Independent Trader.pl - Niezależny Portal Finansowy Ostatnie artykuły https://independenttrader.pl/rss Sun, 18 Mar 2018 22:07:40 +0100 <![CDATA[Najważniejsze wydarzenia minionych tygodni - marzec 2018]]> Stany Zjednoczone wprowadzają cła na stal i aluminium


Niemal każdy kolejny przegląd informacji rozpoczynamy od wiadomości powiązanych z przybierającą na silę wojną handlową. Do tej pory chodziło głównie o napięcia na linii USA – Chiny, natomiast teraz problem dotyczy znacznie większej grupy krajów. Stało się tak za sprawą prezydenta Donalda Trumpa, który podjął decyzję o wprowadzeniu ceł na stal i aluminium importowane do USA (odpowiednio 25% i 10%).

]]>
https://independenttrader.pl/najwazniejsze-wydarzenia-minionych-tygodni-marzec-2018.html Wed, 14 Mar 2018 17:46:00 +0100
<![CDATA[Czy czeka nas powtórka z roku 2000?]]> Koniec stycznia przyniósł korektę na rynku akcji. Nie było w tym nic zaskakującego, ostatecznie przez kilka wcześniejszych tygodni główne indeksy giełdowe szły już niemal pionowo do góry. Tempo wzrostów było zatem nie do utrzymania.

Na ten moment rynek w USA znajduje się ok. 5% poniżej historycznych szczytów. Czego możemy spodziewać się w kolejnych miesiącach? Niewykluczone, że częściowo doczekamy się powtórki z 2000 roku. Obecny rynek jest niezwykle podobny do tego sprzed 18 lat.

]]>
https://independenttrader.pl/czy-czeka-nas-powtorka-z-roku-2000.html Wed, 07 Mar 2018 18:00:00 +0100
<![CDATA[Konferencja FxCuffs 2018]]> Drodzy Czytelnicy,

za niecałe dwa tygodnie w Krakowie odbędzie się konferencja FxCuffs 2018. W ciągu dwóch dni 16-17 marca macie możliwość uczestnictwa w kilkunastu wykładach oraz debatach, w których weźmie udział łącznie około 35 prelegentów.

]]>
https://independenttrader.pl/konferencja-fx-cuffs-2018.html Mon, 05 Mar 2018 12:08:00 +0100
<![CDATA[Czy da się pokonać rynek?]]> O tym, że inwestowanie poprzez aktywnie zarządzane fundusze inwestycyjne mija się z celem pisaliśmy już wielokrotnie. Fundusze przekierowując koszty zarządzania na swoich klientów, okazują się mało wydajne. Zwyczajnie tracą gdy porównamy ich stopę zwrotu do popularnych indeksów czy funduszy pasywnych (ETFów).

Bez wątpienia najsłynniejszy z żyjących inwestorów – Warren Buffett był tego samego zdania gdy 10 lat temu rzucił wyzwanie funduszom hedgingowym. Założył, się o „symboliczny” milion dolarów, że w przeciągu dekady żaden z nich nie osiągnie lepszych rezultatów niż indeks S&P…i wygrał.

Okazało się, że aktywnie zarządzane fundusze miały przewagę wyłącznie w 2008 roku podczas kryzysu, a niektóre z nich „pobiły rynek” tylko w krótkim okresie. Ostatecznie po 10 latach S&P wzrósł o 125,8% (średnio 8,5% rocznie), a najlepszy z porównywanych do indeksu funduszy o zaledwie 87,7%.

]]>
https://independenttrader.pl/czy-da-sie-pokonac-rynek.html Fri, 02 Mar 2018 15:46:00 +0100
<![CDATA[Co wpływa na inflację?]]> Pod moim ostatnim artykułem Lenon napisał bardzo ciekawy komentarz zachęcający do dalszej dyskusji na temat inflacji. Uznałem, że zagadnienie jest na tyle obszerne, by poświęcić mu osobny wpis.

