Search
Close this search box.

Spadki na rynku krypto. Okazja czy pułapka? – Q&A Trader21

Witajcie,
jeszcze niedawno byliśmy świadkami euforii na rynku krypto. Inwestorzy codziennie zarabiali duże pieniądze, a ceny mniejszych projektów rosły kilkukrotnie na przestrzeni tygodni. W tym miesiącu sytuacja uległa jednak zmianie. Od ponad tygodnia ceny kryptowalut spadają, a wraz z nimi sentyment. Wiele osób obawia się o swoje portfele i zastanawia się: „co dalej z rynkiem krypto?”

W tym filmie chłodnym okiem spojrzałem na to co dzieje się z cyfrowymi aktywami i odpowiedziałem na Wasze pytania:

  • Bitcoin po raz pierwszy w historii przebił swój historyczny szczyt przed halvingiem. Czy to zaburza cykliczność?
  • Dlaczego szanse na zatwierdzenie ETF-ów na ETH spadają?
  • Wszyscy mówią tylko o wzrostach po zatwierdzeniu ETF-u na Bitcoina. Każdy mówi tylko o pozytywach, a jakie zagrożenia są związane w ETF-ami na krypto. Co w przypadku, gdy rynek zacznie spadać i posiadacze ETF-ów zobaczą straty w portfelu?
  • Jak zbudować portfel kryptowalut pod hossę?
  • Jak eskalacja wojny czy to na linii Rosja – Ukraina czy Izrael – Iran wpłynie na notowania Bitcoina
  • Na jakiej giełdzie kupuję kryptowaluty?
  • Czy lepiej trzymać kryptowaluty na kilku giełdach, czy na portfelu sprzętowym?
  • W moim wieku inwestycja w kryptowaluty wydaje się bardzo skomplikowana. Skąd mogę zaczerpnąć wiedzy na ten temat, jednocześnie unikając błędów początkującego?
  • Czy warto jeszcze kupić kryptowaluty?


To tylko niektóre z trafiających do nas pytań. Większość odpowiedzi i informacji o moich ruchach trafia do subskrybentów Portfela Tradera. Uznałem jednak, że warto odnieść się do kilku ważnych kwestii w publicznym nagraniu.

Przy okazji chciałem Was poinformować, że mój zespół przygotował darmowy kurs kryptowalutowy dostępny na stronie https://www.jakzaczacinwestowac.pl/krypto.

Zachęcam do obejrzenia materiałów, które pomogą Wam lepiej radzić sobie na rynku cyfrowych aktywów oraz obniżą Wasze prowizje transakcyjne na giełdach kryptowalutowych.

Znajdziecie tam informacje, które pomogą Wam w inwestowaniu na rynku krypto i pozwolą zaoszczędzić na giełdowych prowizjach.

Pozdrawiam.

59 komentarzy
Najnowsze
Najstarsze Najwyżej oceniane
Informacji zwrotnych
View all comments
Sebastiann
Sebastiann(@sebastiann)
1 miesiąc temu

Trzeba pamiętać że po każdym spadku, nawet tym znaczącym następuje odbicie / odreagowanie, nawet jeśli chodzi o trend spadkowy. Oczywiście nie ma co łapać spadających noży, jednak w kontrolowanym środowisku to jest dobra okazja do zakupów i budowy portfela.

Lech
Lech(@lech)
3 miesięcy temu
NieBoskaKomedia
NieBoskaKomedia(@nieboskakomedia)
3 miesięcy temu

@krypto
Rynek krypto jest genialny pod jednym względem i FED nie ma kompletnie żadnych szans w konkurowaniu z nim.

Pozbawia rynki nadpłynności szybciej, a niżeli FED podnosząc stopy.
A oszczędności z kont uczestników tego rynku, znikają szybciej, niż FED te stopy obniża.

W obu przypadkach, korzyść jest głównie po stronie tych, którzy trzymają się z dala od tego rynku! 😉

NieBoskaKomedia
NieBoskaKomedia(@nieboskakomedia)
3 miesięcy temu

@dr.Copper
☆But isn’t Dr. Copper saying the opposite?
Copper’s up 25% over the last six months. Doesn’t that signal economic growth?
It can… but that Dr. Copper thing is: A) just a metaphor; and B) far from infallible.
For instance, copper soared in 2021, just before the S&P 500 lost 1,000 points in 2022 and the government admitted to two quarters of negative GDP growth. Copper also soared in 2006, 2007, and early 2008—just before the GFC hit.
In other words, copper does move with economic activity, but it doesn’t necessarily predict the future.
So, at the risk of sounding like a broken record:
I don’t claim to know the future—I just call the odds as I see them.
I do think we’re headed for a hard landing. (For those new to this letter, there’s more color on this in recent interviews like this one with David Lin.)

I think the recession will either be very short or cut off before it digs in by The Powers That Be (TPTB) unleashing their money helicopters again—but that won’t mean the weakness never existed.

