Search
Close this search box.

Zapomniana część portfela inwestycyjnego. Jak ją wykorzystać?

Portfel inwestycyjny może składać się chociażby z akcji, obligacji, metali szlachetnych, nieruchomości, surowców, kryptowalut czy gotówki. I właśnie ta ostatnia grupa, czyli wolne środki w portfelu, to temat bardzo często lekceważony. Inwestorzy zapominają jak ważne jest zarządzanie wielkością pozycji gotówkowej. Jeszcze więcej osób zapomina o tym, że gotówka może generować dodatkowe zyski. Nie musi ona tak po prostu leżeć u brokera i czekać na swój czas. Możemy nieco z niej „wycisnąć”. W tym artykule chciałbym pokazać Wam, jakie mamy możliwości w tym obszarze.

Koniec zerowych stóp procentowych. Nowa rzeczywistość

Począwszy od kryzysu z 2008 roku, na świecie rozpoczęła się era zerowych stóp procentowych. Upraszczając to do jednego zdania: kredyt był tani, a trzymanie środków na lokacie przynosiło mizerne wyniki. Oczywiście dotyczyło to głównie rozwiniętych krajów.

Ten okres dobiegł końca wraz z pandemią i potężnym dodrukiem jaki został wówczas uruchomiony. Inflacja wystrzeliła, a banki centralne przez pewien czas starały się tego nie dostrzegać, ale w końcu nie miały innego wyjścia: trzeba było zacząć podnosić stopy procentowe. W efekcie mamy dziś zupełnie inne otoczenie od tego z lat 2009-2021, na którym wyrosło całe pokolenie nowych inwestorów i spekulantów.

Stopy procentowe w USA wynoszą dziś 5,5%, w strefie euro 4,5%, a w Polsce jest to poziom 5,75%. W związku z tym istnieje możliwość, aby gotówka przynosiła nam 5% w skali roku na zwykłej lokacie. Jeśli jednak jesteśmy inwestorem to pojawia się problem. W razie spadków na giełdzie, chcemy przecież mieć możliwość szybko przenieść środki do brokera i kupić przecenione aktywa. Tymczasem lokata ogranicza swobodę naszych działań.

Dlatego też, jeśli myślimy o efektywnym inwestowaniu na giełdzie, to lepszym sposobem będzie trzymać gotówkę u brokera, zyskiwać na odsetkach i móc w każdym momencie wykorzystać te środki na ewentualne zakupy. Jak to zrobić? Istnieje ku temu kilka narzędzi.

Jak generować dodatkowe odsetki z gotówki?

Każdy inwestor ma nieco inną sytuację – jeden może inwestować globalnie w różnych walutach, inny póki co ogranicza się do polskiej giełdy. Nie byłbym w stanie odnieść się do każdego przypadku, dlatego też opiszę dwa najbardziej typowe. Pierwszy z nich dotyczy sytuacji, kiedy inwestujemy globalnie, przede wszystkim z użyciem dolarów. Drugi z nich dotyczy sytuacji, kiedy inwestujemy częściowo w Polsce, a częściowo za granicą.

Scenariusz nr 1

Załóżmy, że inwestujemy u brokera, który służy nam przede wszystkim do inwestycji globalnych i oferuje dostęp do amerykańskich ETF-ów, jak ma to miejsce chociażby w przypadku Exante. Naszą gotówkę trzymamy przede wszystkim w dolarze, ponieważ właśnie w tej walucie najczęściej dokonujemy zakupów.

W takiej sytuacji do naszej dyspozycji jest ETF na krótkoterminowe obligacje USA. Jego pełna nazwa to SPDR Bloomberg 1-3 Month ETF, a ticker to BIL. Zadaniem tego funduszu jest nieustannie reinwestować nasze środki w obligacje USA o najkrótszych terminach zapadalności. Ich oprocentowanie jest zbliżone do aktualnych stóp procentowych, a cena pozostaje praktycznie niezmienna. Mówiąc wprost: obecnie ETF wypłaca nam po prostu 5,4% w skali roku, a odsetki co miesiąc trafiają nasze konto. Jednocześnie nie jesteśmy przywiązani w żaden sposób do tego funduszu. Jeśli tylko widzimy okazję na giełdzie, to sprzedajemy trochę BIL i kupujemy to, co wpadło nam w oko.

Aby nie było wątpliwości, dorzucam dwa wykresy. Pierwszy z nich pokazuje zachowanie ETF-u BIL, uwzględniając stopniowe wypłacanie odsetek inwestorom.

ETF na obligacje odsetki rachunek inwestycyjny gotówka na rachunku dywersyfikacja portfela aktywa w portfelu w co inwestować gotówkę ETF BIL

Jak widać, fundusz stoi w miejscu.

Jeśli jednak uwzględnimy wypłacone przez niego odsetki, to wykres wygląda tak.

ETF na obligacje odsetki rachunek inwestycyjny gotówka na rachunku dywersyfikacja portfela aktywa w portfelu w co inwestować gotówkę ETF BIL

Łatwo można obliczyć, że w ciągu roku ETF urósł o 5,4%. I jeśli stopy procentowe w USA nie ulegną zmianie, to BIL w dalszym ciągu będzie przynosił takie odsetki.

Scenariusz nr 2

W ramach drugiego scenariusza załóżmy, że nie mamy do dyspozycji amerykańskich ETF-ów. Dodatkowo, jest to konto, które służy nam do inwestowania zarówno w Polsce, jak i za granicą.

Mogłoby się wydawać, że sytuacja jest dużo bardziej skomplikowana. A jednak również i w tym wypadku mamy do dyspozycji bardzo sensowne rozwiązania. Wyjaśnię Wam to na przykładzie XTB.

Zacznijmy od tego, że jest to jeden z brokerów, którzy wprowadzili oprocentowanie depozytów. W takiej sytuacji odsetki wpadają na Wasze konto, nawet jeśli gotówka po prostu leży „luzem” u brokera. Warto jednak przyjrzeć się szczegółom.

W przypadku XTB przez pierwsze 90 dni odsetki są wyższe. Ma to swój plus – zazwyczaj na początku przeprowadzamy najwięcej transakcji, ponieważ jesteśmy w trakcie budowania swojego portfela. Nie martwimy się kompletnie tym co dzieje się z gotówką. W trakcie tych 90 dni możemy liczyć na: 6% od środków w PLN, 5% od gotówki w USD oraz 4,2% od środków trzymanych w EUR. Całkiem nieźle.

Co potem? Oprocentowanie spada do niższych poziomów, które zostały przedstawione po prawej stronie grafiki.

ETF na obligacje odsetki rachunek inwestycyjny gotówka na rachunku dywersyfikacja portfela aktywa w portfelu w co inwestować gotówkę ETF BIL XTB broker

Pamiętajcie, że te stawki mogą się z czasem zmieniać.

Załóżmy, że po wspomnianych 90 dniach, zostaje nam na koncie w dalszym ciągu trochę gotówki (zazwyczaj tak właśnie będzie). Co zrobić? W przypadku dolarów mamy odpowiednie rozwiązanie, w postaci jednego z ETF-ów europejskich. 

