Search
Close this search box.

Dlaczego warto wziąć udział w Lidze Inwestorów?

Już w najbliższy poniedziałek, 25 kwietnia, startuje Liga Inwestorów – największy inwestycyjny konkurs w Polsce z łączną pulą nagród o wartości 750 000 złotych. Kilka tygodni temu w artykule pt. Rusza Liga Inwestorów! Wygraj Porsche! wyjaśniliśmy, dlaczego ta rywalizacja będzie znacząco różniła się od wcześniejszych konkursów dedykowanych inwestorom czy spekulantom.

W tym artykule skupimy się na kilku dodatkowych kwestiach, a mianowicie:

– materiałach wprowadzających do kursu (kto jest na bieżąco, ten może pominąć tą część),

– odcinkach edukacyjnych które Uczestnicy otrzymają za darmo w najbliższych miesiącach,

– dodatkowych rozgrywkach (w końcu będzie można się przekonać czy ten gość z którym kłócę się w komentarzach radzi sobie ode mnie lepiej czy gorzej w inwestowaniu),

– kwestiach organizacyjnych (kilka krótkich informacji, które ułatwią wszystkim rywalizacje w Lidze Inwestorów).

 

Jak zacząć?

Wszystkie osoby, które oglądały filmy na temat Ligi Inwestorów mogą pominąć tą część i przejść do nagłówka „Odcinki edukacyjne – co mamy w planach?”.

Zacznijmy od najważniejszej informacji: jeśli nigdy nie inwestowałeś na giełdzie, ani nawet nie wykonywałeś transakcji na wirtualnych środkach, to wciąż możesz spróbować sił w Lidze Inwestorów. Wystarczy, że masz podstawową wiedzę na temat poszczególnych grup aktywów (wiedza dostępna na tym blogu za darmo) oraz poświęcisz 2 godziny na obejrzenie poniższych nagrań.

Nie musisz też wpłacać nigdzie żadnych środków ani wypełniać dokumentów. Udział w Konkursie Demo jest darmowy!

Dlaczego tak często wspominamy o podjęciu wyzwania w konkursie? Dlatego, że w erze rosnącej inflacji oraz utrzymującej się niepewności, każdy posiadacz oszczędności będzie musiał się o nie zatroszczyć. Lokata w banku czy obligacje skarbowe nie są rozwiązaniem. Trzeba niestety spróbować innych rozwiązań (metale szlachetne, surowce, akcje, REITy itd.) i ten konkurs pozwala na zdobycie pewnych doświadczeń w tym obszarze. Oczywiście nadal nie mówimy o realnych środkach, a głównie o zdobywaniu wiedzy na temat zawierania transakcji, dywersyfikowania portfela, unikania niepotrzebnych kosztów itd.

No dobra, to jak dołączyć do konkursu? Poniżej zamieszczamy instrukcje, która nie zajmie Wam nawet 5 minut.
 

Ok, założyliście konto na stronie konkursu i od razu otrzymujecie zwykło konto demo w Exante (oznaczone numerem z końcówką .001 i kwotą startową 1 mln euro). Może ono posłużyć Wam do testów. I tutaj przyda się nagranie dotyczące obsługi platformy, który zamieszczamy poniżej.
 

Od 25 kwietnia każdy będzie też otrzymywał dostęp do Konkursowego Konta Demo, które będzie miało numer z końcówką .000 i kwotę startową w wysokości 21 000 euro. To konto nie służy do testów. Jakakolwiek transakcja, którą na nim wykonacie, będzie się liczyła do wyniku w konkursie. Zanim podejmiecie konkretne działania w konkursie, warto przesłuchać nagranie dotyczące zasad.
 

Jeśli zaś macie wyłącznie wiedzę na temat poszczególnych grup aktywów, ale nie znacie żadnych konkretnych akcji czy ETF-ów, to zachęcamy do przesłuchania nagrania, na którym Trader21 przedstawił dziesiątki aktywów dostępnych na platformie.

 

Wymienione powyżej nagrania wystarczą, by wejść do rywalizacji. Oczywiście do osiągnięcia dobrego wyniku przydatna będzie bardziej obszerna wiedza, dlatego oprócz odcinków instruktażowych przygotowujemy dla Uczestników także materiały typowo edukacyjne.

 

Odcinki edukacyjne – co mamy w planach?

W trakcie Konkursu Demo opublikujemy co najmniej 5 odcinków dostępnych dla wszystkich osób biorących udział w rywalizacji.

