Search
Close this search box.

Kopiowanie ruchów Tradera

Ponad dwa lata temu podczas przygotowań do II edycji kursu Inteligentny Inwestor wpadłem na pomysł, aby wszyscy absolwenci szkolenia mogli dodatkowo zapewnić sobie dostęp do informacji o moich decyzjach inwestycyjnych. Ostatecznie nie każdy po szkoleniu jest w stanie poświęcać dużo czasu na analizę sytuacji rynkowej, a zatem taka opcja wydawała się optymalnym rozwiązaniem. Pomysł otrzymał nazwę „Kopiowania ruchów Tradera” i szybko zyskał popularność.

Ogółem w II i III edycji kursu (lata 2017-2018) wzięło udział około 700 osób. Prawie połowa z nich skorzystała z „Kopiowania ruchów Tradera”.

Tej zimy nie podjąłem się tworzenia nowego szkolenia z dwóch głównych powodów:

a) Sytuacja na rynkach finansowych nie zmieniła się tak drastycznie, a zatem III edycja kursu wciąż jest stosunkowo aktualna.

b) Mam na głowie mnóstwo projektów, a ostatecznie nie samą pracą człowiek żyje.

To, że na razie nie planuję kolejnej edycji szkolenia, nie zmienia jednak faktu, że chciałbym zaproponować Wam dalszą edukację (w ramach raportów specjalnych i podcastów, szczegóły niżej) oraz dostęp do informacji o moich ruchach. W tym celu stworzyłem następujące rozwiązanie:

a) Dla każdej osoby, która chciałaby otrzymywać informacje o moich ruchach, ale nie jest absolwentem lub aktualnym kursantem Inteligentnego Inwestora, stworzyłem „Pakiet dla początkujących”.

b) Dla każdej osoby, która chciałaby otrzymywać informacje o moich ruchach i jest absolwentem lub aktualnym kursantem Inteligentnego Inwestora stworzyłem „Pakiet dla absolwentów”.

 

Pakiet dla początkujących

Stanowi połączenie III edycji kursu oraz Kopiowania ruchów Tradera. Pozostaje wierny zasadzie, że nie udostępniam informacji o moich decyzjach inwestycyjnych osobom, które nie przeszły szkolenia. Takie rozwiązanie jest korzystne dla obu stron. Dla kursantów – bo mają już wiedzę i mogą spojrzeć na moje decyzje krytycznym okiem. Dla mnie – bo mam czyste sumienie, wiedząc, że osoby kopiujące moje ruchy znają moje podejście do inwestowania i przede wszystkim wiedzą co robią.

Zatem początkujący zaczynają od kursu, w skład którego wchodzą:

Kurs video – 40 godzin

Pierwotnie w ramach 7 działów miało powstać ok. 30 godzin nagrań. Ostatecznie jednak wyczerpujące przedstawienie wszystkich istotnych kwestii zajęło mi ponad 40 godzin. Oczywiście zdecydowana większość wiedzy zawartej w tych materiałach dotyczy fundamentów. Są to materiały ponadczasowe.

Praca domowe – 40 zadań

Po ukończeniu każdego z działów czeka na Was od 5 do 7 zadań domowych. Rozwiązane zadania proszę wysłać na adres kontakt@inteligentnyinwestor.pl, a mój zespół sprawdzi je i ustosunkuje się do Waszych odpowiedzi w ciągu max. 48 godzin.

Zapis 7 webinarów – 21 godzin

W ramach podsumowania, każdy z  7 działów zakończony został specjalnym webinarem, podczas którego odpowiadałem na pytania nurtujące kursantów. Można powiedzieć, że webinary te stanowią bardzo istotne uzupełnienie przygotowanych przeze mnie materiałów. Na początku każdego webinaru omawiałem prace domowe, następnie odpowiadałem na pytania przesłane przez kursantów przed webinarem. Na koniec udzielałem odpowiedzi na dziesiątki kolejnych pytań zadawanych podczas spotkania, tak aby żadne nie pozostało bez odpowiedzi. Najdłuższy webinar trwał ponad 4 godziny.