Chodzi o fundusz oznaczony jako IB01, którego pełna nazwa to iShares $ Treasury Bond 0-1 Year UCITS ETF. Jak wskazuje nazwa, jest on denominowany w dolarach amerykańskich, a więc to idealne rozwiązanie, kiedy mamy wolne dolary na naszym koncie. Fundusz daje ekspozycje na obligacje USA o terminie zapadalności do 12 miesięcy. A zatem jest on niemal identyczny jak BIL. Również w tym przypadku cena obligacji praktycznie się nie zmienia, a jednocześnie wypłacają nam one ok. 5,4% w skali roku.

IB01 to europejski ETF. W przeszłości wiele razy dochodziło do sytuacji, kiedy amerykański ETF nie miał dobrej alternatywy w Europie. Ta sytuacja jednak stopniowo ulega zmianie. W tym wypadku można powiedzieć, że IB01 faktycznie jest dobrą alternatywą dla BIL.

Zarówno IB01, jak i BIL mają duże aktywa pod zarządzaniem, a ich płynność jest bardzo wysoka. To ważne w przypadku tych funduszy, ponieważ skoro chcemy w nich „parkować gotówkę” to potencjalnie możemy mieć potrzebę, aby często je kupować i sprzedawać. Dodatkowo, oba fundusze mają też skrajnie niskie koszty zarządzania, w okolicach 0,1%. Oba są też denominowane w dolarze.

Na czym polegają różnice? IB01 nie wypłaca odsetek, tylko je akumuluje. Z tego powodu cena ETF-u nie stoi w miejscu, lecz stopniowo rośnie. I rośnie właśnie o wspomniane 5,4%.

ETF na obligacje odsetki rachunek inwestycyjny gotówka na rachunku dywersyfikacja portfela aktywa w portfelu w co inwestować gotówkę ETF BIL XTB broker

Niezależnie jednak czy mamy do czynienia z ETF-em wypłacającym odsetki (jak BIL), czy akumulującym (jak IB01), to w jednym i drugim przypadku całkowity wzrost z uwzględnieniem odsetek jest dokładnie taki sam.

ETF na obligacje odsetki rachunek inwestycyjny gotówka na rachunku dywersyfikacja portfela aktywa w portfelu w co inwestować gotówkę ETF BIL XTB broker

W przypadku BIL nasze odsetki zostaną opodatkowane u źródła na poziomie 15%, a kolejne 4% dopłacimy przy rozliczeniu PIT38. Z kolei w przypadku IB01 po sprzedaży ETF-u będziemy za jednym zamachem odprowadzać całe 19% podatku. Efekt jest podobny. Różnica polega na tym, że w przypadku BIL większość podatku płacimy od razu, a w przypadku IB01 zapłacimy go dopiero, kiedy faktycznie zamkniemy przynajmniej część tej pozycji.

A zatem mając konto w XTB jesteśmy w stanie wciąż generować zadowalające odsetki z gotówki w dolarach. Co ze środkami w polskiej walucie? Tutaj po 90 dniach musimy zadowolić się oprocentowaniem depozytu na poziomie 2%. Mam jednak nadzieję, że z czasem pojawi się ETF dedykowany polskim obligacjom o krótszym terminie zapadalności, ponieważ byłoby to świetne rozwiązanie i kolejny krok do przodu dla polskiego rynku kapitałowego.

Z mojej perspektywy jednak oprocentowanie gotówki w PLN wydaje się być mniejszym problemem. Dlaczego? Dlatego, że polski rynek jest stosunkowo mały, w związku z czym inwestycje w PLN nie powinny stanowić dużej części portfela inwestycyjnego. A zatem i gotówka trzymana pod inwestycje na GPW nie będzie taka duża. Pamiętajcie, że piszę to jako wielki zwolennik polskiej giełdy oraz inwestowania w krajowe spółki.

Czymś zupełnie osobnym jest natomiast poduszka finansowa. Są to środki, które nie powinny wliczać się do portfela inwestycyjnego. Jeśli trzymamy przynajmniej część z nich w PLN, to w ich przypadku takie rozwiązania jak lokaty czy obligacje indeksowane inflacją jak najbardziej wchodzą w grę. To jednak temat na osobny artykuł.

Jeśli ktoś z Was chciałby skorzystać na oprocentowaniu depozytów w XTB przy okazji budowy swojego portfela, a jednocześnie uzyskać dostęp do mini-kursu inwestycyjnego Tradera21, to zachęcam do rejestracji poprzez ten link lub kliknięcie w poniższy baner.

ETF na obligacje odsetki rachunek inwestycyjny gotówka na rachunku dywersyfikacja portfela aktywa w portfelu w co inwestować gotówkę ETF BIL XTB broker

Podsumowanie

Załóżmy, że gotówka stanowi u Was 20% portfela inwestycyjnego. Taka sytuacja może wynikać z faktu, że czekacie na spadki na rynkach bądź też właśnie zamknęliście jakąś większą pozycję. Na wspomnianej gotówce możecie obecnie zyskać 5,4% w skali roku. Oznacza to ponad 1% wyższy całkowity wynik portfela niż w przypadku, gdyby ta gotówka po prostu leżała na koncie.

Ktoś zapyta w tym momencie: i to tyle? O to cały ten hałas? O zaledwie 1 procent?

Faktycznie, ten temat mogą zignorować osoby, które są nastawione na coroczne zyski rzędu 30, 40 czy 50%. Życzę im powodzenia w realizacji tych zamierzeń.

Z kolei długoterminowi inwestorzy, którzy chcą osiągać przyzwoite wyniki przy umiarkowanej zmienności, wiedzą, że ten 1 procent robi różnicę. Wynika to z procentu składanego, który bywa określany „ósmym cudem świata”. Ujmę to tak: istnieje naprawdę duża różnica czy na przestrzeni 20 lat wypracujemy 9 czy 10 procent rocznie. Kto nie wierzy, niech użyje pierwszego z brzegu kalkulatora jaki jest dostępny w sieci.

Różnica jest tym większa, kiedy zdamy sobie sprawę z faktu, że nieustannie toczymy wyścig z inflacją. Walczymy o to, aby w pierwszej kolejności zachować siłę nabywczą, a jeśli wszystko pójdzie po naszej myśli – to żeby zarobić niezłe pieniądze. 

Disclaimer XTB:

Oprocentowanie w skali roku. Oferta przeznaczona dla nowych klientów i ograniczona do 90 dni od daty zawarcia umowy. Oprocentowanie dla klientów długoterminowych różni się od przedstawionego. Aktualne stawki dostępne na https://www.xtb.com/pl/odsetki. Inwestowanie jest ryzykowne.

