Independent Trader.pl - Niezależny Portal Finansowy Ostatnie artykuły https://independenttrader.pl/rss Thu, 18 Jan 2018 20:52:29 +0100 <![CDATA[Prognozy na rok 2018 - cz. 2]]> 1. Obligacje

 

Cały rynek długu jest tym, który moim zdaniem ucierpi najbardziej w 2018 roku. Powodów za tym przemawia wiele:

a)     Po pierwsze, wielka hossa w obligacjach, trwająca 36 lat (1980 - 2016), zakończyła się definitywnie. Inwestorzy, którzy jeszcze jakiś czas temu twierdzili, że rentowność obligacji może zejść do - 3% czy - 5% poważnie się sparzyli i dziś już nikt nie kupuje długu w celach stricte spekulacyjnych, licząc na spadek rentowności do poziomów negatywnych. Ostatecznie jeżeli masz możliwość ucieczki w gotówkę to czemu miałbyś komuś płacić za możliwość pożyczenia mu kapitału.

b)     W tym roku najaktywniejszy w ostatnich latach bank centralny, czyli EBC będzie skupował obligacji na znacznie mniejszą skalę niż było to w poprzednich miesiącach.

c)     Reforma podatkowa Trumpa sprawi, że część międzynarodowych korporacji spienięży niemałą pulę obligacji po to aby sprowadzić kapitał do USA

d)     Inflacja przyśpiesza na całym świecie z czego zaczynać sobie zdawać sprawę coraz więcej inwestorów, co bardzo negatywnie przekłada się na długoterminowe obligacje. Jaki jest bowiem sens trzymania kapitału w 10 letnich obligacjach Hiszpanii, płacących 1,5% odsetek przez kolejne 10 lat skoro inflacja na pewno przekroczy owe 1,5%?

e)     Są pewne czynniki psychologiczne hamujące ucieczkę kapitału z rynku obligacji. Ostania hossa trwała 36 lat. Zakładając, że zarządzający funduszami inwestycyjnymi zaczęli pracę tuż po studiach to okazuje się, że tylko Ci starsi niż 60 lat doświadczyli ostatnich lat bessy (1980). Wielu z nich mentalnie odrzuca coś takiego jak bessa w obligacjach. Ci młodsi inwestorzy dodatkowo święcie wierzą w nieograniczone możliwości inferencji banków centralnych drukujących bez opamiętania, aby skupić dług na który nie ma chętnych.

]]>
https://independenttrader.pl/prognozy-na-rok-2018-cz-2.html Thu, 18 Jan 2018 17:24:00 +0100
<![CDATA[Prognozy na rok 2018 - cz. 1]]> Ostania bessa skończyła się w marcu 2009 roku. Nie trudno policzyć, że za dwa miesiące minie nam 9 lat wzrostów na rynkach akcji, obligacji oraz nieruchomości. Oprócz tego, że mamy równoległą hossę w aktywach, których ceny zazwyczaj poruszały się w przeciwnych kierunkach (akcje - obligacje) to i czas trwania wzrostów jest dwukrotnie dłuższy niż średnia historyczna. Czemu zawdzięczamy stan powszechnie już nazywany „Everything Bubble”? Oczywiście polityce zerowych stóp procentowych, dodruku na masową skalę oraz bezpośrednim zakupom banków centralnych.

Z jednej strony mamy zatem historycznie wysokie wyceny większości aktywów, z drugiej banki centralne, które robią co mogą, aby kupić czas i za wszelką cenę odwlec kolejną bessę. W takim otoczeniu przygotowanie prognoz delikatnie mówiąc do najprostszych nie należy, aczkolwiek zapoczątkowaną kilka lat temu dobrą tradycję należy kultywować. Przejdźmy zatem do szczegółów.