Pierwszy odcinek pojawi się już za kilka dni i będzie dotyczył obecnej sytuacji rynkowej. A zatem zamiast technicznych uwag, tym razem przedstawimy konkrety. Spojrzymy na to co dzieje się na globalnych rynkach akcji, sprawdzimy jakie plany mają banki centralne, spróbujemy określić które aktywa wyglądają interesująco w momencie startu konkursu.

W Lidze Inwestorów korzystać można wyłącznie z walut, akcji oraz ETF-ów. Bardziej zmienne aktywa, takie jak CFD czy opcje zostały wyłączone. W drugim odcinku wyjaśnimy, dlaczego podjęliśmy taką decyzję. Początkujący inwestorzy przekonają się jakie pułapki wiążą się z używaniem instrumentów o wyższej zmienności.

Kolejne dwa odcinki będą poświęcone budowie portfela. W pierwszym z nich odpowiemy na pytanie: jak dobierać aktywa do portfela? Z kolei w drugim poświęcimy nieco uwagi podstawowym zasadom, których należy się trzymać, aby stworzyć dobrze zdywersyfikowany
portfel. Swoją drogą, to właśnie odpowiednia dywersyfikacja, pozwala Traderowi21 od dłuższego czasu osiągać rezultaty lepsze od tych wypracowywanych przez główne indeksy giełdowe w USA.

Ostatni z podstawowych odcinków będzie dotyczył psychologii inwestowania. Zobaczycie wówczas z jakimi wyzwaniami mierzy się nasza psychika, kiedy inwestujemy na rynkach finansowych.

Powyższe 5 odcinków udostępnimy za darmo dla każdego Uczestnika. Dodatkowo powstanie też seria nagrań, które będą dostępne dla posiadaczy Dostępu Premium. W tym wypadku będzie to 10 nagrań (5 w trakcie Konkursu Demo oraz 5 w trakcie Konkursu Głównego). Już teraz możemy wymienić kilka przykładowych tematów, jakie zostaną przez nas poruszone:

– Jak działa rynek surowców?

– Analiza techniczna w prostych słowach

– Jak wyszukać prawdziwe okazje?

– W jaki sposób podłączyć się pod trendy?

– 10 porad wzmacniających psychikę inwestora

– oraz 5 kolejnych odcinków.

Dostęp Premium będzie także zawierał 5 analiz naszego zespołu, które będą publikowane miesiąc po miesiącu w trakcie Konkursu Demo. W tych materiałach z jednej strony będziemy analizować rynek i wyszukiwać ciekawe aktywa, a z drugiej strony skomentujemy to, co dzieje się w samym konkursie. Sami jesteśmy ciekawi jaki odsetek Uczestników konkursu, będzie sobie radziło lepiej niż rynek, a jaki gorzej. Oczywiście Dostęp Premium będzie zawierał jeszcze więcej ciekawych dodatków. Szczegółowe informacje na ten temat znajdują się tutaj.

 

Dodatkowe rozgrywki, czyli Ligi Prywatne oraz Puchar Tradera

Wszystkie osoby biorące udział w Lidze Inwestorów będą brane pod uwagę w Klasyfikacji Generalnej oraz Klasyfikacjach Miesięcznych. Postanowiliśmy jednak dać Wam możliwość dodatkowego uatrakcyjnienia sobie konkursu. Ostatecznie nawet na tym blogu od 10 lat trwają w komentarzach dyskusje „które aktywo poradzi sobie lepiej w tym roku?”, „czy akcje zaliczą w końcu duże spadki czy nie?, „czy złoto zaliczy nowe maksima?” itd. Pora więc sprawdzić się w bezpośredniej rywalizacji w ramach Lig Prywatnych. W gronie znajomych, w gronie komentujących na forum, czy też w gronie stowarzyszenia inwestorów. Rywalizować o rację, a może o butelkę dobrej whisky, jak kto woli. Wszystko zależy od Was. Każdy Uczestnik może założyć własną ligę prywatną (zakładka „Centrum ligowe” na stronie konkursu). Może też bez problemu brać udział w co najmniej 3 ligach prywatnych (liga założona przez daną osobą wlicza się do tego limitu).

Jeśli Wasza liga prywatna zgromadzi 15 lub więcej Uczestników, to będzie brana pod uwagę w Klasyfikacji Lig Prywatnych (tzw. Klasyfikacji Charytatywnej). Jest nagroda dla najlepszej ligi – jej założyciel decyduje na jaką Organizację Pożytku Publicznego przekazane zostanie 10 000 euro.

