Independent Trader.pl - Niezależny Portal Finansowy Ostatnie artykuły https://independenttrader.pl/rss Sat, 23 Sep 2017 23:38:41 +0200 <![CDATA[Jak zyskownie pospekulować korzystając z rynkowych okazji?]]> Osoby, które czytają mnie od lat wiedzą doskonale, że absolutną większość moich decyzji inwestycyjnych staram się podejmować w oparciu o analizę fundamentalną. Najzwyczajniej mówiąc wyszukuję tanie aktywa, cechujące się negatywnym sentymentem. Obserwuję je, a gdy stają się tanie także krótkoterminowo dokonuję transakcji i cierpliwie czekam na wzrost ceny. Czasami wzrost następuje od razu. Innym razem trzeba trochę poczekać. Zdarza się, że wzrosty nie pojawią się wcale. Tak jest natura inwestowania. Nie znam osoby, która miałaby 100% skuteczności.

]]>
https://independenttrader.pl/jak-zyskownie-pospekulowac-korzystajac-z-rynkowych-okazji.html Thu, 21 Sep 2017 10:28:00 +0200
<![CDATA[Demograficzne samobójstwo Europy]]> Cywilizacje nie giną, cywilizacje popełniają samobójstwa” – Arnold Toynbee

Od kilku dekad trwa stopniowy upadek Europy. Odbywa się on jednocześnie na wielu obszarach, przy czym najważniejszy z nich dotyczy demografii. Podczas gdy populacja globu rośnie w szybkim tempie, wskaźniki dzietności w krajach europejskich nie sięgają nawet poziomu 2.1, koniecznego do utrzymania dotychczasowego poziomu ludności.

]]>
https://independenttrader.pl/demograficzne-samobojstwo-europy.html Tue, 19 Sep 2017 08:23:00 +0200
<![CDATA[Huragan cudownym lekarstwem na problemy gospodarcze]]> Kilka dni temu Huragan Harvey uderzył w Stany Zjednoczone niszcząc sporą część Texasu. Około 70 osób poniosło śmierć, tysiące pozostały bez dachu nad głową. Ogromne ilości toksycznych chemikaliów przedostało się do wód gruntowych.

Huragan, jak każda katastrofa naturalna jest tragedią. Na razie nie wiadomo dokładnie ile wyniesie wartość zniszczeń, ale na pewno będzie to kwota ogromna. Dużo większe jednak straty od huraganu powodują imbecyle pokroju Wiliama Dundley’a (członek FED od 2009 roku), opowiadając w mediach jak to huragany mają rzekomo pomóc gospodarce.

Wg Dundlay’a huragan niszcząc infrastrukturę w pierwszym momencie negatywnie wpływa na gospodarkę, gdyż zaburza handel. Jest to jednak efekt wyłącznie przejściowy. Długoterminowo wg pseudo-ekonomisty huragany pozytywnie wpływają na rozwój gospodarczy.

]]>
https://independenttrader.pl/huragan-cudownym-lekarstwem-na-problemy-gospodarcze.html Fri, 15 Sep 2017 12:20:00 +0200
<![CDATA[Banki centralne obrabowały klasę średnią. I zrobią to ponownie]]> „Po co uczyć się historii? Przecież to już się zdarzyło, a my żyjemy tu i teraz.” – to jedno z ulubionych stwierdzeń milionów ignorantów. Takim osobom nie przeszkadza np. mówienie o „nazistach”, zamiast o „Niemcach”. Przy takiej narracji nie mogą zauważyć, że ten sam kraj, który zdestabilizował Europę w 1939 roku, robi to ponownie niespełna 80 lat później. Dzięki temu mogą spać spokojnie, a przecież na tym zależy im najbardziej. Nie mieć zmartwień, nie myśleć.

Ci, którzy nie pamiętają przeszłości, skazani są na jej powtarzanie” – George Santayana.

