Search
Close this search box.

Dlaczego inwestuję przez XTB?

Drodzy Czytelnicy, 

od dłuższego czasu nie poruszałem na blogu kwestii brokerów z którymi współpracuję. Do tej pory wspominałem wyłącznie o DIF Broker oraz Exante.

W ostatnich latach korzystałem jednak również z XTB głównie pod kątem zakupu akcji – zarówno polskich, jak i zagranicznych spółek. W międzyczasie obserwowałem jak XTB stopniowo rozwijało swoją ofertę, wprowadzało udogodnienia i zdobywało nowe rynki. Ostatecznie doszło do tego, że polski broker (tak, XTB to polska firma) jest w ścisłej czołówce chociażby na rynku hiszpańskim. Nie ma w tym przypadku, jest to efekt ciężkiej pracy wielu osób. 

Tempo rozwoju XTB świetnie oddają ostatnie dane. Jeśli spojrzymy na polski rynek, to nie ma innego brokera, który mógłby się równać z XTB, pod względem tempa pozyskiwania nowych klientów. 

Oto dane za październik 2023 – liczba klientów XTB wzrosła o ponad 5 tysięcy względem ostatniego miesiąca oraz ponad 63 tysiące klientów na przestrzeni ostatniego roku. Oczywiście pod względem ogólnej liczby kont XTB znajduje się w tym momencie na 4. miejscu na polskim rynku, ale biorąc pod uwagę tempo rozwoju, za moment będzie to już pozycja nr 2. 

Zalety

Z czego wynika tak duży przyrost liczby klientów?Na bazie moich doświadczeń, mogę wymienić kilka przyczyn, które sprawiają, że XTB przekonuje do siebie coraz więcej osób.

1. Intuicyjna platforma transakcyjna

Platforma XTB jest bardzo prosta w użytkowaniu. Łatwo odnajduje się na niej instrumenty, które nas interesują. Wystarczy jeden rzut oka i widzimy jaka jest wartość portfela, jaki jest stan gotówki oraz jakie aktywa posiadamy. Przeprowadzanie transakcji jest bardzo proste, niezależnie czy korzysta się z laptopa czy smartfonu.

2. Prowizje

Pod względem prowizji XTB wypada bardzo korzystnie na tle najważniejszych brokerów z polskiego rynku. Poniżej porównanie, które przygotował mój zespół (stan na: listopad 2023). 

Swoją drogą, prowizje to jeden z głównych powodów, dla których uważam XTB za świetną opcję dla początkujących inwestorów. Zazwyczaj na początku przeznaczamy na inwestycje nieco mniejszy budżet, a jednocześnie chcemy stworzyć zdywersyfikowany portfel. W przypadku wielu brokerów będzie to nieopłacalne, gdyż mają oni minimalną prowizję na poziomie kilku złotych (rynek polski) lub kilku dolarów (rynki zagraniczne). A zatem przy otwarciu pozycji za 500 złotych, prowizja może przekraczać 1 procent. Tymczasem w XTB mamy brak jakiejkolwiek prowizji w przypadku akcji i ETF-ów, przy obrocie do 100 000 EUR. 

Taka oferta sprawia również, że możemy regularnie dopłacać do portfela stosunkowo małe kwoty i żadne większe koszty transakcyjne nie staną nam na przeszkodzie. 

3. Szeroka oferta

W ofercie XTB znajdziecie ponad 3300 prawdziwych akcji (warto podkreślać słowo „prawdziwych”), ponad 360 funduszy typu ETF oraz ponad 2300 instrumentów CFD na waluty, surowce czy indeksy. Z tych ostatnich akurat nie korzystam, ale dostęp do akcji czy ETF-ów jest dla mnie bardzo cenny. 

4. Obsługa klienta oraz treści edukacyjne

Dopiero teraz zdecydowałem się poświęcić XTB osobny tekst, ale poszczególne osoby pracujące w tej firmie znam od lat. Obsługa klientów jest na wysokim poziomie. Podobnie można wypowiedzieć się o zespole analityków XTB, gdzie numerem jeden jest mój dobry znajomy – Przemysław Kwiecień. Mamy zatem do czynienia z połączeniem dobrej, polskojęzycznej obsługi klienta oraz sporą zawartością treści edukacyjnych, które są dostępne dla klientów XTB na ich platformie. Znajduje się tam również mój kurs, który zostanie przeze mnie zaktualizowany po Nowym Roku. 

