Independent Trader.pl - Niezależny Portal Finansowy Ostatnie artykuły https://independenttrader.pl/rss Tue, 25 Jul 2017 02:39:18 +0200 <![CDATA[Najważniejsze wydarzenia minionych tygodni - lipiec 2017, cz. 2]]> BIS sugeruje zwiększanie stóp procentowych

Bank Rozrachunków Międzynarodowych (BIS), czyli organ nadzorujący pracę banków centralnych, ogłosił, że globalny wzrost gospodarczy może wkrótce wrócić do długoterminowych średnich poziomów. Wszystko za sprawą lepszych danych, jakie pojawiły się w trakcie ostatniego roku.

Przesłanie BIS jest jasne - banki centralne powinny dążyć do podniesienia stóp procentowych.

Ryzyko wystąpienia negatywnych skutków podniesienia stóp procentowych jest duże, z powodu wysokiego poziomu globalnego zadłużenia. Mimo to BIS uznał, że należy wykorzystać lepsze perspektywy gospodarcze i ich zaskakująco niski wpływ na inflację, by przyspieszyć powrót do wyższych stóp procentowych (bliższych długoterminowej średniej).  

BIS dodał, że należy działać bardzo ostrożnie, gdyż tymczasowe zachwiania na rynkach finansowych w wyniku podwyżek stóp są nie do uniknięcia.

]]>
https://independenttrader.pl/najwazniejsze-wydarzenia-minionych-tygodni-lipiec-2017-cz-2.html Fri, 21 Jul 2017 21:18:00 +0200
<![CDATA[Czy czeka nas wojna w Zatoce Perskiej?]]> Na początku czerwca Arabia Saudyjska zerwała stosunki dyplomatyczne z Katarem. Wkrótce jej śladami podążyły Egipt, Bahrajn oraz Zjednoczone Emiraty Arabskie. Pod adresem Kataru padły oskarżenia dotyczące wspierania terroryzmu oraz nadmiernego zbliżenia z Iranem.

]]>
https://independenttrader.pl/czy-czeka-nas-wojna-w-zatoce-perskiej.html Thu, 20 Jul 2017 20:07:00 +0200
<![CDATA[MFW nakazuje dalszą walkę z gotówką]]> Zeszłoroczny atak na gotówkę w Indiach (wycofanie większości banknotów z obiegu) był dużym szokiem dla tamtejszego społeczeństwa. Nagła i niezapowiedziana delegalizacja ponad 80% banknotów znajdujących się w obiegu dokonała ogromnego spustoszenia w gospodarce. Z kolei rząd Australii zamierza wymienić wszystkie banknoty na nowe wyposażone w microchipy umożliwiające śledzenie gotówki. Wszystko oczywiście w ramach walki z finansowaniem terrorystów. Swoją drogą zastanawiające czy i ewentualnie kiedy ludzie obudzą się i dotrze do nich że „walka z terroryzmem” ma na celu jedynie eliminację resztek naszej prywatności i dąży do permanentnej inwigilacji.

]]>
https://independenttrader.pl/mfw-nakazuje-dalsza-walke-z-gotowke.html Tue, 18 Jul 2017 15:43:00 +0200
<![CDATA[Jak legalnie nie płacić podatków - update]]> Drodzy Czytelnicy,
 
poprzez spółkę zarejestrowaną w Estonii inwestuję od 2005 roku. Można powiedzieć, że znam ich system prawno - podatkowy równie dobrze jak polski. Być może dlatego niedawno zostałem zaproszony przez ASBIRO (uczelnia w której wykładają wyłącznie praktycy) do poprowadzenia wykładu nt. optymalizacji podatkowej z wykorzystaniem firmy w Estonii.
 
Wykład jest w zasadzie aktualizacją webinaru sprzed roku. Z nowych rzeczy poruszyłem kwestie nominowanych udziałowców, kontraktów opcyjnych czy modnej ostatnio kwestii „zagranicznego podmiotu kontrolowanego”. Ostatecznie jeżeli używamy optymalizacji podatkowej, to róbmy to w taki sposób, aby wykorzystywać prawo, a nie je łamać.
]]>
https://independenttrader.pl/jak-legalnie-nie-placic-podatkow-cz-2.html Mon, 17 Jul 2017 13:22:00 +0200
<![CDATA[Najważniejsze wydarzenia minionych tygodni - lipiec 2017]]> Pogorszenie stosunków na linii USA – Niemcy

Każdy kolejny tydzień przynosi pogorszenie relacji pomiędzy Waszyngtonem i Berlinem. Obecnie sytuacja wygląda diametralnie inaczej niż jeszcze kilkanaście miesięcy temu, kiedy USA oraz Niemcy solidarnie nakładały na Rosję sankcje za aneksję Krymu.