Wciąż dążymy do tego, aby sekcja komentarzy była możliwie jak najbardziej wygodna w użytkowaniu i miała wiele praktycznych funkcji. Już niebawem chociażby wklejanie wykresów czy grafik stanie się dużo bardziej intuicyjne. Do tego czasu możecie publikować obrazy na 3 sposoby:

  • poprzez wklejenie linku do grafiki w treści komentarza,
  • poprzez skopiowanie pliku ze swojego komputera (na zasadzie ctrl+c i ctrl+v), 
  • poprzez skopiowanie i wklejenie wycinka ekranu (korzystając np. z Narzędzie Wycinanie) na Windows.
71 komentarzy
Najnowsze
Najstarsze Najwyżej oceniane
Informacji zwrotnych
View all comments
janwar1
janwar1(@janwar1)
6 dni temu

Kaczyński: To plan. Tusk został wysłany, by zlikwidować polskie państwo
https://www.bankier.pl/wiadomosc/Kaczynski-To-plan-Tusk-zostal-wyslany-by-zlikwidowac-polskie-panstwo-8779891.html

supermario
supermario(@supermario)
7 dni temu

Ukraina niechlubnym rekordzistą. Stąd pochodzi zatrzymywana żywność
Niechlubnym, choć niekwestionowanym liderem, jest Ukraina, której dotyczyły 124 negatywne decyzje. Dla porównania z biuletynu „Wiedza i Jakość”, którego autorem jest IJHARS, wynika, że w całym ubiegłym roku Inspekcja wydała „253 decyzje zakazujące wprowadzenia do obrotu łącznie 272 partii produktów pochodzących z Ukrainy, niespełniających wymagań jakości handlowej”.

Z podsumowania pierwszego półrocza 2024 r. wynika, że drugie miejsce zajmuje Wielka Brytania (14 zakazów), a podium zamyka Serbia (10).

Pozostałe kraje sporadycznie pojawiają się w rejestrze służb. Trzy decyzje dotyczyły Chin, a po dwie – Turcji, Egiptu, Chile i Mołdawii. W pierwszych sześciu miesiącach 2024 r. kontrolerzy IJHARS zatrzymali także produkty z takich państw jak: Indonezja, Kazachstan, Izrael, Pakistan, Mjanma, Peru, Nowa Zelandia i Rosja.”

Ukraina niechlubnym rekordzistą. Stąd pochodzi zatrzymywana żywność – WP Finanse

supermario
supermario(@supermario)
7 dni temu

Całkowity zakaz broni w Polsce? Ministerstwo reaguje na kolejne postrzelenie policjanta na Dolnym Śląsku
Całkowity zakaz broni w Polsce? Ministerstwo reaguje na kolejne postrzelenie policjanta na Dolnym Śląsku (msn.com)

Lech
Lech(@lech)
7 dni temu

W wielu krajach transglutaminaza mikrobiologiczna klej do mięsa i serów itp powodujący zwiększenie masy produktu o co najmniej 25% wody z dodatkiem bardzo szkodliwej substancji klejącej białka zwierzęce i roślinne i zwiększający masę produktu jest po prostu zakazany ( nawet w Rosji i byłych republikach ), a w Polsce nie??!!
Zastanawiamy się nad wpływem pyłków w powietrzu na zdrowie kosztem wielu miliardów, a trutka która jest codziennie w prawie każdym produkcie spożywczym nikogo nie interesuje i ją spożywamy i od niej umieramy ??!!

Ostatnio edytowano 7 dni temu przez Lech
Hansclox
Hansclox(@hansclox)
Odpowiedź do  Lech
7 dni temu

Trojmy i tworzmy kolejne choroby przewlekłe bo konserwuja i zwiększają objętość żywności. Żywność ma umiarkowana szkodliwość oraz możesz wybierać co jesz a zatrute środowisko działa na ogół społeczeństwa.

janwar1
janwar1(@janwar1)
7 dni temu
lenon
lenon(@lenon)
Odpowiedź do  janwar1
7 dni temu

Głosuj na PiS. Oni będą tam wysyłać marszałków Senatu spuszczających się nad wspaniałością Łukaszenki.

janwar1
janwar1(@janwar1)
Odpowiedź do  lenon
7 dni temu

Czyli karty referendum nie odebrałeś z pytaniem o mur graniczny, który Tusk chciał zburzyć.
Rozum to już odbiera.

Lech
Lech(@lech)
Odpowiedź do  janwar1
7 dni temu

Gdyby chciał zburzyć to już by go nie było , przede wszystkim trzeba zablokować przyczyny napływu emigrantów dyplomatołki z pisu za to odpowiadają, a do tego łapownicy..
Granica ma chronić przede wszystkim przed atakiem wojsk nie tylko kulawych dziadków, kobiet i dzieci.

Ostatnio edytowano 7 dni temu przez Lech
janwar1
janwar1(@janwar1)
Odpowiedź do  Lech
7 dni temu

Tusk sprzedał za darmo 950 firm za 65mld zł.
To była korupcja 1000 razy większa niż pisiorów.
O przekrętach Tuskowców dowiesz się jak pisoiry odzyskają władzę.

supermario
supermario(@supermario)
Odpowiedź do  Lech
7 dni temu

Supermario nie widzi jak z problemem sobie radzą Wielce Czcigodni dyplomaci z PO. Na razie jest jeszcze gorzej niż było , bo za czasów dyplomatołków z PiS obowiązywały jakieś procedury i niemieckiej policji nawet przez myśl nie przeszło , że można ot tak załadować inżynierów do auta i odstawić na parking po polskiej stronie.

Hansclox
Hansclox(@hansclox)
Odpowiedź do  janwar1
7 dni temu

Jestem zaniepokojony bo jak zamordysci się uaktywniaja to zazwyczaj kończy się to poważna wojna.

Niestety nasz piękny kraj zawsze jest miejscem pierwszego ataku podczas poważnej wojny. Zbierają się i knuja przeciwko nam.

Ostatnio edytowano 7 dni temu przez Hansclox
lenon
lenon(@lenon)
7 dni temu

Naukowcy twierdzą, że ten rok jest na dobrej drodze, aby stać się najcieplejszym w historii, po tym jak globalne temperatury „przekroczyły próg 1,5°C w każdym z ostatnich 12 miesięcy, a morza osiągnęły najwyższą temperaturę przez 15 miesięcy z rzędu”, donosi Financial Times. Dalej: „Czerwiec był 13. z rzędu najcieplejszym miesiącem w historii, podała Copernicus Climate Change Service. Przy temperaturze powietrza przy powierzchni wynoszącej 16,66°C było to o 0,14°C więcej niż poprzedni szczyt z czerwca, ustanowiony w zeszłym roku. Stało się tak pomimo wczesnych oznak naturalnie występującego zjawiska ochładzania La Niña na Oceanie Spokojnym, które zastępuje efekt ocieplenia El Niño”. Gazeta dodaje: „Średnia globalna temperatura w ciągu ostatnich 12 miesięcy była o 1,64°C wyższa od średniej sprzed epoki przemysłowej z lat 1850–1900, przy czym każdy z miesięcy był co najmniej o 1,5°C cieplejszy od średniej sprzed epoki przemysłowej”. Cytuje Carlo Buontempo, dyrektora unijnej służby ds. zmian klimatu Copernicus, który powiedział: „Przy takim tempie ocieplenia przekroczymy próg 1,5°C w rozumieniu Porozumienia paryskiego na początku lat 30. XXI wieku”

https://www.ft.com/content/31e565e9-e08a-42c7-90e6-6ccdc3dc47e0

Lech
Lech(@lech)
Odpowiedź do  lenon
7 dni temu

Ten rok jest wieloletnim szczytem aktywności Słońca , a do tego od wielu lat ze spalanych węglowodorów usuwamy wcześniej siarkę która jest najsilniejszym anty cieplarnianym gazem , jej wpływ na ochłodzenie klimatu jest większe niż CO2 na ocieplenie , spalając węglowodory z siarką ochłodzilibyśmy klimat, zatem mamy to co mamy . Do tego słaba aktywność wulkaniczna nie dostarcza odpowiednio dużo naturalnej siarki , a szereg procesów w skorupie ziemskiej może zmieniać bilans cieplny i chemiczny.. czego nie badamy i nie znamy nawet w 5%..

lenon
lenon(@lenon)
Odpowiedź do  Lech
6 dni temu

Bo jak powszechnie wiadomo, opady kwaśnych deszczy przynoszą dobroczynne skutki dla organizmu ludzkiego.

