18:03:00 +0200
<![CDATA[Zaproszenie na konferencję DIF’u]]> Drodzy Czytelnicy,

w ostatnich tygodniach mam dużo mniej czasu na pisanie artykułów niż miałem w przeszłości. Przyczyna jest prosta: szkolenie Inteligentny Inwestor, rozwój Kliniki o której kiedyś pisałem oraz ETO (Equity Token Offering) pod klinikę czyli tzw. Legal ICO. Kiedyś pewnie o tym więcej napiszę, ale dziś chciałem się skupić na wykładzie, który poprowadzę za niecałe dwa tygodnie w Warszawie. 

]]>
https://independenttrader.pl/zaproszenie-na-konferencje-dif-u.html Wed, 02 May 2018 13:58:00 +0200
<![CDATA[Najważniejsze wydarzenia minionych tygodni - kwiecień 2018 cz. 2]]> Wall Street: Notowania Amazona i Google zawieszone w trakcie spadków
 

Od początku środowej sesji na nowojorskiej giełdzie wszystko wskazywało, że będzie to kolejny dzień zakończony silnymi spadkami głównych indeksów, a przede wszystkim najpopularniejszych spółek. Tymczasem już po 2 godzinach od otwarcia rynku, giełda ogłosiła zawieszenie notowań 5 spółek wśród których znalazły się Amazon i Alphabet (właściciel Google). Przyczyną były „problemy techniczne”.

Oczywiście zarówno Amazon, jak i Alphabet były dostępne na innych giełdach, ale nie oszukujmy się – to nowojorski parkiet jest tym kluczowym.

Do myślenia daje fakt, że kiedy przez cały 2017 rok notowania spółek w USA biły kolejne rekordy o żadnych problemach technicznych nie było mowy. Tymczasem kiedy tylko przyszły gorsze dni i spadki zaczęły nabierać tempa, natychmiast coś zablokowało handel. Ostatecznie cała sesja zakończyła się minimalnymi zmianami na indeksach.

O tym jak ważna była środowa sesja świadczy również przeprowadzona dzień wcześniej analiza indeksu FANG, opierającego się na notowaniach 10 silnie przewartościowanych spółek technologicznych. Jak widać na poniższym wykresie, od strony technicznej kształtowała się formacja „głowy i ramion”, a przebicie poziomej błękitnej linii oznaczałoby mocny impuls do dalszych spadków.

]]>
https://independenttrader.pl/najwazniejsze-wydarzenia-minionych-tygodni-kwiecien-2018-cz-2.html Fri, 27 Apr 2018 14:29:00 +0200
<![CDATA[Inwestowanie przez CFD]]> Często otrzymujemy od Was maile z prośba o wyjaśnienie czym są kontrakty CFD i w jaki sposób możecie za ich pomocą inwestować oraz czy warto to robić. Dziś postaramy się odpowiedzieć na nurtujące Was pytania i przybliżyć nieco ten stosunkowo nowy instrument. Jest to o tyle ważne, że za pomocą CFD możemy grać na spadki notowań, co może się okazać bardzo użyteczne w nadchodzących miesiącach.

 

]]>
https://independenttrader.pl/inwestowanie-przez-cfd.html Tue, 24 Apr 2018 16:28:00 +0200
<![CDATA[Najważniejsze wydarzenia minionych tygodni - kwiecień 2018]]> „Oczywiście, zwykli ludzie nie chcą wojny, (…) ale w końcu to przywódcy kraju określają politykę i zawsze łatwo jest pociągnąć za sobą ludzi, niezależnie, czy jest to demokracja, faszystowska dyktatura, parlament czy dyktatura komunistyczna. (…) Mając głos czy go nie mając, ludzie zawsze mogą być podporządkowani przywódcom. To łatwe. Jedyne, co trzeba zrobić, to powtarzać ludziom w kółko, że są atakowani, oraz potępić pacyfistów za brak patriotyzmu i narażanie kraju na niebezpieczeństwo. To działa w każdym kraju.” – Hermann Göring

 

