Search
Close this search box.

Najważniejsze wykresy minionych tygodni – Kwiecień 2023

Jaka przyszłość czeka rynek półprzewodników?

Od jakiegoś czasu przyglądamy się mocniej rynkowi półprzewodników i w trakcie jednej z analiz natknęliśmy się na poniższy wykres. Przedstawia on przychody z rynku chipów za lata 2020 i 2022, oraz szacunki na kolejne lata, z uwzględnieniem przeznaczenia produktów.

Źródło: Statista.com

Warto zwrócić uwagę, że między 2025 a 2030 mocno rozwijać będzie się sektor serwerów i baz danych (kolor fioletowy) oraz smartfonów (kolor niebieski). Można zatem również spodziewać się, że i powierzchnie pod centra baz danych będą cieszyć się dużym zainteresowaniem. Nie oznacza to od razu, że nieruchomości komercyjne (REIT-y) skupione na tym sektorze będą mocno zwiększać swoje zyski, ale będą w lepszej sytuacji niż chociażby te skupione na powierzchniach biurowych.

 

Chiny budują swoją strefę wpływów

W obecnym systemie zaprojektowanym przez Amerykanów funkcjonują ważne instytucje międzynarodowe np. Międzynarodowy Fundusz Walutowy (MFW) czy Bank Rozrachunków Międzynarodowych (BIS). Dla przykładu MFW w przeszłości często pożyczał środki krajom, które były w złej sytuacji finansowej i często w ten sposób bankierzy budowali swoją strefę wpływów w danym kraju.

Od pewnego czasu swoje wpływy pod tym kątem próbują budować Chiny. Skalę tych pożyczek można porównać na pierwszym wykresie. Na czarno pokazane są pożyczki MFW, a na czerwono z Państwa Środka.

Źródło: twitter.com

Zauważcie, że w roku 2021 pomoc udzielana przez Chiny bardzo zbliżyła się do tej z MFW.

Kolejny wykres szczegółowo prezentuje działania Państwa Środka od początku XXI wieku. Różnymi odcieniami żółtego zaznaczone są środki przekazane w ramach transakcji swapowych pomiędzy bankami centralnymi, a odcieniami niebieskiego typowe pożyczki udzielane przez państwowe banki chińskie.

Można zauważyć, że Chiny są mocno obecne w Afryce, a także w niektórych krajach ze wschodu.

 

Energetyka jądrowa wraca do łask

Po tym jak cena uranu zaliczyła dołek w 2016 roku, kolejne lata przynosiły stopniowy wzrost notowań. Jeśli jednak spojrzymy na ostatnie 12 miesięcy, to cena surowca praktycznie się nie zmienia. Czy to koniec wzrostów? Naszym zdaniem nie. Biorąc pod uwagę to jak Europa stara się uniezależnić energetycznie od Rosji oraz to jak rośnie zapotrzebowanie na sam uran w skali globalnej, uważamy że surowiec już niebawem zaliczy kolejne wzrosty. 

Uran został porównany przez Lyn Alden do stablecoina, czyli w uproszczeniu aktywa, które odznacza się bardzo niską zmiennością.

Źródło: twitter.com

To porównanie uranu do stablecoina ma swoje podstawy, bo zwrot w kierunku energetyki jądrowej jest tak mocny, że popyt na uran z miesiąca na miesiąc rośnie, co widać również po tym, że powstają nowe fundusze ETF dające ekspozycje na tą branżę. Na przykład nowo powstały ETF Sprotta – URNJ skupiający się na małych spółkach pozyskujących surowiec.

 

Media coraz bardziej zabiegają o Twoją uwagę

W ostatnich latach obserwujemy wzrost niechęci do mediów głównego nurtu oraz spadek ich popularności. Natknęliśmy się na zbiór wykresów obrazujących zmianę nacechowania emocjonalnego jeśli chodzi o treści przekazywane w mediach.

Każda z poniższych grafik odnosi się do jednego nastroju i pokazuje jego częstotliwość w mediach. Jeśli spojrzycie na te negatywne (anger – złość, fear – strach, sadness – smutek, disgust – niesmak), to zauważycie, że stale ich przybywa. Z kolei te neutralne bądź też pozytywne (neutral, joy) zaliczają stopniowy spadek, są coraz rzadziej obecne w newsach. 

