Independent Trader.pl - Niezależny Portal Finansowy Ostatnie artykuły https://independenttrader.pl/rss Thu, 17 Aug 2017 07:44:06 +0200 <![CDATA[Strach przed Koreą Północną czyli walka o wpływy]]> Ostatnio w mediach głównego nurtu non stop słyszymy o zagrożeniu płynącym ze strony Korei Północnej. Jako, że geopolityka i finanse chodzą w parze temat ten staram się monitorować od lat i pewną prawidłowość zauważyłem dość dawno temu. Temat Korei wypływa mniej więcej co dwa lata. Za każdym razem słyszymy o kolejnych próbach rakiet, które mimo znacznego unowocześnienia nadal przypominają technologię USA sprzed jakiś 70 lat i nie stanowią rzeczywistego zagrożenia.

Motyw Korei jest jednak  ochoczo wykorzystywany jako temat zastępczy, odciągający masy od rzeczywistych problemów gospodarczych zwłaszcza w USA, gdzie ponad 80% społeczeństwa obawia się ataku ze strony Korei mimo, że mniej niż 5% jest wstanie wskazać ją na mapie.

Nie twierdzę absolutnie, że reżim Kim Dzong Una jest bez winy. Odwrotnie, Korea jest jednym z krajów w którym ogromną część budżetu wydaje się na zbrojenia podczas gdy gospodarka kraju jest na poziomie ekstremalnego zacofania, a głód jest na porządku dziennym. Ostatecznie gdy kraj ten jest odcięty od technologii, gospodarką zarządza się centralnie i nieefektywnie to co jakiś czas zaczyna brakować żywności. Wtedy zazwyczaj Kim podobnie jak jego poprzednik zaczyna szantażować kraje zachodu używając motywu militarnego w oczekiwaniu na pomoc finansową czy humanitarną. Co gorsza w przeszłości szantaż zawsze działał więc czemu nie zastosować go ponownie.
 

]]>
https://independenttrader.pl/strach-przed-korea-polnocna-czyli-walka-o-wplywy.html Mon, 14 Aug 2017 15:55:00 +0200
<![CDATA[Najważniejsze wydarzenia minionych tygodni - sierpień 2017]]> Miedwiediew: Stany Zjednoczone wypowiedziały nam wojnę handlową

Kilka godzin po tym, jak prezydent Donald Trump oficjalnie podpisał kontynuację sankcji gospodarczych względem Rosji, Dmitrij Miedwiediew określił ten akt jako „wypowiedzenie wojny handlowej na pełną skalę”.

]]>
https://independenttrader.pl/najwazniejsze-wydarzenia-minionych-tygodni-sierpien-2017.html Fri, 11 Aug 2017 16:44:00 +0200
<![CDATA[Bitcoin - bańka spekulacyjna czy okazja inwestycyjna]]> Drodzy Czytelnicy
W zeszłym tygodniu brałem udział w webinarze zatytułowanym „Bitcoin - bańka spekulacyjna czy okazja inwestycyjna”. Razem z Przemkiem Kwietniem (głównym ekonomistą XTB) dyskutowaliśmy nad dalszym rozwojem technologii blokchain zwłaszcza bazujacej na Etherum jak i zmianami cen najważniejszych kryptowalut. Zastanawialiśmy się także która z walut jako pierwsza zdetronizuje BTC oraz jak wycenić kryptowaluty. Jeżeli macie czas to zachęcam do obejrzenia 1,5 godzinnego webinaru.

Trader21

]]>
https://independenttrader.pl/bitcoin-banka-spekulacyjna-czy-okazja-inwestycyjna.html Mon, 07 Aug 2017 11:54:00 +0200
<![CDATA[Unia zezwoli bankom na okradanie Europejczyków]]> Interesujące komentarze oraz linki, które pojawiły się pod artykułem pt. „Czy banki w Polsce są bezpieczne - aktualizacja” sprowokowały nas do publikacji kolejnego tekstu dotyczącego banków.