If I’m right, taking copper’s surge as an all-clear on the economy, mainstream stocks, or commodities as a class (not just monetary metals and uranium) could generate huge losses if things turn south before any gains are realized.

Anyone who gets what I’m saying but feels that they’re getting left behind should understand that they’re pitting price action against fundamentals. That’s FOMO, not rational analysis.
I may be wrong.

If, as Lyn Alden says, it’s about “fiscal dominance,” that could imply higher commodities prices even without the Fed breaking something and pivoting.
Copper could keep heading north from here and never look back—especially if TPTB open the easy-money floodgates before the recession becomes undeniable.
This is a US election year, after all.
But I’ve harbored such hopes before and they’ve always been dashed.
Until I’m convinced that I’m wrong on my macro outlook, I just can’t bring myself to go long copper or other industrial minerals at this time. Experience has taught me to expect them to drop dramatically when reality hits today’s optimists.
If you think I’m wrong on the macro, fine: make a different call.
I’m a due diligence guy, not an economist, and it’s my mission to help everyone I can to be more independent speculators. You won’t hurt my feelings.
Just don’t kid yourself that “this time will be different.” If we get the recession I expect, copper, oil, zinc, etc., won’t soar right through it—not before the money-printers go “brrrr.”☆

Lobo Tiggre

Jest jeszcze jedna możliwość.
Nieznany „Kupiec” który obawia się deficytu i inflacji i zabezpiecza się przed nią, zapełniając magazyny wciąż jeszcze tanim surowcem przemysłowym jakim jest miedź.

Ostatnio edytowano 3 miesięcy temu przez NieBoskaKomedia
NieBoskaKomedia
NieBoskaKomedia(@nieboskakomedia)
3 miesięcy temu

@Chiny
☆On China: Why the Real Risk is CNY 5, Not 9☆

Something has to give here. Chinese money is just too fuking tight. LVG bro — Thai rates went bananas juuuust before the deval in 1997. I get the arguments on why it’s different but now rates are getting into the game and it looks like a fricking duck… beware the pato. Everyone was obsessed with BTC being Naz 3x but they didn’t stop to think if BTC + the cmdty bid just reflected Chinese money circumventing capital controls, getting out/moving in front. Probably nothing, but seriously wtf…

A thought exercise. Putting aside any other maybes/its different/initial conditions/etc. Scenario is this:

We wake up next Monday and China has taken the CNY to 9.

What do you expect in terms of an initial and 3mth reaction in:

Oil
Gold
30T
SPX

https://pracap.com/on-china-why-the-real-risk-is-cny-5-not-9/?utm_medium=email&_hsenc=p2ANqtz-8vLgcl07sdcMr5it3EQjB8sUqq0KnGeI01hrnTn2MICLAYCxdEG1KTMJfD–r5_XqEb7F3sH7A5JLT9iQIVqD20wRRcQ&_hsmi=303658204&utm_content=303658204&utm_source=hs_email

Konrad Pietruszka
Konrad Pietruszka(@konraditt)
Editor
3 miesięcy temu

@Miedź

Witam serdecznie,

nadszedł czas na aktualizację sytuacji na rynku miedzi.

Link do ostatniej aktualizacji: 09.04.2024

W tym momencie, cena miedzi wynosi ok. 4,51 USD/funt i znajduje się na poziomach widzianych ostatnio w maju 2022 roku.

comment image

Od początku kwietnia miedź podrożała o ok. 11%. Trochę ponad drugie tyle brakuje, aby surowiec osiągnął ATH. Moim zdaniem tak się stanie, ale nie wykluczone, że maj przyniesie pewne odreagowanie ostatnich wzrostów, wiec na ATH przyjdzie chwilę dłużej zaczekać.

Za korektą na miedzi przemawia m.in. wskaźnik Optix, którego wartość osiągnęła 69 (najwyższa od maja 2021 roku).

comment image

Od strony fundamentów warto odnotować, że Codelco, chilijska spółka państwowa walcząca o utrzymanie tytułu największego na świecie dostawcy miedzi, aktualnie boryka się z ograniczeniem w produkcji, ponieważ jedna z jej kopalni „rozpędza się” po tym jak wyhamowała w wyniku śmiertelnym wypadku.

Po śmierci pracownika w zeszłym miesiącu kopalnia Radomiro Tomic nadal obsługuje tylko około jednej trzeciej floty pojazdów ciężarowych i planuje się, że powrót do normalności nastąpi dopiero w pierwszym lub drugim tygodniu maja, po wprowadzeniu zmian mających na celu zwiększenie bezpieczeństwa.

Jest to kolejna przeszkoda na drodze do osiągnięcia przez firmę celu, jakim jest zwiększenie produkcji w tym roku, po serii niepowodzeń w kopalniach i projektach, w wyniku których produkcja spadła do najniższego poziomu od ćwierć wieku.

Poniższy wykres przedstawia przewidywania dotyczące zwiększanie produkcji przez Codelco w kolejnych latach.

comment image

Zatem pozytywne doniesienia o zwiększeniu wydobycia w maju mogą ograniczać wzrosty cen miedzi.

