Independent Trader.pl - Niezależny Portal Finansowy Ostatnie artykuły https://independenttrader.pl/rss Tue, 16 Oct 2018 18:01:17 +0200 <![CDATA[Jakie błędy popełniają inwestorzy?]]> Kilka dni temu trafiliśmy na grafikę ukazującą 20 zwyczajów, które mogą prowadzić do złych decyzji. Wiele z wymienionych niżej błędów można odnieść także do inwestowania na rynkach finansowych, dlatego postanowiliśmy umieścić grafikę i omówić większość punktów.

]]>
https://independenttrader.pl/jakie-bledy-popelniaja-inwestorzy.html Fri, 12 Oct 2018 15:44:00 +0200
<![CDATA[Coraz ciekawiej na rynku obligacji]]> W bardzo wielu artykułach dość negatywnie odnosiłem się do inwestowania w obligacje. Patrząc długoterminowo trzymam się tego nadal i to z kilku powodów. Po pierwsze, rośnie nam inflacja, a wraz z nią zazwyczaj rośnie rentowność obligacji (a więc spada ich cena). Po drugie, banki centralne jeden po drugim wycofują się z dodruku, a FED przyspiesza redukcję bilansu (sprzedaje obligacje skupowane w latach 2009 - 2014). Po trzecie, w ciągu kolejnej dekady wiele krajów zadłużonych ponad poziom możliwy do spłaty, odmówi wykupienia obligacji i wierzyciele nie mając wyboru usiądą do stołu i zgodzą się na odpisanie 50-80% długu, tak jak działo się to wielokrotnie na przestrzeni setek lat (niedawno chociażby w Grecji).

]]>
https://independenttrader.pl/coraz-ciekawiej-na-rynku-obligacji.html Tue, 09 Oct 2018 14:35:00 +0200
<![CDATA[Najważniejsze wydarzenia minionych tygodni - Październik 2018]]> Polska skupuje złoto


W lipcu oraz sierpniu Narodowy Bank Polski skupił łącznie niecałe 10 ton złota. Nie jest to może nadzwyczaj wielka ilość, natomiast zasługuje na uwagę z kilku względów:

]]>
https://independenttrader.pl/najwazniejsze-wydarzenia-minionych-tygodni-pazdziernik-2018.html Thu, 04 Oct 2018 16:16:00 +0200
<![CDATA[(nie)Bezpieczne obligacje cz. 2]]> W pierwszej części artykułu dotyczącego inwestowania w obligacje skupiliśmy się na podstawowych pojęciach ceny i rentowności. Wskazaliśmy, że długoterminowo obligacje są obecnie kiepską formą inwestycji. Czy w związku z tym należy całkowicie zapomnieć o rynku długu? Zdecydowanie nie i to przynajmniej z 2 względów.

1. Obligacje mogą być dobrą formą dywersyfikacji portfela, ponieważ ich notowania są odwrotnie skorelowane z szerokim rynkiem akcji. Wyjątkiem są tu obligacje korporacyjne o wysokiej rentowności (high yield bonds), których powinniśmy unikać.

2. Obligacje skarbowe są zazwyczaj beneficjentem załamania na rynku akcji. Kapitał uciekając od spółek szuka bezpiecznej przystani. Znajduje ją w gotówce, metalach szlachetnych lub obligacjach skarbowych USA, powszechnie uważanych za najbezpieczniejsze.

Jeśli więc  budujemy portfel pasywny, w którym obligacje będą miały swój stały, lecz ograniczony udział lub zakładamy, że ryzyko nadejścia krachu jest duże, obligacje mogą nam pomóc uchronić się przed stratami.

]]>
https://independenttrader.pl/nie-bezpieczne-obligacje-cz-2.html Mon, 01 Oct 2018 15:44:00 +0200
<![CDATA[Jakie spółki wybierać w kolejnych latach?]]> Od wielu dekad, inwestorów w uproszczeniu można podzielić na dwa obozy. Tych, którzy inwestują we wzrosty oraz tych inwestujących w wartość. Pierwsi preferują akcje spółek typu „growth”, podczas gdy drudzy skupiają się na spółkach typu „value”.

