Obie izby parlamentu przegłosowały ostatecznie podniesienie Vatu na srebro w Niemczech. Z początkiem nowego roku VAT na srebro wzrośnie z obecnych 7% do 19%. Nowa stawka będzie miała zastosowanie zarówno dla monet bulionowych (Panda, Kookaburra czy Filharmonika) jak i srebrnych monet kolekcjonerskich.

Zmiana stawki przełoży się niewątpliwie na wzrost ceny także u polskich dealerów, jako że część z nich zaopatruje się w Niemczech stosując trik vat-marży. Inaczej, w Polsce nie można by kupić srebra w cenie poniżej Spot + 26%.

Takim ruchem Niemcy dołączyły do grona krajów, które stosują główną stawkę podatkową przy sprzedaży srebra. Jedynym krajem w którym po 1 stycznia 2014 będzie można legalnie kupić tańsze srebro pozostanie Estonia.

Do chwili obecnej nie mam żadnych informacji odnośnie ewentualnych zmian w tym małym kraju. Póki co srebrne monety o wadze do 1 kg są zwolnione z Vat’u co daje estońskim dealerom okazję do podwyższenia marż handlowych.

W ostatnim czasie zauważyłem, że z okazji skorzystał jeden z polskich dealerów oferując srebro wysyłane z estońskiej filii. Jak widać duch polskiej przedsiębiorczości ciągle jest aktywny. Tym, którym wycieczki po srebro do  Niemiec były na rękę, na pocieszenie zostaje fakt, że na zakupy mają jeszcze ponad pół roku.

Trader21