Search
Close this search box.

Najważniejsze wykresy minionych tygodni – Czerwiec 2021

Cykle długoterminowe – w jakiej fazie się znajdujemy?

W tej serii artykułów zamieszczamy zazwyczaj grafiki odnoszące się do aktualnych wydarzeń. Czasem jednak warto spojrzeć na pewne kwestie z dalszej perspektywy. Poniższa grafika może być w tym pomocna.

Źródło: Ray Dalio

W każdym długoterminowym cyklu zaczynamy od fazy resetu (New World Order), po której gospodarka zaczyna odżywać – głównie dlatego, że nie jest obciążona dużymi długami. Jest to okres tzw. prosperity.

Z czasem jednak dochodzi do ponownego napompowania bańki na rynku długu (debt bubble), a cały system coraz bardziej odchodzi od pierwotnych zasad i zaczyna służyć uprzywilejowanym grupom (big wealth gap). Ostatecznie dochodzi do pierwszego dużego kryzysu (debt bust), a rządzący ogłaszają, że konieczne jest użycie wyjątkowych narzędzi, które zazwyczaj sprowadzają się do dodruku i psucia waluty (printing money and credit).

Ostatecznie okazuje się, że dodrukiem nie da się zapewnić dobrobytu, więc dochodzi do rewolucji, a czasem nawet do wojen (revolutions and wars). Przypominamy, że rewolucje mogą być oddolne, ale mogą też być wyreżyserowane przez dotychczasowych rządzących.

Na sam koniec i tak dochodzi do restrukturyzacji długu i przejścia do nowego systemu.

Jak to się ma do obecnych wydarzeń? My widzimy to w ten sposób:

New World Order – 1944 rok i konferencja w Bretton Woods

Prosperity – od 1945 do 2000 roku

Debt Bubble – początek XXI wieku i jednoczesna bańka w USA oraz na rynkach wschodzących

Debt Bust – pęknięcie bańki na rynku nieruchomości w USA, upadek Lehman Brothers i problemy z długiem w strefie euro

Printing Money and Credit – dodruk ze strony banków centralnych od 2008 roku aż do dziś

Revolution and Wars – tym razem rewolucją jest pandemia koronawirusa, która ostatecznie wywróci do góry nogami globalną gospodarkę i mocno zmieni układ sił na arenie międzynarodowej. Między innymi z tego powodu nie chce nam się wierzyć, że covidowe problemy tak po prostu znikną za sprawą zmasowanej akcji szczepień.

Debt and Political Restructuring oraz New World Order – te etapy są przed nami, ale już dziś możemy podejrzewać co przyniosą. Zmniejszenie roli dolara w globalnym systemie. Wprowadzenie cyfrowych walut narodowych (także z określoną datą ważności). Wzrost znaczenia Chin.

 

Surowce rolne drożeją niebezpiecznie szybko

Wzrosty cen żywności są widoczne gołym okiem, jednak dopiero odpowiedni wykres pokazuje nam jak duża jest skala tego zjawiska. Ostatnio w sieci pojawiła się aktualizacja indeksu surowców rolnych stworzonego na potrzeby ONZ.

Okazało się, że w ujęciu rocznym wzrost cen wyniósł aż 36%! Oczywiście swoje robi tutaj fakt, że rok temu w analogicznym okresie ta grupa surowców była w lekkim dołku. Tak czy inaczej można się spodziewać, że ceny będą w tym roku o 20-25% wyższe niż w poprzednim.

Tak duży wzrost cen żywności to problem zwłaszcza dla mniej rozwiniętych krajów, gdzie wydatki na jedzenie stanowią sporą część budżetu gospodarstw. Na grafice zaznaczono, że kiedy ostatnio ceny surowców rolnych rosły w takim tempie, wybuchła arabska wiosna. Droższa żywność była jednym z czynników, który sprzyjał protestom w tamtym rejonie.

 

Czy miliony Amerykanów skończą na bruku?

Kilka miesięcy temu w Stanach Zjednoczonych wprowadzono ochronę dla osób, które zalegają ze spłatą czynszów za mieszkanie. Zgodnie z tamtymi zasadami do końca czerwca 2021 roku amerykańscy obywatele nie mogą zostać wyrzuceni na bruk za zaległości w opłatach.