 

]]>
https://independenttrader.pl/co-wplywa-na-inflacje.html Wed, 28 Feb 2018 14:59:00 +0100
<![CDATA[Nabór do działu podatkowego Independent Trader]]> Drodzy Czytelnicy,

jak większość z Was wie, operuję poprzez jurysdykcje z Estonii, UK oraz Singapuru. Mając bogate doświadczenie i znajomość prawa międzynarodowego od 2 lat pomagamy naszym klientom przy zakładaniu spółek zagranicznych. Łącznie utworzyliśmy już prawie 100 spółek, a pracy jest coraz więcej, zwłaszcza, że zaczynamy działać w coraz to nowych jurysdykcjach. 

Mateusz, który prowadzi sprawy spółek zagranicznych nie jest obecnie w stanie efektywnie zajmować się wszystkimi klientami. Potrzebujemy zatem asystenta, który w pierwszej kolejności odciąży go w sprawach czysto odtwórczych, a z czasem zajmie się bardziej skomplikowanymi sprawami prawno - podatkowymi.

W pierwszej kolejności osoba taka zajęłaby się:

  • poszukiwaniem banków, w których możemy otwierać rachunki dla spółek (w Polsce i poza krajem),
  • aplikowaniem w imieniu klientów do banków,
  • przygotowaniem krótkich opracowań z aktualnie zmieniających się przepisów w Polsce, ewentualnie z przepisów w innych jurysdykcjach,
  • przeglądaniem i analizą interpretacji podatkowych na wskazany temat,
  • analizą nowych krajów pod kątem prawa podatkowego.


Ze względu na bardzo duże zainteresowanie poprzednimi wpisami dotyczącymi rekrutacji do zespołu Independent Trader zdecydowaliśmy, że tym razem przyjmiemy 2 osoby na bezpłatny 3 miesięczny staż po czym wybranej osobie zaproponujemy pracę. Jeżeli szybciej okaże się, że znaleźliśmy osobę idealną, nie będziemy czekać 3 miesięcy na zmianę stażu na pracę, tylko zrobimy to od razu. 

Pracujemy zdalnie od poniedziałku do piątku w godzinach 9 - 17 przy czym zazwyczaj w piątki kończymy wcześniej. Jeżeli ktoś z Was dobrze odnajduje się w realiach prawa podatkowego, prosimy o przesłanie CV + esej (max 1 strona) dotyczący tej tematyki (idealnie optymalizacji) na adres: mateusz.tomczyk@independenttrader.pl

Ze względu na ogrom pracy skontaktujemy się wyłącznie z wybranymi osobami. Proszę także o  podanie numeru telefonu/email do kontaktu oraz zamieszczenie klauzuli: „Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych zawartych w tym dokumencie dla potrzeb  niezbędnych do procesu rekrutacji, zgodnie z Ustawą o Ochronie Danych Osobowych Dz. U. Nr 133, poz. 883 z dnia 29.08.1997 r.”
 

Trader21

]]>
https://independenttrader.pl/nabor-do-dzialu-podatkowego-independent-trader.html Tue, 27 Feb 2018 16:49:00 +0100
<![CDATA[Jak zarabiać na rosnącej inflacji?]]> W marcu minie 9 lat od dna ostatniej bessy. Dekada dodruku, zerowych stóp procentowych oraz bezpośrednich zakupów wszelkich typów aktywów przez banki centralne za świeżo wydrukowaną walutę sprawiły, że doszliśmy do sytuacji określanej powszechnie jako „everything bubble”. Co to oznacza? Ano to, że ceny większości akcji są na poziomach wyższych niż przez 97% czasu na przestrzeni ostatnich 140 lat. Ceny obligacji są na najwyższych poziomach w historii. Dawniej nikt nie słyszał o obligacjach o negatywnym oprocentowaniu czy bankach każących sobie płacić za przywilej ulokowania w nich pieniędzy. Ceny nieruchomości może nie są aż tak napompowane, lecz darmowy kredyt wywindował ich ceny ponad poziomy uznawane za wysokie. Ekstremalnie pozytywny sentyment wśród inwestorów przekroczył już rekordowe poziomy ustanowione podczas szczytów hossy w 2000 czy 2007 roku.