Źródło: plos.org

Media w tradycyjnym wydaniu nieustanie zabiegają o naszą atencję i robią to aż tak rozpaczliwie, że chwytają się tego co przynosi efekty. Wykorzystują negatywnie nacechowane informacje do pozyskania uwagi odbiorców.

Pewną przeciwwagą mogą być wszelkie portale publikujące rozbudowane analizy, czytanie książek zamiast oglądania telewizji, ograniczenie korzystania z portali informacyjnych, które starają się przekazać nam tak dużo newsów, ile tylko się da, a już szczególnie tych nacechowanych emocjonalnie.

 

Jak postępuje centralizacja sektora bankowego w USA

W 1920 roku było 31 tysięcy banków i 106 mln obywateli, czyli średnio na 1 bank przypadało 3,5 tysiąca obywatela. Teraz jest 4200 banków i 333 miliony obywateli i na jeden bank przypada średnio 80 tysięcy osób. A zatem w trakcie tych nieco ponad 100 lat, sektor przeszedł wyraźną centralizację. 

Z naszej perspektywy przejmowanie innych spółek czy fuzje są czymś naturalnym. W tym wypadku jednak od pewnego momentu mamy do czynienia z ewidentną ingerencją w zasady wolnego rynku, czego najlepszym przykładem jest 2008 rok i określenie największych banków mianem „zbyt dużych żeby upaść”. 

Źródło: twitter.com

Naszym zdaniem centralizacja będzie dalej postępować w bardzo szybkim tempie, a za kilka lat miliony Amerykanów będą miały konto bezpośrednio w banku centralnym. Ten scenariusz opisywaliśmy już 2 lata temu w raporcie „Jaka przyszłość czeka bankowość komercyjną?” udostępnionym dla subskrybentów Portfela Tradera.

Możliwe odreagowanie notowań srebra

Srebro, na które zwracamy uwagę od dłuższego czasu, znalazło się pod względem technicznym w bardzo ciekawym miejscu i próbuje wyłamać się z długotrwałego trendu spadkowego. Zostało to przedstawione na poniższym wykresie.

Źródło: twitter.com

Od momentu, kiedy na początku marca opublikowaliśmy darmowy raport „Czy czeka nas Gorączka Srebra?„, notowania metalu wzrosły o 20%. Niezależnie od dobrych perspektyw długoterminowych, trzeba liczyć się z tym, że srebro po tak mocnym wybiciu może teraz lekko odreagować.

 

Postępujący kryzys w sektorze bankowym w USA

Jasnoszara linia na wykresie odnosi się do kredytów dla przedsiębiorstw. Z kolei ciemnoszara linia opisuje kredyty dla konsumentów. Jeśli na tym wykresie obie linie idą w górę, to znaczy że poszczególnym grupom trudniej jest zdobyć kredyt. Jeśli linie idą w dół, to znak, że coraz łatwiej pozyskać środki z banku. 

Możemy zauważyć, że w ostatnim czasie obie szare linie powędrowały w górę, co oznacza, że w ostatnich miesiącach pozyskanie kredytu jest trudniejsze. Co ważne, w poprzednich dekadach takie sytuacje zawsze kończyły się recesją. 

W przypadku dołka covidowego (krótkiej recesji covidowej z 2020 roku) problem został zadrukowany. Natomiast teraz sytuacja jest trudniejsza, dlatego że mamy wciąż stosunkowo wysoką inflację i banki centralne oraz politycy nie mogą już tak beztrosko dodrukowywać waluty, bo skończyłoby się to gigantycznym wystrzałem inflacji. Prawdopodobnie z tego powodu prezes FEDu mówi właśnie o tym, że trzeba załamać popyt.

