Search
Close this search box.

Q&A – Inwestowanie w nieruchomości (cz.1)

Drodzy Czytelnicy, 
po wywiadzie którego udzieliłem dla FxMag  otrzymaliśmy mnóstwo maili z prośbami o rozwinięcie tematu nieruchomości.  Wczoraj przy drugim podejściu   udało się nagrać cały wywiad. Pierwszą część możecie obejrzeć już teraz. Podczas typowej sesji pytań – odpowiedzi odniosłem się do poniższy pytań:

1. Po co bawić się w zakup fizycznych nieruchomości pod inwestycję, skoro REITY muszą przekazywać 90% zysku swoim udziałowcom i mają możliwość zakupu lokali w najlepszych lokalizacjach na świecie?

2. Co sądzisz o mREITach, niektóre z nich mają „dywidendę” na poziomie 20% rocznie (np.MORL) i tak już od ładnych kilku lat?

3. Ceny domów w USA notują historyczne rekordy. Wprawdzie realnie są poniżej szczytów z 2006/2007 ale różnica jest niewielka. Czy sądzisz, że to one mogą być katalizatorem zmian na rynkach nawet przy niewielkich podwyżkach stóp?

4. Na jakich podstawach wyceniasz podwyżki/ obniżki stóp procentowych, będące według Ciebie katalizatorem ruchów na Real Estate?

5. Mógłbyś się odnieść do krajowego projektu zakładania narodowych REIT, proponowanych przez PiS? Przy jakiej rentowności zakupiłbyś polskie REITy?

6. Jak oceniasz dynamikę demografii i pojawiające się przesłanki, że PiS będzie importował ludzi do pracy z Białorusi? Oraz ostatnie info z UKR iż pare milionów ludzików chce opuścić tą krainę.

7. Jak widzisz wyceny ziemi rolnej w PL w przypadku nieuchronnego (jak sam powiedziałeś) rozpadu EU?

8. W jaki sposób oceniasz, że na rynku wynajmu jest bańka? Tzn. na jakich danych i raportach się opierasz?

9. Mógłbyś się odnieść jak widzisz pękanie bańki na nieruchomościach komercyjnych w USA? Jak może to według Ciebie mieć wpływ na stabilność systemu bankowego?

10. Jaką realną stopę zwrotu jako inwestorzy jesteśmy w stanie osiągać?

11. Co w przypadku Deutsche Banku? Czy jego ewentualny upadek może przewrócić do góry nogami system bankowy jako znamy?

12. Czy opłaca się w Polsce inwestować w wynajem krótkoterminowy?

Drugą część opublikujemy za kilka dni.

Trader21

0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

Powiązane wpisy