]]>
https://independenttrader.pl/prognozy-na-rok-2018-cz-1.html Sat, 13 Jan 2018 16:40:00 +0100
<![CDATA[Portfel MOAR, czyli fantastyczne zyski przy małej zmienności]]> Mamy początek stycznia. Warto zatem zabrać się za przygotowanie się do inwestycji w 2018 roku. Nim jednak opublikuję moje prognozy chciałbym rozszerzyć Wam wiedzę nt. permanentnych portfeli inwestycyjnych z których MOAR wydaję się być najbardziej sensowym.

]]>
https://independenttrader.pl/portfel-moar-czyli-fantastyczne-zyski-przy-malej-zmiennosci.html Tue, 09 Jan 2018 13:38:00 +0100
<![CDATA[Wall Street blokuje inwestowanie w tanie ETFy]]> Początek roku 2018 to z jednej strony ogromna fala entuzjazmu na rynkach (hossa trwa w najlepsze), ale również nowe regulacje, które uderzają m.in. w osoby inwestujące poprzez ETFy. Przepisy wprowadzone wraz z początkiem roku potwierdzają, że drogie i nieefektywne fundusze nie zamierzają rezygnować ze swojej działki. Nie pozostaje nam zatem nic innego jak wyjaśnić co się zmieniło, dlaczego i jak sobie z tym poradzić.

]]>
https://independenttrader.pl/wall-street-blokuje-inwestowanie-w-tanie-etfy.html Fri, 05 Jan 2018 18:20:00 +0100
<![CDATA[Rozliczenie z prognoz na rok 2017]]> Rok 2017 za nami, więc zgodnie z długoletnią tradycją przyszedł czas, aby rozliczyć się z prognoz na poprzednie 12 miesięcy. W poniższym podsumowaniu zawarłem wiele informacji pokazujących w jakim punkcie obecnie się znajdujemy. Z pewnością okażą się one przydatne dla zrozumienia prognoz na kolejny rok.

Dla jasności: kursywą oznaczyłem prognozy, normalną czcionką zapisane zostały moje komentarze.

]]>
https://independenttrader.pl/rozliczenie-z-prognoz-na-rok-2017.html Wed, 03 Jan 2018 13:02:00 +0100
<![CDATA[Najważniejsze wydarzenia minionych tygodni - grudzień 2017 cz. 2]]> USA: Podwyżka stóp procentowych na zakończenie roku

 

Rezerwa Federalna podjęła decyzję o trzeciej w tym roku podwyżce stóp procentowych. Komunikat FEDu nie stanowił zaskoczenia dla rynku. Zdecydowana większość inwestorów spodziewała się podwyżki, dlatego też została ona już wcześniej uwzględniona w cenach aktywów.

]]>
https://independenttrader.pl/najwazniejsze-wydarzenia-minionych-tygodni-grudzien-2017-cz-2.html Wed, 27 Dec 2017 11:47:00 +0100
<![CDATA[Wesołych Świąt !!!]]> Drodzy Czytelnicy,

w imieniu Tradera21 oraz całego Zespołu, chcemy życzyć Wam wspaniałych Świąt Bożego Narodzenia spędzonych w ciepłej, rodzinnej atmosferze, a w nadchodzącym Nowym Roku szczęścia, pomyślności i wiary w lepsze jutro.

Zespół Independent Trader 

]]>
https://independenttrader.pl/wesolych-swiat.html Sat, 23 Dec 2017 16:08:00 +0100
<![CDATA[Indywidualne stopy procentowe, czyli wizja Orwella w praktyce]]> Kilka tygodni temu na blogu pojawił się bardzo ważny artykuł pt. „Nadchodzi globalna kryptowaluta”. Opisaliśmy w nim prace nad systemem w którym wymiana dóbr odbywałaby się wyłącznie za pośrednictwem cyfrowej platformy. Z kolei środkiem płatniczym stałaby się globalna waluta cyfrowa oraz kryptowaluty regionalne.