Spółki typu growth to często młode przedsiębiorstwa z dużym potencjałem do wzrostu. Charakteryzują się wysokim współczynnikiem P/BV oraz rzadko wypłacają dywidendy, a jeśli już, to zazwyczaj bardzo niskie. Zamiast więc podzielić się z inwestorami częścią wypracowanego zysku, firma reinwestuje go, co przekłada się na dynamiczny rozwój. To sprawia, że po akcje spółek typu growth sięgają głównie inwestujący krótkoterminowo z nastawieniem na wzrost cen akcji.

Po drugiej stronie mamy spółki typu value, dla których wskaźnik P/BV niemal zawsze jest niższy niż w przypadku spółek growth. Wynika to z faktu, że wśród spółek growth znajduje się wiele firm technologicznych, a te często mają niski poziom wartości księgowej. Przedsiębiorstwa typu value odznaczają się także poziomem dywidendy wyższym niż średnia dla growth. Dzięki temu, że dzielą się one zyskami regularnie, ich akcje nabywane są najczęściej przez inwestujących długotermnowo.

Szerzej na temat spółek growth i value pisaliśmy w artykule: Wartość czy perspektywa dużych zysków? Jakie akcje wybrać?.

]]>
https://independenttrader.pl/jakie-spolki-wybierac-w-kolejnych-latach.html Tue, 25 Sep 2018 12:00:00 +0200
<![CDATA[Najważniejsze wydarzenia minionych tygodni - Wrzesień 2018 cz. 2]]> Wybory do europarlamentu w rękach USA


W maju 2019 roku odbędą się wybory do Parlamentu Europejskiego. Zarówno w trakcie kampanii, jak i po głosowaniu nieraz usłyszymy o wpływie rosyjskiej propagandy na wyniki głosowania. Media szczegółowo przeanalizują ten temat – jesteśmy o to spokojni.

]]>
https://independenttrader.pl/najwazniejsze-wydarzenia-minionych-tygodni-wrzesien-2018-cz-2.html Thu, 20 Sep 2018 12:45:00 +0200
<![CDATA[Tesla kroczy nad przepaścią]]> Na początku września media często poruszały temat Elona Muska. Wiele z tych wzmianek dotyczyło jednak nośnych tematów, mających niewiele wspólnego z Teslą. Jednym z nich była sytuacja w której Musk zapalił marihuanę podczas wywiadu. Z pewnością nakręciło to dyskusję dotyczącą CEO Tesli, my jednak wolelibyśmy skupić się na samej spółce. Tym bardziej, że jest o czym mówić. W ostatnim czasie nt. Tesli chętnie wypowiadali się dostawcy, pracownicy oraz analitycy. Inwestorzy powinni wziąć ich słowa pod uwagę.

]]>
https://independenttrader.pl/tesla-kroczy-nad-przepascia.html Mon, 17 Sep 2018 13:16:00 +0200
<![CDATA[Dziesięć lat po Lehmanie. Co dalej?]]> W sobotę minie równo 10 lat od upadku banku Lehman Brothers. Po tym wydarzeniu banki centralne (współwinne kryzysowi) przystąpiły do ratowania systemu. W porozumieniu z rządami wprowadzono długą listę programów, które miały pomóc odrodzić się światowej gospodarce. Wkrótce okazało się, że był to moment w którym rynki finansowe, w postaci znanej nam do 2008 roku, przestały istnieć. Wiodącą rolę przejęły banki centralne i to ich decyzje stały się absolutnie kluczowe.

]]>
https://independenttrader.pl/dziesiec-lat-po-lehmanie-co-dalej.html Thu, 13 Sep 2018 16:31:00 +0200
<![CDATA[Jak rasizm może zniszczyć gospodarkę?]]> W 1930 roku na terenie ZSRR rozpoczęto przymusową kolektywizację rolnictwa. To właśnie wówczas powstało pojęcie „kułak”, odnoszące się do chłopów stawiających opór wobec planów władzy radzieckiej. Wielu z nich straciło w tamtym okresie cały swój majątek i trafiło do obozów pracy.

Komuniści całkowicie zignorowali prawo własności. Ostatecznym efektem ich działań był tzw. Wielki głód, w trakcie którego zginęło od 6 do 10 milionów osób. Co najmniej 3,3 mln ludzi zmarło na terenie ówczesnej Ukraińskiej Socjalistycznej Republiki Radzieckiej.