]]>
https://independenttrader.pl/banki-centralne-obrabowaly-klase-srednia-i-zrobia-to-ponownie.html Tue, 12 Sep 2017 17:08:00 +0200
<![CDATA[Najważniejsze wydarzenia minionych tygodni – wrzesień 2017]]> Sekretarz Skarbu USA „zwiedza” Fort Knox

Steven Mnuchin jest pierwszym od niemal 70 lat sekretarzem skarbu USA, który pojawił się w Fort Knox. Zdaniem byłego pracownika Goldman Sachs, Stany Zjednoczone zgromadziły w forcie kruszec o łącznej wartości w przybliżeniu 200 mld dolarów. Ciężko określić co oznacza stwierdzenie „w przybliżeniu”, gdyż ostatniego przeliczenia kruszcu dokonano w 1953 roku. Zaskakujące jest nagłe dążenie władz USA do informowania społeczeństwa o stanie rezerw złota. Przecież nikt nie robił tego od 1974 roku, a i wtedy, podobnie jak obecnie, było to raczej zwiedzanie skarbca niż poważny audyt.

Jaki jest obecny stan rezerw złota w USA nadal pozostaje tajemnicą. Nawet jeśli liczba sztabek w skarbcu się zgadza, to nie do końca wiadomo kto jest ich obecnym właścicielem. Chiny postępują podobnie, oficjalnie zaniżając ilość posiadanego w banku centralnym kruszcu do poziomu 1600 ton. Jaką ilość złota posiadają banki komercyjne, których głównym udziałowcem jest Ludowy Bank Chin, nie wiadomo. Warto też pamiętać, ze jeśli złoto zostanie zaklasyfikowane jako „monetarne”, śledzenie jego transferu jest niemal niemożliwe.

]]>
https://independenttrader.pl/najwazniejsze-wydarzenia-minionych-tygodni-wrzesien-2017.html Fri, 08 Sep 2017 17:35:00 +0200
<![CDATA[Chiny brutalnie odpowiadają na amerykańskie sankcje]]> W ostatnich tygodniach znacznie wzrosło ryzyko konfliktu na Półwyspie Koreańskim. Ze względu na nieustanne dążenia do rozwoju broni atomowej przez reżim Kim Dzong Una, Stany Zjednoczone nałożyły kolejne sankcje gospodarcze. Dla USA czy Europy są one neutralne, gdyż większość wymiany handlowej Korei Północnej odbywa się z Chinami. Władze w Pekinie na sankcje odpowiedziały bardzo stanowczo - albo USA „wycofa się z błędu” albo Chiny zareagują. Długo nie trzeba było czekać. W weekend świat obiegła informacja zgodnie z którą Chiny utworzą nowy typ kontraktów na ropę, nie tylko denominowanych w juanach, ale i wymienialnych na złoto.

]]>
https://independenttrader.pl/chiny-brutalnie-odpowiadaja-na-amerykanskie-sankcje.html Mon, 04 Sep 2017 14:02:00 +0200
<![CDATA[EBC matką toksycznych aktywów]]> Po raz pierwszy w historii mamy do czynienia ze zjawiskiem „everything bubble”, czyli jednoczesnej bańki spekulacyjnej w kilku grupach aktywów. Obecny stan to naturalna konsekwencja działań banków centralnych, które w ciągu 8 lat wpompowały na rynki finansowe biliony dolarów.

]]>
https://independenttrader.pl/ebc-matka-toksycznych-aktywow.html Thu, 31 Aug 2017 16:57:00 +0200
<![CDATA[Jak dobierać akcje do naszego portfela?]]> Kilka dni temu jeden z Czytelników zadał bardzo dobre pytanie: Jak dobierać akcje czy ETFy do portfela MOAR? Nim przejdę do szczegółów przypomnijmy sobie z jakich aktywów składa się typowy portfel bazujący na strategii MOAR autorstwa Michaela O’Higginsa.

Kapitał zasadniczo podzielony jest pomiędzy cztery aktywa w równych proporcjach.