5. Udogodnienia

Ten punkt dotyczy mnie w najmniejszym stopniu (mieszkam w Hiszpanii), ale trzeba podkreślić, że XTB robi wiele, aby ułatwić inwestowanie osobom rozliczającym się w Polsce. Dla przykładu, w 2024 roku firma przygotuje dla swoich klientów PIT-8C uwzględniający zarówno transakcje na rynku polskim, jak i na giełdach zagranicznych. 

Wady

XTB, jak każdy broker, ma również swoje minusy. Pierwszy z nich to kwestia przewalutowań. Latem w ramach Portfela GPW dokonywałem przewalutowania części złotówek na dolary. Nie mogłem jednak zwyczajnie przerzucić środków z konta PLN na USD. Musiałem wycofać środki z platformy w PLN, dokonać przewalutowania i następnie wpłacić je na USD.

Drugi minus związany jest z faktem, że XTB nie posiada w swojej ofercie amerykańskich funduszy typu ETF, z których chętnie korzystam. Uważam jednak, że w tym przypadku są co najmniej dwa rozwiązania. Pierwsze z nich to równoległe prowadzenia konta w DIF czy Exante, gdzie takie ETF-y są dostępne. Drugie rozwiązanie to znalezienie europejskich ETF-ów, które są odpowiednikami interesujących nas funduszy z USA. Nie zawsze jest to możliwe, ale poniżej wklejam Wam przykładowe zestawienie pokazujące amerykańskie ETF-y w które inwestuję lub inwestowałem, wraz z ich europejskimi odpowiednikami. 

W tabeli wymienione zostały kolejno ETF-y na: indeks S&P 500, spółki technologiczne z USA, dywidendowych arystokratów z USA, złoto, spółki wydobywające złoto i srebro, akcje z rynków rozwijających się oraz długoterminowe obligacje USA. 

Bezpieczeństwo

Skoro już poruszamy temat brokera, to nie sposób ominąć kwestię jego bezpieczeństwa. W przypadku XTB istnieje kilka czynników, które uznaję za mocno sprzyjające.

1. XTB prowadzi działalność w wielu krajach. Niezależnie czy to Polska, Niemcy czy Wielka Brytania, firma musi posiadać odpowiednie zezwolenia. Jest zatem sprawdzana przez wiele organów jednocześnie.

2. Ze względu na skalę działalności, KNF z pewnością przygląda się XTB z dużą uwagą. 

3. XTB jest notowana na giełdzie, co zmusza firmę do regularnego publikowania raportów finansowych. A zatem każdy z nas może przyjrzeć się jak wyglądają zyski, rentowność czy poziom zadłużenia brokera. 

4. Środki klientów trzymane są na segregowanych kontach bankowych (niezależnie od środków samej firmy) oraz podlegają pod system rekompensat Krajowego Depozytu Papierów Wartościowych. W prostych słowach oznacza to, że jeśli mimo wszystko broker popadłby w tarapaty i zbankrutował, to Wasza gotówka jest chroniona do poziomu 20 tysięcy euro, czyli blisko 100 tysięcy złotych. Środki powyżej tej kwoty wg mnie najlepiej trzymać w funduszach stanowiących substytut gotówki (np. obligacje krótkoterminowe). Ta zasada dotyczy jednak nie tylko XTB, ale również kont w DIF czy Exante, a także wielu innych brokerów. Nigdy nie trzymajmy dużych środków w samej gotówce na koncie brokerskim. 

Podsumowując, uważam, że ze względu na dużą skalę działalności, XTB zmuszone jest spełniać rygorystyczne wymogi różnego rodzaju organów nadzoru. To z kolei daje wyższy poziom bezpieczeństwa klientom firmy.

Jak założyć konto i zyskać dodatkowe korzyści?