Czy w obecnych czasach podobna historia także może się wydarzyć? Oczywiście, pomysły komunistów zawsze przynoszą podobne skutki. W ostatnich miesiącach bardzo często w tym kontekście mówi się o Wenezueli. Znacznie mniej osób zdaje sobie sprawę, że wizja głodu staje się realna w Republice Południowej Afryki.

]]>
https://independenttrader.pl/jak-rasizm-moze-zniszczyc-gospodarke.html Mon, 10 Sep 2018 15:08:00 +0200
<![CDATA[Update na rynku złota i srebra]]> W ostatnich miesiącach oczy większości analityków i inwestorów zwrócone były na problemy rynków wschodzących. Ogromną uwagę poświęcano kwestii liry tureckiej, która bardzo silnie osłabiła się względem dolara. Progi Międzynarodowego Funduszu Walutowego kolejny raz odwiedziła potrzebująca pożyczki Argentyna. Na rynku interweniował także Bank Centralny Brazylii, która postawił sobie za cel obronę reala.

]]>
https://independenttrader.pl/update-na-rynku-zlota-i-srebra.html Thu, 06 Sep 2018 15:24:00 +0200
<![CDATA[Najważniejsze wydarzenia minionych tygodni - Wrzesień 2018]]> Indie realizują wizję scentralizowanej kryptowaluty


Pod koniec 2017 roku opublikowaliśmy artykuł „Nadchodzi globalna kryptowaluta” w którym wysunęliśmy tezę, że rządy bądź większe instytucje finansowe będą dążyć do „zamiany” dużej liczby niezależnych kryptowalut na kilka kontrolowanych odgórnie walut cyfrowych.

]]>
https://independenttrader.pl/najwazniejsze-wydarzenia-minionych-tygodni-wrzesien-2018.html Mon, 03 Sep 2018 16:07:00 +0200
<![CDATA[Przełom w niemieckiej polityce]]> Od czasu wyborczego zwycięstwa Donalda Trumpa oraz pogorszenia się stosunków na linii USA – UE, kilkukrotnie wspominaliśmy, że Europa będzie musiała wziąć sprawy w swoje ręce. W trakcie kolejnych miesięcy europejscy politycy ograniczali się jednak głównie do odpowiedzi na cła zapowiedziane przez Stany Zjednoczone.

]]>
https://independenttrader.pl/przelom-w-niemieckiej-polityce.html Thu, 30 Aug 2018 15:00:00 +0200
<![CDATA[Nagranie sesji pytań i odpowiedzi z Traderem21 dla TJS]]> Drodzy Czytelnicy,

]]>
https://independenttrader.pl/nagranie-sesji-pytan-i-odpowiedzi-z-traderem21-dla-tjs.html Mon, 27 Aug 2018 12:35:00 +0200
<![CDATA[(nie)Bezpieczne obligacje cz. 1.]]> Rynek długu, czyli obligacji od zawsze stał w opozycji do rynku akcji. Nie jest tajemnicą, że większość inwestorów aktywnych na giełdach całego świata ucieka do tzw. bezpiecznych aktywów gdy tylko okazuje się, że ceny akcji gwałtownie spadają, a na giełdzie pojawia się strach.

Czym są bezpieczne aktywa? Tradycyjnie za takie uchodzą gotówka (szczególnie dolar i frank szwajcarski), metale szlachetne (złoto, srebro, platyna) oraz obligacje skarbowe USA. Dlaczego USA? To proste, Stany Zjednoczone Ameryki są wiodącą gospodarką i do tego mają najsilniejszą armię na świecie. Mogą również dodrukowywać dolary niemal bez ograniczeń. Dolar amerykański to międzynarodowa waluta rezerwowa i rozliczeniowa. Zawsze znajdą się chętni by ją posiadać.

Czy faktycznie obligacje to bezpieczne aktywa? Przyjrzyjmy się im bliżej.

