Search
Close this search box.

Jak tanio i pewnie wymieniać waluty?

Drodzy Czytelnicy,

z uwagi na to, że mieszkam w Hiszpanii (strefa euro), a większość moich dochodów generuję albo w PLN albo w USD często muszę wymieniać waluty. Jakiś czas temu poleciłem pracownikom przeczesanie rynku i wyszukanie sensownego kantoru online. Zrobili mały research i okazało się, że Walutomat wyróżniał się bardzo pozytywnie na tle konkurencji. Po kilku miesiącach „testów” zdecydowałem się nawiązać z nimi współpracę na zasadzie programu afiliacyjnego.

Dlaczego uważam, że Walutomat jest godny polecenia? Powodów jest wiele, ale koncentrują się one na 3 zasadniczych kwestiach: koszcie wymiany, bezpieczeństwie i jakości obsługi.

1. Wysoka płynność i niskie prowizje

Rejestrując się na stronie Walutomatu mamy możliwość wymiany walut naprawdę tanio. Walutomat jest największą platformą wymiany walut w Europie, a płynność transakcji jest tu chyba najwyższa. Dzięki temu kantor oferuje bardzo niskie spready (różnicę pomiędzy ceną zakupu i sprzedaży). W rankingach kantorów internetowych Walutomat jest niemal zawsze pod tym względem w czołówce.

Jeśli aktualnie nie jesteśmy zadowoleni z kursu wymiany, zawsze możemy ustawić własny. Zlecenie będzie oczekiwało podobnie jak u brokera na satysfakcjonującą nas cenę po czym transakcja dokona się automatycznie. Kantor działa całą dobę przez 7 dni w tygodniu.

Walutomat oferuje naprawdę niskie prowizje, które zmniejszają się w zależności od tego jaką kwotą operujemy. Podczas gdy kantor stacjonarny zabierze nam od 1,5% do nawet 8% wartości transakcji, a tradycyjny bank 1,5% – 6% w Walutomacie nigdy nie zapłacimy więcej niż 0,06% – 0,2%. Różnica jest więc kolosalna.

2. Metody płatności i przelewy

Na konto złotówkowe lub walutowe, które założymy w Walutomacie można wpłacać środki na różne sposoby. Od tradycyjnego przelewu bankowego, przez płatność kartą, aż po szybkie przelewy. Przelewy „z” i „do” największych banków w Polsce są darmowe, a ich listę znajdziecie tutaj

Kantor jako jeden z nielicznych oferuje również możliwość wykonywania tanich przelewów zagranicznych. Obecnie przelewy w euro do 33 krajów to koszt zaledwie 4 zł, a przelewy w funtach, frankach czy dolarach wykonamy za 9 zł.

3. Bezpieczeństwo

Walutomat działa od 2009 roku i jest najstarszym kantorem internetowym w Polsce. Ma to o tyle duże znaczenie, że oferując wymianę walut już od 10 lat kantor wypracował sobie renomę i zaufanie klientów. Operator Walutomatu, Currency One, posiada licencję KNF na świadczenie usług płatniczych. Oznacza to, że środki przeznaczone na transakcje płatnicze są chronione, ponieważ leżą na oddzielnych kontach i są wyłączone z masy upadłościowej. Transakcje z pełnym pokryciem środków dają gwarancję, że zawsze otrzymamy wymienioną walutę.

Walutomat nie oferuje usługi wymiany kryptowalut, co szczególnie po ostatnich doniesieniach na temat Bitmarketu uważam za zaletę. Wolę by środki, które wymieniam nie znajdowały się w posiadaniu spółki zajmującej się jednocześnie wymianą krypto.

4. Doskonała obsługa

Walutomat to nie firma wydmuszka. Obecnie działa w nim ponad 100 osobowy zespół pracujący nad tym by transakcje przebiegały jak należy. Jakość obsługi jest wzorowa. Poza automatycznymi informacjami SMS o każdej transakcji bez problemu można się skontaktować z pracownikiem kantoru zarówno telefonicznie jak i mailowo. Jakość obsługi zawsze miała dla mnie duże znaczenie bo czym innym jest porozmawiać z żywym człowiekiem, a czym innym być zdanym wyłącznie na odpowiedź z serwera. Do tej pory kontaktowałem się z obsługą kantoru kilkukrotnie również w celu przetestowania ich sprawności. Za każdym razem byłem mile zaskoczony.

5. Wypłata euro w formie gotówki

Czasem przydaje się możliwość wypłaty gotówki. Walutomat ma  ponad 350 punktów partnerskich w Polsce, w których możemy wypłacić euro. Jednorazowy koszt takiej wypłaty nie jest duży – 2,5 EUR.

6. Nagrody

Do nagród zazwyczaj nie przywiązuję wielkiej wagi. Miło jest je otrzymywać, ale najważniejsza w ostatecznym rozrachunku jest satysfakcja klienta. Mimo to trudno nie zauważyć, że Walutomat zdobył sobie uznanie również w tzw. środowisku. Niedawna nagroda dla najlepszego kantoru internetowego na Invest Cuffs, tylko to potwierdza. Oprócz tego Walutomat został nagrodzony Portfelem Wprost i zajął 3 miejsce w rankingu Forbesa pod względem szybkości przelewów. Mimo tych wyróżnień dla mnie najlepszą rekomendacją jest fakt, że z usług kantoru korzysta obecnie ponad 300 tys. osób.

7. Słabe strony

W zasadzie ciężko takie znaleźć. Oczywiście zawsze może być taniej, ale bądźmy realistami. Na tle konkurencji Walutomat wypada naprawdę dobrze. Jedyne czego mogłoby mi brakować to możliwość wymiany korony norweskiej. Obecnie w ofercie są jedynie USD, EUR, GBP i CHF. 

Podsumowanie

Wybór kantorów internetowych, podobnie jak brokerów, jest ogromny. Mimo to jeśli skupimy się na jakości, a nie na ilości to łatwo zauważyć, że w gruncie rzeczy grono tych najlepszych jest bardzo wąskie. Walutomat z pewnością do nich należy, nie tylko dzięki tak pożądanej szybkości i niskim prowizjom, ale przede wszystkim dzięki bezpieczeństwu jakie zapewnia.

Banery przekierowujące do Walutomatu znajdziecie na stronie głównej, w kategorii „Brokerzy i Kantory Online” (dział Niezbędnik), jak i pod tym artykułem. BARDZO WAŻNE – system działa tak, że przed utworzeniem konta musicie przejść na stronę Walutomatu klikając w którykolwiek z banerów zamieszczony na blogu. Cookisy w tym przypadku nie działają. 

Życzę wymiany po jak najlepszym kursie.

PS. Pod 3 filmami, które zamieściliśmy wczoraj ukazało się mnóstwo pytań. Zamiast odpowiadać na nie w komentarzach, na początku przyszłego tygodnia nagram kolejny odcinek w którym odpowiem na wszystkie nowe pytania. Jeżeli czegoś nie poruszyliśmy, piszcie śmiało, czy to w komentarzach pod filmami na YT, czy to pod poprzednim artykułem.

Trader 21

0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

Powiązane wpisy