W artykule sprzed kilku dni zwróciliśmy uwagę, że największe zagrożenie wiąże się z bankami, które w każdym momencie mogą zostać wydrenowane z kapitału przez swoich zagranicznych właścicieli. Taka wizja stała się realna odkąd Polska przyjęła prawo narzucone przez Komisję Europejską. Jak się okazuje, niedawno europejscy politycy wpadli na kolejny cudowny pomysł, który ma wzmocnić stabilność banków na Starym Kontynencie.

]]>
https://independenttrader.pl/unia-zezwoli-bankom-na-okradanie-europejczykow.html Fri, 04 Aug 2017 16:58:00 +0200
<![CDATA[Krótkie artykuły na FB]]> Mniej więcej dwa tygodnie temu zaczęliśmy publikować krótkie wpisy na naszym kanale na FB. Nie mają one charakteru artykułów, raczej krótkich i bardzo aktualnych analiz finansowych i geopolitycznych.

Zdajemy sobie sprawę, że część z Was nie pochwala tej decyzji, traktując portale społecznościowe jako rozrywkę dla mas i narzędzie inwigilacji. Dla nas jest to jednak narzędzie pozwalające dotrzeć do kolejnych grup odbiorców.

Dłuższe artykuły (2 - 3 tygodniowo) nadal będą publikowane na naszej stronie lecz jeżeli chcecie mieć dostęp do codziennych, krótkich newsów to zapraszam na nasz kanał na FB. Independent Trader.pl-Niezależny Portal Finansowy .

Przez lata byłem przeciwnikiem FB, używając konta do szybszego logowania w różnych serwisach i nic ponad to. Jego popularność jednak jest na tyle duża, że głupotą z naszej strony byłoby tego nie wykorzystać.

Poniżej przedstawiamy przykładowe wpisy z Facebooka, z ostatnich dwóch tygodni.

Życzymy miłej lektury.

]]>
https://independenttrader.pl/krotkie-artykuly-na-fb-1.html Thu, 03 Aug 2017 10:30:00 +0200
<![CDATA[Dolar leci na łeb. Co dalej?]]> Od początku roku kurs dolara doznał konkretnego spadku. Na najważniejszym indeksie dolara, określającym siłę amerykańskiej waluty względem koszyka walut, USD stracił prawie 11% w ciągu niespełna 7 miesięcy. Taki spadek w ciągu pół roku można bez wahania określić krachem.

]]>
https://independenttrader.pl/dolar-leci-na-leb-co-dalej.html Tue, 01 Aug 2017 15:50:00 +0200
<![CDATA[Czy banki w Polsce są bezpieczne - aktualizacja]]> Podobnie jak bywało to w poprzednich latach, również i w tym roku postanowiliśmy przyjrzeć się sytuacji sektora bankowego w Polsce. Bardzo często otrzymujemy pytania w stylu: „Który bank gwarantuje bezpieczeństwo?”. Oczywiście stuprocentowej gwarancji nie ma nigdy, natomiast poniższa aktualizacja z pewnością pomoże odsiać te banki, które bardzo szybko mogą znaleźć się w tarapatach.

]]>
https://independenttrader.pl/czy-banki-w-polsce-sa-bezpieczne-aktualizacja.html Fri, 28 Jul 2017 17:24:00 +0200
<![CDATA[Portfel MOAR, czyli jak iść "pod prąd" na giełdzie]]> W marcu zeszłego roku Trader21 opublikował bardzo ważny artykuł dotyczący tzw. Permanentnych Modeli Inwestycyjnych (PPT). Opisał wówczas portfele Benjamina Grahama, Harry’ego Browna oraz Marca Fabera. Najwyższa pora na poszerzenie tej listy.