Arekb52
Arekb52(@arekb52)
Odpowiedź do  lenon
7 dni temu

W historii czego? W historii religi klimatystów? To być może. a w historii planety jesteśmy w jednym z najzimniejszych okresów. Czepił się ślimak stępki tankowca i zdaje mu się, że nim będzie sterować, tak to wygląda w praktyce.

lenon
lenon(@lenon)
Odpowiedź do  Arekb52
5 dni temu

W historii pomiarów.

supermario
supermario(@supermario)
Odpowiedź do  lenon
7 dni temu

Ciekawe czy owi mityczni naukowcy też byliby tacy w tym zgodni gdyby poobcinać im sorosowe granciki . Tych co podchodzą uczciwie do tematu media nie cytują.

lenon
lenon(@lenon)
Odpowiedź do  supermario
6 dni temu

Obecnie poza szarlatanami nikt ze świata nauki nie kwestionuje faktu ocieplenia klimatu. Jest to udowodnione ponad wszelką wątpliwość. Spór toczy się na osi jego przyczyn.
Jeśli  supermario posiada wiedzę mogącą podważyć konsensus, niechaj ogłosi to światu i nobla otrzyma, czego mu z całego serca życzę.

lenon
lenon(@lenon)
7 dni temu

Górnictwo – rząd cofnie rozporządzenia o nowych normach węgla… zła wiadomość dla astmatyków. Delegacje górnicze są przeciwne zaostrzeniu norm jakościowych węgla sprzedawanego dla palenisk indywidualnych – w tej sprawie ma być nowe rozporządzenie Ministerstwa Klimatu i Środowiska. Dla przypomnienia w Polsce przedwcześnie umiera ok. 50 tys. osób rocznie z uwagi na choroby związane zanieczyszczeniem powietrza, które głownie spowodowane jest niską emisją (właśnie z palenisk domowych) i zanieczyszczeniami starych samochodów. Konfliktu nie rozwiązało nawet przesunięcie terminu wprowadzenia nowych norm (i zakazania sprzedaży najgorszych paliw – nie chodzi bynajmniej o węgiel, a pewne jego rodzaje powodujące naprawdę bardzo dużą emisję) – według niektórych związków górników jest to zamach na dochody Polaków (i dochody górników). Przy okazji dowiedziano się, że to furtka do wprowadzenia na polski rynek kazachskiego i rosyjskiego węgla (który spełnia nowe standardy) co w ciekawy sposób podsumowało dyskusję sprzed czterech lat, kiedy były usilne protesty przeciw importowi węgla z Rosji, który miał być bardzo niskiej jakości). Oczywiście jestem za absolutnym zakazem importu węgla z Rosji (jak i dokładne sprawdzanie pochodzenia węgla z Kazachstanu), ale jednak wolałbym, żeby w Polsce opalano domy lepszymi paliwami a najlepiej docelowo usunięto węgiel z domowych palenisk. Oczywiście znowu część strony politycznej może traktować to jako zamach na wolność (w końcu każdy może truć się swoim piecem i spalinami z 25-cio letniego Diesla), ale zgodnie z postulatami pewnych filozofów wolałbym, że jeśli tego chcą to, aby to robili jedynie w swoim domu a nie dla innych. Jednak wydaje się, że polityczna krucjata o tym, że Zielony Ład zabierze nam węgiel (ewidentnie słabej jakości, ale nasz) jest bardziej nośna niż, że uratujemy kilkaset tysięcy osób w ciągu dekady. W końcu „tani węgiel” to brzmi dumnie, a nieboszczyków i chorych na raka – umiemy umiejętnie wymazać z podświadomości.

https://konradswirski.blog.tt.com.pl/satyryczny-przeglad-energetyczny-02-07-2024/

Ostatnio edytowano 7 dni temu przez lenon
Hansclox
Hansclox(@hansclox)
Odpowiedź do  lenon
7 dni temu

Diesel jest rakotwórczy.
Węgiel…

W nowym porządku po upadku zsrr wybierano zysk i cenę zamiart reszty.
Na tym rosły Chiny i zbroila się Rosja.

greg654321
greg654321(@greg654321)
Odpowiedź do  Hansclox
7 dni temu

polski węgiel nie jest rakotwórczy i nie wpłynie na środowisko pod warunkiem, że energia z jego spalania zasili ukrainę. to taki nowoczesny filtr który czyści wszystko.

Lech
Lech(@lech)
Odpowiedź do  lenon
7 dni temu

Nie znam nikogo kto zachorowałby i zmarł z powodu zanieczyszczenia powietrza , nawet górnicy pod ziemią mają pylicę , ale żyją i umierają na to samo co wszyscy?.. Informacje o wpływie na zdrowie są czystą insynuacją wyssaną z palca, naturalnie jest to możliwe, ale nie ma ani jednego udowodnionego przypadku, a tym bardziej chociażby skutecznego procesu o odszkodowanie z tego tytułu.. Jest za to wiele fabryk ( chemicznych, hut itp) w których powietrze to czysta trucizna , a nic z tego nie wynika.. nie ma nawet wentylatorów , czy filtrów..

Hansclox
Hansclox(@hansclox)
Odpowiedź do  Lech
7 dni temu

Słabo Panie antyzachodni. Tak się składa że miałem trochę do czynienia ostatnio z analizą środowiska pracy przez specjalistów na potrzeby przemysłu i muszę Cię martwić ludzie chorują i umierają w tym na raka przez źle powietrze. Ostatnio w pewnym zakładzie był rak chłop pracował przy dieslu.
Oczywiście są coraz bardziej rygorystyczne wymogi bhp i środowiskowe (Na zachodzie – jeden z czynników wsrostu kosztów pracy czlowiek ma znaczenie na zachodzie) i to poprawia sytuację.

Ostatnio edytowano 7 dni temu przez Hansclox
supermario
supermario(@supermario)
Odpowiedź do  lenon
7 dni temu

Dla przypomnienia w Polsce przedwcześnie umiera ok. 50 tys. osób rocznie z uwagi na choroby związane zanieczyszczeniem powietrza, które głownie spowodowane jest niską emisją (właśnie z palenisk domowych) i zanieczyszczeniami starych samochodów.”