]]>
https://independenttrader.pl/indywidualne-stopy-procentowe-czyli-wizja-orwella-w-praktyce.html Wed, 20 Dec 2017 11:56:00 +0100
<![CDATA[Wywiad Tradera21 dla investing.com]]> Drodzy Czytelnicy,

w ostatnich dniach udzieliłem krótkiego wywiadu dla portalu investing.com. Najważniejszym tematem były oczywiście przewidywania odnośnie sytuacji na rynkach finansowych w nadchodzącym 2018 roku. Pełna treść poniżej. 

]]>
https://independenttrader.pl/wywiad-tradera21-dla-investing-com.html Sat, 16 Dec 2017 14:03:00 +0100
<![CDATA[Stany Zjednoczone Europy - mrzonka czy realna wizja?]]> Budynki Parlamentu Europejskiego w Brukseli z pewnością nie mają nic ciekawego do zaoferowania jeśli chodzi o swój wygląd. Po prawdzie, jest to miejsce tak samo nudne do zwiedzania jak praca tamtejszych urzędników. W całym tym kompleksie molochów jest jednak jeden szczegół na który chciałbym Wam zwrócić uwagę.

]]>
https://independenttrader.pl/stany-zjednoczone-europy-mrzonka-czy-realna-wizja.html Wed, 13 Dec 2017 15:41:00 +0100
<![CDATA[Patologie rynku kryptowalut]]> Jeden z naszych ostatnich artykułów pt. "Nadchodzi globalna kryptowaluta" zaowcował bardzo ciekawą dyskusją w komentarzach. Wśród nich znalazł się dłuższy tekst użytkownika aristoi. Uznaliśmy go za bardzo wartościowy i dający do myślenia, zwłaszcza w obliczu trwającej obecnie kryptomanii.

Wspomniany tekst mógłby umknąć większości z Was, dlatego też postanowiliśmy opublikować go jako oddzielny artykuł (wszystko za zgodą autora). Pełna treść poniżej.

 

]]>
https://independenttrader.pl/pulapki-na-rynku-kryptowalut.html Sun, 10 Dec 2017 11:51:00 +0100
<![CDATA[Najważniejsze wydarzenia minionych tygodni - grudzień 2017]]> Stany Zjednoczone uznały Jerozolimę za stolicę Izraela


Prezydent Donald Trump poinformował o uznaniu Jerozolimy za stolicę Izraela. Stany Zjednoczone stały się pierwszym krajem, który zdecydował się na taki ruch. Podjęta została również decyzja o przeniesieniu amerykańskiej ambasady z Tel Awiwu właśnie do Jerozolimy.

]]>
https://independenttrader.pl/najwazniejsze-wydarzenia-minionych-tygodni-grudzien-2017.html Thu, 07 Dec 2017 16:29:00 +0100
<![CDATA[Boom na kryptowaluty, a okazje inwestycyjne na innych rynkach]]> Drodzy Czytelnicy,

kilka tygodni temu poprowadziłem wykład na konferencji organizowanej przez XTB. Tematyka eventu dotyczyła głównie rynku kryptowalut. Nie jest to absolutnie temat na którym dobrze się znam lecz mimo to poproszono mnie i opinię. W pierwszej części wykładu omówiłem przyszłość technologii blockchain oraz inteligentnych kontraktów jak i potencjalne wykorzystanie technologii w przyszłym systemie monetarnym opartym o SDR’y.

]]>
https://independenttrader.pl/boom-na-kryptowaluty-a-okazje-inwestycyjne-na-innych-rynkach.html Mon, 04 Dec 2017 16:47:00 +0100
<![CDATA[Nadchodzi globalna kryptowaluta]]> Przebicie magicznej granicy 10 000 USD przez Bitcoina zelektryzowało inwestorów na całym świecie. Nie zmienia to jednak faktu, że w tle dzieją się rzeczy znacznie ważniejsze. Wydarzenia z ostatnich miesięcy jednoznacznie potwierdzają nasze zapowiedzi – elity finansowe nie zamierzają blokować kryptowalut. Chcą wykorzystać je do własnych celów.