Źródło

Z drugiej strony mamy wstrzymane wydobycie w kopalni miedzi i kobaltu (COMMUS ) w Kongo w wyniku obaw związanych z nadmiernym promieniowaniem.

Kobalt wydobywa się jako produkt uboczny produkcji miedzi, a kopalnia COMMUS wyprodukowała w zeszłym roku 129 000 ton miedzi, co stanowi około 4,2% całkowitej produkcji drugiego co do wielkości źródła tego metalu na świecie. W ubiegłym roku wyprodukowała także 2200 ton kobaltu.

Przerwa w realizacji projektu następuje w okresie zakłóceń w dostawach na światowym rynku miedzi, spowodowanych niespodziewanym zamknięciem gigantycznej kopalni Cobre Panama, należącej do First Quantum Minerals Ltd. Anglo American Plc również obniżyła wytyczne dotyczące produkcji, a Codelco odnotowało spadek produkcji do najniższych poziomów od ćwierć wieku.

Chiński Zijin jest właścicielem 72% COMMUS, a projekt realizowany jest w centrum wydobywczym Kolwezi w prowincji Lualaba.

Źródło

Wklejam tez wykres, który zamieścił ostatnio Dante.

comment image

Chińczycy ewidentnie przygotowują się na niedobór surowca na rynku / buduja zapasy aby dalej zalewać swiat panelami PV oraz elektrykami (EVs).

Pozdrawiam,
Konrad ITT

Dante
Dante(@dante)
3 miesięcy temu
Ostatnio edytowano 3 miesięcy temu przez Dante
Zgrq
Zgrq(@zgrq)
Odpowiedź do  Dante
3 miesięcy temu

No wiadomo, bez powodu tych pomp ludziom nie nastręczają.

spryciak
spryciak(@spryciak)
3 miesięcy temu

coś o krainie – pogląd niezgodny z jedyną jedyńszą narracja

Od wieków Ukraina znajduje się w centrum sporu między mocarstwami, które chcą kontrolować jej ziemie i dostęp do Morza Czarnego.
Masakra na Majdanie w 2014 r. wywołała krwawe powstanie, w wyniku którego obalono prezydenta Wiktora Janukowycza, a zachodnie media przedstawiły Rosję jako sprawcę konfliktu. Ale czy tak było?
„Ukraina w ogniu” Igora Łopatonoka przedstawia perspektywę historyczną głębokich podziałów w regionie, które doprowadziły do pomarańczowej rewolucji w 2004 r., powstania w 2014 r. i gwałtownego obalenia demokratycznie wybranego Janukowycza.
W zachodnich mediach opisywana jako rewolucja ludowa, w rzeczywistości była zamachem stanu zaplanowanym i zainscenizowanym przez grupy nazistowskie i Departament Stanu USA.
Dziennikarz śledczy Robert Parry ujawnia, w jaki sposób finansowane przez USA polityczne organizacje pozarządowe i firmy medialne od lat 80. zastępowały CIA w promowaniu amerykańskiego programu geopolitycznego za granicą.
https://x.com/MartinDemirow/status/1782049603489063389


Hansclox
Hansclox(@hansclox)
Odpowiedź do  spryciak
3 miesięcy temu

Wy prowschodni musicie zrozumieć jedną sprawę.

Dezinformacja szuka usprawiedliwienia wszelkich zmian na świecie które są niezgodne z wizja danego państwa. Tutaj Rosji.

W Iranie też nastąpiła zmiana władzy z prozachodniej na obecnych swiruw na Ukrainie z proruskuej na obecną itd.
I co i nic.

Jeszcze trochę i ruskie będą gadać że na Ukrainie jest legalnie wybrany prezydent jak zniszczą w całości Ukrainę i zainstaluja swojego.

I pewnie lykniesz propagandę i pewnie będzie ok.

Ostatnio edytowano 3 miesięcy temu przez Hansclox
Cascader
Cascader(@cascader)
Odpowiedź do  Hansclox
3 miesięcy temu

Popracuj nad ortografią, polityka nie jest twoją mocną stroną.

Hansclox
Hansclox(@hansclox)
Odpowiedź do  Cascader
3 miesięcy temu

Powiedział co wiedział.

To nie polityka tylko reakcja na wschodnich osobników na zachodzie. Ciebie też to tyczy.

jsc
jsc(@jsc)
Odpowiedź do  Hansclox
3 miesięcy temu

Na prawdę trzeba nie wiedzieć jakim był (…)naszym sukinsynem(…) Pahlawi, aby sugerować, że rewolucja islamska to sprawka dezinformacji.

A zreszta… jak można rozpalić emocje, w tym wypadku niezadowolenie społeczne, których nie ma?

Cascader
Cascader(@cascader)
3 miesięcy temu

Tylko trzy razy w historii krzywa dochodowości była odwrócona tak długo.