]]>
https://independenttrader.pl/jak-zarabiac-na-rosnacej-inflacji.html Fri, 23 Feb 2018 09:52:00 +0100
<![CDATA[Najważniejsze wydarzenia minionych tygodni - luty 2018]]> Izrael zaatakował Iran i Syrię


Izraelskie myśliwce zaatakowały Syrię oraz przebywające w tym kraju siły Iranu. Jeden z izraelskich F-16 został zestrzelony przez syryjski pocisk przeciwlotniczy.

Atak sił Izraela miał być odpowiedzią na irańskiego drona, który nieco wcześniej naruszył przestrzeń powietrzną Izraela. Dron został wystrzelony z terytorium Syrii.

]]>
https://independenttrader.pl/najwazniejsze-wydarzenia-minionych-tygodni-luty-2018.html Mon, 19 Feb 2018 15:51:00 +0100
<![CDATA[Zmienność wróciła na giełdę. Co dalej z akcjami?]]> Pod koniec stycznia i na początku lutego rynek przypomniał inwestorom, że oprócz wzrostów na giełdzie możemy też czasem doświadczyć spadków. W ciągu niespełna 2 tygodni główne indeksy w USA spadły o 10%. Co dokładnie sprawiło, że przecena była aż tak gwałtowna?

 

]]>
https://independenttrader.pl/zmiennosc-wrocila-na-gielde-co-dalej-z-akcjami.html Wed, 14 Feb 2018 12:13:00 +0100
<![CDATA[Okazje inwestycyjne na rok 2018 - webinar]]> Na początku każdego roku przygotowuję prognozy. Aby jednak pokazać jak je wykorzystać zazwyczaj organizuję webinar. Tym razem było podobnie. Kilka dni temu wraz z grupą prawie 600 niedobitków siedzieliśmy do 23:40.

Przez ponad godzinę prowadziłem wykład na bazie kilkudziesięciu slajdów. Z kolei w części drugiej przez 2 godziny odpowiadałem na pytania uczestników. Tradycyjnie żadne nie pozostało bez odpowiedzi. 

Jeżeli macie ponad 3 godziny, to zapraszam do obejrzenia webinaru.

Trader21

]]>
https://independenttrader.pl/okazje-inwestycyjne-na-rok-2018-webinar.html Wed, 07 Feb 2018 16:26:00 +0100
<![CDATA[Rusza III edycja kursu Inteligentny Inwestor]]> Drodzy Czytelnicy,

w zeszłym miesiącu udało mi się skończyć jeden z najbardziej czasochłonnych projektów w moim życiu (klinika neurochirurgii), mam więc znowu więcej czasu, a w związku z tym zaczynam przygotowania do III edycji Kursu Inteligentny Inwestor.

]]>
https://independenttrader.pl/rusza-iii-edycja-kursu-inteligentny-inwestor.html Tue, 06 Feb 2018 13:27:00 +0100
<![CDATA[Kiedy bankierzy centralni mówią prawdę?]]> Kadencja Janet Yellen na stanowisku prezesa FED dobiegła końca. W porównaniu do wielu swoich poprzedników, ustępująca pani prezes nie musiała radzić sobie z recesją w gospodarce. Jej zadanie było prostsze. Musiała w ostrożny sposób zapoczątkować podwyżki stóp procentowych i zapewniać wszystkich dookoła, że gospodarka USA ma się znakomicie. Im bliżej było końca kadencji, tym bardziej Yellen upewniała się że jej nazwisko nie będzie łączone z wybuchem kryzysu. To z kolei sprawiało, że prezes FED pozwalała sobie na chwile szczerości.

