Independent Trader.pl - Niezależny Portal Finansowy Ostatnie artykuły https://independenttrader.pl/rss Wed, 15 Aug 2018 20:21:50 +0200 <![CDATA[Czym jest short squeeze i jak go uniknąć?]]> W 2017 roku byliśmy świadkami niemal nieprzerwanych wzrostów na rynkach akcji. Amerykańska giełda spokojnym tempem szła w górę, jeszcze lepiej spisywały się rynki wschodzące. Zmienność praktycznie nie istniała.

]]>
https://independenttrader.pl/czym-jest-short-squeeze-i-jak-go-uniknac.html Mon, 13 Aug 2018 17:09:00 +0200
<![CDATA[Najważniejsze wydarzenia minionych tygodni - Sierpień 2018]]> Rezultatem inflacji w Niemczech było podkopanie fundamentów niemieckiego społeczeństwa i to dużo silniej niż zrobiła to wojna, rewolucja w listopadzie 1918 roku czy traktat wersalski. Prawdziwą rewolucję w Niemczech zrobiła właśnie inflacja, ponieważ nie tylko pozbawiła ludzi majątku, ale również zniszczyła wiarę w prawo własności oraz znaczenie pieniądza. ” – Alan Bullock

]]>
https://independenttrader.pl/najwazniejsze-wydarzenia-minionych-tygodni-sierpien-2018.html Fri, 10 Aug 2018 10:25:00 +0200
<![CDATA[Od optymizmu do depresji – emocje inwestorów]]> Psychologia jest jednym z kluczowych elementów inwestowania. Można popsuć nawet najlepszą inwestycję kierując się emocjami, a nie chłodną kalkulacją. Najczęściej dzieje się tak ponieważ z góry zakładamy, że aktywa, które zyskują od dłuższego czasu będą zyskiwać wiecznie. Jesteśmy chciwi. Inwestujemy coraz więcej, zapożyczamy się pod inwestycje itp. W momencie, w którym dochodzi do spadku notowań (zazwyczaj znacznie gwałtowniejszego niż wzrosty) chciwość zastępuje strach. Sprzedajemy aktywa ze stratą byle tylko zapobiec wyczyszczeniu konta. Jeśli inwestowaliśmy na kredyt pozycje zamyka nam broker zakładając (zazwyczaj słusznie), że jesteśmy niewypłacalni.

]]>
https://independenttrader.pl/od-optymizmu-do-depresji-emocje-inwestorow.html Mon, 06 Aug 2018 15:51:00 +0200
<![CDATA[Inwestorzy uciekają od Facebooka i Netflixa]]> Powszechnie przyjmuje się, że zachowanie inwestorów na rynkach kapitałowych jest racjonalne. Ludzie chętnie kupują akcje, gdy gospodarka się rozwija, a wraz z nią rosną zyski korporacji, co przekłada się na wyższe dywidendy. Podobno działa to też w drugą stronę kiedy inwestorzy pozbywają się aktywów widząc nadchodzącą recesję. Teoria teorią, w praktyce wszystko wygląda zupełnie inaczej.

]]>
https://independenttrader.pl/inwestorzy-uciekaja-od-facebooka-i-netflixa.html Tue, 31 Jul 2018 14:05:00 +0200
<![CDATA[FED rzuca kłody pod nogi inwestorów]]> Ostatnia dekada dodruku wypaczyła rynki do tego stopnia, że Rezerwa Federalna, w obawie o to, że w rękach inwestorów jest zbyt wiele niewygodnych dla FED-u wskaźników, zaprzestaje publikowania niektórych z nich. Bankierzy centralni chcą w ten sposób ukryć niewygodne fakty, aby zyskać jeszcze trochę czasu, zanim wszyscy zorientują się z jakiej skali problemem mamy do czynienia.

]]>
https://independenttrader.pl/fed-rzuca-klody-pod-nogi-inwestorow.html Wed, 25 Jul 2018 16:36:00 +0200
<![CDATA[Dlaczego nie inwestujemy na GPW?]]> Gdy w 1991 roku podpisano akt założycielski Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie, nikt nie przypuszczał, że jej rozwój będzie tak dynamiczny. Pierwsza sesja z udziałem 7 domów maklerskich obejmowała notowania zaledwie 5 spółek. Przy 112 zleceniach osiągnięto łączny obrót w wysokości 1.990 zł.