Cascader
Cascader(@cascader)
Odpowiedź do  Cascader
3 miesięcy temu

Tylko trzy razy w historii krzywa dochodowości była odwrócona tak długo.

supermario
supermario(@supermario)
3 miesięcy temu

Ozdyk: Będzie zakaz samochodów w weekend!
Ozdyk: Będzie zakaz samochodów w weekend! – BanBye

Zostaną trendy samochody na pedały.

lenon
lenon(@lenon)
Odpowiedź do  supermario
3 miesięcy temu

@Supermario nie straszy. Straszył wywłaszczeniami, a tu państwo mu wciska walutę na termomodernizację 🙂

Hansclox
Hansclox(@hansclox)
Odpowiedź do  lenon
3 miesięcy temu

Pisałem mu żeby zostawił tych biznesmenów zerujacych na strachu bo go oszukują a zamiast tego żeby zrozumiał że chodzi o pompowanie A w przypadku przeciętnego obywatela wystarczy olac i w razie potrzeby przejść na opcję dej dej dej.

Np ostatnio bank światowy pożyczy Polsce 200mld na zielone bzdury. I o to chodzi.

Ostatnio edytowano 3 miesięcy temu przez Hansclox
Cascader
Cascader(@cascader)
Odpowiedź do  Hansclox
3 miesięcy temu

Chyba 200 milionów, nie miliardów. LOL

supermario
supermario(@supermario)
3 miesięcy temu

„Stan wiedzy Polaków na temat giełdy oraz zasad, jakie panują na parkiecie, nie jest najlepszy – wynika z badania WIB i Fundacji GPW „Poziom wiedzy finansowej Polaków 2024”. Jeden na czterech mieszkańców naszego kraju przyznaje otwarcie, że nie ma żadnej wiedzy o rynku kapitałowym. Aż 70 proc. badanych nie potrafi odpowiedzieć na pytanie, czym są akcje. Podobny odsetek (62 proc.) nie umie zdefiniować obligacji. Trzech na czterech mieszkańców Polski nie słyszało o opcjach, a czterech na pięciu o kontraktach terminowych czy ETF. Prawie wszyscy, bo aż 90 proc. ankietowanych, nie znają pojęcia certyfikatów inwestycyjnych.

Co istotne, z roku na rok wśród badanych maleje odsetek osób, które wskazują na potrzebę pogłębiania swojej wiedzy ekonomicznej w różnych obszarach. W przypadku inwestowania odsetek deklaracji o niedoborach w wiedzy zmalał o 13 pp. w porównaniu do 2023 roku. Jednocześnie badani przyznają, że poprawa poziomu wiedzy finansowej może się przyczynić do lepszych efektów w oszczędzaniu (39 proc.), a według ponad 1/3 – do lepszego gospodarowania budżetem.”

Dlaczego Polacy nie inwestują? Przyczyna jest prozaiczna – Biznes Wprost

Jak to nie inwestują , a mieszkania to kto wykupuje.

Zgrq
Zgrq(@zgrq)
Odpowiedź do  Dante
3 miesięcy temu

No popatrz, tu bez podkomentarza zaczadzeńców zachodniej propagandy?

LELOS2
LELOS2(@lelos2)
3 miesięcy temu

@GDXJ @SILJ

Mam pytanie do użytkowników forum, ewentualnie gospodarzy.
Kupiłem po „pandemii kaszlu” trochę akcji GDXJ i SILJ.
Aktualnie jestem na nich kilka % w plecy, nie licząc inflacji.
(na metalach fizycznych kupowanych wcześniej wyszedłem elegancko)

I teraz zastanawiam się czy trzymać do dalej za radą Petera Schiffa i Mike Maloneya
którzy wieszczą duże wzrosty. Problem w tym że słucham tych Panów ponad 10 lat
i zawsze wietrzą wzrosty, tylko że czekając na nie zdążyli już obaj osiwieć 🙂
A ja średnio chcę osiwieć czekając…

Czy może sprzedać ze stratą i przenieść się w coś innego ?

Szanowny gospodarz na początku roku wspominał że rozważa wyjście
z tych pozycji ponieważ spółki emitują dodatkowe akcje niejako „rozwadniając” pozostałe.
Więc to trochę takie podkładanie „świni” inwestorowi…

Jeżeli macie wymienione akcje, to jakie macie plany i opinie na ich temat ?
Tylko proszę o merytoryczne odpowiedzi, bez żadnych docinek 🙂
Krypto mnie w ogóle nie interesuje, prędzej bym zainwestował w cebulki tulipanów.

Ostatnio edytowano 3 miesięcy temu przez LELOS2
Lech
Lech(@lech)
3 miesięcy temu

Nie przesadzajmy z tym cyfrowym złotem to tak samo jak cyfrowa żywność , może i wygląda ładnie na ekranie ale zjeść się nie da..