]]>
https://independenttrader.pl/najwazniejsze-wydarzenia-minionych-tygodni-lipiec-2017.html Fri, 14 Jul 2017 15:08:00 +0200
<![CDATA[Gdzie popłynie kapitał?]]> Dosyć często zarzuca się nam katastroficzne wizje oraz rozważania zakładające rychłe załamanie na rynku akcji. Dla odmiany tym razem postanowiliśmy odsunąć na bok "everything bubble" (bańkę w akcjach, obligacjach i nieruchomościach) i skupić się na potencjalnych kierunkach przepływów kapitału.


Poziom dywidendy

Dividend Yield (poziom dywidendy) to wskaźnik, który określa wysokość dywidendy w stosunku do ceny akcji spółki. Wyraża się go w procentach.

Przykład:

Załóżmy, że cena akcji KGHM wynosi 110 zł. Spółka postanowiła wypłacić akcjonariuszom dywidendę w wysokości 2,5 zł na akcję.

]]>
https://independenttrader.pl/gdzie-poplynie-kapital.html Wed, 12 Jul 2017 12:21:00 +0200
<![CDATA[FxCuffs 2017: Wykład Tradera21 oraz debata o rynkach surowcowych]]> Drodzy Czytelnicy,

trzy miesiące temu na konferencji FX Cuffs w Krakowie poprowadziłem 1,5 godzinny wykład, a także wziąłem udział w debacie nt. rynku surowców.
 
Jeśli chodzi o wykład, omówiłem m.in obecną sytuację na rynkach finansowych:
- rozwarstwienie na rynku akcji
- metale szlachetne
- surowce
- waluty
 
Sporo uwagi poświeciłem także problemowi zadłużenia oraz możliwości przejścia do nowego systemu opartego na SDR’ach emitowanych przez MFW.
 
Wykład był bardzo dobrze przyjęty. Ostatecznie „trochę” się do niego przygotowywałem natomiast jakoś głosu jest fatalna.
]]>
https://independenttrader.pl/fxcuffs-2017-wyklad-tradera21-oraz-debata-o-rynku-surowcow.html Mon, 10 Jul 2017 16:39:00 +0200
<![CDATA[Krach czy korekta? Czyli czego spodziewać się w drugiej połowie roku]]> W poniedziałek wraz z Piotrem Głowackim, właścicielem serwisu Infoinwestor poprowadziliśmy wspólny webinar. 

W trakcie nieco ponad godziny przeanalizowaliśmy pod względem fundamentalnym oraz technicznym najważniejsze rynki akcji.
 
Moim zdaniem najważniejszą część webinaru stanowi dość obszerna analiza tego co działo się na rykach w 2000 roku. Obecnie mamy bowiem bardzo podobną sytuację na co wskazują:
- silne przewartościowanie akcji w USA
- relatywnie tanie akcje na rynkach rozwijających się
- drogi dolar
- tanie surowce
- tanie metale szlachetne
]]>
https://independenttrader.pl/krach-czy-korekta-czyli-czego-spodziewac-sie-w-drugiej-polowie-roku.html Thu, 06 Jul 2017 16:09:00 +0200
<![CDATA[Jak z zyskiem przejść przez krach, czyli strategia F-Score]]> Wskaźniki finansowe, takie jak stosunek ceny akcji do zysku czy ceny akcji do wartości księgowej, są już dobrze znane stałym czytelnikom bloga. Tym razem postanowiliśmy wprowadzić do obiegu kolejne narzędzie analizy fundamentalnej, a mianowicie F-Score. Jest to wskaźnik opracowany przez Josepha Piotroskiego, profesora z Uniwersytetu Stanforda.