W ramach przypomnienia: każdy z modeli PPT opiera się na 2-4 grupach aktywów, podzielonych w jednakowych proporcjach. Wraz z upływem czasu udział procentowy poszczególnych grup zmienia się np. akcje rosną silniej przez co mają większy udział w portfelu, a obligacje mniejszy. Pod koniec roku inwestor przeprowadza transakcje w taki sposób, aby wszystkie aktywa ponownie miały jednakowy udział procentowy. W ten sposób nabywamy tańsze aktywa, natomiast pozbywamy się tych, które sporą część wzrostów mają za sobą.

 

]]>
https://independenttrader.pl/portfel-moar-czyli-jak-isc-pod-prad-na-gieldzie.html Tue, 25 Jul 2017 16:45:00 +0200
<![CDATA[Najważniejsze wydarzenia minionych tygodni - lipiec 2017, cz. 2]]> BIS sugeruje zwiększanie stóp procentowych

Bank Rozrachunków Międzynarodowych (BIS), czyli organ nadzorujący pracę banków centralnych, ogłosił, że globalny wzrost gospodarczy może wkrótce wrócić do długoterminowych średnich poziomów. Wszystko za sprawą lepszych danych, jakie pojawiły się w trakcie ostatniego roku.

Przesłanie BIS jest jasne - banki centralne powinny dążyć do podniesienia stóp procentowych.

Ryzyko wystąpienia negatywnych skutków podniesienia stóp procentowych jest duże, z powodu wysokiego poziomu globalnego zadłużenia. Mimo to BIS uznał, że należy wykorzystać lepsze perspektywy gospodarcze i ich zaskakująco niski wpływ na inflację, by przyspieszyć powrót do wyższych stóp procentowych (bliższych długoterminowej średniej).  

BIS dodał, że należy działać bardzo ostrożnie, gdyż tymczasowe zachwiania na rynkach finansowych w wyniku podwyżek stóp są nie do uniknięcia.

]]>
https://independenttrader.pl/najwazniejsze-wydarzenia-minionych-tygodni-lipiec-2017-cz-2.html Fri, 21 Jul 2017 21:18:00 +0200
<![CDATA[Czy czeka nas wojna w Zatoce Perskiej?]]> Na początku czerwca Arabia Saudyjska zerwała stosunki dyplomatyczne z Katarem. Wkrótce jej śladami podążyły Egipt, Bahrajn oraz Zjednoczone Emiraty Arabskie. Pod adresem Kataru padły oskarżenia dotyczące wspierania terroryzmu oraz nadmiernego zbliżenia z Iranem.

]]>
https://independenttrader.pl/czy-czeka-nas-wojna-w-zatoce-perskiej.html Thu, 20 Jul 2017 20:07:00 +0200
<![CDATA[MFW nakazuje dalszą walkę z gotówką]]> Zeszłoroczny atak na gotówkę w Indiach (wycofanie większości banknotów z obiegu) był dużym szokiem dla tamtejszego społeczeństwa. Nagła i niezapowiedziana delegalizacja ponad 80% banknotów znajdujących się w obiegu dokonała ogromnego spustoszenia w gospodarce. Z kolei rząd Australii zamierza wymienić wszystkie banknoty na nowe wyposażone w microchipy umożliwiające śledzenie gotówki. Wszystko oczywiście w ramach walki z finansowaniem terrorystów. Swoją drogą zastanawiające czy i ewentualnie kiedy ludzie obudzą się i dotrze do nich że „walka z terroryzmem” ma na celu jedynie eliminację resztek naszej prywatności i dąży do permanentnej inwigilacji.

]]>
https://independenttrader.pl/mfw-nakazuje-dalsza-walke-z-gotowke.html Tue, 18 Jul 2017 15:43:00 +0200
<![CDATA[Jak legalnie nie płacić podatków - update]]> Drodzy Czytelnicy,
 
poprzez spółkę zarejestrowaną w Estonii inwestuję od 2005 roku. Można powiedzieć, że znam ich system prawno - podatkowy równie dobrze jak polski. Być może dlatego niedawno zostałem zaproszony przez ASBIRO (uczelnia w której wykładają wyłącznie praktycy) do poprowadzenia wykładu nt. optymalizacji podatkowej z wykorzystaniem firmy w Estonii.
 