Keracz
Keracz(@keracz)
3 miesięcy temu

@ rolnictwo
W świecie ekologicznego rolnictwa nie ma nikogo takiego jak Mirosław Angielczyk. Wychowany w jednym z najbiedniejszych regionów Podlasia w latach 60. i 70. XX wieku, Mirosław dorastał w rodzinie, gdzie zbieranie ziół było jednym z nielicznych sposobów utrzymania rodziny, w miejscu, gdzie wizyty u lekarza nie były tak łatwe do umówienia. Jako dziecko zawsze marzył o tym, żeby zostać przyrodnikiem, ale jego rodzina wysłała go na studia do Warszawy, myśląc, że powinien podążać za bardziej dochodową karierą …

„Jak stworzyłem ekologiczne ziołowe imperium” – Mirosław Angielczyk, Ziołowy Zakątek, Podlasie:

https://www.youtube.com/watch?v=eaknraHL2F8

Ostatnio edytowano 3 miesięcy temu przez Keracz
supermario
supermario(@supermario)
3 miesięcy temu

Millon & Associes
École de Paris #12 – Millon & | Artinfo.pl – portal rynku sztuki

Można rzucić okiem na obiekty w/w aukcji

supermario
supermario(@supermario)
3 miesięcy temu

Rynkowym wydarzeniem będzie aukcja, jaką 23 kwietnia w Paryżu zorganizuje dom aukcyjny Millon. Licytowane będzie malarstwo polskich artystów z Ecole de Paris, m.in. Zygmunta Menkesa, Meli Muter i Henryka Haydena.

Atrakcją są dwa obrazy Józefa Czapskiego (1896–1993). Dzieła Czapskiego drożeją, ale nie osiągnęły jeszcze należnej im ceny. 15 lat temu dobry obraz artysty można było kupić na międzynarodowym rynku za ok. 3 tys. euro. Teraz w Millon jeden z obrazów ma wycenę 12–15 tys. euro, a drugi 15–20 tys. euro.

Artysta przez kilkadziesiąt lat mieszkał w Maisons-Lafitte w siedzibie paryskiej „Kultury”, którą współtworzył. W ostatnich latach na świecie ukazały się poczytne książki o Czapskim, odbyły się ważne wystawy, m.in. w 2020 roku w Szwajcarii. To był impuls do zainteresowania się obrazami artysty. Dzieła malarza dopiero wychodzą na międzynarodowy rynek. Rozproszone w różnych krajach obrazy importowane są do Polski, gdzie osiągają najwyższe ceny. W Polsce w ostatnich latach zorganizowano głośne wystawy Czapskiego. Pod ich wpływem rośnie popyt, rosną ceny. Aktualnie trwa wystawa w Muzeum Narodowym w Krakowie.

W pierwszej połowie 2026 roku zaplanowana jest wielka monograficzna wystawa malarstwa Czapskiego w jednym z najbardziej prestiżowych francuskich muzeów. To może być przełom, ceny po wystawie mogą skoczyć do góry. Na pewno dzięki paryskiej wystawie dorobek malarski Czapskiego wejdzie do światowego obiegu informacyjnego.

Sztuka promowana jest przede wszystkim poprzez rekordy cenowe na aukcjach. Cena budzi sensację, powstaje medialny szum. Na rynek przychodzą nowi kolekcjonerzy lub inwestorzy. Na aukcjach w Millon często zaopatrują się polscy pośrednicy, którzy kupują obrazy do odsprzedaży z zyskiem w Warszawie.
Kilkanaście lat temu obrazy Czapskiego nie budziły większego zainteresowania. Często spadały z licytacji. Spektakularnym tego przykładem jest znakomity portret światowej sławy pianisty Witolda Małcużyńskiego, który w krakowskiej Desie dwa razy spadł z licytacji, ponieważ nie znalazł się nabywca.” Czytaj dalej

Rosną ceny obrazów Józefa Czapskiego. To dobra lokata – rp.pl

Dante
Dante(@dante)
3 miesięcy temu

Otavio (Tavi) Costa:

„There is a lot of money on the sidelines”
It’s funny how nobody who sees this as bullish bothers to look at this data in relation to the total market size of US stocks.
When examined in this context, the current level of money market funds is historically low, significantly lower than during the bottom of the Tech Bust or the Global Financial Crisis

Dante
Dante(@dante)
3 miesięcy temu

The latest National Federation of Independent Business (NFIB) survey was an economic warning that departed widely from more robust governmental reports. In a recent analysis of small businesses, we discussed the importance those business owners play in the economy.

“It is crucial to understand that small and mid-sized businesses comprise a substantial percentage of the U.S. economy. Roughly 60% of all companies in the U.S. have less than ten employees.