Właśnie zaczął się czerwiec, a to oznacza, że okres ochronny dobiega końca. Tymczasem zaległości w opłatach mogą dotyczy nawet 11 mln Amerykanów! Grafika wskazuje, że w niektórych stanach chodzi o ponad 20% dorosłych obywateli.

Czy to oznacza, że wraz z końcem tego miesiąca miliony osób pozostaną bez dachu nad głową? Niekoniecznie. Na ten moment znamy już kilka stanów, które zdecydują się na zrobienie wyjątku i warunkowo przedłużą okres ochronny. Zapewne do końca czerwca usłyszymy o kolejnych tego typu decyzjach.

Warto też zauważyć, że skoro problemy z opłatami są tak duże, to trudno dziś wyobrazić sobie, że administracja prezydenta Bidena nie przeprowadzi kolejnych akcji rozdawania czeków. Władze USA doskonale zdają sobie sprawę z tego, że brak kolejnych zasiłków mógłby oznaczać znaczące pogorszenie nastrojów społecznych.

 

Rosja pozbywa się dolarów

Rosyjskie władze poinformowały, że ich Fundusz Dobrobytu Narodowego pozbędzie się całkowicie dolarów. To kolejny krok w kierunku całkowitego odejścia od amerykańskiej waluty.

Fundusz Dobrobytu Narodowego zasilany jest środkami ze sprzedaży ropy. Wartość jego aktywów to ok. 200 mld dolarów. Do tej pory po 35% środków trzymano w dolarach i euro. Teraz jednak proporcje mają wyglądać następująco.

Jak widać, udział dolara spadnie do zera. Nie wstrząśnie to oczywiście pozycją amerykańskiej waluty, ale sama sytuacja pokazuje, że Rosja stopniowo realizuje swoje cele. Jednocześnie Stany Zjednoczone zabiegają o jej względy, czego najlepszym przykładem były ostatnie tygodnie, kiedy USA pozwoliły na dokończenie budowy Nord Stream 2 przez Niemcy i Rosję. Taka decyzja ma gigantyczne znaczenie dla Polski. Oczywiście w negatywnym kontekście.

My w tym miejscu przypomnimy jedynie, że duże korporacje starały się zapobiec reelekcji Donalda Trumpa, między innymi dlatego, iż miał on reprezentować rosyjskie interesy. Patrząc na obecne działania Joe Bidena stwierdzamy, że coś poszło nie tak.

 

Zawrotne tempo spadków na rynku krypto

Każdy średnio zorientowany inwestor zdawał sobie sprawę, że po gigantycznych wzrostach na rynku kryptowalut kiedyś w końcu przyjdą spadki. Ostatecznie pojawiły się w maju.

Bitcoin stracił ok. 45%, natomiast Ethereum – ok. 50%. Najciekawsze było jednak tempo spadków. W przypadku Bitcoina spadki trwały około miesiąca, co oczywiście robi wrażenie. To jednak nic w porównaniu ze spadkami Ethereum i wielu mniej znanych walut.

Jak widać, wystarczyło zaledwie 12 dni aby cena Ethereum spadła o połowę. W przypadku niektórych popularnych altcoinów skala spadków sięgnęła 70%.

Ze swojej strony dodamy, że w kwietniu otrzymywaliśmy wiele pytań o to „czy Bitcoin jest nowym złotem?”. Obecnie takich pytań nie dostajemy.

 

Spółka Google & Wikipedia prezentują: Pranie mózgów na globalną skalę

Na koniec proponujemy małą zagadkę. W wyszukiwarce Google wpisaliśmy dwa nazwiska: Anthony Fauci oraz Stefan Molyneaux. Poniżej możecie zobaczyć informacje na ich temat jakie Google pokazał na pierwszej stronie.

Zadanie: Na podstawie screenów wskaż, która z tych osób:

A) Przez ostatnie 1,5 roku oszukiwała swoich słuchaczy w jednej z najważniejszych kwestii, a mianowicie ukrywała informacje dotyczące pochodzenia koronawirusa.

B) Przez ostatnie kilka lat dostarczała użyteczną wiedzę milionom osób.

 

Independent Trader Team

Zespół Independent Trader

Zespół Independent Trader

Artykuły autora
0 komentarzy
Informacji zwrotnych
View all comments

Powiązane wpisy