Independent Trader.pl - Niezależny Portal Finansowy Ostatnie artykuły https://independenttrader.pl/rss Sun, 19 Nov 2017 02:16:49 +0100 <![CDATA[Q&A - Inwestowanie w nieruchomości (cz.2)]]> Drodzy Czytelnicy,

zgodnie z obietnicą udostępniam Wam drugą część wywiadu, którego udzieliłem dla FxMag.

]]>
https://independenttrader.pl/q-a-inwestowanie-w-nieruchomosci-cz-2.html Fri, 17 Nov 2017 11:13:00 +0100
<![CDATA[Najważniejsze wydarzenia minionych tygodni - listopad 2017]]> Masowe aresztowania w Arabii Saudyjskiej


Początek listopada przyniósł polityczne trzęsienie ziemi w Arabii Saudyjskiej. W ciągu kilku dni doszło do aresztowań 11 książąt oraz co najmniej 38 byłych i obecnych ministrów, polityków i biznesmenów. Wśród zatrzymanych jest Al-Walid ibn Talal, najbogatszy saudyjski biznesmen (wg Forbes również 20. najbogatszy człowiek na świecie).

]]>
https://independenttrader.pl/najwazniejsze-wydarzenia-minionych-tygodni-listopad-2017.html Wed, 15 Nov 2017 17:58:00 +0100
<![CDATA[Rewolucja w motoryzacji zatrzęsie rynkiem surowców]]> Każdy inwestor powinien od czasu do czasu spojrzeć na otaczającą nas rzeczywistość z nieco dalszej perspektywy. Takie zachowanie pozwala nam zauważyć trendy, które niosą za sobą kluczowe zmiany dla świata, a co za tym idzie również dla rynków finansowych. Jednym z takich trendów jest rewolucja w motoryzacji, polegająca na przejściu w kierunku samochodów elektrycznych (EV).

]]>
https://independenttrader.pl/rewolucja-w-motoryzacji-zatrzesie-rynkiem-surowcow.html Fri, 10 Nov 2017 15:00:00 +0100
<![CDATA[Co czeka nas na rynku metali szlachetnych?]]> W wielu artykułach wspominaliśmy o przepływach kapitału pomiędzy rynkami rozwiniętymi a rynkami wschodzącymi. Ostatnie lata przyniosły nam dodatkowo przepływy kapitału w postaci złota. Należy jednak zaznaczyć, że tutaj kierunek jest nieco inny – większość kruszcu zmieniającego właściciela przebywa drogę z zachodu na wschód.

]]>
https://independenttrader.pl/co-czeka-nas-na-rynku-metali-szlachetnych.html Tue, 07 Nov 2017 16:35:00 +0100
<![CDATA[Jak państwo ściąga haracz z Polaków?]]> W ostatnim czasie wiele mówi się na temat podatków. Rząd modyfikuje przepisy w takim tempie, że nikt normalny nie jest w stanie nadążyć za zmianami. Celem jest oczywiście uszczelnienie systemu i zwiększenie dochodów państwa. Mało kto jednak zastanawia się jak duże podatki w istocie płacimy.

]]>
https://independenttrader.pl/jak-panstwo-sciaga-haracz-z-polakow.html Fri, 03 Nov 2017 15:48:00 +0100
<![CDATA[Q&A - Inwestowanie w nieruchomości (cz.1)]]> Drodzy Czytelnicy, 
po wywiadzie którego udzieliłem dla FxMag  otrzymaliśmy mnóstwo maili z prośbami o rozwinięcie tematu nieruchomości.  Wczoraj przy drugim podejściu   udało się nagrać cały wywiad. Pierwszą część możecie obejrzeć już teraz. Podczas typowej sesji pytań - odpowiedzi odniosłem się do poniższy pytań:

]]>
https://independenttrader.pl/q-a-inwestowanie-w-nieruchomosci-cz-1.html Tue, 31 Oct 2017 15:59:00 +0100
<![CDATA[Najważniejsze wydarzenia minionych tygodni - październik 2017 cz. 2]]> EBC redukuje skup obligacji

Europejski Bank Centralny postanowił utrzymać stopy procentowe na poziomie 0%. Tym razem jednak inwestorów znacznie bardziej interesowała decyzja w sprawie QE, czyli programu skupowania przez EBC obligacji za świeżo dodrukowaną walutę. Przypomnijmy, że do tej pory Europejski Bank Centralny zasilał rynek obligacji skarbowych i korporacyjnych kwotą 60 mld euro miesięcznie.

