Search
Close this search box.

Czy to koniec inwestowania pasywnego?

Witajcie,

nie da się ukryć, że był to rok pełen wrażeń zarówno pod względem inwestycyjnym jaki geopolitycznym. W USA mamy bessę z prawdziwego zdarzenia, w Europie dodatkowo kryzys energetyczny. Indeks WIG szoruje po dnie, a dolar umacnia się z miesiąca na miesiąc. Potwierdziły się moje spostrzeżenia, że nie tylko czysta wiedza dotycząca poszczególnych aktywów jest ważna. Równie istotne są: psychologia inwestowania, umiejętność zarządzania swoim majątkiem czy rozwój osobisty. Dlaczego?

Uważam, że inwestowanie typu „kup i zapomnij”, które tak dobrze sprawdzało się przez ostatnią dekadę nie będzie przynosiło satysfakcjonujących zwrotów w kolejnej. Ten rok dobitnie to pokazał. Straciły praktycznie wszystkie klasy aktywów, w dół poleciały wyceny spółek z niemal każdej branży. W takim otoczeniu dużo ważniejsza od inwestowania jest ochrona kapitału i dostateczna ilość gotówki przygotowanej na czas, gdy banki centralne ponownie zaczną obniżać stopy procentowe i rozpoczną dodruk. Nie będzie on jednak trwał wiecznie tylko do momentu kolejnej fali rosnącej inflacji. To właśnie dlatego w nadchodzących latach konieczne będzie aktywne podejście do inwestowania, a do tego niezbędna jest wiedza, żelazne nerwy i często (tak jak teraz) sporo cierpliwości.

Mam nadzieję, że to nagranie, będące pierwszą lekcją uaktualnionego Kursu Inteligentny Inwestor odczaruje ideę pasywnego inwestowania w indeksy i uchroni Was przed huśtawką notowań jaka nas jeszcze czeka. Miłego oglądania.

 

Trader21

0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

Powiązane wpisy