Wykład jest w zasadzie aktualizacją webinaru sprzed roku. Z nowych rzeczy poruszyłem kwestie nominowanych udziałowców, kontraktów opcyjnych czy modnej ostatnio kwestii „zagranicznego podmiotu kontrolowanego”. Ostatecznie jeżeli używamy optymalizacji podatkowej, to róbmy to w taki sposób, aby wykorzystywać prawo, a nie je łamać.
]]>
https://independenttrader.pl/jak-legalnie-nie-placic-podatkow-cz-2.html Mon, 17 Jul 2017 13:22:00 +0200
<![CDATA[Najważniejsze wydarzenia minionych tygodni - lipiec 2017]]> Pogorszenie stosunków na linii USA – Niemcy

Każdy kolejny tydzień przynosi pogorszenie relacji pomiędzy Waszyngtonem i Berlinem. Obecnie sytuacja wygląda diametralnie inaczej niż jeszcze kilkanaście miesięcy temu, kiedy USA oraz Niemcy solidarnie nakładały na Rosję sankcje za aneksję Krymu.

]]>
https://independenttrader.pl/najwazniejsze-wydarzenia-minionych-tygodni-lipiec-2017.html Fri, 14 Jul 2017 15:08:00 +0200
<![CDATA[Gdzie popłynie kapitał?]]> Dosyć często zarzuca się nam katastroficzne wizje oraz rozważania zakładające rychłe załamanie na rynku akcji. Dla odmiany tym razem postanowiliśmy odsunąć na bok "everything bubble" (bańkę w akcjach, obligacjach i nieruchomościach) i skupić się na potencjalnych kierunkach przepływów kapitału.


Poziom dywidendy

Dividend Yield (poziom dywidendy) to wskaźnik, który określa wysokość dywidendy w stosunku do ceny akcji spółki. Wyraża się go w procentach.

Przykład:

Załóżmy, że cena akcji KGHM wynosi 110 zł. Spółka postanowiła wypłacić akcjonariuszom dywidendę w wysokości 2,5 zł na akcję.

]]>
https://independenttrader.pl/gdzie-poplynie-kapital.html Wed, 12 Jul 2017 12:21:00 +0200
<![CDATA[FxCuffs 2017: Wykład Tradera21 oraz debata o rynkach surowcowych]]> Drodzy Czytelnicy,

trzy miesiące temu na konferencji FX Cuffs w Krakowie poprowadziłem 1,5 godzinny wykład, a także wziąłem udział w debacie nt. rynku surowców.
 
Jeśli chodzi o wykład, omówiłem m.in obecną sytuację na rynkach finansowych:
- rozwarstwienie na rynku akcji
- metale szlachetne
- surowce
- waluty
 
Sporo uwagi poświeciłem także problemowi zadłużenia oraz możliwości przejścia do nowego systemu opartego na SDR’ach emitowanych przez MFW.
 
Wykład był bardzo dobrze przyjęty. Ostatecznie „trochę” się do niego przygotowywałem natomiast jakoś głosu jest fatalna.
]]>
https://independenttrader.pl/fxcuffs-2017-wyklad-tradera21-oraz-debata-o-rynku-surowcow.html Mon, 10 Jul 2017 16:39:00 +0200
<![CDATA[Krach czy korekta? Czyli czego spodziewać się w drugiej połowie roku]]> W poniedziałek wraz z Piotrem Głowackim, właścicielem serwisu Infoinwestor poprowadziliśmy wspólny webinar. 

W trakcie nieco ponad godziny przeanalizowaliśmy pod względem fundamentalnym oraz technicznym najważniejsze rynki akcji.
 
