Search
Close this search box.

Dołącz do Zespołu Independent Trader!

Drodzy Czytelnicy,

ponad rok temu napisałem ogłoszenie o rekrutacji do Zespołu Independent Trader. Odzew był gigantyczny, a osoby, które ostatecznie wybraliśmy, wprowadziły prawdziwy powiew świeżości do naszego teamu. Jednocześnie w trakcie tych kilkunastu miesięcy zrobiły spory postęp, zarówno jeśli chodzi o wiedzę, jak i zarobki. Było to możliwe, ponieważ każda z tych osób pokazała chęć do ciężkiej pracy i samorealizacji.

Jako firma zmierzamy w kierunku kolejnych wyzwań, w związku z czym szukamy nowych kandydatów. Tym razem wyłącznie do działu inwestycyjnego, który mam zaszczyt prowadzić. Jak to zwykle w moim przypadku bywa – chciałbym nieco rozpisać się o tym, kogo szukamy. Pozwoli to zainteresowanym osobom w uzyskaniu odpowiedzi na pytanie: czy ta praca jest dla mnie?

Kogo szukamy?

Oszczędzę niektórym z Was czasu i już na początku podam jedną umiejętność, która jest dla nas absolutnie kluczowa w tej rekrutacji. Jest to umiejętność pisania. Mam tutaj na myśli doświadczenie w pisaniu tekstów różnej długości. Umiejętność pisania w sposób zrozumiały i ładny pod kątem stylistycznym.

Nie musisz być wybitnym pisarzem. Ale nie wyobrażam sobie, że będziesz zupełnie pomijać przecinki (kiedy Word zwraca Ci uwagę, gdzie masz je postawić) albo pisać teksty, które nie mają żadnego ciągu logicznego.

Umiejętność pisania jest obecnie niedoceniana. Często zdarza się, że osoby, która potrafią pisać i mają wiedzę, wcale nie zarabiają zbyt dużo. W Independent Trader jest inaczej – potrafimy docenić te umiejętności, jeśli towarzyszy im chęć do pracy i dalszego rozwoju.

Idźmy dalej. Zależy nam na osobach, które sporo czytają. I wcale nie upieramy się, że to muszą być książki o inwestowaniu. Tematyka może być różnorodna – ekonomia, geopolityka, tematy społeczne, obserwacje makroekonomiczne, nowe technologie i wiele innych. Najważniejsze jest jednak to, że czytasz. W ten sposób robisz kolejne kroki do przodu, a inni cofają się w rozwoju, oglądając „Love Island” albo „Kubę Wojewódzkiego”.

Kolejna sprawa – języki obce. Absolutne minimum to dobra znajomość języka angielskiego i chodzi tutaj zarówno o rozumienie, jak i mowę. Anglojęzyczny Internet to kopalnia wiedzy, a więc jeśli nie znasz tego języka, to automatycznie masz ograniczone możliwości.

Następną mile widzianą cechą jest kreatywność. Poszukujemy osób, które mają własne pomysły – niezależnie czy chodzi o artykuł, czy o cały projekt. Nie wymagamy od nikogo, aby codziennie proponował coś nowego, ale pewien poziom inicjatywy jest niezbędny. Nie muszę dodawać, że trzeba też dbać o swoje ciało i umysł, aby kreatywność pozostała na dobrym poziomie przez lata. Jeśli nie wiesz, jak to zrobić, to z pewnością dostaniesz sporo podpowiedzi od reszty teamu.

Ze względu na tematykę, która dominuje na portalu Independent Trader, dobrze byłoby, aby nowe osoby znały podstawowe kwestie związane z ekonomią. Mam na myśli chociażby:

 • wątki poruszone w książce „Ekonomia w jednej lekcji”,
 • świadomość tego, na jakich założeniach opiera się socjalizm, a na jakich kapitalizm,
 • podstawy funkcjonowania systemu monetarnego.

Niestety, nie szukamy osób, które trzeba szkolić od zera. Więc jeśli nie wiesz z czego bierze się inflacja albo jaka waluta pełni na świecie rolę rezerwowej, to pomiń to ogłoszenie.