]]>
https://independenttrader.pl/jak-dobierac-akcje-do-naszego-portfela.html Mon, 28 Aug 2017 15:59:00 +0200
<![CDATA[Najważniejsze wydarzenia minionych tygodni - sierpień 2017 cz. 2]]> Ukraina kontrolowana przez USA największym producentem silników do północnokoreańskich rakiet

Po tym jak Stany Zjednoczone zainicjowały i finansowały obalenie Wiktora Janukowycza, mogło się wydawać, że Ukraina jest pod całkowitą kontrolą USA. Tymczasem okazało się, że do produkcji północnokoreańskich rakiet dalekiego zasięgu użyto silników pochodzących z fabryki w Dnieprze.

]]>
https://independenttrader.pl/najwazniejsze-wydarzenia-minionych-tygodni-sierpien-2017-cz-2.html Thu, 24 Aug 2017 16:59:00 +0200
<![CDATA[Wykład + sesja pytań / odpowiedzi dla TJS]]> Sierpień tradycyjnie już spędzam w Polsce. Przy okazji mojej wizyty w Warszawie zorganizowaliśmy z Rafałem Zaorskim z Trading Jam Session (organizacja zrzeszająca traderów) kolejną sesję pytań odpowiedzi. 

]]>
https://independenttrader.pl/wyklad-sesja-pytan-odpowiedzi-dla-tjs.html Tue, 22 Aug 2017 10:52:00 +0200
<![CDATA[Gdzie szukać najatrakcyjniejszych REITów?]]> Od dłuższego czasu z dużym dystansem podchodzimy do rynku nieruchomości. Nie oznacza to jednak, że zrezygnowaliśmy z analizy tego obszaru. Ostatecznie każdy rynek podrzuca okazje inwestycyjne. W tym przypadku jest podobnie.

Jednym z najwygodniejszych narzędzi do wejścia na rynek nieruchomości są REITy, czyli fundusze inwestujące w nieruchomości komercyjne. Zgodnie z podstawowymi założeniami, REITy mają wypłacać akcjonariuszom minimum 90% zysku (w niektórych przypadkach minimum 75%), co dodatkowo zwiększa ich atrakcyjność.

]]>
https://independenttrader.pl/gdzie-szukac-najatrakcyjniejszych-reitow-1.html Fri, 18 Aug 2017 14:46:00 +0200
<![CDATA[Czy czeka nas wojna z Koreą Północną]]> Ostatnio w mediach głównego nurtu non stop słyszymy o zagrożeniu płynącym ze strony Korei Północnej. Jako, że geopolityka i finanse chodzą w parze temat ten staram się monitorować od lat i pewną prawidłowość zauważyłem dość dawno temu. Temat Korei wypływa mniej więcej co dwa lata. Za każdym razem słyszymy o kolejnych próbach rakiet, które mimo znacznego unowocześnienia nadal przypominają technologię USA sprzed jakiś 70 lat i nie stanowią rzeczywistego zagrożenia.

Motyw Korei jest jednak  ochoczo wykorzystywany jako temat zastępczy, odciągający masy od rzeczywistych problemów gospodarczych zwłaszcza w USA, gdzie ponad 80% społeczeństwa obawia się ataku ze strony Korei mimo, że mniej niż 5% jest wstanie wskazać ją na mapie.

Nie twierdzę absolutnie, że reżim Kim Dzong Una jest bez winy. Odwrotnie, Korea jest jednym z krajów w którym ogromną część budżetu wydaje się na zbrojenia podczas gdy gospodarka kraju jest na poziomie ekstremalnego zacofania, a głód jest na porządku dziennym. Ostatecznie gdy kraj ten jest odcięty od technologii, gospodarką zarządza się centralnie i nieefektywnie to co jakiś czas zaczyna brakować żywności. Wtedy zazwyczaj Kim podobnie jak jego poprzednik zaczyna szantażować kraje zachodu używając motywu militarnego w oczekiwaniu na pomoc finansową czy humanitarną. Co gorsza w przeszłości szantaż zawsze działał więc czemu nie zastosować go ponownie.
 