Oczywiście początki giełdy nie obyły się bez kilku wpadek oraz przynajmniej dwóch baniek spekulacyjnych. Do jednej z nich doszło w 1994 roku. W trakcie szczytu pierwszej hossy na polskiej giełdzie zadebiutowały akcje Banku Śląskiego. Sprzedawano je po znacznie zaniżonej cenie. Był to efekt tzw. „dziadowskiej prywatyzacji”. Skorumpowane państwo, wyprzedawało w tamtym okresie spółki, za ułamek ich realnej wartości. W konsekwencji akcje Banku Śląskiego miały w ofercie publicznej wartość 500 tyś. zł (przed denominacją złotówki), natomiast po wejściu na parkiet już niemal 7 mln i to po pierwszym dniu notowań. Był to okres gdy tzw. „ulica” inwestowała w akcje wierząc, że te nigdy nie tanieją. Atrakcyjna cena Banku Śląskiego spowodowała, że po swoje udziały ustawiło się w kolejce 820 tyś. inwestorów. Redukcja zapisów była ogromna. Wpływowi gracze zarobili na tej prywatyzacji krocie, inwestorom mniejszościowym pozwolono cieszyć się ograniczonym zyskiem.

Tego typu zjawiska są bardzo powszechne na nowo utworzonych giełdach. W zasadzie każda licząca się giełda przechodziła ten okres. Na szczęście mamy to już za sobą.

Dziś GPW to ponad 3000 instrumentów finansowych i obroty w wysokości ok. 70 mld zł rocznie. Warszawska giełda jest największą tego typu instytucją w Europie Środkowej. 29 września 2017 FTSE ogłosił przekwalifikowanie naszego rynku z krajów rozwijających się (Emerging Markets) do rozwiniętych (Developed Markets). Decyzja wejdzie w życie we wrześniu 2018. GPW będzie pierwszą giełdą z regionu Europy Środkowo-Wschodniej zakwalifikowaną do tego grona.

Skoro GPW miała tak dynamiczny start, dlaczego nie jesteśmy zwolennikami inwestowania na rodzimym rynku? Powodów jest kilka.

]]>
https://independenttrader.pl/dlaczego-nie-inwestujemy-na-gpw.html Thu, 19 Jul 2018 12:45:00 +0200
<![CDATA[Najważniejsze wydarzenia minionych tygodni - Lipiec 2018]]> Stany Zjednoczone krok po kroku obalają irański rząd


Amerykanie powoli zaciskają pętlę na szyi irańskiego rządu. Po zerwaniu porozumienia nuklearnego, Waszyngton oświadczył, że każdy kraj, który po 4 listopada będzie importował ropę z Iranu, musi liczy się z represjami ze strony USA.

]]>
https://independenttrader.pl/najwazniejsze-wydarzenia-minionych-tygodni-lipiec-2018.html Fri, 13 Jul 2018 12:29:00 +0200
<![CDATA[Powell z Trumpem doprowadzą do krachu?]]> Za nami ponad 9 lat hossy. Od 2008 roku banki centralne drukowały jak szalone. Za świeżo wydrukowaną walutę skupowano toksyczne aktywa, akcje, obligacje rządowe, obligacje korporacyjne czy inne instrumenty, dzięki którym udawało się wpychać wyceny większości aktywów finansowych na kolejne maksima. Poza dodrukiem niesamowicie pozytywny efekt odegrały w hossie zerowe czy nawet gdzieniegdzie ujemne stopy procentowe. Na przestrzeni 8 lat łącznie stopy procentowe obniżano ponad 650 razy i obecnie poza nielicznymi wyjątkami są one na poziomach znacznie poniżej realnej inflacji. 

]]>
https://independenttrader.pl/powell-z-trumpem-doprowadza-do-krachu.html Mon, 09 Jul 2018 16:46:00 +0200
<![CDATA[W co inwestować po 9 latach hossy?]]> Kilka tygodni temu poprowadziłem wykład na konferencji organizowanej przez XTB. Część z Was mogła obejrzeć go na żywo, część w trakcie retransmisji online 22 czerwca. 
Jeżeli jeszcze go nie obejrzeliście to załączamy go poniżej. 
 
Wypadł chyba nieźle bo uczestnicy konferencji uznali go za najlepszy wykład przyznając noty 9,3/10. 
 

Pozdrawiam

Trader21

]]>
https://independenttrader.pl/w-co-inwestowac-po-9-latach-hossy.html Tue, 03 Jul 2018 15:21:00 +0200
<![CDATA[Skąd wiara w złoto?]]> Rynki finansowe doświadczają właśnie efektów zacieśniania polityki monetarnej przez najważniejsze banki centralne. Należy pamiętać, że bez uporczywego dodruku waluty ze strony Rezerwy Federalnej czy Europejskiego Banku Centralnego hossa rozpoczęta w 2009 roku byłaby już przeszłością. Tak się jednak nie stało. Hossa trwa do dziś, ma już blisko 10 lat, jednak jej dalsze losy stoją pod znakiem zapytania.