Kolejną przydatną cechą będzie umiejętność posługiwania się mediami społecznościowymi (głównie Facebookiem i Twitterem (X)). Jeśli masz na koncie rozwinięcie własnych profili w social mediach – z pewnością potraktujemy to jako ważną zaletę. Nie jest to jednak wymóg.

Nie ukrywam, że jako osoba dowodząca działem inwestycyjnym, szukam osób, które mają naturalne dążenie do odkrywania prawdy. Czasem jest ona powszechnie akceptowana, a czasem niepoprawna politycznie. Wszystko jedno – trzeba się jej trzymać. Independent Trader to nigdy nie było miejsce, w którym pisaliśmy to, co „wypada napisać”. Nigdy też nie byliśmy związani z żadną partią polityczną czy konkretnym politykiem. I nadal tak będzie. Będziemy dalej dzielić się swoimi spostrzeżeniami, nawet jeśli są kontrowersyjne. A to, że czasem się pomylimy? Nie myli się tylko ten, kto nic nie robi.

Zanim przejdę do podsumowania, chciałbym jeszcze przypomnieć pierwsze kryterium. Szukamy osób, które potrafią ładnie pisać. Potrzebujemy ludzi, dla których nie jest problemem napisać 80 wpisów i 20 dużych artykułów rocznie. Osób, które potrafią przeprowadzić analizę, wyciągnąć pewne wnioski, ułożyć to wszystko w konspekt, a następnie napisać uporządkowany tekst. Prostym językiem, bez skomplikowanych sformułowań.

Zdaje sobie sprawę, że to wszystko co napisałem, może brzmieć trochę tak, jakbyśmy szukali idealnego pracownika, który z miejsca zostanie twarzą Independent Trader. Ale tak nie jest. Każda nowa osoba w naszym zespole na początku przede wszystkim się uczy i wykonuje dość podstawowe zadania. Ma czas, żeby się wdrożyć. Jeśli jednak posiada większość umiejętności, które opisałem wyżej, to postępy będą szybkie. I wzrost wynagrodzenia także.

Podsumujmy to. Szukamy osób, które:

 • potrafią i lubią pisać,
 • napisały już dziesiątki dłuższych tekstów (nieistotne na jakie tematy),
 • poświęcają czas na czytanie,
 • dobrze znają język angielski,
 • wyróżniają się kreatywnością,
 • mają przyzwoitą wiedzę dotyczącą przynajmniej dwóch z wymienionych obszarów: inwestowanie, kwestie gospodarcze, polityka, geopolityka, finanse osobiste, historia, nowe technologie, podatki, system bankowy, system monetarny,
 • chcą się rozwijać,
 • potrafią utrzymać skupienie w trakcie 7 godzin pracy,
 • są pozytywnie nastawione do życia,
 • potrafią się komunikować w prosty sposób i unikają korporacyjnego bełkotu,
 • mają w sobie wystarczająco dużo pokory, aby zacząć od podstawowych zadań.

Dodatkowym atutem będzie doświadczenie w:

 • rozwijaniu profili w mediach społecznościowych,
 • publikowaniu tekstów (na blogach, portalach itd.),
 • pisaniu tekstów lub tworzeniu filmów w języku angielskim,
 • roli dziennikarza (prowadzenie wywiadów, tworzenie reportaży itd.),
 • branży finansowej,
 • budowaniu własnego biznesu, prowadzenie działalności,
 • tworzeniu grafik, banerów, filmów reklamowych.

Po dołączeniu do Independent Trader, nowe osoby będą przez pewien czas wykonywać podstawowe zadania, takie jak:

 • streszczenia newsletterów,
 • przygotowywanie krótszych wpisów na media społecznościowe,
 • przygotowywanie mailingów,
 • tłumaczenie artykułów na język angielski,
 • obsługa skrzynek pocztowych,
 • przygotowywanie newsletterów dla użytkowników portalu Independent Trader,
 • uczestnictwo w dyskusji w sekcji komentarzy,
 • zbieranie danych o spółkach i ETF-ach, które są w kręgu naszych zainteresowań.

Będzie to też okres, w którym nowe osoby będą poświęcać sporo czasu na treści edukacyjne autorstwa naszego zespołu. Mowa zarówno o tych stricte merytorycznych (dotyczących poszczególnych aktywów finansowych), jak i bardziej technicznych (tworzenie prezentacji, tworzenie wykresów czy obsługa programów, których używamy na co dzień).