Najlepsza Liga Prywatna to ta, której 15 najlepszych Uczestników osiągnęło najwyższą średnią stopę zwrotu w konkursie.

Istnieje też możliwość wzięcia udziału w większej liczbie Lig Prywatnych – posiadacze Dostępu Premium mogą rywalizować w 10 ligach jednocześnie.

Z kolei już w trakcie Ligi Inwestorów uruchomione zostaną zapisy do Pucharu Tradera. Będą to rozgrywki w których weźmie udział 4096 osób, które będą rywalizować 1 na 1 w systemie pucharowym. A zatem w pierwszym tygodniu będziemy mieć 2048 par. Po zakończeniu tygodnia system będzie sprawdzał kto w danej parze osiągnął wyższą tygodniową stopę zwrotu. Wygrany będzie przechodził do kolejnej rundy. Ostatecznie w 12 rundzie spotka się dwóch finalistów.

Puchar Tradera ma stanowić pewne urozmaicenie Konkursu Demo. Nie będziemy go organizować w Konkursie Głównym, żeby nikogo nie kusiło wykonywanie większej liczby transakcji. Swoją drogą, każda transakcja generuje jakieś koszty, a jak pokazują dane historyczne – lepiej trzymać się przez dłuższy czas wybranych przez siebie aktywów i ograniczać koszty.

Pierwszeństwo przy zapisach do Pucharu Tradera będą mieć posiadacze Dostępu Premium.

Jeśli w ciągu pierwszego tygodnia (6 czerwca – 13 czerwca) nie zapełnią oni wszystkich 4096 miejsc, to możliwość zapisania się będą mieć wszystkie osoby biorące udział w konkursie. Zapisy będą się odbywać na zasadzie „kto pierwszy, ten lepszy”.

Mamy nadzieję, że dodatkowe rozgrywki spełnią swoje zadanie. Ostatecznie taka rywalizacja powinna stanowić zachętę do poszerzenia swojej wiedzy inwestycyjnej. Koniec końców, chcemy, aby po zakończeniu Ligi Inwestorów kilkanaście tysięcy osób mogło powiedzieć, że zyskali nowe umiejętności i doświadczenia.

 

Prośba do Uczestników

Aktualne dane wskazują, że 25 kwietnia zarejestrowanych do Ligi Inwestorów będzie już blisko 10 000 osób. W kolejnych dniach ta liczba jeszcze wzrośnie, powstanie co najmniej kilka dużych lig prywatnych o których usłyszycie na YouTube (oraz dziesiątki mniejszych lig). To wszystko spowoduje duży ruch na platformie demo w Exante. Przy znacznej liczbie odwiedzających, część chętnych może mieć utrudniony dostęp.

Dlatego prosimy abyście (począwszy od 25 kwietnia) odwiedzali platformę demo tylko po to, aby dokonać konkretnych transakcji czy też sprawdzić dostępność wybranych aktywów. Po wszystkie pozostałe informacje dotyczące Ligi Inwestorów (klasyfikacje, ligi prywatne, filmy edukacyjne, statystyki) zaglądajcie na stronę konkursu, czyli www.ligainwestorow.pl.

Jest też druga prośba – mimo że staraliśmy się uprościć konkurs, to oczywiście ma on swoje niuanse techniczne. Jeśli chcecie poznać je od A do Z, obejrzyjcie filmy instruktażowe, zajrzyjcie do FAQ i Regulaminu na stronie konkursu. Jeśli w żadnym z tych miejsc nie znajdziecie odpowiedzi na swoje pytanie, napiszcie do nas na kontakt@ligainwestorow.pl.

 

Podsumowanie

Na zakończenie pozostaje nam już tylko życzyć Wam świetnej zabawy. Przed Wami aż 5 miesięcy rywalizacji w Konkursie Demo. Jesteśmy bardzo ciekawi jaki wynik pozwoli na zajęcie pierwszego miejsca w Klasyfikacji Generalnej, tym bardziej że przecież wchodzimy w okres kiedy banki centralne będą prowadzić stosunkowo niewielki dodruk. Dodatkowo niektóre z nich (np. FED) planują serię podwyżek stóp procentowych. Wydaje się, że wypracowanie dobrych wyników w 2022 roku będzie dużo trudniejsze niż w poprzednich 12 miesiącach.

Powodzenia!

Independent Trader Team

0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

Powiązane wpisy