 

]]>
https://independenttrader.pl/nie-bezpieczne-obligacje-cz-1.html Wed, 22 Aug 2018 10:12:00 +0200
<![CDATA[Sesja pytań i odpowiedzi dla TJS]]> Drodzy Czytelnicy,

zostałem zaproszony przez Rafała Zaorskiego z Trading Jam Session do wzięcia udziału w sesji pytań i odpowiedzi. W tego typu wydarzeniach zawsze chętnie biorę udział chociażby dlatego, że dużo bardziej lubię interakcję z uczestnikami sesji niż monolog w formie wykładu. Podobną sesję zorganizowaliśmy 1,5 roku temu - "Trader21 w Trading Jam Session"

]]>
https://independenttrader.pl/sesja-pytan-odpowiedzi-w-dla-tjs.html Thu, 16 Aug 2018 12:43:00 +0200
<![CDATA[Czym jest short squeeze i jak go uniknąć?]]> W 2017 roku byliśmy świadkami niemal nieprzerwanych wzrostów na rynkach akcji. Amerykańska giełda spokojnym tempem szła w górę, jeszcze lepiej spisywały się rynki wschodzące. Zmienność praktycznie nie istniała.

]]>
https://independenttrader.pl/czym-jest-short-squeeze-i-jak-go-uniknac.html Mon, 13 Aug 2018 17:09:00 +0200
<![CDATA[Najważniejsze wydarzenia minionych tygodni - Sierpień 2018]]> Rezultatem inflacji w Niemczech było podkopanie fundamentów niemieckiego społeczeństwa i to dużo silniej niż zrobiła to wojna, rewolucja w listopadzie 1918 roku czy traktat wersalski. Prawdziwą rewolucję w Niemczech zrobiła właśnie inflacja, ponieważ nie tylko pozbawiła ludzi majątku, ale również zniszczyła wiarę w prawo własności oraz znaczenie pieniądza. ” – Alan Bullock

]]>
https://independenttrader.pl/najwazniejsze-wydarzenia-minionych-tygodni-sierpien-2018.html Fri, 10 Aug 2018 10:25:00 +0200
<![CDATA[Od optymizmu do depresji – emocje inwestorów]]> Psychologia jest jednym z kluczowych elementów inwestowania. Można popsuć nawet najlepszą inwestycję kierując się emocjami, a nie chłodną kalkulacją. Najczęściej dzieje się tak ponieważ z góry zakładamy, że aktywa, które zyskują od dłuższego czasu będą zyskiwać wiecznie. Jesteśmy chciwi. Inwestujemy coraz więcej, zapożyczamy się pod inwestycje itp. W momencie, w którym dochodzi do spadku notowań (zazwyczaj znacznie gwałtowniejszego niż wzrosty) chciwość zastępuje strach. Sprzedajemy aktywa ze stratą byle tylko zapobiec wyczyszczeniu konta. Jeśli inwestowaliśmy na kredyt pozycje zamyka nam broker zakładając (zazwyczaj słusznie), że jesteśmy niewypłacalni.

]]>
https://independenttrader.pl/od-optymizmu-do-depresji-emocje-inwestorow.html Mon, 06 Aug 2018 15:51:00 +0200
<![CDATA[Inwestorzy uciekają od Facebooka i Netflixa]]> Powszechnie przyjmuje się, że zachowanie inwestorów na rynkach kapitałowych jest racjonalne. Ludzie chętnie kupują akcje, gdy gospodarka się rozwija, a wraz z nią rosną zyski korporacji, co przekłada się na wyższe dywidendy. Podobno działa to też w drugą stronę kiedy inwestorzy pozbywają się aktywów widząc nadchodzącą recesję. Teoria teorią, w praktyce wszystko wygląda zupełnie inaczej.

]]>
https://independenttrader.pl/inwestorzy-uciekaja-od-facebooka-i-netflixa.html Tue, 31 Jul 2018 14:05:00 +0200
<![CDATA[FED rzuca kłody pod nogi inwestorów]]> Ostatnia dekada dodruku wypaczyła rynki do tego stopnia, że Rezerwa Federalna, w obawie o to, że w rękach inwestorów jest zbyt wiele niewygodnych dla FED-u wskaźników, zaprzestaje publikowania niektórych z nich. Bankierzy centralni chcą w ten sposób ukryć niewygodne fakty, aby zyskać jeszcze trochę czasu, zanim wszyscy zorientują się z jakiej skali problemem mamy do czynienia.

]]>
https://independenttrader.pl/fed-rzuca-klody-pod-nogi-inwestorow.html Wed, 25 Jul 2018 16:36:00 +0200