]]>
https://independenttrader.pl/strach-przed-korea-polnocna-czyli-walka-o-wplywy.html Mon, 14 Aug 2017 15:55:00 +0200
<![CDATA[Najważniejsze wydarzenia minionych tygodni - sierpień 2017]]> Miedwiediew: Stany Zjednoczone wypowiedziały nam wojnę handlową

Kilka godzin po tym, jak prezydent Donald Trump oficjalnie podpisał kontynuację sankcji gospodarczych względem Rosji, Dmitrij Miedwiediew określił ten akt jako „wypowiedzenie wojny handlowej na pełną skalę”.

]]>
https://independenttrader.pl/najwazniejsze-wydarzenia-minionych-tygodni-sierpien-2017.html Fri, 11 Aug 2017 16:44:00 +0200
<![CDATA[Bitcoin - bańka spekulacyjna czy okazja inwestycyjna]]> Drodzy Czytelnicy
W zeszłym tygodniu brałem udział w webinarze zatytułowanym „Bitcoin - bańka spekulacyjna czy okazja inwestycyjna”. Razem z Przemkiem Kwietniem (głównym ekonomistą XTB) dyskutowaliśmy nad dalszym rozwojem technologii blokchain zwłaszcza bazujacej na Etherum jak i zmianami cen najważniejszych kryptowalut. Zastanawialiśmy się także która z walut jako pierwsza zdetronizuje BTC oraz jak wycenić kryptowaluty. Jeżeli macie czas to zachęcam do obejrzenia 1,5 godzinnego webinaru.

Trader21

]]>
https://independenttrader.pl/bitcoin-banka-spekulacyjna-czy-okazja-inwestycyjna.html Mon, 07 Aug 2017 11:54:00 +0200
<![CDATA[Unia zezwoli bankom na okradanie Europejczyków]]> Interesujące komentarze oraz linki, które pojawiły się pod artykułem pt. „Czy banki w Polsce są bezpieczne - aktualizacja” sprowokowały nas do publikacji kolejnego tekstu dotyczącego banków.

W artykule sprzed kilku dni zwróciliśmy uwagę, że największe zagrożenie wiąże się z bankami, które w każdym momencie mogą zostać wydrenowane z kapitału przez swoich zagranicznych właścicieli. Taka wizja stała się realna odkąd Polska przyjęła prawo narzucone przez Komisję Europejską. Jak się okazuje, niedawno europejscy politycy wpadli na kolejny cudowny pomysł, który ma wzmocnić stabilność banków na Starym Kontynencie.

]]>
https://independenttrader.pl/unia-zezwoli-bankom-na-okradanie-europejczykow.html Fri, 04 Aug 2017 16:58:00 +0200
<![CDATA[Krótkie artykuły na FB]]> Mniej więcej dwa tygodnie temu zaczęliśmy publikować krótkie wpisy na naszym kanale na FB. Nie mają one charakteru artykułów, raczej krótkich i bardzo aktualnych analiz finansowych i geopolitycznych.

Zdajemy sobie sprawę, że część z Was nie pochwala tej decyzji, traktując portale społecznościowe jako rozrywkę dla mas i narzędzie inwigilacji. Dla nas jest to jednak narzędzie pozwalające dotrzeć do kolejnych grup odbiorców.

Dłuższe artykuły (2 - 3 tygodniowo) nadal będą publikowane na naszej stronie lecz jeżeli chcecie mieć dostęp do codziennych, krótkich newsów to zapraszam na nasz kanał na FB. Independent Trader.pl-Niezależny Portal Finansowy .

Przez lata byłem przeciwnikiem FB, używając konta do szybszego logowania w różnych serwisach i nic ponad to. Jego popularność jednak jest na tyle duża, że głupotą z naszej strony byłoby tego nie wykorzystać.

Poniżej przedstawiamy przykładowe wpisy z Facebooka, z ostatnich dwóch tygodni.