Prezentacja w PDF – 1200 slajdów

Wszystkie slajdy użyte w kursie video możecie ściągnąć w kilku plikach, podzielonych według działów.

E-book – wiedza w pigułce – 205 stron

Oprócz nagrań video, zadbaliśmy także o wersję tekstową. Tak powstał 205-stronnicowy e-book zawierający najważniejsze kwestie poruszone podczas kursu.

3 raporty specjalne

Dodatkowa wiedza, która nie mieściła się w ramach wspomnianych 7 działów. Dwa raporty w formie nagrania video, jeden w formie pliku pdf.

4 tipy inwestycyjne

Są to zagrania, które zaproponowałem wszystkim kursantom III edycji na przestrzeni ostatnich kilku miesięcy. Bardzo dobrze oddają schemat podejmowanych przeze mnie decyzji inwestycyjnych. Dzięki nim kursant może zobaczyć, w jaki sposób wiedza nabyta podczas szkolenia może zostać przełożona na konkretnie działania na rynkach finansowych.

 

Dostęp do zamkniętej grupy na Facebooku

Nasza grupa obecnie liczy już ponad 400 absolwentów kursu. Zawiera 400 tematów i ponad 2000 komentarzy. Oprócz ciekawych dyskusji uczestników kursu znajdziecie tam także niepublikowane nigdzie indziej materiały Zespołu Independent Trader.

 

To, co wypisałem wyżej, jest ściśle powiązane z kursem. Dlatego też chciałbym przypomnieć jakie oceny wystawili absolwenci III edycji Inteligentnego Inwestora (skala 1-10):

9,7  – Jak oceniasz wartość merytoryczną kursu?

9,3  – Jak oceniasz umiejętność przekazania wiedzy przez Tradera21?

8,9  – Jak oceniasz prace domowe pod kątem dopasowania do Twoich potrzeb?

9,5  – Jak oceniasz jakość omówienia prac domowych?

9,6  – Jak oceniasz terminowość sprawdzania prac domowych?

9,1  – Jak oceniasz zawartość kompendium wiedzy (ebook)?

8,8  – Jak oceniasz poziom prowadzenia webinarów?

9,6  – Jak ogółem oceniasz kurs Inteligentny Inwestor?

Jak widać, ogólna ocena dla kursu to 9,6 / 10. Jest to najwyższa nota ogólna spośród wszystkich dotychczasowych edycji Inteligentnego Inwestora.

 

UWAGA: Jednocześnie oferta dla początkujących zawiera także wszystko to, co wypiszę poniżej w „pakiecie dla absolwentów”.

 

Pakiet dla absolwentów

Zawiera:

Kopiowanie ruchów Tradera (do 15 lutego 2020 roku)

Informacje o moich ruchach na giełdzie wysyłane mailowo, maksymalnie 1-2 godziny po przeprowadzeniu przeze mnie transakcji. Maile zawsze zawierają uzasadnienie. Jeśli nabywane aktywo jest nowością (nie było przedstawione w trakcie kursu) to oczywiście opisuję je szerzej. Od czasu do czasu, jeśli jest taka potrzeba, wskazuję na elementy, na które trzeba zwrócić szczególną uwagę podczas inwestycji (np. podobnie brzmiące tickery, wyjątkowa specyfika aktywa itp.).

Szczegółowe statystyki na temat Kopiowania ruchów Tradera znajdziecie na specjalnej podstronie, która jest dostępna TUTAJ.

W tym artykule podam je w nieco skróconej formie. Od momentu rozpoczęcia kopiowania ruchów Tradera, statystyki prezentują się następująco (dane na 30 stycznia):

a) Transakcje zamknięte – 56 z 72 transakcji przyniosło zysk (78% skuteczności)

b) Wszystkie transakcje – 60 ze 100 transakcji przyniosło lub przynosi zysk (60% skuteczności)

Skuteczność skutecznością, ale liczy się wynik portfela. Przyjmując za punkt odniesienia dzień 28 lutego (początek Kopiowania ruchów Trader’a dla III edycji) i uwzględniając zmianę kursu USDPLN mój portfel wyszedł na zero. W tym samym czasie indeks WIG przyniósł stratę rzędu 2%, z kolei indeks SP500 (także z uwzględnieniem kursu USDPLN) dał zarobić 7,3%.