 

]]>
https://independenttrader.pl/kiedy-bankierzy-centralni-mowia-prawde.html Mon, 05 Feb 2018 17:08:00 +0100
<![CDATA[Kapitał ucieka od nieruchomości]]> Everything bubble, czyli jednoczesna bańka spekulacyjna w akcjach, obligacjach, kryptowalutach i nieruchomościach zaczyna powoli pękać w szwach. O problemach rynku długu i walut cyfrowych już wspominaliśmy. Ostatnie miesiące pokazują jednak, że nieciekawie zaczyna się robić także w sektorze nieruchomości.

 

]]>
https://independenttrader.pl/poczatek-ucieczki-od-nieruchomosci.html Wed, 31 Jan 2018 16:51:00 +0100
<![CDATA[W co inwestować w 2018 roku? Webinar Tradera21]]> Drodzy Czytelnicy,

Hossa na rynkach finansowych trwa już niemal 9 lat. Wyceny w wielu grupach aktywów (akcje, obligacje, nieruchomości) doszły do wysokich poziomów, jednak nie oznacza to, że na rynku brakuje ciekawych okazji inwestycyjnych.

O tym w co warto inwestować w 2018 roku chciałbym opowiedzieć Wam w trakcie najbliższego webinaru, na który w tym miejscu serdecznie zapraszam. Dostęp jest całkowicie darmowy, jedyne ograniczenie stanowi liczba miejsc. Decydować będzie kolejność logowania.

]]>
https://independenttrader.pl/w-co-inwestowac-w-2018-roku-webinar-tradera21.html Sun, 28 Jan 2018 19:14:00 +0100
<![CDATA[Najważniejsze wydarzenia minionych tygodni - styczeń 2018]]> Amerykanie rozkręcają wojnę handlową


Przez większość 2017 roku sygnalizowaliśmy, że napięcie na linii USA-Chiny rośnie i już wkrótce przyniesie światu wojnę handlową. Ostatnie ruchy Stanów Zjednoczonych jednoznacznie utwierdzają nas w tym przekonaniu.

]]>
https://independenttrader.pl/najwazniejsze-wydarzenia-minionych-tygodni-styczen-2018.html Thu, 25 Jan 2018 16:58:00 +0100
<![CDATA[Prognozy na rok 2018 - cz. 3]]> Prognozy na rok 2018 wyjątkowo rozciągnęły się do trzech części. Cóż, sporo było przemyśleń i czynników do analizy. Czas na prognozy dotyczące surowców oraz walut.

]]>
https://independenttrader.pl/prognozy-na-rok-2018-cz-3.html Mon, 22 Jan 2018 16:33:00 +0100
<![CDATA[Prognozy na rok 2018 - cz. 2]]> Po ogólnej analizie makroekonomicznej, którą przedstawiłem w pierwszej części prognoz, przyszedł czas na konkrety.

Tym razem skupię się na rynkach obligacji, akcji i metali szlachetnych.

 

1. Obligacje

 

Cały rynek długu jest tym, który moim zdaniem ucierpi najbardziej w 2018 roku. Powodów za tym przemawia wiele:

a)     Po pierwsze, wielka hossa w obligacjach, trwająca 36 lat (1980 - 2016), zakończyła się definitywnie. Inwestorzy, którzy jeszcze jakiś czas temu twierdzili, że rentowność obligacji może zejść do - 3% czy - 5% poważnie się sparzyli i dziś już nikt nie kupuje długu w celach stricte spekulacyjnych, licząc na spadek rentowności do poziomów negatywnych. Ostatecznie jeżeli masz możliwość ucieczki w gotówkę to czemu miałbyś komuś płacić za możliwość pożyczenia mu kapitału.

b)     W tym roku najaktywniejszy w ostatnich latach bank centralny, czyli EBC będzie skupował obligacji na znacznie mniejszą skalę niż było to w poprzednich miesiącach.