Supermaria ciekawi jacy to naukowcy wysmażyli takie wyliczenia. Kto ich finansował , czy brali jakieś granty , jaką metodologią się posługiwali. Supermario pamięta jakie zadymienie było za komuny na Śląsku , czy w Łodzi i jakoś nie było masowego wymierania.

lenon
lenon(@lenon)
Odpowiedź do  supermario
6 dni temu

Owszem było. Do dziś w Łodzi, odnotowuje się najniższą średnią życia w Polsce.
Idąc tokiem rozumowania @Supermaria za komuny tytoń paliło 90% społeczeństwa, a masowego wymierania nie było. Zapewne jego szkodliwość udowodnili naukowcy finansowani przez Waperów.

janwar1
janwar1(@janwar1)
7 dni temu

NSA i FBI wkroczą do polskiego internetu. „Pomogą w ochronie infrastruktury krytycznej”

https://www.bankier.pl/wiadomosc/NSA-i-FBI-wkrocza-do-polskiego-internetu-Pomoga-w-ochronie-infrastruktury-krytycznej-8778936.html

Hansclox
Hansclox(@hansclox)
Odpowiedź do  janwar1
7 dni temu

Ataki cybernetyczne na Europę Polskę USA są prowadzone przez rosję wraz z chinami. Udział chin jest ukrywany.

greg654321
greg654321(@greg654321)
Odpowiedź do  Hansclox
7 dni temu

czy możesz napisać kto ukrywa i jaki ma w tym cel. co mówią na ten temat „twoje źródła” ?

Lech
Lech(@lech)
Odpowiedź do  janwar1
7 dni temu

Mega cenzura wkracza otwartymi drzwiami ..

janwar1
janwar1(@janwar1)
7 dni temu

Tusk: Polska pracuje nad możliwością przesyłania prądu z węgla na Ukrainę
Polska pracuje nad tym, aby prąd wytworzony przez polskie elektrownie z polskiego węgla przesłać „za europejskie pieniądze” istniejącym mostem energetycznym na Ukrainę – poinformował na konferencji z prezydentem Ukrainy premier Donald Tusk.

https://www.bankier.pl/wiadomosc/Tusk-Polska-pracuje-nad-mozliwoscia-przesylania-pradu-z-wegla-na-Ukraine-8779112.html

lenon
lenon(@lenon)
Odpowiedź do  janwar1
5 dni temu

Brawo Donald. Zamiast płacić za gotowość trupom, lepiej jak utrzymają się same.

supermario
supermario(@supermario)
7 dni temu

Michalkiewicz: Masoni kręcą tym wszystkim! Czyli o mykach w wyborach we Francji i Polsce.
Michalkiewicz: Masoni kręcą tym wszystkim! – BanBye

Lech
Lech(@lech)
7 dni temu

Jeżeli robisz interesy w USA gdziekolwiek jesteś musisz zapłacić podatek w USA… Jeżeli masz obywatelstwo USA nie masz wyjścia , możesz zrezygnować z obywatelstwa USA kiedyś za darmo, potem za 500 $, a teraz 5000 $ trzeba zapłacić za rezygnację z takiego obywatelstwa.. plus oczywiście podatki .. W razie kryzysu i wzrostu inflacji konieczne stanie się w końcu drastyczne podnoszenie podatków i kwoty za rezygnację z obywatelstwa..

Lech
Lech(@lech)
Odpowiedź do  Lech
7 dni temu
nomada9767
nomada9767(@nomada9767)
7 dni temu

https://www.infor.pl/prawo/nowosci-prawne/6645914,obowiazek-szkolny-beda-zatrzymania-na-lotnisku-czy-rodzinne-wyjazdy.html

Kiedy podobny news mignął mi w społecznościówkach, myślałem, że to jakiś fejk, albo kiepski żart, ale zdaje się, że pani Lubnauer i jej podobni autentycznie upatrują problemu w wyjazdach z dziećmi podczas trwania roku szkolnego.

Nowa nienormalnosc
Nowa nienormalnosc(@nowa-nienormalnosc)
Odpowiedź do  nomada9767
7 dni temu

 nomada9767

Bo w Nowym Wspaniałym Świecie dzieci mają być państwowe. Dlatego niewskazane są nieobecności, które nie będą usprawiedliwione ręką namaszczoną przez Fajzera, a usprawiedliwienie owo, wiadomo – tylko przy covid potwierdzonym potrójnym testem na wirusy, które wszystkie trzy leczy się tak samo.  

Nieobecność owa mogłaby uniemożliwić upload do dziecięcej chmury różnych Teorii Względności – starych, o ugruntowanej już pozycji w kategorii, nie wiedzieć czemu, Niepodważalna Nauka, jak i nowych – multi-genderowych, które Teoretycznie Grawitują już w kierunku szkoły z prędkością światła.

Z tego też powodu jestem pewna, że oglądanie telewizji będzie kiedyś obowiązkowe dla dorosłych, niczym szkoła dla dzieci. I nawet wakacji nie będziemy mieli na chwilę oddechu od indoktrynacji. Zresztą zdaje się, że przewidział to już Orwell. Za dużo pyszczyliśmy o wyłączeniu telewizora i taki będzie efekt.

W ogóle ciężkie jest życie rodzica. Na każdym kroku czekają na niego różne miny, proszące o melisę. Ostatnio na przykład pani od biologii, przerobiwszy już Teorię Ewolucji (ze wszystkich wielkich Teorii – moja ulubiona!), wzięła się była za rozdział o immunologii. Aż z ciekawości zajrzałam do tego power pointa, którego im przygotowała. Ani słowa tam nie było o diecie, normalnie nic o słońcu, witaminie D, śnie, stresie, detoksie itd., za to z osiem slajdów o Teorii Grasujących Wirusów. Na szczęście slajd 9-ty zaraz uspokoił dzieciarnię, że są wyszczepionki, teraz prawie już na wszystko. Zadanie podsumowujące temat: odpowiedz, na co byłeś już szczepiony. Nie żartuję. Ale najlepsza była praca domowa. No nie zgadniecie, którą z wyszczepionek wybrała jako przykład wiekopomnych zasług dla potomności i tak dalej, etcetera. Całe 2 strony A4 pracy domowej o covidzie, którą biedne dziecko musiało przede mną chować, co najmniej jakby to był świerszczyk.

Dlatego ja jestem za likwidacją prac domowych. A najlepiej w ogóle szkoły.

Będzie czas na edukację. 

lenon
lenon(@lenon)
Odpowiedź do  Nowa nienormalnosc
7 dni temu

Jak udało Ci przejść tak płynnie z zakazu wyjazdów dzieci na wakacje na szczepionkę covidową, ośmieszając jednocześnie wszystkie inne szczepionki? Jak czytam coś takiego od razu zapala mi się czerwona lampka. Szczepionki wyeliminowały wiele chorób o których ludzkość już zapomniała, po czym podobne do Twoich światopoglądy doprowadziły do ich powrotu.
Nie istnieje żaden związek przyczynowo skutkowy z zakazem wyjazdów dzieci na wakacje w roku szkolnym ze szczepionkami.
Żona wczoraj powiedziała mi o pomyśle zakazu i powiedziałem jej: – niech spier…..ą.
Po czym wyjaśniła mi, że muszą bezmyślnie wprowadzać zachodnie standardy, ponieważ tak jest np. w WB i dodała, że tam są krótsze wakacje letnie, a potem średnio co dwa miesiące mają 2 tygodnie wolnego. Głupota Pani Lubnauer nie ma nic wspólnego ze szczepionkami, Teorią Względności, Orwellem, witaminą D, Teorią Ewolucji i pracami domowymi.