Czy takie zestawienie głównych indeksów z moimi aktywami jest w pełni uzasadnione? Nie do końca.  Obecnie moje podejście jest bardzo defensywne, unikam przewartościowanych akcji w USA, za którymi szaleją tłumy. Tymczasem osoba, która z braku wiedzy lub braku czasu zainwestuje w same akcje, w razie załamania na rynku, jest bezbronna. Dobitnie pokazał to okres od początku października do Świąt Bożego Narodzenia kiedy to:

a)    Indeks S&P 500 stracił 19%,

b)    Indeks Nasdaq stracił 20%,

c)    Mój portfel wyszedł na zero, całkowicie unikając strat podczas gdy na rynkach trwała panika.

Wcześniej jednak mieliśmy, z mojej perspektywy, dwa najgorsze możliwe kwartały. Rynki wschodzące, surowce oraz metale szlachetne spadały, a akcje w USA rosły w najlepsze. Przypomniało mi to podobnie trudny dla mnie okres w 2015 roku. Jak to się skończyło? W 2016 roku mój portfel wypracował ok 40% zysku. Cierpliwość została nagrodzona. Teraz jednak nie liczę na takie wyniki, kluczowym zadaniem jest przejście bez strat przez jeden z najtrudniejszych okresów w historii.

Tak, dobrze przeczytaliście – priorytetem jest uniknięcie strat. Przynajmniej tak długo, jak banki centralne zwlekają z powrotem do dodruku na masową skalę. Kiedy to się stanie, wówczas mój portfel ulegnie dużym zmianom, które szczegółowo wyjaśnię w ramach raportów specjalnych oraz Kopiowania ruchów Tradera.

W odniesieniu do moich decyzji inwestycyjnych mam jeszcze jedną ważną uwagę – na obecnych rynkach prognozowanie czegokolwiek na rok do przodu mija się z celem. Sprawa wygląda inaczej jeśli mogę reagować na bieżące wydarzenia. Przykład? Na blogu często pisałem, że obligacje z aktywa będącego synonimem bezpieczeństwa stanie się w ciągu dekady aktywem gwarantującym stratę (wzrost stóp oraz inflacji). Jednocześnie w ciągu ostatniego roku dwukrotnie wykorzystałem skrajnie negatywne nastroje wokół obligacji do tego, by na nich zarobić. Podobnie było z tipami, które (w odróżnieniu od Kopiowania ruchów Tradera) docierały do wszystkich uczestników kursu. Oto ich efekty:

Tip nr 1: Małe spółki w Brazylii – pozycja zamknięta z zyskiem 16%.

Tip nr 2: Metale szlachetne – na przełomie sierpnia i września przedstawiłem kursantom różne możliwości ekspozycji na metale szlachetne (ETFy na metale, GDXJ, opcje). Sam zdecydowałem się na opcję, na czym zarobiłem 28%. Z kolei złoto zyskało od tamtego czasu 10% (jak na aktywo o bardzo małej zmienności spory wzrost).

Tip nr 3: CD Projekt – przez jakiś czas był na niezłym plusie, lecz po ostatnim short squeezie pozycja na stracie.

Tip nr 4: Kanada – połączenie tipu i obszernego nagrania na temat sytuacji w Kanadzie. Tip został opublikowany w dobrym momencie, jednak znalezienie dobrego aktywa pod short wymagało czasu ze względu na blokowanie krótkich pozycji u brokera. Chwilowo pozycja jest na minusie.

Podsumowując, śledzenie moich ruchów daje zupełnie inne spojrzenie na inwestycje niż samo czytanie moich przemyśleń na blogu.

