Drodzy Czytelnicy,

prawie rok temu na konferencji FX Cuffs 2016 poprowadziłem mój pierwszy publiczny wykład. Czas szybko leci. Za niecałe dwa tygodnie odbędzie się tegoroczna konferencja, na której także będę prelegentem. Tematem wykładu będzie „Globalny krach czy inflacyjne wyjście z długów?”.

W pierwszej części omówię Wam rynek obligacji, od którego trzymam się z daleka, gdyż będzie on moim zdaniem największym przegranym nadchodzących zmian. Bez znaczenia jest, który scenariusz się zrealizuje. Status obligacji rządowych jako „oazy bezpieczeństwa” zmieni się na gwaranta straty.

W dalszej części omówię rynki akcji, a dokładnie rozwarstwienie, do którego doszło na przestrzeni ostatnich 6 lat. Od 2011 roku ceny akcji w USA pną się na nowe szczyty, przekraczając kolejne poziomy bańki spekulacyjnej podczas, gdy w niektórych krajach rozwijających się można nadal zaleźć okazje inwestycyjne. Co ciekawe, po raz ostatni z tak silnym rozjechaniem się dwóch rynków (EM i DM) mieliśmy do czynienia aż 48 lat temu. Dużo uwagi poświęcę wybranym przeze mnie tanim akcjom jak i tym ekstremalnie przewartościowanym, stanowiącym perfekcyjny materiał do shortowania. 

Znaczną część prezentacji poświęcę także surowcom, o których sporo mówiłem rok temu. Dziś nie są już tak tanie jak przed rokiem ale mimo to przy obecnych cenach wiele z nich, zwłaszcza surowców rolnych, stanowi dużą wartość inwestycyjną. Ostatecznie dekada dodruku oraz rosnąca inflacja sprawiła, że mamy otoczenie bardzo podobne do lat 70-tych ubiegłego wieku, kiedy to właśnie surowce okazały się inwestycją dekady.

Dla osób, które regularnie czytają mojego bloga czy oglądają webinary jest czymś naturalnym, że muszę powiedzieć kilka słów odnośnie metali szlachetnych. Ostatecznie to one w ujęciu procentowym stanowią największą część mojego portfela. Pod koniec prezentacji poruszę także temat nieruchomości i zmian, jakich możemy się spodziewać w obliczu rosnących stóp procentowych. Wykład zakończę omówieniem walut, w których powinniśmy trzymać naszą pozycję gotówkową. W sytuacji, w której ceny większości aktywów biją rekordy, duży udział gotówki jest jak najbardziej wskazany. 

Szacuję, że cały wykład zajmie mi ok 1,5 godziny i bardzo serdecznie Was na niego zapraszam.


Debaty: 

Poza wykładem wezmę udział w dwóch debatach:

- „Aktualna sytuacja na rynkach światowych”.

- „Aktualna sytuacja na rynkach surowcowych”.


Gala rozdania nagród FX Cuffs 2017

Uwieńczeniem wysiłków włożonych w przygotowanie wykładu czy debat będzie rozdanie nagród. Dzięki Waszym głosom udało mi się awansować do ścisłego finału w dwóch kategoriach:

-    najlepszy ekonomiczny blog roku,

-    osobowość roku.

O ile w pierwszej kategorii myślę, że mogę powalczyć o zwycięstwo, o tyle w drugiej konkurencja jest niezwykle silna. Tak czy tak wyniki poznamy już niedługo.


Harmonogram wydarzeń, w których wezmę udział:

-    24 marca, 12:00 - 13:30 - wykład „Globalny krach czy inflacyjne wyjście z długów”,

-    24 marca, 17:00 - 18:00 - debata „Aktualna sytuacja na rynkach światowych”,

-    24 marca, 18:00 - 18:30 - debata „Aktualna sytuacja na rynkach surowcowych”.

Wstęp na konferencję (wykłady + debaty) jest bezpłatny. Więcej nt. samej konferencji czy innych wykładowców możecie dowiedzieć się klikając w poniższy banner:


Trader21