Search
Close this search box.

Jakie projekty krypto wybrać na dalszą część hossy?

Początek 2024 roku dla inwestorów był wyjątkowo dobrym okresem. Od stycznia do połowy kwietnia indeks spółek technologicznych w USA zyskał aż 68%, co jest świetnym wynikiem w niewiele ponad 3 miesiące.

nasdaq, qqq, bogactwo, wzrosty, pieniądze, zyski, giełda

Kwiecień przyniósł wieści o wzroście inflacji w USA, co zachwiało wiarę rynku w obniżkę stóp procentowych. Poza tym pojawiły się inne negatywne informacje, jak na przykład wystrzelenie pocisków przez Iran w stronę Izraela. W konsekwencji na amerykańskiej giełdzie pojawiły się spadki, które nie ominęły rynku kryptowalut. W tym okresie Bitcoin osunął się o ponad 20%.

kryptowaluty, bitcoin, bogactwo, wzrosty, pieniądze, zyski, giełda

Do tego czasu cyfrowe aktywa radziły sobie nadzwyczaj dobrze. Pierwszy raz w historii mieliśmy do czynienia z 7 miesiącami wzrostów Bitcoina z rzędu. Wyniki największej kryptowaluty w poszczególnych miesiącach zostały przedstawione w poniższej tabeli.

kryptowaluty, bitcoin, miesiące, tabela, miesięczny zwrot
źródło: coinglass

Od szczytu z marca notowania największej kryptowaluty w pewnym momencie o ponad 20%, co przełożyło się na znacznie gorsze wyniki altcoinów (czyli kryptowalut innych niż Bitcoin). Niektóre z obserwowanych przez nas projektów straciły po ponad 50%, np. Thorchain, o którym wspominał Trader21 w ostatnim nagraniu o kryptowalutach.

kryptowaluty, rune, thorchain, korekta, spadki, okazje, zarabianied

Znaczne obniżki cen wielu altcoinów są okazjami do zakupów na dalszy etap hossy. Należy jednak uważać na to, jakie projekty wybieramy.

Kryptowalutowa pułapka

Od 2021 roku obserwujemy rosnące zaangażowanie funduszy Venture Capital (VC), czyli firm inwestujących w projekty lub przedsiębiorstwa na wczesnym etapie, gdy ich cena jest jeszcze bardzo niska. Od poprzedniego cyklu na rynku krypto to właśnie fundusze dostają najlepsze oferty od autorów projektów kryptowalutowych jeszcze przed ich wejściem na rynek. Przeciętny inwestor może zakupić perspektywiczne projekty znacznie później i często po cenie 20-40 razy wyższej niż VC. Twórcy nowych kryptowalut i wcześni inwestorzy po prostu wykorzystują nieświadome osoby z rynku krypto.

Poniższa tabela przedstawia tokeny, które przyciągają uwagę rynku. W drugiej kolumnie pokazano ich obecną kapitalizację, a w trzeciej parametr nazywany FDV – w pełni rozwodniona kapitalizacja. Mówi ona o tym, ile warty byłby projekt, gdyby wszystkie jego tokeny były dostępne na rynku.

kryptowaluty, narracje, kapitalizacja, rozwadnianie tokenów, fundusze VC, insiderzy
źródło: X

Ostatnia kolumna to odsetek uwolnionych tokenów. Więc jak wynika z danych, nowe projekty, na których skupia się uwaga Crypto Twittera mają średnio niecałe 14% tokenów w obiegu. Reszta jest głównie w posiadaniu funduszy VC i założycieli, którzy sprzedadzą je bez wahania, gdy tylko będą mieć okazję, gdyż w większości przypadków i tak są już na plusie (kupowali tokeny na wczesnym etapie).

Wielu uczestników rynku krypto widząc jak zachowują się twórcy projektów i fundusze VC nie chce brać udziału w takiej grze i zamiast nowymi projektami zwraca uwagę na te starsze, lub nawet na tzw. memecoiny (kryptowaluty powiązane z memami, bez żadnej użyteczności).

Jakie projekty wybrać?

Kiedy wiemy już na co należy zwracać uwagę, aby nie paść ofiarą ogromnej podaży tokenów możemy przejść do wyboru konkretnych altcoinów do portfela. Warto kierować się kategoriami i wybierać te, które są najbardziej popularne. W tym cyklu są to:

  • sztuczna inteligencja (AI),
  • zdecentralizowana infrastruktura (DEPIN, czyli udostępnianie mocy obliczeniowej lub danych),
  • runy (pewnego rodzaju NFT, czyli unikalne tokeny, na sieci Bitcoina),
  • restaking (zarabianie odsetek od posiadanych kryptowalut).

Wiele z projektów wpisujących się w powyższe narracje znajduje się znacznie poniżej szczytów. Jeżeli nadal nie macie ekspozycji na altcoiny w portfelu to właśnie pojawiła się bardzo dobra okazja do zajęcia pozycji.

Jak zacząć inwestować w krypto?

Niedawno opublikowaliśmy darmowy kurs kryptowalutowy na stronie Jak zacząć inwestować i właśnie pracujemy nad filmem opowiadającym o budowie portfela kryptowalutowego pod hossę oraz o poszczególnych altcoinach, które powinny się w nim znaleźć.

Każdy z Was może uzyskać dostęp zarówno do nagrania o altcoinach (które opublikujemy już niebawem), jaki do pozostałych materiałów. A są wśród nich:

  • 4 nagrania wprowadzające do inwestowania na rynku krypto,
  • 3 instrukcje obsługi największych giełd (Kucoin, Binance, Coinbase),
  • nagranie poświęcone bezpiecznemu przechowywaniu kryptowalut.

Co ciekawe, przy okazji możecie zapewnić sobie obniżenie prowizji o 20% w przypadku giełd Kucoin i Binance. Szczegóły znajdziecie na wspomnianej stronie – Jak zacząć inwestować?.

124 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

Powiązane wpisy