]]>
https://independenttrader.pl/czym-jest-f-score.html Wed, 05 Jul 2017 12:13:00 +0200
<![CDATA[Jak zachowanie mas pozwala na określenie bańki?]]> Nie jest żadną tajemnicą, że przeciętny, „uliczny” inwestor zawsze traci kapitał na różnorakich, modnych inwestycjach. Ludzie bez odpowiedniej wiedzy nigdy nie interesują się aktywami tanimi. Wręcz przeciwnie, uwaga mas zazwyczaj kieruje się do aktywów, które większą część wzrostów mają już za sobą. Dzieje się tak, gdyż przyciągają ich aktywa, które rosną. Fundamenty czy realne wyceny nie są ważne. Liczy się tylko to, ile można było zarobić w przeszłości, a skoro coś rosło, to czemu nie miało by rosnąć dalej. W końcu wszyscy w to inwestują. Bez znaczenia jest czy mówimy o metalach szlachetnych, surowcach, nieruchomościach czy BTC.

Kilka dni temu wpadłem na ciekawe opracowanie, które doskonale łączy wzrost zainteresowania mas ze szczytami cen. Relacja jest zawsze taka sama. Im więcej osób wyszukuje w internecie informacji na temat danego aktywa, tym bliżej szczytu cenowego się znajdujemy.

]]>
https://independenttrader.pl/jak-zachowanie-mas-pozwala-na-okreslenie-banki.html Mon, 03 Jul 2017 11:25:00 +0200
<![CDATA[Czy warto inwestować w lokale pod wynajem krótkoterminowy?]]> Na przestrzeni ostatnich dwóch lat rozkwita w Polsce nowa forma inwestycji w nieruchomości. Mam na myśli wynajem małych mieszkań, zazwyczaj o powierzchni do 35 m2 na okres zazwyczaj do tygodnia. Dużą zasługę w rozwoju tej gałęzi usług zawdzięczamy portalom typu airbnb.com czy booking.com które pośredniczą w wynajmie kojarząc dwie strony transakcji. W każdym razie rozwój technologii umożliwił ludziom skazanym dotychczas na pobyt w hotelu łatwe i szybkie wyszukanie noclegu w prywatnych apartamentach, których relacja standard do ceny zazwyczaj jest na dużo wyższym poziomie.

]]>
https://independenttrader.pl/czy-warto-inwestowac-w-lokale-pod-wynajem-krotkoterminowy.html Thu, 29 Jun 2017 14:43:00 +0200
<![CDATA[Nie daj się zastraszyć]]> „Folwark Zwierzęcy” to jedna z bardziej znanych powieści George’a Orwella. Jej głównymi bohaterami są zwierzęta, które postanowiły przeprowadzić „rewolucję” wewnątrz gospodarstwa i pozbyły się znienawidzonych gospodarzy, by poprawić własną sytuację. Tuż po buncie, zwierzęta ustaliły kilka głównych zasad z których kluczowa brzmiała: Wszystkie zwierzęta są równe.

]]>
https://independenttrader.pl/nie-daj-sie-zastraszyc.html Tue, 27 Jun 2017 13:53:00 +0200
<![CDATA[Metale ziem rzadkich - marginalizowane aktywo]]> Metale ziem rzadkich oraz metale strategiczne należą do grupy aktywów, których zużycie rośnie z każdym kolejnym rokiem. Należy zwrócić uwagę, iż wydobywane są w niewielkich ilościach w porównaniu do metali przemysłowych. Prognozy zakładają nawet 40% wzrost popytu do 2020 roku. Przyczyna? Wynika to z faktu, iż ta grupa aktywów jest wykorzystywana w nowych technologiach.

]]>
https://independenttrader.pl/metale-ziem-rzadkich-marginalizowane-aktywo.html Thu, 22 Jun 2017 16:19:00 +0200
<![CDATA[Dołącz do Zespołu Independent Trader!]]> Drodzy Czytelnicy,


ze względu na coraz większą liczbę obowiązków, postanowiłem rozpocząć poszukiwania kolejnej osoby, która dołączyłaby do mojego zespołu. W pierwszych miesiącach praca polegać będzie na realizacji podstawowych zadań, natomiast w długim terminie obejmie ambitniejsze zajęcia.