c)     Reforma podatkowa Trumpa sprawi, że część międzynarodowych korporacji spienięży niemałą pulę obligacji po to aby sprowadzić kapitał do USA

d)     Inflacja przyśpiesza na całym świecie z czego zaczynać sobie zdawać sprawę coraz więcej inwestorów, co bardzo negatywnie przekłada się na długoterminowe obligacje. Jaki jest bowiem sens trzymania kapitału w 10 letnich obligacjach Hiszpanii, płacących 1,5% odsetek przez kolejne 10 lat skoro inflacja na pewno przekroczy owe 1,5%?

e)     Są pewne czynniki psychologiczne hamujące ucieczkę kapitału z rynku obligacji. Ostania hossa trwała 36 lat. Zakładając, że zarządzający funduszami inwestycyjnymi zaczęli pracę tuż po studiach to okazuje się, że tylko Ci starsi niż 60 lat doświadczyli ostatnich lat bessy (1980). Wielu z nich mentalnie odrzuca coś takiego jak bessa w obligacjach. Ci młodsi inwestorzy dodatkowo święcie wierzą w nieograniczone możliwości inferencji banków centralnych drukujących bez opamiętania, aby skupić dług na który nie ma chętnych.

]]>
https://independenttrader.pl/prognozy-na-rok-2018-cz-2.html Thu, 18 Jan 2018 17:24:00 +0100
<![CDATA[Prognozy na rok 2018 - cz. 1]]> Ostania bessa skończyła się w marcu 2009 roku. Nie trudno policzyć, że za dwa miesiące minie nam 9 lat wzrostów na rynkach akcji, obligacji oraz nieruchomości. Oprócz tego, że mamy równoległą hossę w aktywach, których ceny zazwyczaj poruszały się w przeciwnych kierunkach (akcje - obligacje) to i czas trwania wzrostów jest dwukrotnie dłuższy niż średnia historyczna. Czemu zawdzięczamy stan powszechnie już nazywany „Everything Bubble”? Oczywiście polityce zerowych stóp procentowych, dodruku na masową skalę oraz bezpośrednim zakupom banków centralnych.

Z jednej strony mamy zatem historycznie wysokie wyceny większości aktywów, z drugiej banki centralne, które robią co mogą, aby kupić czas i za wszelką cenę odwlec kolejną bessę. W takim otoczeniu przygotowanie prognoz delikatnie mówiąc do najprostszych nie należy, aczkolwiek zapoczątkowaną kilka lat temu dobrą tradycję należy kultywować. Przejdźmy zatem do szczegółów.

]]>
https://independenttrader.pl/prognozy-na-rok-2018-cz-1.html Sat, 13 Jan 2018 16:40:00 +0100
<![CDATA[Portfel MOAR, czyli fantastyczne zyski przy małej zmienności]]> Mamy początek stycznia. Warto zatem zabrać się za przygotowanie się do inwestycji w 2018 roku. Nim jednak opublikuję moje prognozy chciałbym rozszerzyć Wam wiedzę nt. permanentnych portfeli inwestycyjnych z których MOAR wydaję się być najbardziej sensowym.

]]>
https://independenttrader.pl/portfel-moar-czyli-fantastyczne-zyski-przy-malej-zmiennosci.html Tue, 09 Jan 2018 13:38:00 +0100
<![CDATA[Wall Street blokuje inwestowanie w tanie ETFy]]> Początek roku 2018 to z jednej strony ogromna fala entuzjazmu na rynkach (hossa trwa w najlepsze), ale również nowe regulacje, które uderzają m.in. w osoby inwestujące poprzez ETFy. Przepisy wprowadzone wraz z początkiem roku potwierdzają, że drogie i nieefektywne fundusze nie zamierzają rezygnować ze swojej działki. Nie pozostaje nam zatem nic innego jak wyjaśnić co się zmieniło, dlaczego i jak sobie z tym poradzić.

]]>
https://independenttrader.pl/wall-street-blokuje-inwestowanie-w-tanie-etfy.html Fri, 05 Jan 2018 18:20:00 +0100