Poza tym w pakiecie dla absolwentów są także:

6 nowych raportów specjalnych (video lub pdf)

Nie chciałbym, aby absolwenci Inteligentnego Inwestora szli na łatwiznę, korzystając z tipów i zawieszając edukację. Dlatego też w ciągu kolejnych miesięcy wraz z moim zespołem opublikuje 6 nowych raportów specjalnych. Mogą one odnosić się do sytuacji na rynku, aktywów, którym się przyglądam. Podejrzewam, że w raportach poruszymy m.in. tematy związane z kryptowalutami lub samą technologią blockchain.

Podcasty Tradera

W ramach dalszej edukacji, otrzymacie moje podcasty, w których poruszę kwestie niezwykle istotne z perspektywy indywidualnego inwestora. Będą to 2 tematy „Jak dobierać spółki pod short?” oraz „Jak rozpoznać dno bessy?”.

Konsultacje

Ktokolwiek zdecyduje się na któryś z opisanych pakietów, otrzymuje godzinę konsultacji ze mną. Można ją zamienić na 2h konsultacji z moim zespołem – w 95% i tak udzielamy tych samych odpowiedzi.

Webinar inaugurujący

Na 20 lutego zaplanowaliśmy webinar inaugurujący dla osób, które do tego czasu zakupią jeden z pakietów. W jego trakcie odpowiem na wszystkie Wasze pytania dotyczące kursu oraz pakietu dla absolwentów. Będzie to też okazja, by porozmawiać o aktualnej sytuacji na rynkach finansowych.

Wersja testowa

Podobnie jak w przypadku poprzednich edycji chciałbym uniknąć sytuacji, w której ktoś zupełnie nowy na blogu kupuje kurs i mógłby być niezadowolony z jego treści. Dlatego zachęcam wszystkich, aby sprawdzili najpierw wersję testową, która zawiera kilka nagrań z różnych działów oraz jeden przykładowy tip inwestycyjny. Demo pozwoli Wam stwierdzić czy kurs jest tym, czego szukacie. Na wersję testową możecie zapisać się klikając w czerwony przycisk widoczny w prawym dolnym rogu ekranu.

Uwagi

1. Uprzedzając wszelkie pytania ze strony chętnych – nie robimy żadnych wyjątków, jedynie aktualni kursanci oraz absolwenci mogą zakupić osobno „pakiet dla absolwentów”. Reszta chętnych musi nabyć także szkolenie.

2. Od publikacji szkolenia minęło trochę czasu, ale prace domowe zostały stworzone tak, by pozostawały aktualne. Dlatego też bez obaw możecie nadsyłać rozwiązania na podany wyżej adres, a mój zespół omówi Wasze zadania.

3. Odpowiedzi na dodatkowe pytania znajdziecie na stronie kursu w działach „FAQ” oraz „Regulamin”.

4. Ceny promocyjne obowiązują do 15 lutego 2019 roku.

5. Na stronie kursu (link w banerze poniżej) znajdziecie szczegółowy opis zawartości poszczególnych działów kursu.

Zakup pakietów

Jeśli sprawdziłeś wersję testową, przeczytałeś opinie absolwentów, zapoznałeś się z regulaminem i jesteś zdecydowany na zakup jednego z pakietów, możesz to zrobić na stronie kursu. Wystarczy kliknąć na poniższy baner:


 

Podsumowanie

Po raz pierwszy oba dostępne pakiety obejmują Kopiowanie ruchów Tradera, więc zaznaczę jeszcze raz ważną kwestię. Jeśli jesteście nastawieni na szybki zysk – nie jest to oferta dla Was. Moim priorytetem w obecnej sytuacji jest bezpieczeństwo, trzymanie się najbardziej niedowartościowanych aktywów. W ich przypadku często potrzeba dużo cierpliwości.

W erze akcji i obligacji pompowanych przez banki centralne „cierpliwość” nie jest popularną cechą. Dla mnie taka strategia wielokrotnie okazywała się skuteczna i tym razem zapewne będzie podobnie.

Trader21

P.S. Mam prośbę, aby dyskusję niezwiązaną z kursem lub kopiowaniem moich ruchów kontynuować pod poprzednim wpisem.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

Powiązane wpisy