Życzymy miłej lektury.

]]>
https://independenttrader.pl/krotkie-artykuly-na-fb-1.html Thu, 03 Aug 2017 10:30:00 +0200
<![CDATA[Dolar leci na łeb. Co dalej?]]> Od początku roku kurs dolara doznał konkretnego spadku. Na najważniejszym indeksie dolara, określającym siłę amerykańskiej waluty względem koszyka walut, USD stracił prawie 11% w ciągu niespełna 7 miesięcy. Taki spadek w ciągu pół roku można bez wahania określić krachem.

]]>
https://independenttrader.pl/dolar-leci-na-leb-co-dalej.html Tue, 01 Aug 2017 15:50:00 +0200
<![CDATA[Czy banki w Polsce są bezpieczne - aktualizacja]]> Podobnie jak bywało to w poprzednich latach, również i w tym roku postanowiliśmy przyjrzeć się sytuacji sektora bankowego w Polsce. Bardzo często otrzymujemy pytania w stylu: „Który bank gwarantuje bezpieczeństwo?”. Oczywiście stuprocentowej gwarancji nie ma nigdy, natomiast poniższa aktualizacja z pewnością pomoże odsiać te banki, które bardzo szybko mogą znaleźć się w tarapatach.

]]>
https://independenttrader.pl/czy-banki-w-polsce-sa-bezpieczne-aktualizacja.html Fri, 28 Jul 2017 17:24:00 +0200
<![CDATA[Portfel MOAR, czyli jak iść "pod prąd" na giełdzie]]> W marcu zeszłego roku Trader21 opublikował bardzo ważny artykuł dotyczący tzw. Permanentnych Modeli Inwestycyjnych (PPT). Opisał wówczas portfele Benjamina Grahama, Harry’ego Browna oraz Marca Fabera. Najwyższa pora na poszerzenie tej listy.

W ramach przypomnienia: każdy z modeli PPT opiera się na 2-4 grupach aktywów, podzielonych w jednakowych proporcjach. Wraz z upływem czasu udział procentowy poszczególnych grup zmienia się np. akcje rosną silniej przez co mają większy udział w portfelu, a obligacje mniejszy. Pod koniec roku inwestor przeprowadza transakcje w taki sposób, aby wszystkie aktywa ponownie miały jednakowy udział procentowy. W ten sposób nabywamy tańsze aktywa, natomiast pozbywamy się tych, które sporą część wzrostów mają za sobą.

 

]]>
https://independenttrader.pl/portfel-moar-czyli-jak-isc-pod-prad-na-gieldzie.html Tue, 25 Jul 2017 16:45:00 +0200
<![CDATA[Najważniejsze wydarzenia minionych tygodni - lipiec 2017, cz. 2]]> BIS sugeruje zwiększanie stóp procentowych

Bank Rozrachunków Międzynarodowych (BIS), czyli organ nadzorujący pracę banków centralnych, ogłosił, że globalny wzrost gospodarczy może wkrótce wrócić do długoterminowych średnich poziomów. Wszystko za sprawą lepszych danych, jakie pojawiły się w trakcie ostatniego roku.

Przesłanie BIS jest jasne - banki centralne powinny dążyć do podniesienia stóp procentowych.

Ryzyko wystąpienia negatywnych skutków podniesienia stóp procentowych jest duże, z powodu wysokiego poziomu globalnego zadłużenia. Mimo to BIS uznał, że należy wykorzystać lepsze perspektywy gospodarcze i ich zaskakująco niski wpływ na inflację, by przyspieszyć powrót do wyższych stóp procentowych (bliższych długoterminowej średniej).  

BIS dodał, że należy działać bardzo ostrożnie, gdyż tymczasowe zachwiania na rynkach finansowych w wyniku podwyżek stóp są nie do uniknięcia.

]]>
https://independenttrader.pl/najwazniejsze-wydarzenia-minionych-tygodni-lipiec-2017-cz-2.html Fri, 21 Jul 2017 21:18:00 +0200