 

]]>
https://independenttrader.pl/nadchodzi-globalna-kryptowaluta.html Thu, 30 Nov 2017 16:27:00 +0100
<![CDATA[Czym jest efekt Halloween?]]> W maju na blogu pojawił się artykuł pt. „Sell in may and go away znowu aktualne?”. Zgodnie z tytułowym powiedzeniem, inwestowanie w akcje pomiędzy majem a październikiem przynosi znacznie gorsze rezultaty niż przez pozostałe 6 miesięcy. Przeciwieństwem „sell in may” jest „efekt Halloween”. Właśnie to święto (w przybliżeniu) rozpoczyna okres, kiedy akcje spisują się lepiej.

]]>
https://independenttrader.pl/czym-jest-efekt-halloween.html Mon, 27 Nov 2017 16:04:00 +0100
<![CDATA[Fundamenty jednak mają znaczenie]]> Pierwszy raz na łamach bloga zwróciłem uwagę na uran ponad rok temu. Moją uwagę przykuło wówczas kilka kwestii. Pierwszym był bardzo negatywny sentyment do tego surowca. Świat wydawał się zapominać, że około 10 % globalnej produkcji energii pochodzi z elektrowni atomowych za którymi silnie lobbują Francja, Rosja oraz USA, czyli potężne kraje dysponujące technologią umożliwiającą budowę bloków energetycznych.

]]>
https://independenttrader.pl/fundamenty-jednak-maja-znaczenie.html Thu, 23 Nov 2017 16:46:00 +0100
<![CDATA[Który bank centralny upadnie pierwszy?]]> Powszechnie sądzi się że banki centralne są wszechmocne. Sterują one podażą waluty czy stopami procentowymi dzięki czemu mają ogromny wpływ na gospodarkę poszczególnych krajów. Bardzo często to właśnie bankom centralnym przypisuje się zasługi za powstrzymanie kryzysu zapoczątkowanego w 2008 zapominając, że do to właśnie ich lekkomyślna polityka doprowadziła do obecnych problemów.

]]>
https://independenttrader.pl/ktory-bank-centralny-upadnie-pierwszy.html Tue, 21 Nov 2017 14:48:00 +0100
<![CDATA[Q&A - Inwestowanie w nieruchomości (cz.2)]]> Drodzy Czytelnicy,

zgodnie z obietnicą udostępniam Wam drugą część wywiadu, którego udzieliłem dla FxMag.

]]>
https://independenttrader.pl/q-a-inwestowanie-w-nieruchomosci-cz-2.html Fri, 17 Nov 2017 11:13:00 +0100
<![CDATA[Najważniejsze wydarzenia minionych tygodni - listopad 2017]]> Masowe aresztowania w Arabii Saudyjskiej


Początek listopada przyniósł polityczne trzęsienie ziemi w Arabii Saudyjskiej. W ciągu kilku dni doszło do aresztowań 11 książąt oraz co najmniej 38 byłych i obecnych ministrów, polityków i biznesmenów. Wśród zatrzymanych jest Al-Walid ibn Talal, najbogatszy saudyjski biznesmen (wg Forbes również 20. najbogatszy człowiek na świecie).

]]>
https://independenttrader.pl/najwazniejsze-wydarzenia-minionych-tygodni-listopad-2017.html Wed, 15 Nov 2017 17:58:00 +0100
<![CDATA[Rewolucja w motoryzacji zatrzęsie rynkiem surowców]]> Każdy inwestor powinien od czasu do czasu spojrzeć na otaczającą nas rzeczywistość z nieco dalszej perspektywy. Takie zachowanie pozwala nam zauważyć trendy, które niosą za sobą kluczowe zmiany dla świata, a co za tym idzie również dla rynków finansowych. Jednym z takich trendów jest rewolucja w motoryzacji, polegająca na przejściu w kierunku samochodów elektrycznych (EV).

]]>
https://independenttrader.pl/rewolucja-w-motoryzacji-zatrzesie-rynkiem-surowcow.html Fri, 10 Nov 2017 15:00:00 +0100