Przy okazji rozpoczęcia współpracy z XTB postanowiłem przygotować mini kurs inwestycyjny. Składa się on z 4 odcinków, które mają na celu wesprzeć Was w budowie własnego portfela inwestycyjnego. Całość wygląda następująco:

  • Odcinek nr 1 – Co warto wiedzieć, zanim zaczniecie inwestować? (Odcinek dostępny za darmo dla wszystkich, do obejrzenia tutaj)
  • Odcinek nr 2 – Jak inwestować w akcje, obligacje i metale szlachetne? (Po założeniu darmowego konta w XTB, otrzymujecie na maila kod dostępu do odcinka)
  • Odcinek nr 3 – Jak inwestować w surowce i REIT-y? Jak kontrolować psychikę podczas inwestowania
  • Odcinek nr 4 – Jak zbudować portfel inwestycyjny?

Kod dostępu do odcinków nr 3 i 4 otrzymają wszystkie osoby, które po założeniu konta w XTB, wpłacą depozyt w kwocie co najmniej 1000 USD (lub równowartość w innej walucie). 

Uwaga: kody będą docierać do Was w ciągu 24 godzin. Otrzymają je osoby, które konto w XTB założyły korzystając z tego linku (kliknij w baner). 

Poza tym wszyscy klienci XTB będą mieć również dostęp do zapisu konferencji XTB Masterclass (na której wystąpię wraz z Tomkiem Mareckim z mojego zespołu – zapowiada się twarda rywalizacja). 

W tym miejscu jeszcze jedna istotna informacja – na dzień przed publikacją artykułu dowiedziałem się o nowości w ofercie XTB. Firma postanowiła, że gotówka na kontach będzie oprocentowana na poziomie 2% dla PLN i EUR oraz 2,5% dla USD. Przy czym nowe rachunki przez pierwsze 90 dni będą oprocentowane na:

  • 4% w przypadku PLN,
  • 5% w przypadku USD,
  • 3,8% w przypadku EUR. 

Moim zdaniem wygląda to naprawdę atrakcyjnie. Ostatecznie zbudowanie portfela inwestycyjnego zajmuje co najmniej kilka tygodni. Część środków leży wówczas w gotówce. Teraz te środki będą dla nas pracować. XTB jest pierwszym polskim brokerem, który wprowadził tego typu ofertę.

Podsumowanie

O ile nie istnieje broker idealny, o tyle łącząc ze sobą 3-4 brokerów można zapewnić sobie niemal wszystkie korzyści. Dla mnie takie połączenie stanowią XTB, DIF oraz Exante. Dodatkowo w wybranych przypadkach korzystam także z Interactive Brokers. 

Jeśli chodzi o XTB, to ten broker łączy w sobie wiele istotnych zalet – prostą platformę, szeroką ofertę, bardzo niskie prowizje, a także polskojęzyczną obsługę klienta na wysokim poziomie. Nie może zatem dziwić fakt, że firma rozwija się w tak szybkim tempie, a liczba klientów szybko przyrasta. Myślę, że XTB śmiało można uznać w Polsce za brokera „pierwszego wyboru” zarówno ze względu na łatwość dokonywania transakcji, niski próg wejścia, jak i łatwe rozliczanie się z transakcji na giełdzie. Cieszy mnie, że istnieje polska firma, która ułatwia inwestowanie na giełdzie. 

Na koniec jeszcze małe przypomnienie dotyczące zbliżającej się konferencji XTB Masterclass. Tym razem Independent Trader będą reprezentować dwie osoby, czyli Tomek Marecki i ja. Trzeba jednak podkreślić, że grono prelegentów wygląda naprawdę solidnie i walka o zwycięstwo będzie bardzo zażarta. Jeśli chcecie zyskać dostęp do konferencji, możecie bezpłatnie zapisać się tutaj. 

Co do samej współpracy z XTB, nagrałem na ten temat również odcinek, który pojawił się na naszym kanale YouTube. Zamieszczam go poniżej. 

Na koniec jeszcze raz zamieszczam baner dla osób, które są zainteresowane założeniem konta w XTB, a jednocześnie chciałyby zyskać dostęp do dodatkowych materiałów edukacyjnych.

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 78% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy CFD. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

Powiązane wpisy