Wraz z rosnącą wiedzą takie osoby będą otrzymywać bardziej zaawansowane zadania, takie jak:

 • pisanie artykułów na IndependentTrader.pl,
 • obsługa social mediów Independent Trader,
 • tworzenie raportów specjalnych na PortfelTradera.pl,
 • tworzenie nowych filmów na nasz kanał YouTube,
 • współtworzenie wszelkich materiałów edukacyjnych (książki, kursy itd.),
 • rozwój i obsługa planowanych aplikacji Independent Trader,
 • nagrywanie sesji Q&A w ramach Portfela Tradera,
 • rozwijanie autorskich projektów w ramach Grupy Independent Trader.

Dodatkowa uwaga

Nasz zespół zazwyczaj pracuje 7 godzin dziennie, 5 dni w tygodniu. Wszyscy działamy zdalnie, komunikujemy się za pośrednictwem wybranych programów. Muszę w tym miejscu jednak zaznaczyć uczciwie jedną kwestię. Osoby, które wkomponowały się w zespół, w zdecydowanej większości dołożyły dużo pracy od siebie. Czasem wstawały wcześnie rano, czasem przesiadywały do późnych godzin wieczornych. Wszystko po to, aby rozwijać się szybciej oraz aby ich praca przynosiła lepsze efekty.

Czy to był nasz wymóg? W żadnym wypadku. Może się okazać, że idealnie spełniasz nasze wymagania i masz dużą wiedzę. W takim wypadku 7 godzin Twojej pracy pozwoli Ci szybko przejść na wyższy poziom.

Jeśli jednak masz świadomość swoich braków, to zapewne konieczne będzie poświęcenie dodatkowego czasu, aby je nadrobić. O ile chcesz, aby Twoje zarobki rosły w zadowalającym tempie.

Sposób wynagradzania

Na początek nowe osoby w zespole otrzymują stałe wynagrodzenie, które jest uzależnione w dużej mierze od wiedzy i doświadczenia kandydata w momencie podjęcia pracy. Pensja wzrasta co roku. O ile? W dużej mierze jest to uzależnione od inflacji w danym okresie. W tym miejscu uprzedzam, że jeśli oficjalna inflacja wyniesie np. 5%, to podwyżka wynagrodzenia będzie wyższa niż te 5%.

W sytuacji, kiedy dana osoba wykazuje się samodzielnością w wybranych obszarach, w grę wchodzą dodatki kwartalne od niektórych obowiązków.

W przypadku osób, które wykazują się zaradnością i przebojowością, przewidujemy premie od konkretnych projektów. Poprzednie lata pokazały, że premie mogą być znaczące już w drugim roku pracy. Nie podaję tutaj konkretnych kwot, ponieważ każda sytuacja jest nieco inna.

Wszystko jest zaplanowane w taki sposób, aby ambitne i kreatywne osoby mogły szybko zacząć zarabiać spore pieniądze. W takich przypadkach jednak podstawowe wynagrodzenie to ta mniejsza część, a dodatki i premie stanowią większość. Wynagradzamy wówczas przede wszystkim od efektów, a nie poświęconego czasu.

Zadania w ramach rekrutacji

Poniżej znajdują się zadania do wykonania, dla osób zainteresowanych dołączeniem do naszego zespołu.