]]>
https://independenttrader.pl/najwazniejsze-wydarzenia-minionych-tygodni-kwiecien-2018.html Wed, 18 Apr 2018 08:22:00 +0200
<![CDATA[Czy konflikt w Syrii przerodzi się w III Wojnę Światową?]]> Początek kwietnia przyniósł przyspieszenie wydarzeń na arenie geopolitycznej. Stany Zjednoczone poinformowały o nałożeniu sankcji na Rosję za szkodliwą działalność tamtejszych władz. Oberwali głównie oligarchowie z bliskiego otoczenia Władimira Putina, a także zarządzane przez nich koncerny. Główne indeksy na rosyjskiej giełdzie straciły kilkanaście procent, podobnie ucierpiała waluta.

]]>
https://independenttrader.pl/czy-konflikt-w-syrii-przerodzi-sie-w-iii-wojne-swiatowa.html Thu, 12 Apr 2018 15:50:00 +0200
<![CDATA[Jak powstaje współczesne niewolnictwo?]]> Kilka tygodni temu opublikowaliśmy na blogu artykuł „Indywidualne stopy procentowe, czyli wizja Orwella w praktyce” opisujący system szerokiej inwigilacji życia obywateli przez państwo. Wydawać by się mogło, że to przedwczesny alarm i do tak daleko idących zmian nie dojdzie za naszego życia. Tymczasem plany totalnej inwigilacji są już wdrażane w wielu państwach pod płaszczykiem „transparentności”. Oczywiście celem nadrzędnym pozostaje kontrola nad jednostką.

Poniżej opisaliśmy sytuację w 3 krajach, których rządy usilnie pracują nad tym by obywatele stali się zwykłymi niewolnikami.

]]>
https://independenttrader.pl/jak-powstaje-wspolczesne-niewolnictwo.html Mon, 09 Apr 2018 19:39:00 +0200
<![CDATA[Czy pora uciekać z rynków akcji?]]> Drodzy Czytelnicy,

tym razem zamiast artykułu zamieszczam nagranie, a dokładniej moją ostatnią wypowiedź dla NTV. Mówiłem przede wszystkim o sytuacji na rynku akcji (USA i rynki wschodzące), przepływach kapitału między akcjami i obligacjami, a także o tym dlaczego to rynek długu jest najważniejszy.

Trader 21

]]>
https://independenttrader.pl/czy-pora-uciekac-z-rynkow-akcji.html Thu, 05 Apr 2018 16:34:00 +0200
<![CDATA[Najważniejsze wydarzenia minionych tygodni - marzec 2018 cz. 2]]> Petrojuan wchodzi do gry


Od 26-go marca na giełdzie w Szanghaju notowane są kontrakty terminowe na ropę naftową denominowane w chińskiej walucie, czyli juanie.

To historyczna zmiana. Kiedy w 1971 roku prezydent Nixon zerwał link łączący dolara i złoto, amerykańska waluta zaczęła szybko tracić na znaczeniu. Na szczęście dla USA na horyzoncie pojawił się Henry Kissinger, który wymyślił wprowadzenie petrodolara, czyli systemu w którym sprzedaż ropy odbywa się wyłącznie za dolary. W ten sposób popyt na USD został utrzymany, szerzej o tym pisaliśmy w artykule „Czym jest petrodolar i jego znaczenie”.

]]>
https://independenttrader.pl/najwazniejsze-wydarzenia-minionych-tygodni-marzec-2018-cz-2.html Wed, 28 Mar 2018 15:08:00 +0200
<![CDATA[Jak wyleczyć nieuleczalne?]]> Drodzy Czytelnicy,

dzisiejszy wpis będzie totalnie inny niż każdy, jaki napisałem w przeciągu 6 lat istnienia bloga. Nie będzie on bowiem odnosił się ani do ekonomi ani geopolityki ani finansów. Będzie on dotyczył problemu stwardnienia rozsianego.

]]>
https://independenttrader.pl/jak-wyleczyc-nieuleczalne.html Mon, 26 Mar 2018 22:44:00 +0200