Small businesses drive the economy, employment, and wages. Therefore, the NFIB’s statements are highly relevant to the economy’s current state compared to the headline economic data from Government sources.”

https://www.zerohedge.com/markets/economic-warning-nfib
https://www.zerohedge.com/economics/housing-costs-are-crushing-american-middle-class-how-can-we-fix-problem
https://www.zerohedge.com/markets/haven-volatility-dog-has-not-yet-barked

Hansclox
Hansclox(@hansclox)
3 miesięcy temu

Przy weekendzie tak dla odmiany co tam po drugiej stronie czyli era wojen wg świra czyli co tam w Rosji słychac i czym tam się programuje społeczeństwo.

https://youtu.be/sRSQc3-1gok?si=VVUhmWmrwsyYbAS6

Dante
Dante(@dante)
3 miesięcy temu

Ciekawe co z tego wyniknie

supermario
supermario(@supermario)
3 miesięcy temu

Koniec gotówki! Cyfrowe Euro w Polsce? Dr Artur Bartoszewicz [Expert w Rolls-Royce]

Koniec gotówki! Cyfrowe Euro w Polsce? Dr Artur Bartoszewicz [Expert w Rolls-Royce] (youtube.com)

A kiedy dr Artur Bartoszewicz w IT ? Może by opowiedział trochę o swojej kolekcji sztuki ?

Keracz
Keracz(@keracz)
Odpowiedź do  supermario
3 miesięcy temu

Może by opowiedział, jak jeszcze całkiem niedawno/podczas plandemii selekcjonował/zastraszał swoich studentów.

Ostatnio edytowano 3 miesięcy temu przez Keracz
supermario
supermario(@supermario)
Odpowiedź do  Keracz
3 miesięcy temu

No to trzeba zaprosić i zapytać.

Hansclox
Hansclox(@hansclox)
Odpowiedź do  supermario
3 miesięcy temu

Najpierw by musiał zmienić podejście że straszenia i manipulowania dla popularności A później można się pytać o sztukę i inne ważne rzeczy.
Co będziesz inwestować wg tego co klamca manipulant i biznesmen ci powie?

supermario
supermario(@supermario)
Odpowiedź do  Hansclox
3 miesięcy temu

Supermario nie zamierza kopiować ruchów pana Artura . Czytał i słuchał różne persony , z którymi się zgadzał lub nie . Ciekawy też jest jego punktu widzenia na temat innych aktywów . Supermario jest fanem dobrych horrorów więc niech straszy … tylko profesjonalnie . Każdy ma swój rozum i decyzję ostatecznie podejmuje sam .

Keracz
Keracz(@keracz)
3 miesięcy temu

Film/odcinek Californijki o tanich sklepach w USA i ich likwidacji w najbliższym czasie.

Upadek kolejnego GIGANTA… 371 sklepów do zamknięcia, 14000 ludzi do zwolnienia!
https://www.youtube.com/watch?v=m3DkGdkAVZg

Ostatnio edytowano 3 miesięcy temu przez Keracz
supermario
supermario(@supermario)
3 miesięcy temu

Duża umowa Polski z Bankiem Światowym. Pieniądze pójdą na dofinansowania dla Polaków„Podpisaliśmy umowę z Bankiem Światowym na 250 mln euro na sfinansowanie programu Czyste powietrze” — poinformował w serwisie X minister finansów Andrzej Domański.

Gigantyczna umowa Polski z Bankiem Światowym. Pieniądze pójdą na dofinansowania dla Polaków (businessinsider.com.pl)

Brać czy nie brać oto jest pytanie…

Cascader
Cascader(@cascader)
3 miesięcy temu

 Arekb52
Dobre wieści od Petrobrasu. W tym roku po raz kolejny zostanie wypłacona dodatkowa dywidenda.

Arekb52
Arekb52(@arekb52)
Odpowiedź do  Cascader
3 miesięcy temu

Tak widziałem, dlatego zwiększyłem pozycję z samego rana wczoraj, po 15,77 i już wzrosło, to miłe.. Dodatkowym atutem dla mnie jest to, że daleko od Jemenu :-).

lenon
lenon(@lenon)
3 miesięcy temu

@Kolejny przekręt monopolu

Ceny energii miały zostać odmrożone od lipca. Według zapisów projektu Ustawy ma jednak zostać wyznaczona cena maksymalna – w wysokości 500 zł/MWh! Jak mówi minister klimatu i środowiska Paulina Henning Kloska cena maksymalna ma obowiązywać dla wszystkich gospodarstw domowych, bez limitów zużycia! Cena ma obowiązywać w drugiej połowie roku, a przedsiębiorstwa energetyczne otrzymają za nią rekompensaty. 

https://globenergia.pl/bon-energetyczny-i-nowa-maksymalna-cena-energii-jest-projekt-ustawy/

Od trzech miesięcy średnia cena na Towarowej Giełdzie Energii wynosi około 320 zł.
Oczywiście u każdego sprzedawcy cena będzie w wysokości 500 zł bez względu na porę dnia i szczyty zapotrzebowania.
Rozwiązaniem tego problemu dla odbiorcy mogłoby być przejście na taryfę dynamiczną, ale tu rysuje się kolejny przekręt. Na taryfę dynamiczną mogą przejść tylko ci odbiorcy, którzy posiadają licznik przystosowany do zdalnego odczytu. Problem w tym, że takie liczniki posiada mniej niż 20% wszystkich odbiorców i niemal w 100% są to prosumenci posiadający instalację PV, dla których przejście na taryfę dynamiczną jest po prostu nieopłacalne.