Nowa nienormalnosc
Nowa nienormalnosc(@nowa-nienormalnosc)
Odpowiedź do  lenon
7 dni temu

 lenon
Szczepionki wyeliminowały wiele chorób o których ludzkość już zapomniała, po czym podobne do Twoich światopoglądy doprowadziły do ich powrotu.

Też tak kiedyś myślałam. A raczej nie myślałam, tylko powtarzałam jak papuga obowiązujący przekaz. Zanim się im wszystkim przyjrzałam. A dla inteligentnego człowieka to jest droga tylko w jedną stronę. Może się po prostu jeszcze nie przyjrzałeś dokładnie?

Po czym wyjaśniła mi, że muszą bezmyślnie wprowadzać zachodnie standardy,

To nie są zachodnie standardy, tylko komunistyczne standardy. Niezależne od położenia geograficznego. I co z tego, że tak jest w WB? To jakiś paradygmat?

Głupota Pani Lubnauer nie ma nic wspólnego ze szczepionkami, Teorią Względności, Orwellem, witaminą D, Teorią Ewolucji i pracami domowymi.

Pani Lubnauer wcale nie jest głupia i dobrze wie, co robi i w jakim celu. A to, że Ty nie widzisz związku, nie znaczy, że go nie ma. Niemniej jednak widzieli go Orwell z Huxleyem. I na Twoim przykładzie wygląda na to, że to Huxley miał rację co do tego, która z metod będzie skuteczniejsza.

A o planach szczepienia dzieci na HPV w szkołach słyszał? A o takiej instytucji jak School-Based Health Alloance, lobbującej za pieniądze Billa Gatesa słyszał?

lenon
lenon(@lenon)
Odpowiedź do  Nowa nienormalnosc
7 dni temu

A związek przyczynowo skutkowy przedstawi?
Dane z zapadalności na raka szyjki macicy z Australii przedstawi?
Udowodni mądrość Pani Lubnauer?

Ostatnio edytowano 7 dni temu przez lenon
Nowa nienormalnosc
Nowa nienormalnosc(@nowa-nienormalnosc)
Odpowiedź do  lenon
7 dni temu

 lenon

Cieszę się, że wspomniałeś o danych. A te trzeba umieć interpretować, aby uniknąć kolejnego przypadku umierania na „zcovid”.

Przytoczone przez Ciebie dane są mocno zmanipulowane. Ale niektórzy się im przyjrzeli nieco bliżej, co i Tobie polecam.

Otóż jak się wrzuca stare baby i młode kobiety do jednego worka z badaniami pod zamówioną tezę, to można twierdzić, że spada. Komu spada – temu spada. W krajach tych spada starym babom, dzięki powszechności cytologii. Panie te są pokoleniem jeszcze nie szczepionym.

Natomiast w pokoleniach objętych już kampanią szczepień obserwuje się dramatyczny wzrost raka szyjki macicy u kobiet.

Więcej tutaj, lecz nie dla Ciebie, bo Ty się nie chcesz dowiedzieć niczego, co mogłoby zburzyć Twój poukładany bąbel „informacyjny”. Ale może komuś się przyda:

https://childrenshealthdefense.org/news/has-gardasil-really-eliminated-cervical-cancer-in-australia/

https://childrenshealthdefense.org/news/australian-data-cancer-epidemic-in-gardasil-girls/

The Australian government’s cancer data show the dramatic rise in cervical cancer in young girls vaccinated with Gardasil. Merck markets Gardasil as a prophylactic against cervical cancers despite the company’s own pre-licensing studies that showed a 44.6% INCREASE in cervical cancers among girls exposed to HPV virus prior to vaccination (up to 30% may be exposed in the birth canal).

The obsequious global press have widely quoted and credited the claims of the Gardasil vaccine’s inventor, Ian Fraser (who collects millions in Gardasil royalty payments), that Gardasil is poised to abolish cervical cancer in Australia. The official data put the lie to Fraser’s chicanery. Since 2007, all girls and women up to age 26 have been offered the HPV vaccine in Australia. Government numbers show a 16% cancer increase in 25-year-olds, a 28% increase in 30-year-olds, several years post vaccination. The 30-year-old’s rate increased from 5.4/100k to 6.9/100k. The 25- year-old’s rate rose ‪from 3.2 to 3.7 per 100k.

https://childrenshealthdefense.org/news/bombshell-study-questioning-hpv-vaccine-efficacy-appears-as-the-uks-cervical-cancer-rates-rise-in-young/

The question is far from academic because, prior to Britain’s introduction of HPV vaccination in 2008, cervical cancer rates had been trending sharply downward. In fact, between the late 1980s and mid-2000s, cervical cancer rates halved. Now, Britain’s leading cancer research charity (Cancer Research UK) reports a steep 54% rise in cervical cancer in one of the very age groups that first received the vaccine.

lenon
lenon(@lenon)
Odpowiedź do  Nowa nienormalnosc
6 dni temu

Dzięki za zwrócenie uwagi na australijski przekręt.
Zapoznałem się z faktami i faktycznie jest to bardzo grubymi nićmi szyte.
Nie istnieje nic, co dowodzi, że szczepionki na HPV przynoszą jakieś wymierne skutki. Jeden z ich twórców jest w głównej mierze odpowiedzialny za szerzenie mitu o przyczynie spadku zachorowań. Nie istnieją również dowody na to, że szczepionka nie jest skuteczna. Mało tego, wskaźnik zapadalności na raka szyjki macicy od wielu lat np. w Finlandii jest na poziomie tego jaki Australia ma plan osiągnąć w 2035 r. Ewidentne oszustwo rozdmuchane w mediach, niczym nie różniące się wrzucania wszystkich szczepionek do jednego wora z napisem, szkodliwe, nie skuteczne. Istnieją różne odcienie szarości.
Dałem się zrobić w bambuko przekazem medialnym, co nie zmienia faktu, że nie przedstawiłaś związku przyczynowo skutkowego i nie udowodniłaś mądrości Pani Lubnauer.

Nowa nienormalnosc
Nowa nienormalnosc(@nowa-nienormalnosc)
Odpowiedź do  lenon
5 dni temu

 lenon

Ewidentne oszustwo rozdmuchane w mediach, niczym nie różniące się wrzucania wszystkich szczepionek do jednego wora z napisem, szkodliwe, nie skuteczne. Istnieją różne odcienie szarości.
Dałem się zrobić w bambuko przekazem medialnym

Jestem w szoku. Good for you.

A teraz nie broń się tak przed wiedzą też na temat pozostałych szczepionek, też się zapoznaj z faktami, to sam je wrzucisz do tego samego wora, wolny od bambuko i przekazu medialnego. Takich przekrętów „statystycznych” tam jest całe mnóstwo, zarówno co do „skuteczności”, jak i „bezpieczeństwa”. Tylko biednym rodzicom wmawia się, że jest jakaś enigmatyczna „śmierć łóżeczkowa”. Co to w ogóle jest jakaś śmierć łóżeczkowa? Naprawdę propaganda dla ostatnich kretynów, excuse le mot, którym kiedyś byłam oczywiście również. Jakaś nowa jednostka chorobowa? Nie, to zwykły SIDS (sudden infant death syndrome) jest, występujący statystycznie najczęściej w ciągu 14 dni od szczepienia, który sobie teraz znakomicie możemy zestawić z SADS (sudden adult death syndrome” – dzięki wyszczepieniu połowy globu jednocześnie możemy sobie to obecnie obserwować w ilości hurtowej.