]]>
https://independenttrader.pl/skad-wiara-w-zloto.html Thu, 28 Jun 2018 15:43:00 +0200
<![CDATA[Najważniejsze wydarzenia minionych tygodni - czerwiec 2018 cz.2]]> Bitcoin „zbyt niedoskonały” na globalną ekonomię

 

Bank Rozrachunków Międzynarodowych (BIS) w swoim rocznym raporcie ekonomicznym napisał, że Bitcoin ma zbyt wiele wad, aby odegrać ważną rolę w systemie monetarnym. Kryptowalutom poświęcono cały artykuł, w którym poruszone zostały kluczowe kwestie związane z ich przyszłością.

Największe „problemy”, jakie wskazano to wysokie zużycie energii elektrycznej, problemy regulacyjne oraz szybko przyrastająca ilość  transakcji, która może w stać się na tyle duża, że zaburzy działanie Internetu. Na poniższych wykresach, przedstawiono (od lewej) zużycie energii dla Bitcoina i Ethereum, liczbę transakcji dokonywanych na sekundę oraz wielkość blockchainu wyrażoną w gigabajtach.

]]>
https://independenttrader.pl/najwazniejsze-wydarzenia-minionych-tygodni-czerwiec-2018-cz-2.html Mon, 25 Jun 2018 14:06:00 +0200
<![CDATA[Debata dla XTB Masterclass - Polska i Światowa Gospodarka]]> Drodzy Czytelnicy,

w maju tego roku odbyła się konferencja XTB Masterclass, w której wzięło udział wielu uznanych prelegentów. Wydarzeniem kończącym konferencję była debata, w której wziąłem udział razem z  prof. Witoldem Orłowskim oraz dr Przemysławem Kwietniem.

]]>
https://independenttrader.pl/debata-dla-xtb-masterclass-polska-i-swiatowa-gospodarka.html Fri, 22 Jun 2018 14:51:00 +0200
<![CDATA[Kiedy wzrosną koszty kredytu ?]]> W 2015 roku stopy procentowe w Polsce zostały obniżone do 1,5%, czyli najniższego poziomu w historii. Z perspektywy gospodarki jest to kluczowa kwestia. Stopy procentowe możemy w uproszczeniu traktować jako koszt pieniądza bądź koszt kredytu. Jeżeli Rada Polityki Pieniężnej utrzymuje stopy procentowe nisko, to kredyt można pozyskać po niższym koszcie. Korzystają z tego zarówno przedsiębiorstwa, jak i zwykli obywatele, co nakręca koniunkturę gospodarczą.

Z odwrotną sytuacją mamy do czynienia kiedy dochodzi do podwyżek stóp procentowych. Wówczas raty kredytu rosną, co sprawia, że firmy coraz więcej środków muszą przeznaczyć na spłatę zadłużenia, a coraz mniej zostaje im na inwestycje. Także zadłużeni obywatele bardziej liczą się wówczas z kosztami. Z powodu niższego poziomu inwestycji i mniejszej konsumpcji gospodarka zaczyna zwalniać.

Biorąc pod uwagę powyższe informacje widzimy jak istotne są słowa prezesa NBP Adama Glapińskiego, który twierdzi, że stopy procentowe w Polsce powinny pozostać na historycznie niskich poziomach do 2020 roku. Słowa prezesa NBP to jednak tylko jedna strona medalu i przestaną znaczyć cokolwiek, jeśli złoty znajdzie się w takiej sytuacji w jakiej znalazły się ostatnio turecka lira czy brazylijski real.

 

]]>
https://independenttrader.pl/kiedy-wzrosna-koszty-kredytu.html Sun, 17 Jun 2018 09:12:00 +0200
<![CDATA[Retransmisja online z konferencji XTB]]>

 

Drodzy Czytelnicy,

w zeszłym miesiącu miałem okazję uczestniczyć w konferencji XTB Trading Masterclass. Poza mną pojawiło się na niej wielu znanych prelegentów, obsada była naprawdę mocna.

Podczas mojej prezentacji opowiedziałem m.in o aktywach, które na chwilę obecną traktuję jako okazje inwestycyjne. Jak się pewnie domyślacie, sporo czasu poświęciłem surowcom. Najwyraźniej mój wykład przypadł do gustu publiczności, gdyż zostałem oceniony najwyżej ze wszystkich prelegentów.  