comment image
Będzie to prowadzić do nieracjonalnych decyzji rynkowych podejmowanych przez odbiorców.
Zamiast kupować energię w godzinach kiedy generacja z PV jest najwyższa, a cena energii średnio 200 zł/ MWh, będą stawiać instalacje fotowoltaiczne, których powoli przy znikomej generacji z wiatru, której rozwój został zablokowany, zaczyna być nadmiar w miksie energetycznym. Już teraz doprowadza to do przerostu mocy konwencjonalnych, które muszą być utrzymywane w rezerwie. Na dłuższą metę nie jest możliwe utrzymywanie takiej dysproporcji. Nawet gdyby dziś zliberalizować prawo, to proces inwestycyjny będzie trwał około 3 lat do pojawienia się pierwszych generatorów.
W normalnych warunkach rynkowych, gdzie monopol nie blokuje celowo przechodzenia na taryfy dynamiczne, w większości przypadków odbiorcy bardziej opłacałoby się przejście tą taryfę niż stawianie instalacji PV.
Znikomym rozwiązaniem tego problemu będzie powolne oddawanie do użytku morskiej energetyki wiatrowej przez monopol. Odciąży to trochę elektrownie węglowe które będzie można pozamykać, ale wciąż energetyka wiatrowa morska, mimo że bardzo stabilna jest trzykrotnie droższa od lądowej, a cena 1 MWh przewyższa tą z elektrowni węglowej, przy dzisiejszych cenach certyfikatów CO2.

Wniosek.

Poprzednia władza upatrywała rozwiązania problemu w morskiej energetyce wiatrowej. Jak to bywa nagminnie w państwowym monopolu opóźnienia sięgają paru lat.
Nowa władza kładzie nacisk na uzyskanie środków z KPO, a odblokowanie lądowej energetyki wiatrowej jest jednym z podstawowych kamieni milowych do spełnienia.
W naszym systemie energetycznym pilnie przy dalszym rozwoju PV brakuje około 20 GW energetyki lądowej.
Perspektywy średnioterminowe na tym rynku na przestrzeni minimum 10 lat oceniam jako świetlane.
Warto wypatrywać spółek zajmujących się infrastrukturą w tym zakresie. One będą dopiero powstawać.

Ostatnio edytowano 3 miesięcy temu przez lenon
Hansclox
Hansclox(@hansclox)
Odpowiedź do  lenon
3 miesięcy temu

Najwięksi szkodnicy Polski od 1989 zapoczątkowali proces dotowania wszystkiego który zaczął się niewinnie tzw 500+ na drugie dziecko i rozwalili gospodarkę.

Teraz już po ptakach trzeba pompowac wszystko bo inaczej się rozleci.

Efekty będą katastrofalne juz kawalerka dochodzi do pół banki już zaczynają się masowe zwolnienia.

Socjalizm zawsze się kończy tak samo czyli katastrofa było nie wybierać PiS A było by w miarę ok poza tymi europejskimi klimatycznymi bzdurami.

Ostatnio edytowano 3 miesięcy temu przez Hansclox
supermario
supermario(@supermario)
3 miesięcy temu

W Polsce przez długi czas funkcjonował mit biednego artysty – idealisty, którego świat jest w stanie docenić dopiero po śmierci. – Dziś to się zmienia, rozmawiamy o pieniądzach, a rynek sztuki jest transparentny. W sztuce współczesnej nie ma limitów, jeśli chodzi o progi finansowe – mówi Piotr Czajkowski, artysta i wykładowca akademicki. Co wpływa na cenę dzieła sztuki?
W przypadku sztuki dawnej są to renoma danego artysty i ulokowanie jego prac w muzeach, galeriach i instytucjach publicznych. W przypadku sztuki współczenej działa maksyma „wartość sztuki leży poza nią samą”.
– Można powiedzieć, że na cenę nie wpływa to, co jest zawartością danego dzieła, ale kontekst, w którym zostało ono zaprezentowane – gdzie stoi i kto o nim napisał – tłumaczy rozmówca Kasi Dydo. – To jest złożona i wielokontekstowa sytuacja.”

Sztuka zarabiania pieniędzy. Czy artysta musi być biedny? – Czwórka – polskieradio.pl

Supermario poleca odsłuchać całą rozmowę. Dawno temu pewna galeria zachęcała Supermaria do licytacji obrazu P.Cz. Supermario zastanawiał się długo bo obraz był interesujący i wielki ( 150×150 ) jednak do licytacji nie przystąpił. Obraz spadł spod młotka . Supermario postanowił jednak obraz nabyć , bo bardzo go „męczył” , w sprzedaży poaukcyjnej i na drugi dzień zadzwonił do galerii , niestety obraz już się sprzedał . Dziś podobne obrazy P.Cz. chodzą w cenie 5-7 razy wyższej.

dojt@o2.pl
dojt@o2.pl(@dojto2-pl)
3 miesięcy temu

@rynek akcji
Netflix – genialne wyniki mocno powyzej konsensusu i podwyzszone prognozy. Reakcja rynku : -7%
TSMC – tez swietne wyniki i prognozy. Reakcja rynku : kilka procent w dol
American Express- ta sama historia.