]]>
https://independenttrader.pl/najwazniejsze-wydarzenia-minionych-tygodni-pazdziernik-2017-cz-2.html Fri, 27 Oct 2017 14:06:00 +0200
<![CDATA[Aktualne problemy Europy na antenie NTV]]> Kilka dni temu udzieliłem wywiadu dla Niezależnej Telewizji. Rozmawialiśmy głównie na tematy geopolityczne takie jak:

  • potencjalna secesja Katalonii i jej konsekwencje,
  • sytuacja po wyborach w Austrii,
  • umowa pomiędzy Turcją a Iranem, znosząca konieczność udziału dolara jako waluty transakcyjnej,
  • wizyta prezydenta Erdogana w Polsce.
     Część z Was zastanawia się pewnie kiedy opublikuję drugą część wywiadu dla FX Mag, w której omawialiśmy głównie rynek nieruchomości. Otóż spece z działu technicznego nie nagrali jakimś cudem wywiadu i musimy go powtórzyć. Sam nie wiem czy śmiać się czy płakać. 

Trader21

]]>
https://independenttrader.pl/aktualne-problemy-europy-na-antenie-ntv.html Thu, 26 Oct 2017 13:55:00 +0200
<![CDATA[Co dalej z kursem franka?]]> Nie ma chyba waluty, która budziłaby w Polsce większe emocje niż frank szwajcarski. Przyczyna jest wiadoma - ogromne zadłużenie Polaków, głównie z tytułu kredytów hipotecznych ochoczo udzielanych przez banki akurat w okresie kiedy frank notował historyczne minima.

]]>
https://independenttrader.pl/co-dalej-z-kursem-franka.html Mon, 23 Oct 2017 16:15:00 +0200
<![CDATA[Wywiad dla FxMag]]> Drodzy Czytelnicy,

przed niedawną konferencją miałem okazję udzielić wywiadu dla FxMag.

]]>
https://independenttrader.pl/wywiad-dla-fxmag.html Mon, 16 Oct 2017 15:36:00 +0200
<![CDATA[Jak Nowy Jedwabny Szlak zmieni świat?]]> Ogromna rola Chin w światowej gospodarce sprawia, że projekt pt. Nowy Jedwabny Szlak należy traktować bardzo poważnie. Jego realizacja będzie oznaczać, że świat jaki znamy przestanie istnieć. Tym bardziej warto przeanalizować zarówno samą strategię Chin, jak również jej potencjalne skutki.

]]>
https://independenttrader.pl/jak-nowy-jedwabny-szlak-zmieni-swiat.html Fri, 13 Oct 2017 09:59:00 +0200
<![CDATA[Nie daj się zwieść rosnącym zyskom]]> W kilku dotychczasowych tekstach wspominaliśmy o ostrzeżeniach płynących z ust znanych i poważanych inwestorów, takich jak Marc Faber czy Mohamed El-Erian. Niedawno swoje obawy wyraził również Robert Shillera. Jego spostrzeżenia wydały nam się na tyle ciekawe, że postanowiliśmy poświęcić im osobny artykuł.

]]>
https://independenttrader.pl/nie-daj-sie-zwiesc-rosnacym-zyskom.html Tue, 10 Oct 2017 15:46:00 +0200
<![CDATA[Najważniejsze wydarzenia minionych tygodni - październik 2017]]> Wybory w Niemczech: Merkel nadal u steru

Chadecka koalicja CDU/CSU zdobyła 33% głosów w wyborach parlamentarnych w Niemczech. Dla polityków dowodzonych przez Angele Merkel oznacza to utrzymanie pierwszej pozycji, natomiast sam wynik jest o 8,5 punktu procentowego gorszy niż w poprzednich wyborach.