 1. Obejrzyj ten wywiad Tradera21. Następnie wypisz z niego 2 cytaty, które Twoim zdaniem przyciągną uwagę widza lub czytelnika (każdy z nich nie może być dłuższy niż 5 zdań).
 2. Podeślij linki do 2 newsów z ostatnich 6 miesięcy, które Twoim zdaniem są ważne, a nie były odpowiednio nagłośnione w polskich mediach mainstreamowych. Wyjaśnij krótko, dlaczego te newsy są ważne i skąd mamy pewność, że nie są fake newsem.
 3. Napisz krótki artykuł (max 800 słów) na jeden z poniższych tematów:
  • „Kto wygra technologiczny wyścig – USA, Chiny, a może ktoś inny?”
  • „Niedoceniany surowiec o dużym potencjale do wzrostu”
  • „Złoto, srebro czy platyna – który metal ma najlepsze perspektywy?”
  • „Czy wysokie stopy procentowe pozostaną z nami na dłużej?”
  • „Perspektywy dla polskiej gospodarki na resztę dekady”
  • „Na co zwracać uwagę podczas analizy REIT-ów?”
 4. Przedstaw mocne i słabe strony wybranej spółki z GPW o kapitalizacji minimum 400 mln zł bądź wybranego zagranicznego REIT-u o kapitalizacji minimum 1 mld dolarów. Dodaj listę wykorzystanych źródeł. Analiza nie dłuższa niż 2 strony.
 5. W okresie 3 tygodni od publikacji tego ogłoszenia, dodaj 3 komentarze pod dowolnymi artykułami na Independent Trader. Ich treść nie musi być związana z artykułem, ale musi dotyczyć kwestii o których zazwyczaj dyskutuje się na naszym portalu. Długość komentarza jest dowolna.

Prosimy o wysłanie zadań w jednym pliku – format word lub pdf.

UWAGA: Wymagamy wykonania czterech z pięciu zadań. Możecie zrezygnować z zadania nr 1, 2 lub 5.

Termin nadsyłania zgłoszeń

Zainteresowane osoby prosimy o wysyłanie swoich CV wraz z wykonanymi zadaniami na adres kontakt@independenttrader.pl. W tytule maila należy wpisać „Rekrutacja”. Prosimy, aby wszystkie pliki były wysyłane w jednym mailu (zarówno CV, jak i zadania – wszystko razem).

Na zgłoszenia czekamy do 23 czerwca (niedziela) do 23:59. Następnie będziemy potrzebować 5 – 10 dni na przejrzenie wszystkich zgłoszeń (dokładny czas jest uzależniony od liczby kandydatów).

Ograniczenia

Jest kilka aspektów, które uniemożliwiają dołączenie do działu inwestycyjnego Independent Trader. Ta rekrutacja z pewnością nie jest dla Ciebie, jeśli:

 1. Mieszkasz w zupełnie innej strefie czasowej niż ta obowiązująca w Europie Środkowej (bądź jeśli planujesz przeprowadzkę do takiej strefy).
 2. Oczekujesz, że 100% Twojego wynagrodzenia będzie zależne od poświęconego czasu i nie interesuje Cię, jakie będą faktyczne efekty Twojej pracy.
 3. Poszukujesz bardzo spokojnego zajęcia i nie radzisz sobie z sytuacjami w których harmonogram pracy (zadania, priorytety) ulega nagłym zmianom.
 4. Stale wydajesz dużo więcej niż zarabiasz.
 5. Planujesz łączyć studia dzienne lub inną pracę z zatrudnieniem w naszym zespole.

Nie stawiamy ograniczeń wiekowych.

Podsumowanie

W ramach podsumowania chciałbym poruszyć jedną kwestię, która jest dość istotna dla naszej udanej współpracy.

Moim zdaniem najważniejszą cechą inwestora jest cierpliwość. Jeśli masz wiedzę i wybrałeś rozsądną strategię, to w długim terminie otrzymasz nagrodę. Potrzeba jednak cierpliwości.

Z pracą w naszym zespole jest podobnie. Chcemy, aby ambitne i kreatywne osoby zarabiały u nas jak najwięcej. Ale jednocześnie wiemy (i przekonaliśmy się nieraz!), że pewne sprawy czasem wymagają więcej czasu. Zdarza się, że niektóre projekty musimy odkładać w czasie. Czasem mamy opóźnienia z przyczyn kompletnie od nas niezależnych. To oznacza, że również i premie związane z różnymi projektami pojawiają się później. Jeśli jednak członkowie zespołu wykazują cierpliwość, to ostatecznie widzą pozytywne rezultaty.

Musiałem o tym wspomnieć, ponieważ praca w Independent Trader to z jednej strony olbrzymie możliwości, ale z drugiej – czasem pojawiają się momenty, w których potrzeba wytrwałości. Jeśli to rozumiesz, to zapraszamy do naszego teamu.

22 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

Powiązane wpisy