]]>
https://independenttrader.pl/dolacz-do-zespolu-independent-trader-1.html Wed, 21 Jun 2017 15:04:00 +0200
<![CDATA[Perspektywy dla złota i srebra - analiza techniczna]]> Wielu z Was wie, że w decyzjach inwestycyjnych kieruję się głównie analizą fundamentalną. Wyszukuję po prostu tanie aktywa, do których docelowo migruje kapitał z droższych rynków. 

Jeżeli chodzi jednak o analizę techniczną to nie czuję się w niej mocny i co najwyżej używam podstawowych wskaźników jak RSI ułatwiających określenie momentu wejścia w dane aktywo czy otwarcia krótkiej pozycję. 
]]>
https://independenttrader.pl/perspektywy-dla-zlota-i-srebra-analiza-techniczna.html Tue, 20 Jun 2017 13:20:00 +0200
<![CDATA[Wzrost kosztów kredytu coraz bliżej]]> Kilka dni temu w Sopocie odbył się Europejski Kongres Finansowy. W wydarzeniu wzięli udział szefowie najważniejszych banków działających na polskim rynku. Naszą uwagę zwróciły kilkukrotne ostrzeżenia przed konsekwencjami, jakie może nieść za sobą podwyżka stóp procentowych przez NBP. Bankierzy zaczęli zatem przestrzegać przed tym, na co Trader21 zwraca uwagę od kilku lat. Czy takie wypowiedzi ze strony prezesów banków oznaczają, że czeka nas rychły wzrost kosztów kredytu?

]]>
https://independenttrader.pl/wzrost-kosztow-kredytu-coraz-blizej.html Wed, 14 Jun 2017 17:08:00 +0200
<![CDATA[Globalne trendy na antenie NTV]]> Drodzy Czytelnicy,

Kilkanaście dni temu udzieliłem wywiadu dla Niezależnej Telewizji. W trakcie rozmowy poruszyłem parę bardzo ważnych wątków, dotyczących m.in. działań banków centralnych czy sytuacji na rynku kryptowalut.

Nagranie dostępne jest poniżej, zachęcam do przesłuchania.

]]>
https://independenttrader.pl/globalne-trendy-na-antenie-ntv.html Mon, 12 Jun 2017 17:09:00 +0200
<![CDATA[Najważniejsze wydarzenia minionych tygodni - czerwiec 2017]]> Stany Zjednoczone wycofują się z porozumienia paryskiego

W dniach 26-27 maja br. na Sycylii odbył się szczyt przywódców grupy G7. W jego trakcie Donald Trump zapowiedział, że zamierza wycofać się z porozumienia paryskiego o przeciwdziałaniu zmianom klimatycznym. Ostatecznie prezydent USA podtrzymał swoje zdanie i dnia 1 czerwca br. podjął decyzję o odrzuceniu ograniczeń dotyczących emisji CO2.

]]>
https://independenttrader.pl/najwazniejsze-wydarzenia-minionych-tygodni-czerwiec-2017.html Fri, 09 Jun 2017 13:41:00 +0200
<![CDATA[FxCuffs 2017: Debata "Aktualna sytuacja na rynkach finansowych"]]> Drodzy Czytelnicy,

podczas konferencji FxCuffs 2017 wziąłem udział w dwóch debatach. Pierwsza z nich dotyczyła obecnej sytuacji na rynkach finansowych. W trakcie godzinnej dyskusji pojawiło się kilka ważnych tematów, dotyczących m.in. akcji, walut czy surowców.

Poniżej zamieszczam nagranie z debaty. Niestety, jakość dźwięku jest dość kiepska.

Oczywiście pozostałe materiały z tegorocznego FxCuffs niebawem również pojawią się na blogu.

]]>
https://independenttrader.pl/fxcuffs-2017-debata-aktualna-sytuacja-na-rynkach-finansowych.html Wed, 07 Jun 2017 15:48:00 +0200
<![CDATA[Co dalej z kursem złotówki?]]> W trakcie kilku poprzednich miesięcy kursy walut zmieniały się bardzo silnie. Ostatni czas przyniósł pewne uspokojenie sytuacji, ale pojawia się coraz więcej pytań w stylu: „co dalej z walutami?” czy „jakie są perspektywy dla złotego?”.

]]>
https://independenttrader.pl/co-dalej-z-kursem-zlotowki.html Mon, 05 Jun 2017 15:10:00 +0200