Moim zdaniem najważniejszą część webinaru stanowi dość obszerna analiza tego co działo się na rykach w 2000 roku. Obecnie mamy bowiem bardzo podobną sytuację na co wskazują:
- silne przewartościowanie akcji w USA
- relatywnie tanie akcje na rynkach rozwijających się
- drogi dolar
- tanie surowce
- tanie metale szlachetne
]]>
https://independenttrader.pl/krach-czy-korekta-czyli-czego-spodziewac-sie-w-drugiej-polowie-roku.html Thu, 06 Jul 2017 16:09:00 +0200
<![CDATA[Jak z zyskiem przejść przez krach, czyli strategia F-Score]]> Wskaźniki finansowe, takie jak stosunek ceny akcji do zysku czy ceny akcji do wartości księgowej, są już dobrze znane stałym czytelnikom bloga. Tym razem postanowiliśmy wprowadzić do obiegu kolejne narzędzie analizy fundamentalnej, a mianowicie F-Score. Jest to wskaźnik opracowany przez Josepha Piotroskiego, profesora z Uniwersytetu Stanforda.

]]>
https://independenttrader.pl/czym-jest-f-score.html Wed, 05 Jul 2017 12:13:00 +0200
<![CDATA[Jak zachowanie mas pozwala na określenie bańki?]]> Nie jest żadną tajemnicą, że przeciętny, „uliczny” inwestor zawsze traci kapitał na różnorakich, modnych inwestycjach. Ludzie bez odpowiedniej wiedzy nigdy nie interesują się aktywami tanimi. Wręcz przeciwnie, uwaga mas zazwyczaj kieruje się do aktywów, które większą część wzrostów mają już za sobą. Dzieje się tak, gdyż przyciągają ich aktywa, które rosną. Fundamenty czy realne wyceny nie są ważne. Liczy się tylko to, ile można było zarobić w przeszłości, a skoro coś rosło, to czemu nie miało by rosnąć dalej. W końcu wszyscy w to inwestują. Bez znaczenia jest czy mówimy o metalach szlachetnych, surowcach, nieruchomościach czy BTC.

Kilka dni temu wpadłem na ciekawe opracowanie, które doskonale łączy wzrost zainteresowania mas ze szczytami cen. Relacja jest zawsze taka sama. Im więcej osób wyszukuje w internecie informacji na temat danego aktywa, tym bliżej szczytu cenowego się znajdujemy.

]]>
https://independenttrader.pl/jak-zachowanie-mas-pozwala-na-okreslenie-banki.html Mon, 03 Jul 2017 11:25:00 +0200
<![CDATA[Czy warto inwestować w lokale pod wynajem krótkoterminowy?]]> Na przestrzeni ostatnich dwóch lat rozkwita w Polsce nowa forma inwestycji w nieruchomości. Mam na myśli wynajem małych mieszkań, zazwyczaj o powierzchni do 35 m2 na okres zazwyczaj do tygodnia. Dużą zasługę w rozwoju tej gałęzi usług zawdzięczamy portalom typu airbnb.com czy booking.com które pośredniczą w wynajmie kojarząc dwie strony transakcji. W każdym razie rozwój technologii umożliwił ludziom skazanym dotychczas na pobyt w hotelu łatwe i szybkie wyszukanie noclegu w prywatnych apartamentach, których relacja standard do ceny zazwyczaj jest na dużo wyższym poziomie.

]]>
https://independenttrader.pl/czy-warto-inwestowac-w-lokale-pod-wynajem-krotkoterminowy.html Thu, 29 Jun 2017 14:43:00 +0200
<![CDATA[Nie daj się zastraszyć]]> „Folwark Zwierzęcy” to jedna z bardziej znanych powieści George’a Orwella. Jej głównymi bohaterami są zwierzęta, które postanowiły przeprowadzić „rewolucję” wewnątrz gospodarstwa i pozbyły się znienawidzonych gospodarzy, by poprawić własną sytuację. Tuż po buncie, zwierzęta ustaliły kilka głównych zasad z których kluczowa brzmiała: Wszystkie zwierzęta są równe.

]]>
https://independenttrader.pl/nie-daj-sie-zastraszyc.html Tue, 27 Jun 2017 13:53:00 +0200