Spadło również poparcie dla socjaldemokratów, którzy uplasowali się na 2 miejscu z wynikiem 20,5% głosów (o 5,2 punktu procentowego mniej niż poprzednio).

]]>
https://independenttrader.pl/najwazniejsze-wydarzenia-minionych-tygodni-pazdziernik-2017.html Thu, 05 Oct 2017 17:49:00 +0200
<![CDATA[Czy Katalonia zapoczątkuje upadek Hiszpanii?]]> Dwa dni temu w Katalonii próbowano przeprowadzić referendum w sprawie odłączenia się autonomicznej części Hiszpanii. Próbowano, gdyż nie doszło ono w pełni do skutku ze względu na bardzo brutalny odzew Madrytu, który robi co może, aby nie dopuścić do secesji najbogatszego regionu. Sprawa jest o tyle istotna, że nie chodzi wyłącznie o prawo do samostanowienia jednego regionu, lecz o precedens, który mógłby doprowadzić do wzmocnienia ruchów separatystycznych na Wyspach Kanaryjskich, Balerach oraz w Kraju Basków. Z punktu widzenia hiszpańskich polityków taki scenariusz jest nie do zaakceptowania. Ostatecznie który polityk chciałby przejść do historii jako ten, który pozwolił na „rozpad” kraju.

]]>
https://independenttrader.pl/czy-katalonia-zapoczatkuje-upadek-hiszpanii.html Tue, 03 Oct 2017 13:46:00 +0200
<![CDATA[Boom na kryptowaluty, a inne okazje inwestycyjne. Zaproszenie na konferencje ONLINE.]]> Drodzy Czytelnicy,

co jakiś czas biorę udział w różnych konferencjach, na których mogę poznać bardzo ciekawe osoby. Event’y zazwyczaj organizują brokerzy, bo ktoś za nie musi zapłacić. Kolejna konferencja w której wezmę udział, dotyczy przyszłości kryptowalut. 

]]>
https://independenttrader.pl/zaproszenie-na-konferencje.html Sat, 30 Sep 2017 17:03:00 +0200
<![CDATA[Szkolenie Inteligentny Inwestor za 50% ceny]]> Drodzy Czytelnicy,

w pierwszej połowie roku prowadziłem drugą edycję kursu Inteligentny Inwestor. Kurs został bardzo dobrze przyjęty, o czym świadczy ogólna ocena 9,4/10 (więcej poniżej), przyznana mi przez uczestników po jego zakończeniu. Gdy startowałem ze sprzedażą wiele osób nie mogło sobie pozwolić na jego zakup ze względu na relatywnie wysoką cenę. Dziś po kilku miesiącach postanowiłem udostępnić wszystkie materiały kursu za 50%.

Kurs składa się z 7 części. Są to akcje, obligacje, metale szlachetne, waluty, surowce, nieruchomości i REIT’y. W ostatnim dziale uczę Was jak samodzielnie zbudować portfel, dostosowany do waszej wiedzy czy tolerancji na ryzyko. Ostatecznie każdy z nas jest inny. Generalnie w przygotowanie wszystkich materiałów włożyłem całą moją wiedzę i serce. Podczas webinarów podsumowujących każdy dział omawialiśmy rzeczy, które sprawiły kursantom najwięcej problemów oraz odpowiadałem na kilkadziesiąt pytań. O ile się nie mylę, ostatni webinar kończyłem ok 1:15 w nocy. Nigdy żadne pytanie nie pozostało bez odpowiedzi. Generalnie kurs odzwierciedla całą moją wiedzę, której wycinek dostajecie w postaci artykułów publikowanych na blogu.

]]>
https://independenttrader.pl/szkolenie-inteligentny-inwestor-za-50-ceny.html Wed, 27 Sep 2017 13:28:00 +0200
<![CDATA[Dlaczego małpa inwestuje skuteczniej niż fundusze inwestycyjne?]]> Rynek pokonać jest trudno.