Ciekawe jest też to, że wskaźniki występowania SIDS znacznie spadły podczas „pandemii”, bo matki bardziej bały się covida, był lockdown i rodzice, zupełnie nieswiadomi i przypadkiem, nie biegali z nimi tak po lekarzach, czym uratowali swoje dzieci przes SIDS, choć chodziło im o zcovid.

nie przedstawiłaś związku przyczynowo skutkowego i nie udowodniłaś mądrości Pani Lubnauer.

To żart jest, tak? To zdaje się Ty nazwałeś ją głupią pierwszy, więc może najpierw Ty udowodnij, że jest głupia, to ja już nie będę musiała odwrotnie. Ale tak konkretnie, dane, tabele, wykresy, zeznania świadków, żadne domysły, czuje, opinie własne – wszystko, czego oczekujesz ode mnie w tej kwestii. Dzięki! Zapoznam się szczegółowo i wtedy podobnie przedstawię swój dowód na „związek przyczynowo-skutkowy” jej chorych pomysłów i zapędów z wychowaniem i opieką nad moim dzieckiem. Tylko na to, zaznaczam, bo Ty już znakomicie wcześniej „udowodnisz” jej głupotę, więc to będę miała z czapki.

lenon
lenon(@lenon)
Odpowiedź do  Nowa nienormalnosc
2 dni temu

Szanowna @  Nowa nienormalnosc

Ochłoń nieco. Jestem na tym blogu , żeby zostać wyprowadzonym z błędu. To, że niewielu udaje się to zrobić to inna historia. Ubolewam nad tym. To świadczy o jakości.

Szczepionka zestawiona ze śmiercią łóżeczkową to jakaś aberracja.
Istnieje wiele szczepionek, które są skuteczne, ale niekonieczne bezpieczne.
Przyjmując Twój punkt widzenia, należałoby odrzucić wszystkie farmaceutyki. W zasadzie w każdej ulotce, są przedstawione skutki uboczne, które mogą skończyć się nawet zgonem.
Idąc tym tokiem rozumowania, trzeba by chodzić w kasku co by meteoryt nas nie zabił trafiając w głowę.
Udowodnij, że szczepionki na polio, odrę, wzw B, świnkę, tężca, wściekliznę, ospę wietrzną, krztusiec, dur brzuszny, dengę, cholerę, błonicę i wzw A, są nieskuteczne.

„To żart jest, tak? To zdaje się Ty nazwałeś ją głupią pierwszy, więc może najpierw Ty udowodnij, że jest głupia, to ja już nie będę musiała odwrotnie”

Dla mnie nie jest to skomplikowane. Wychodzę z założenia, że jeżeli ktoś przedstawia jakieś głupie postulaty, to jest po prostu głupi. Nie trzeba tu nic udowadniać, chyba, że uważasz, że to mądre posunięcie. Zgadzamy się, że nie, więc to po Twojej stronie leży przedstawienie mądrości.

Związek przyczynowo skutkowy nie ma nic wspólnego z Panią Lubnauer.
Napisałem wyraźnie:

„Nie istnieje żaden związek przyczynowo skutkowy z zakazem wyjazdów dzieci na wakacje w roku szkolnym ze szczepionkami.”

Zatem przedstawienie tego związku od Ciebie oczekuję, nie zaś jej chorych pomysłów i zapędów z wychowaniem i opieką nad swoim dzieckiem.

Ostatnio edytowano 2 dni temu przez lenon
Lech
Lech(@lech)
8 dni temu

Gotówka zainwestowana w fundusz to już nie jest gotówka , tylko roszczenie wobec funduszu w razie potrzeby odzyskania gotówki…

Lech
Lech(@lech)
Odpowiedź do  Lech
8 dni temu

To tak jak zakup papierowego złota czy srebra, niby gwarantowane w metalu , ale nie możesz wymienić na metal? za to kwoty w papierowe inwestycje wielokrotnie przekraczają roczne wydobycie metali i świetnie nadają się do zaniżania kursu i zarabiania mega kasy podmiotom które oferują takie papiery.. ( z zerowym kosztem zakupów metali ) na inwestorach w bibułę..

greg654321
greg654321(@greg654321)
Odpowiedź do  Lech
8 dni temu

zapominasz wspomnieć o ważnym czynniku papierowego złota czyli
EKOLOGII
występują tutaj same zalety gdyż nie trzeba wydobywać, oczyszczać, transportować, i to co najważniejsze to gwarantowana strata dla inwestora przy kolapsie.
im masz mniej tym mniej zużywasz dobro wspólne.

Lech
Lech(@lech)
Odpowiedź do  Lech
8 dni temu
Cascader
Cascader(@cascader)
Odpowiedź do  Lech
7 dni temu

 Lech
Gotówka zdeponowana w banku też jest roszczeniem. W ogóle to cała gospodarka opiera się na umowach cywilnoprawnych i roszczeniach jednych wobec drugich.

supermario
supermario(@supermario)
8 dni temu

KOMU ZALEŻY NA ZNISZCZENIU POLSKI? Finansowy Preppers

KOMU ZALEŻY NA ZNISZCZENIU POLSKI? (youtube.com)

janwar1
janwar1(@janwar1)
Odpowiedź do  supermario
8 dni temu

Niemieckiemu agentowi?

Lech
Lech(@lech)
Odpowiedź do  janwar1
8 dni temu

Jesteś śmieszny z tym niemieckimi agentami… Zarówno Francja jak WB są zależne od USA i cała Unia i stale próbują to zmienić , ale nie ma znaczenia czy tam rządzi lewica, czy prawica ta zależność zawsze pozostanie, zmiany są dla plebsu , a tym bardziej w Niemczech , czy we Włoszech, z których do tej pory nie wyszły wojska Amerykańskie i wywiad.. To samo jest z Polską ale nie możesz tego dostrzec winni są wszyscy tylko nie ci co za to odpowiadają …
Na przykład kurs Franka Szwajcarskiego był rozgrywany przez globalne banki z USA , a po nakarmieniu Frankami Polaków i wielu innych krajów płacimy za to miliardy $ frycowego , wszystko jedno czy osoby prywatne , czy banki my za to płacimy , a jak ktoś płaci to na pewno ktoś te miliardy zarobił. i będzie zarabiał dalej.. .

supermario
supermario(@supermario)
9 dni temu

Będą inwigilować i przeszukiwać nasze domy bez nakazu! Zakaz własnej produkcji żywności ! A. Kubala
Będą inwigilować i przeszukiwać nasze domy bez nakazu! Zakaz własnej produkcji żywności ! A. Kubala – BanBye

janwar1
janwar1(@janwar1)
Odpowiedź do  supermario
8 dni temu

Głosujcie na Czaskoskiego!

Hansclox
Hansclox(@hansclox)
9 dni temu

Erupcje wulkanów w Europie A problemy gospodarcze i klimatyczne Europy. Tak do zastanowienia.

janwar1
janwar1(@janwar1)
Odpowiedź do  Hansclox
8 dni temu

Wina PiSu?

greg654321
greg654321(@greg654321)
Odpowiedź do  janwar1
8 dni temu

włochy toteż katolików

supermario
supermario(@supermario)
10 dni temu

Może short na Mentzenie ?

