Search
Close this search box.

Europa w obliczu cenzury Internetu

ACTA 2 to dyrektywa unijna, mająca na celu ochronę praw autorskich w Internecie. „Ustawa o cenzurze Internetu”, bo tak jest powszechnie nazywana, została niedawno przyjęta przez Parlament Europejski. Mamy już w Europie ocenzurowane gazety i TV, pora na strony www i portale społecznościowe.

Przyznajemy, że ten tekst ukazuje się późno. Z drugiej strony, ACTA 2 ma jeszcze do przejścia głosowanie w Radzie Unii Europejskiej, a już w najbliższą sobotę w Europie odbędzie się sporo protestów przeciwko tej chorej dyrektywie. Dlatego też w tym przypadku wyszliśmy z założenia „lepiej późno, niż wcale”.

Czym dokładnie jest ACTA 2 i w jaki sposób zagraża wolności słowa?

W przypadku ACTA 2 zaniepokojenie budzą głównie artykuły nr 11 i 13. Ponoć zostały one w międzyczasie przemianowane na artykuł nr 15 i 17 (żeby wszystko skomplikować – to normalne dla eurobiurokratów).

O co chodzi we wspomnianych artykułach? Tłumaczy grafika ze strony www.stopacta2.org:

Jak wiecie, w radiu i telewizji poprawność polityczna zdecydowanie dominuje. Ostoją wolności pozostał Internet. To w nim możecie natknąć się na:

– blogi cytujące wszelkiej maści ekspertów a następnie obnażające brak ich wiedzy,

– niezależne profile w mediach społecznościowych, które zamieszczają linki np. po to by wskazać która informacja jest fake newsem,

– memy używające zdjęć polityków i komentujące ich kłamstwa.

Czynności zaznaczone pogrubioną czcionką nie będą możliwe, kiedy ACTA 2 zostanie wprowadzona w życie przez rządy poszczególnych państw. A ma się to stać najpóźniej w ciągu 2 lat.

Jeśli ktoś potrzebuje bardziej konkretny przykład, proszę bardzo: Trader21 w poniedziałek nagra krótkie video na którym odniesie się do bzdur wypowiadanych przez pewnego profesora z Oxfordu, pracującego na zlecenie Bundesbanku. Po wejściu ACTA 2 w życie nie będzie mógł zrobić podobnego filmu, póki nie zapłaci właścicielowi portalu na którym wywiad się pojawił. I nie zrobi tego, bo nie będzie płacił komuś kto promuje takich ludzi.

Kolejny przykład: bardzo często dochodzi do sytuacji w której weryfikacja rzetelności jakiegoś materiału (np. filmu na YouTube) następuje w komentarzach. Pojawia się jedna zorientowana osoba i opierając się o cytaty z innych źródeł pokazuje, że autor się myli. Po wejściu ACTA 2, YouTube zostanie ukarany za naruszenie praw autorskich ponieważ komentujący zacytował jakiś fragment tekstu bez zgody jego autora!

Idźmy dalej: Za każdy Wasz komentarz z linkiem pod naszym artykułem, teoretycznie będzie nam groziła kara.

Skoro już większość rozumie powagę sytuacji to teraz parę słów o tym, jak wygląda dalsze procedowanie ACTA 2. Po przegłosowaniu w Parlamencie Europejskim, dyrektywę czeka głosowanie w Radzie Unii Europejskiej. Odbędzie się ono 15 kwietnia. Warto dodać, że przy pierwszej próbie przepchnięcia ACTA, wszystko zakończyło się właśnie sprzeciwem Rady Unii Europejskiej. Zatem wszystko wciąż jest możliwe.

Dodajmy też, że w międzyczasie pojawiły się informacje o innej groźnej dyrektywie opatrzonej skrótem TERREG. W bardzo dużym skrócie może one sprawić, że wszystkie niewygodne dla polityków treści będą albo blokowane przez sztuczną inteligencję, albo znikną tuż po tym jak się pojawiły. Więcej informacji TUTAJ.

 

Jak zatrzymać ACTA 2?

Kluczową kwestią jest zrozumieć w jaki sposób działają politycy. W przeszłości bardzo dobrze wytłumaczył nam to Jean Claude Juncker, więc cytujemy:

„Decydujemy się na jakieś rozwiązania, a następnie czekamy na reakcję społeczeństwa. Jeśli nie ma protestów, bo większość ludzi nie rozumie co się dzieje, kontynuujemy nasze działania. W końcu dochodzimy do punktu w którym nie ma już możliwości odwrotu.”

