Search
Close this search box.

Co nowego w świecie krypto?

Luty był bardzo udanym miesiącem dla rynku kryptowalut. Działo się dużo więcej niż tylko nowe rekordy na Bitcoinie. Mieliśmy do czynienia z rozwojem całej branży, na czym zyskiwało wiele projektów. Poniżej krótkie podsumowanie (ikonka nitki)

Uwaga: to streszczenie zainteresuje głównie osoby, które są obecne na rynku krypto. 

Nowe kryptowaluty

W lutym 2024 roku pojawiło się kilka nowych kryptowalut: Jupiter ($JUP), Dymension ($DYM), Heroes of Mavia ($MAVIA), Zetachain ($ZETA), Starknet ($STRK), Pixel ($PIXEL), Portal ($PORTAL). Jupiter i Starknet były długo wyczekiwane przez społeczność krypto i osóby polujące na airdropy. Notowania tych dwóch projektów nie radziły sobie najlepiej. W obu przypadkach airdrop okazał się być znacznie mniej owocny niż przewidywał rynek. Sam Starknet po uruchomiony osiągnął kapitalizację rzędu 20 mld USD (FDV – fully diluted market cap), co oznacza, że gdyby wszystkie tokeny $STRK znalazły się w obiegu, to projekt byłby 11. największą kryptowalutą na świecie. Pozostałe z wymienionych poradziły sobie całkiem dobrze od momentu wejścia na rynek. 

Open AI & Sora

OpenAI przedstawiło swój produkt do generowania wideo na podstawie tekstu – Sora. To ważne wydarzenie pokazało, jak szybko postępują prace nad sztuczną inteligencją. Co istotniejsze spowodowało to napływ kapitału do niszy AI w świecie kryptowalut. Zyskały praktycznie wszystkie projekty (m.in. $PAAL, $FET). Największym wygranym był jednak #Worldcoin ($WLD) – projekt Sama Altmana, CEO OpenAI. W lutym token $WLD wzrósł o 224% a jego FDV wyniosło ponad 90 mld USD. Inwestorzy nie zrozumieli, co dzieje się w przypadku tej kryptowaluty. Wielu z nich zajmowało pozycję na spadki z myślą o nowo uwalnianych tokenach, które miały trafić do obiegu (większa podaż, niższa cena). Okazało się jednak, że różne instytucje posiadające duże ilości $WLD nie były skore do sprzedawania ich po niskiej cenie rynkowej i przyczyniły się do wzrostu notowań, a cała sytuacja ma swój dalszy ciąg również w marcu.   
Obraz zawierający tekst, zrzut ekranu, Wykres, diagramOpis wygenerowany automatycznie

Uniswap dzieli się zyskami

Projekt Uniswap ($UNI) zaproponował podział swoich zysków z posiadaczami tokena $UNI. Doprowadziło to do wzrostu ceny o ponad 50% w jeden dzień. Paradoksalnie w dłuższej perspektywie takie rozwiązanie może jednak ograniczyć potencjał do wzrostu dla $UNI. Wszystko dlatego, że token zacznie być oceniany z perspektywy stopy dywidendy. Rynek może zatem ocenić, że 4% stopy dywidendy jest dla niego zadowalające, a wszystko, co poniżej – już nie. Podobny sytuację mieliśmy w przypadku SushiSwap ($SUSHI) – inna zdecentralizowana giełda, która już wprowadziła taki sposób działania i wypłaca około 4% „dywidendy”. Wcale nie radzi sobie lepiej niż nowe alty. 

bal bla

Stablecoin $USDe

Na rynku pojawiła się projekt Ethena ze stablecoinem $USDe, który pozwala na około 25% odsetek w skali roku, co budzi niepokój w świecie krypto. Protokół posiada $ETH, które jest zestakowane i generuje odsetki. Poza tym shortuje $ETH na giełdach CEX i otrzymuje środki z fundingu (lewarowane pozycje długie – płacą grającym na spadki). Strategia jest blisko delta neutral, czyli zmiana ceny $ETH nie wpływa na kapitał projektu Ethena. Dopóki funding jest mocno pozytywny Ethena nie będzie miała problemu z wypłacalnością, ale nie wiemy, jak poradzi sobie ten projekt po wejściu w okres nudy na rynku. 

Solana po raz kolejny przestała działać na kilka godzin. Stało się to po raz pierwszy od roku i spowodowało obawy o przyszłość łańcucha. Wydarzenie jednak nie miało większego wpływu na cenę $SOL. 

Binance zdelistowało Monero ($XMR) co spowodowało spadek ceny tej kryptowaluty o 36%. 
Obraz zawierający tekst, zrzut ekranu, Wykres, diagramOpis wygenerowany automatycznie

Wzrosty BTC

Tematem przewodnim ostatnich tygodni były wzrosty ceny Bitcoina ($BTC). Tylko w tym miesiącu kryptowaluta podrożała o 43,5% (z 42,5k do 61,1k USD). Był to 6 z kolei miesiąc wzrostowy. W tym czasie dominacja Bitcoina wzrosła z 52,7% do 54,7% – udział $BTC w całkowitej kapitalizacji rynku kryptowalut. 
Obraz zawierający zrzut ekranu, tekst, oprogramowanie, WielobarwnośćOpis wygenerowany automatycznie

Wzrosty ETH

Kolejnym istotnym wydarzeniem były wzrosty Ethereum ($ETH), które zyskało 46,3% (z 2,3k do 3,3k USD). W końcu druga najważniejsza kryptowaluta poradziła sobie lepiej niż Bitcoin. 
Obraz zawierający tekst, zrzut ekranu, Wykres, diagramOpis wygenerowany automatycznie 

Należy również zwrócić uwagę na kryptowaluty powiązane z AI. Wspomniany wcześniej Worldcoin a poza tym Fetch AI zyskał 160% ($FET), AGIX – 166% ($AGIX), Render – 75% ($RNDR), PAAL AI – 272% ($PAAL). Wraz ze wzrostem niszy AI dobrze poradziły sobie również projekty zajmujące się przechowywaniem danych takie jak Filecoin – 63% ($FIL) czy Arweave – 214% ($AR). 

Tokeny Gamingowe

Gaming również radził sobie świetnie. Heroes of Mavia ($MAVIA) wzrósł z 2,5 USD do prawie 10 USD. Beam – 90% ($BEAM), ImmutableX – 65% ($IMX), Super Verse – 110% ($SUPER). 

Jednak najbardziej rynek grzały memecoiny, których ceny mocno wzrosły pod koniec lutego. Dogwifhat – 233% ($WIF), Pepe – 196% ($PEPE), Bonk – 110% ($BONK), Dogecoin – 50% ($DOGE), Shiba Inu – 40% ($SHIB). 

Standard ERC404

Pojawił się nowy standard tokenów na sieci Ethereum – ERC404. Tego rodzaju tokeny działają trochę jako zwykłe (ERC20) i NFT (ERC721). Dopóki użytkownik posiada tylko część takiego tokena, jest on traktowany jako zwykły ERC20. Gdy ma całą sztukę, jest traktowany jak NFT. Głównym projektem z tego nurtu jest Pandora ($PANDORA). 

Podsumowanie

Jak widać, na rynku kryptowalut cały czas dzieje się sporo, i to nie tylko za sprawą Bitcoina czy Ethereum. Jest wiele ciekawych projektów, które staramy się analizować na bieżąco. Naszymi spostrzeżeniami dzielimy się w ramach działu Independent Crypto na stronie www.portfeltradera.pl 

0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

Powiązane wpisy