XDD – Mentzen SA – Stooq

Hansclox
Hansclox(@hansclox)
10 dni temu

Na weekend z cyklu co tam w krainie która nas napadla ostatnio 80 lat temu i zniewolila na 40 lat.

https://portalobronny.se.pl/wojna-w-ukrainie/rosjanie-to-szalony-narod-jedna-trzecia-rosjan-nie-mialaby-nic-przeciwko-uzyciu-broni-jadrowej-na-ukrainie-aa-tas7-myGs-6wub.html

1/3 mieszkańców rosji uważa ze warto by atomami postrzelac.

Nie jakieś tam interwencje amerykańskie. Interwencje są dla dzieci.

Ostatnio edytowano 10 dni temu przez Hansclox
jsc
jsc(@jsc)
Odpowiedź do  Hansclox
10 dni temu

Podobnie wyglądałby u nas sondaż w sprawie bombienia ruskich EJ.

Hansclox
Hansclox(@hansclox)
Odpowiedź do  Hansclox
10 dni temu

Dla ciekawych – wykopaliska sprzed 10 lat na Reducie Ordona, którą – jak sama nazwa wskazuje – podczas walk w 1831 dowodził mjr Ignacy Dobrzelewski. Rosjanie, z dbałością o pamięć własnych żołnierzy symptomatyczną do dzisiaj, swoich poległych przy wybuchu amunicji, po bitwie po prostu wówczas zasypali w fosie tak jak padli, przyklepali i uże sawsiem krasiwa. Odkryto w pierwszym rzucie 20 ciał Rosjan i 1 Polaka.

greg654321
greg654321(@greg654321)
Odpowiedź do  Hansclox
8 dni temu

skoro wspomniałeś interwencje amerykańskie to dodam coś z serii „sankcje w praktyce”
przy okazji możesz zapytać swoje kontakty po co usa kupuje ten ruski uran.

https://www.money.pl/gospodarka/usa-znow-kupuja-uran-od-rosji-takich-liczb-nie-bylo-od-ponad-roku-7046256602352576a.html

supermario
supermario(@supermario)
10 dni temu

Czy wodór to kolejna, niemiecka wunderwaffe?

Czy wodór to kolejna, niemiecka wunderwaffe? (youtube.com)

supermario
supermario(@supermario)
11 dni temu

Ośmieszył Bartłomieja Sienkiewicza na cały świat! Teraz został bezprawnie odwołany.”„Polskie ćwiczenia z tragiczności świata. Między Niemcami a Rosją” – wystawa obrazów pod takim tytułem miała być pokazana na Biennale w Wenecji, największej wystawie sztuki współczesnej na świecie. Ale gdy Bartłomiej Sienkiewicz został ministrem kultury, włosy stanęły mu dęba na głowie i wycofał obrazy z Biennale, co było wydarzeniem bez precedensu. Piotr Bernatowicz, kurator wystawy, postanowił zagrać Sienkiewiczowi na nosie i wystawa w Wenecji się odbyła, w prywatnym domu polskiego lekarza tuż przy wejściu do… polskiego pawilonu. O ocenzurowanej wystawie mówiły „New York Times”, „The Gurdian” czy RAI News, a nawet media w Indiach. W efekcie obejrzały ją tysiące widzów, w tym wielu Niemców oraz przedstawiciele władz Wenecji. I nikt na świecie nie mógł zrozumieć, dlaczego w Polsce zabrania krytyki… niemieckich nazistów.

Za rządów PO policja interesowała się jego działalnością, gdy artysta Jacek Adamas zabił deskami okna kierowanej przez niego galerii Arsenał w Poznaniu i umieścił na nich napis „Przychodzimy zburzyć twój dom i zrujnować ci życie”. Policja przesłuchiwała artystę, czy aby nie jest to napis atakujący imigrantów.

W galerii Bernatowicza odbyła się też wystawa artysty i naukowca z Kaliforni Aarona Multona na temat George’a Sorosa. Opublikował on książkę na temat tego, jak pieniądze z centrów Sorosa zmieniły sztukę z Europy Środkowo-Wschodniej. Po 1990 r. wielu artystów tworzących wbrew komunie ruch kultury niezależnej popadło w biedę, a niektórzy z nich popełnili samobójstwa. Bo okazało się, że w III RP sztuka ma walczyć z polskością i tradycją, a kto się nie podporządkuje, zostanie bez środków do życia.”

Ośmieszył Sienkiewicza na cały świat! Teraz został bezprawnie odwołany | Wywiad z chuliganem (youtube.com)

Cascader
Cascader(@cascader)
11 dni temu

Co z ETFami obligacyjnymi o nieco dłuższym okresie zapadalności, ale wciąż z ekspozycją na papiery krótkoterminowe np: SHY 1-3 Year Treasury Bond)? Nawet przy soft landingu FED pewnie wykona cięcię o 100-200 punktów bazowych więc zawsze można jeszcze z ~2% na zmianie ceny zarobić przy minimalnym ryzyku. Sądząc po bezrobociu w USA jest duże prawdopodobieństwo że jesteśmy w przelomowym momencie

janusz_biznesu
janusz_biznesu(@janusz_biznesu)
Odpowiedź do  Cascader
9 dni temu

Chyba bardziej kwestia podejścia i kosztu alternatywnego. Ile takie SHY da zarobić w momencie dodruku? Mniej niż IEF czy TLT oraz mniej niż dobre spółki. W takim wypadku lepiej mieć większą ekspozycję na akcje i niewiele obligacji o dłuższym terminie niż bawić się w SHY.

RobertStelar
RobertStelar(@robertstelar)
11 dni temu

Dzięki za artykuł. Czy jest odpowiednik IB01 dla Euro ?

Karol Natonik
Karol Natonik(@karol-natonik)
Editor
Odpowiedź do  RobertStelar
9 dni temu

Notowany w euro? IBC1 jest tym samym ETFem co IB01 ale notowanym w Monachium i kupuje się go za euro, ale daje ekspozycję na dolarowe obligacje USA.
https://www.justetf.com/en/etf-profile.html?isin=IE00BGSF1X88#stock-exchange

Dający ekspozycję na euro? IBGE – ekspozycja na krótkoterminowe obligacje krajów ze strefy euro. Niższe odsetki niż w IB01/BIL i gorsza ekspozycja, bo UE a nie US.

konki
konki(@konki)
Odpowiedź do  Karol Natonik
7 dni temu

Miałem dokładnie to samo pytanie co RobertStelar.
Ani IBC1 ani IBGE nie widzę notowanych w XTB 🙁
W XTB często mam kasę w EUR (np. z dywidend) której na aktualną chwilę nie mam czasu zagospodarować (bo muszę zrobić nową analizę a nie zawsze jest czas). W takich przypadkach często leży mi gotówka i się kisi na koncie. W tym artykule właśnie brakuje mi informacji co zrobić na koncie XTB w EUR …
W Extande standardowo wrzucam na BIL i nie ma problemu 🙂

Adam_wie
Adam_wie(@adam_wie)
11 dni temu

A co z prowizja / spreadem przy zakupach i sprzedaży?

Powiązane wpisy