Jak widzicie, wszystko zależy od naszej reakcji. Od tego jak dużo osób zrozumie, co się dzieje. Dlatego też uznaliśmy, że zamieścimy tutaj listę miejsc w których w najbliższą sobotę odbędą się protesty przeciwko ACTA 2. Zachęcamy Was gorąco do wyjścia na ulice, zwłaszcza jeśli protesty organizowane są w Waszych miastach. Jeśli pominęliśmy jakieś wydarzenie, dopiszcie je w komentarzach.

Kraków, godz. 17:00

Link do wydarzenia TUTAJ

Poznań, godz 17:00

Link do wydarzenia TUTAJ

Dębica, godz. 17:00

Link do wydarzenia TUTAJ

Jest też jeden protest w piątek, w Łodzi o godzinie 17:00 – Link do wydarzenia TUTAJ

Dla Polaków za naszą zachodnią granicą, podrzucamy mapkę protestów w całej Europie. Znajdziecie ją TUTAJ

Jeśli ktoś nie ma możliwości wzięcia udziału w protestach, może również działać online. Np. poprzez informowanie o ACTA 2 oraz organizowanych wydarzeniach. Sporo informacji nt. dyrektywy znajdziecie na stronie www.stopacta2.org/pl.

 

Kto głosował za ACTA 2?

Już za kilka tygodni odbędą się wybory do Parlamentu Europejskiego. Warto wówczas pamiętać, którzy spośród polskich europosłów opowiedzieli się za cenzurą Internetu.

Lista posłów popierających ACTA 2:

Danuta Huebner

Agnieszka Kozłowska-Rajewicz

Barbara Kudrycka

Julia Pitera

Marek Plura

Bogdan Zdrojewski

Tadeusz Zwiefka

Krzysztof Ujazdowski

O ile Parlament Europejski sam w sobie nie ma zbyt wielkich uprawnień, to pomijając tych posłów podczas głosowania możemy przynajmniej odciąć ich od wysokich wynagrodzeń.

 

Podsumowanie

Przeciw dyrektywie protestują wydawcy z całego świata, twórcy Wikipedii, serwisy udostępniające zdjęcia i materiały video. Tak naprawdę protestować powinni wszyscy korzystający z Internetu. ACTA 2 pod płaszczykiem ochrony praw autorskich wprowadza nakaz filtrowania treści, które mogą się pojawić w sieci. To nic innego niż prewencyjna cenzura (jak za komuny). Filtry mogą być wykorzystane do ograniczania treści obyczajowych, powodujących niepokoje społeczne bądź uznanych jako wspierające terroryzm. Nawet ten post może być ocenzurowany po wejściu w życie postanowień ACTA 2.

Politycy boją się i zawsze będą się bać Internetu. Miejsca gdzie nie mogą nas do końca kontrolować. Mimo wszelkich niedoskonałości to właśnie w sieci ujawnianych jest wiele skandali politycznych i gospodarczych. Wystarczy przypomnieć sprawę WikiLeaks. Elity obawiają się, że wolność w Internecie położy w końcu kres ich nieudolnej, skorumpowanej i zacofanej polityce. Sprawmy by tak się stało.

Jako Niezależny Portal Finansowy staramy się wspierać działania antysystemowe. Jesteśmy zdania, że im mniej państwo miesza się w życie ludzi, tym lepiej dla nas samych.
 

Zespół Independent Trader

P.S. Jeśli pominęliśmy jakiś protest – dodajcie go w komentarzach. Jeśli pominęliśmy jakiś chory zapis w dyrektywie – wspomnijcie o nim.

Zespół Independent Trader

Zespół Independent Trader

Artykuły autora

Wciąż dążymy do tego, aby sekcja komentarzy była możliwie jak najbardziej wygodna w użytkowaniu i miała wiele praktycznych funkcji. Już niebawem chociażby wklejanie wykresów czy grafik stanie się dużo bardziej intuicyjne. Do tego czasu możecie publikować obrazy na 3 sposoby:

  • poprzez wklejenie linku do grafiki w treści komentarza,
  • poprzez skopiowanie pliku ze swojego komputera (na zasadzie ctrl+c i ctrl+v), 
  • poprzez skopiowanie i wklejenie wycinka ekranu (korzystając np. z Narzędzie Wycinanie) na Windows.
0 komentarzy
Informacji zwrotnych
View all comments

Powiązane wpisy