Chcielibyśmy jeszcze zwrócić Waszą uwagę na ostatnie 15 lat. Można zauważyć, że w tym czasie niemal nieustannie mieliśmy do czynienia z luzowaniem kryteriów udzielania kredytu. Dopiero teraz naprawdę widzimy wyraźne zaostrzenie polityki kredytowej ze strony banków, co potwierdza kolejny wykres. Przedstawia on procentową zmianę w ujęciu miesięcznym. Ostatnio mieliśmy styczność z pierwszą taką sytuacją od dawna, kiedy wartość kredytów w USA wyraźnie spadła względem poprzedniego miesiąca.

To co obecnie widzimy jest efektem początków kryzysu w sektorze bankowym w USA. Małe i średnie banki będą w kolejnych miesiącach dużo ostrożniej podchodzić do udzielania kredytów, co może przełożyć się na dużo większą skalę upadłości wśród amerykańskich firm.

Zerknijcie jeszcze na wykres bankructw w USA na 31 marca danego roku (niebieska część słupka). Ten rók przyniósł największą ilość bankructw w pierwszym kwartale od 2010 roku.

Źródło: spglobal.com

 

Koniec rzeczywistych negatywnych stóp procentowych w USA. Przynajmniej oficjalnie

W USA stopy procentowe dotarły do 5% (pomarańczowa linia). Z drugiej strony oficjalna inflacja zanotowała spadek do tego samego poziomu. A zatem przynajmniej na ten moment w Stanach Zjednoczonych stopa procentowa dogoniła oficjalną inflację.  Dla porównania, w strefie euro inflacja jest prawie dwukrotnie wyższa od stóp (6,9% vs. 3,5%).

Wspominamy o tym, ponieważ w ostatnich tygodniach nastawienie do dolara uległo całkowitej zmianie i internet został kompletnie zdominowany artykułami o odchodzeniu od amerykańskiej waluty. Swoją drogą, wspominamy o tym procesie od kilku lat. Nie oznacza to jednak, że świat tak po prostu z miesiąca na miesiąc porzuci dolara. 

Wracając jeszcze do obecnego pesymizmu wokół dolara – przypomina się nam sytuacja, która miała miejsce pod koniec 2020 roku, kiedy to Joe Biden wygrał wybory prezydenckie w USA i opowiadano o końcu paliw kopanych i świetnych perspektywach energii odnawialnej. Od tego czasu ETF na spółki energetyczne XLE wzrósł o 188%, a ETF na spółki z branży energetyki odnawialnej ICLN niecałe 2%.

 

Czy koszty kredytu dobiją spółki zombie?

Często w przeszłości zwracaliśmy uwagę na spółki zombie, czyli firmy, które nie osiągają zysków i są w stanie jedynie rolować swoje zadłużenie. Jak widać na poniższym wykresie te przedsiębiorstwa stanowią prawie 1/3 indeksu Russell 3000, który daje ekspozycję na 3000 największych spółek z USA i reprezentuje 97% rynku pod kątem kapitalizacji.


Źródło: bloomberg.com

Wspominamy o tym ponownie, ponieważ otoczenie wokół takich firm bardzo mocno się zmieniło. Z jednej strony rentowności na rynku obligacji poszły mocno w górę, więc wspomniane firmy muszą zaoferować dużo wyższe odsetki, aby pozyskać kapitał na rynku długu. Z drugiej zaś, jeśli chciałyby zaciągnąć kredyt w banku, to również to zostało utrudnione, o czym pisaliśmy wyżej w tym artykule. 

 

Banki centralne kupują rekordowe ilości złota

Banki centralne nigdy w historii nie kupowały tak dużo złota. Tylko w 2022 roku zakupiły ponad 1100 ton metalu! Poniższy wykres przedstawia, jak kształtowały się zakupy oraz sprzedaż złota przez banki centralne w ciągu ostatnich 70 lat. Intensywność zakupów którą obserwujemy od 2010 roku jest podobna do tej z lat 1950 – 1960.

Co więcej od początku bieżącego roku banki centralne kontynuują zakupy metali. Wzrost popytu na złoto to jeden z elementów wspomnianej wcześniej dedolaryzacji. Potwierdza się, że to złoto jest tą ostatnią przystanią, która daje bezpieczeństwo. Również z perspektywy bankierów centralnych. 

 

Independent Trader Team 

0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

Powiązane wpisy