Ciekawe jak to bedzie wygladac jak ktos pokaze slabsze wyniki 🙂
Ogolnie to wielu tutaj pisalo o duzej korekcie, recesji itp. No to ja sie oficjalnie w tym momencie dolaczam, z tym ze moim zdaniem to bedzie mocna cofka wlasnie na technologii.
Co sadzicie? Rynek wyglada jakby nie bylo chetnych na kupowanie.

Arekb52
Arekb52(@arekb52)
Odpowiedź do  dojt@o2.pl
3 miesięcy temu

Próbowałem shortować, wyleciałem na stopie, w poniedziałek znów się będe przyglądał. W tych czasach dużo się dzieje sob-niedziela.

jsc
jsc(@jsc)
Odpowiedź do  dojt@o2.pl
3 miesięcy temu

Jest taki odcinek Zaorskiego na Zero Stanowskiego o cyklu życia baniek… I tam powiedział, że takie dziwy potrafią wyskoczyć… Otóż zwałki nadchodzą, gdy branża pionierów zaczyna zarabiać.

jsc
jsc(@jsc)
Odpowiedź do  dojt@o2.pl
3 miesięcy temu

(…)Co sadzicie? Rynek wyglada jakby nie bylo chetnych na kupowanie.(…)
Jeśli chodzi o to, to może siada zasilanie ulicy?

janusz_biznesu
janusz_biznesu(@janusz_biznesu)
Odpowiedź do  dojt@o2.pl
3 miesięcy temu

Netflix wraz z wynikami poinformował, że nie będzie publikował ilości subskrybentów. Dotychczas była to podstawowa miara do wyceny tej spółki. Także nic dziwnego, że spada pomimo naprawdę dobrych wyników.

dojt@o2.pl
dojt@o2.pl(@dojto2-pl)
Odpowiedź do  janusz_biznesu
3 miesięcy temu

Tak, tez to wyczytalem. Jednak bardziej mi chodzi o zmiane sentymentu. Rynek przestal ignorowac zle wiadomosci i patrzec tylko na dobre. Ciekaw jestem wynikow i reakcji w tym tygodniu. Chyba mamy Alphabet, Microsoft , Tesle i pare innych mocnych publikacji.

Kyle
Kyle(@kyle)
3 miesięcy temu

https://www.onet.pl/informacje/onetwarszawa/samochod-splonal-na-srodku-skrzyzowania-w-warszawie-mamy-wideo/z69gh0m,79cfc278

… i to byłoby na tyle tych elektrycznych aut. Może jak ogarną magazyny energii (bezpieczeństwo, ilość energii, szybkość napełniania) to będzie sens na poważnie myśleć o tych maszynach.

lenon
lenon(@lenon)
Odpowiedź do  Kyle
3 miesięcy temu

A to jak się spali jakieś auto spalinowe ogłosisz koniec motoryzacji?
Ten Lucid ma zasięg 800 km i ładowanie 12 min na przejechanie 300 km. Czego więcej oczekujesz od auta? Jedyna jego wada to cena, ale o tym jakoś nie wspomniałeś.

Kyle
Kyle(@kyle)
Odpowiedź do  lenon
3 miesięcy temu

12minut pod warunkiem, że jest taka ładowarka pod ręką. Tym czasem ładowarki często wielokrotnie wolniejsze i zajęte i z 12minut robi się120 minut :]

lenon
lenon(@lenon)
Odpowiedź do  Kyle
3 miesięcy temu

Zgadza się. Infrastruktura kuleje.

jsc
jsc(@jsc)
3 miesięcy temu

Wczoraj BTC faktycznie przynurkował… ale dzisiaj wrócił już na poziom 65 tys. $, zatem zeby powiedzieć czy faktycznie do czegoś doszło trzeba poczekać na dalszy rozwój wypadków.

jsc
jsc(@jsc)
Odpowiedź do  jsc
3 miesięcy temu

I po drugim dniu widać, że kurs trzyma się tego poziomu dosyć sztywno, co sugeruje, że ta zwałka była nienaturalna…

janusz_biznesu
janusz_biznesu(@janusz_biznesu)
Odpowiedź do  jsc
3 miesięcy temu

Bitcoin ledwo reaguje, ale na altach była prawdziwa rzeź i można było złapać fajne promocje. Nawet teraz wiele altów jest mocno przecenione.

jsc
jsc(@jsc)
Odpowiedź do  janusz_biznesu
3 miesięcy temu

Z tym ledwo bym nie przesadzał… z korytarza 67-71 tys. $ zjechać do 61 tys. $ to też zwałka.

Michalxxx
Michalxxx(@michalxxx)
Odpowiedź do  jsc
1 miesiąc temu

Etfy zmieniły reguły gry

Powiązane wpisy

Oferta specjalna

3 mies. dostępu do Portfela Tradera*

+ 250  na prowizje

*Oferta podlega specjalnym warunkom, sprawdź szczegóły.