Wielu inwestorów próbuje tego dokonać, wielu pracuje nad tym latami.

Tymczasem gdy każemy małpie rzucać dartami w nazwy spółek w gazecie i z trafień zbudujemy portfel inwestycyjny, będziemy zaskoczeni rezultatem. Badanie prowadzone w latach 1964 – 2010, pokazało że w większości przypadków małpy uzyskiwały wynik lepszy niż  indeks giełdowy (średnio o 1,7%). Dla porównania przeciętny inwestor giełdowy w podobnym przedziale czasowym, wypada gorzej nawet od oficjalnego wskaźnika inflacji o realnym nie wspominając.

Typowy inwestor wypada nagorzej, dlatego że kupuje aktywa po silnych wzrostach, a sprzedaje je w panice po tym jak ich wycena sięgnie dna.

]]>
https://independenttrader.pl/dlaczego-malpa-inwestuje-skuteczniej-niz-fundusze-inwestycyjne.html Tue, 26 Sep 2017 14:28:00 +0200
<![CDATA[Jak zyskownie pospekulować korzystając z rynkowych okazji?]]> Osoby, które czytają mnie od lat wiedzą doskonale, że absolutną większość moich decyzji inwestycyjnych staram się podejmować w oparciu o analizę fundamentalną. Najzwyczajniej mówiąc wyszukuję tanie aktywa, cechujące się negatywnym sentymentem. Obserwuję je, a gdy stają się tanie także krótkoterminowo dokonuję transakcji i cierpliwie czekam na wzrost ceny. Czasami wzrost następuje od razu. Innym razem trzeba trochę poczekać. Zdarza się, że wzrosty nie pojawią się wcale. Tak jest natura inwestowania. Nie znam osoby, która miałaby 100% skuteczności.

]]>
https://independenttrader.pl/jak-zyskownie-pospekulowac-korzystajac-z-rynkowych-okazji.html Thu, 21 Sep 2017 10:28:00 +0200
<![CDATA[Demograficzne samobójstwo Europy]]> Cywilizacje nie giną, cywilizacje popełniają samobójstwa” – Arnold Toynbee

Od kilku dekad trwa stopniowy upadek Europy. Odbywa się on jednocześnie na wielu obszarach, przy czym najważniejszy z nich dotyczy demografii. Podczas gdy populacja globu rośnie w szybkim tempie, wskaźniki dzietności w krajach europejskich nie sięgają nawet poziomu 2.1, koniecznego do utrzymania dotychczasowego poziomu ludności.

]]>
https://independenttrader.pl/demograficzne-samobojstwo-europy.html Tue, 19 Sep 2017 08:23:00 +0200
<![CDATA[Huragan cudownym lekarstwem na problemy gospodarcze?]]> Kilka dni temu Huragan Harvey uderzył w Stany Zjednoczone niszcząc sporą część Texasu. Około 70 osób poniosło śmierć, tysiące pozostały bez dachu nad głową. Ogromne ilości toksycznych chemikaliów przedostało się do wód gruntowych.

Huragan, jak każda katastrofa naturalna jest tragedią. Na razie nie wiadomo dokładnie ile wyniesie wartość zniszczeń, ale na pewno będzie to kwota ogromna. Dużo większe jednak straty od huraganu powodują imbecyle pokroju Wiliama Dundley’a (członek FED od 2009 roku), opowiadając w mediach jak to huragany mają rzekomo pomóc gospodarce.

Wg Dundlay’a huragan niszcząc infrastrukturę w pierwszym momencie negatywnie wpływa na gospodarkę, gdyż zaburza handel. Jest to jednak efekt wyłącznie przejściowy. Długoterminowo wg pseudo-ekonomisty huragany pozytywnie wpływają na rozwój gospodarczy.

]]>
https://independenttrader.pl/huragan-cudownym-lekarstwem-na-problemy-gospodarcze.html Fri, 15 Sep 2017 12:20:00 +0200