Jeśli macie ochotę obejrzeć mój wykład, jak również pozostałe wystąpienia, to nadarza się ku temu okazja. Organizatorzy postanowili bowiem przeprowadzić retransmisję tego wydarzenia. Została ona zaplanowana na 21 czerwca (czwartek) od godz. 10:00. Wszyscy chętni mogą zapisać się na retransmisję klikając TUTAJ lub w poniższy baner:


Trader 21

 

]]>
https://independenttrader.pl/xtb-masterclass-z-udzialem-tradera21.html Fri, 15 Jun 2018 10:07:00 +0200
<![CDATA[Zapomniane surowce, czyli aktywa kolejnej dekady]]> Drodzy Czytelnicy,

podczas tegorocznej konferencji FX Cuffs 2018 przeprowadziłem ponad półtoragodzinny wykład dotyczący inwestowania w surowce. Długo trzeba było czekać na publikację nagrania, na szczęście jakość materiału jest znakomita.

Jeśli szukacie pomysłów na inwestycje w niedowartościowane aktywa to wykład z pewnością Was zainteresuje.

 

Trader 21

]]>
https://independenttrader.pl/zapomniane-surowce-czyli-aktywa-kolejnej-dekady.html Wed, 13 Jun 2018 16:41:00 +0200
<![CDATA[Najważniejsze wydarzenia minionych tygodni - Czerwiec 2018]]> Wojny handlowe: Stany Zjednoczone podkręcają tempo


Tydzień temu minister handlu USA Wilbur Ross poinformował o nałożeniu nowych ceł na produkty importowane z Unii Europejskiej, Meksyku i Kanady. W przypadku stali opłaty wynoszą 25%, natomiast w przypadku aluminium – 10%. Tym razem nie były to zapowiedzi słowne, zasady zaczęły obowiązywać już następnego dnia po wypowiedzi Rossa.

]]>
https://independenttrader.pl/najwazniejsze-wydarzenia-minionych-tygodni-czerwiec-2018.html Fri, 08 Jun 2018 09:24:00 +0200
<![CDATA[FxCuffs 2018: Wywiad z Traderem21]]> Drodzy Czytelnicy,

przy okazji mojego wystąpienia na FxCuffs 2018 w Krakowie udzieliłem wywiadu w trakcie którego poruszone zostały kwestie takie jak selekcja najtańszych aktywów do portfela czy sytuacja na kryptowalutach. Nie zabrakło również paru słów na temat wpływu nastrojów inwestorów na wydarzenia rynkowe.

]]>
https://independenttrader.pl/fxcuffs-2018-wywiad-z-traderem21.html Mon, 04 Jun 2018 16:55:00 +0200
<![CDATA[Włochy zamiast Grecji. Kolejny kryzys przybliża koniec euro]]> W tym miesiącu minęło dokładnie 20 lat od wybicia pierwszej monety euro. Wspólna waluta ujrzała wówczas światło dzienne we Francji.

]]>
https://independenttrader.pl/wlochy-zamiast-grecji-kolejny-kryzys-przybliza-koniec-euro.html Wed, 30 May 2018 15:29:00 +0200
<![CDATA[Jak przewidzieć recesję gospodarczą?]]> Na łamach naszego bloga często analizujemy różne rodzaje aktywów. Skupiamy się na niedowartościowanych akcjach, surowcach czy metalach szlachetnych, ponieważ tam upatrujemy największego potencjału do wzrostu. Nie oznacza to jednak, że całkowicie zapominamy o obligacjach, wprost przeciwnie. Są one dla nas kluczową grupą aktywów.

Fundusze hedgingowe, profesjonalni inwestorzy i traderzy z uporem maniaka  śledzą rynek obligacji rządowych w USA, by ocenić stan gospodarki i przewidzieć ewentualną recesję.

 

]]>
https://independenttrader.pl/jak-przewidziec-recesje-gospodarcza-krzywa-dochodowosci.html Wed, 23 May 2018 13:54:00 +0200
<![CDATA[Dlaczego walka z gotówką jest tak ważna?]]> Niedawno analizowaliśmy na potrzeby kursu zmiany jakie mogą zajść w systemie monetarnym w ciągu najbliższych lat. Wnioski do jakich doszliśmy w większości brzmiały dość abstrakcyjnie (przynajmniej dla przeważającej części społeczeństwa). Traf chciał, że minęło zaledwie kilka dni i część naszych przewidywań potwierdził w swoim przemówieniu Benoit Coeure, czyli jeden z najważniejszych członków Europejskiego Banku Centralnego. W razie wątpliwości dodajemy, że Coeure to człowiek, który brał udział m.in. w bailoutach Grecji, Hiszpanii czy Portugalii, a także był obecny przy okazji bail-inu na Cyprze.

]]>
https://independenttrader.pl/dlaczego-walka-z-gotowka-jest-tak-wazna.html Thu, 17 May 2018 22:27:00 +0200