Search
Close this search box.

Najważniejsze wykresy minionych tygodni – Listopad 2022

Spadające zapasy surowców na giełdach

W ostatnim czasie możemy odnotować znaczące spadki zapasów surowców na światowych giełdach. Dotyczą one np. ołowiu i miedzi na Londyńskiej Giełdzie Metali czy srebra i platyny na amerykańskich giełdach NYMEX i COMEX. W ramach wyjaśnienia, NYMEX jest giełdą kontraktów terminowych specjalizującą się w obrocie platyną, palladem i surowcami z branży energetycznej, podczas gdy COMEX obsługuje rynek złota, srebra i miedzi. Poniżej przykłady spadających zapasów wspomnianych metali.

Ołów: nawet pomimo 26% wzrostu ceny spot, zapasy ołowiu (czarna linia) dalej spadają. Ostatni raz tak niski poziom zapasów tego surowca został odnotowany w 2007 roku. Patrząc w dłuższej perspektywie, zapasy kurczą się nieprzerwanie już od 10 lat.

Miedź: fizyczne zapasy miedzi osiągnęły ponownie swoje minima. Podobny poziom zapasów odnotowany był w 2021, 2020, a wcześniej w okolicach 2006 roku.

Srebro: zbliża się do minimów zarejestrowanych zapasów na giełdzie COMEX (obszar zaznaczony na zielono).  Pod pojęciem „registered” kryją się te zapasy, które wykorzystywane są do realizacji kontraktów. Jeszcze w styczniu 2021 roku wynosiły około 150 milionów uncji. Następnie zanotowały potężny spadek, który widać na wykresie z października, kiedy to wyniosły 38 milionów. Natomiast najnowsze dane z listopada mówią o dalszym spadku do 35 milionów. Po raz ostatni zapasy znajdowały się na podobnym poziomie w 2017 roku. Jeśli tempo wyprzedaży się utrzyma, to najprawdopodobniej już w lutym przyszłego roku ulegną wyczerpaniu.

Dane z COMEX oddają to, co ogólnie działo się w ostatnim czasie na rynku srebra. Mianowicie w trakcie 2022 roku fizyczny metal był dużo trudniej dostępny niż w poprzednich latach.

Platyna: Poniższy wykres, a dokładnie obszar zaznaczony na zielono, pokazuje całkowite zapasy platyny. Jak widać, jej zapasy kurczą się w szybkim tempie. Od początku 2021 roku z poziomu 750 tysięcy uncji do ok. 233 tysięcy we wrześniu br. Jednakże według najnowszych danych z listopada, aktualny stan to 140 tysiące i jest to najniższy poziom od 2015 roku.

Jednakże należy zwrócić uwagę, że są to zapasy całkowite, w których skład wchodzą zapasy rejestrowane. Oznacza to, że realna ilość zapasów wykorzystywana do realizacji kontraktów jest jeszcze mniejsza. W celu sprawdzenie jak się sprawy mają w rzeczywistości, potrzebny jest wgląd w dzienny raport stanu zapasów. Dopiero tutaj możemy zobaczyć, że poziom zarejestrowanych zapasów wynosi ok. 74 tysiące uncji (czerwona ramka).

Źródło: Daily metal stocks report, cmegroup.com

 

Rekordowo niska zdolność kredytowa wśród Polaków

Na poniższym wykresie możemy zobaczyć jak szybko spada zdolność kredytowa Polaków na rynku mieszkaniowym. Jeszcze rok temu, przy 20% wkładzie własnym, polskie rodziny mogły nabyć mieszkania o powierzchni 140-160 m² (do obliczeń wzięto pod uwagę parę zarabiającą dwukrotność przeciętnych dochodów, w zależności od miasta). Dzisiaj za sprawą wzrostu stóp procentowych i spadku zdolności kredytowej mogą pozwolić sobie jedynie na metraż od 40 do 50 m². 

Źródło: PKO Research

Tak niska zdolność kredytowa zahamowała sprzedaż mieszkań. W odpowiedzi deweloperzy zaczęli uciekać się do dużych obniżek cen i promocji.

Źródło: Facebook

 

Najlepsze aktywa 2022 roku – surowce i gotówka

Zgodnie z poniższą tabelą przedstawiającą całkowity zwrot poszczególnych klas aktywów, rok 2022 dla większości z nich okazał się stratny. Jedynymi wyjątkami okazały się surowce (+21,1% wzrostów od początku roku, ETF DBC) i gotówka (+0,9% od początku roku, ETF BIL).

Wśród pozostałych aktywów najlepiej poradziło sobie złoto, które w ujęciu dolarowym do tej pory straciło niecałe 5%. Niemniej, niemal we wszystkich pozostałych walutach złoto odnotowało wzrosty.

Bitcoin, który osiągał ponadprzeciętne wyniki w latach 2019 – 2021, w tym roku osiągnął najgorszy wynik z wszystkich aktywów (-65%). Te dane najlepiej pokazują jak gigantyczna zmienność towarzyszy rynkowi kryptowalut.

Warto zwrócić uwagę, że w ostatniej dekadzie tylko 2018 rok był podobnie słaby jak 2022. W naszych artykułach z początku br. sugerowaliśmy, że rok 2022 może wyglądać bardzo podobnie do 2018. Różnica polega na tym, że dziś mamy do czynienia z dużo większymi wzrostami cen surowców energetycznych, a co za tym idzie, mamy też wyższą inflację. Z tego powodu bankom centralnym trudno jest luzować politykę (wznawiać dodruk, obniżać stopy procentowe). Dla porównania, kiedy w 2018 roku globalne indeksy zaliczyły spadki rzędu 20%, największe banki centralne natychmiast zrezygnowały z dalszych podwyżek stóp procentowych.

 

Spadek zysków spółek z S&P

Do tej pory wyniki finansowe za 3 kwartał 2022 roku przedstawiło 95% spółek z indeksu S&P 500. Ich zyski względem analogicznego okresu w zeszłym roku spadły o 10%. Jest to drugi kwartał z rzędu, kiedy wyniki spółek okazują się gorsze, w ujęciu rok do roku. Rynek oczekuje, że w kolejnym kwartale ponownie zobaczymy spadek zysków. Przy tego typu danych należy zawsze pamiętać, że jest to ujęcie nominalne. Jednakże, jeśli uwzględnić poziom inflacji, to w ujęciu realnym wyniki będą jeszcze gorsze.

 

Chiny wracają do polityki Zero COVID

W Chinach powraca temat polityki Zero COVID, czyli najbardziej restrykcyjnych działań przeciwko koronawirusowi na świecie. Władze centralne wywierają duży nacisk na władze lokalne, aby już po wykryciu kilku przypadków, nakładać surowe obostrzenia na całe okręgi miejskie. W dniu 24 listopada Shanghaj, tj. 26-milionowe centrum produkcji, handlu i finansów zaostrzy obostrzenia covidowe dla osób wjeżdżających do miasta. Zgodnie z danymi z 21 listopada, w mieście wykryto 9 nowych przypadków.

Lockdowny przeprowadzone jednocześnie w kilku miastach kraju na przestrzeni ostatnich miesięcy przełożyły się na zamknięcie fabryk i portów na długie okresy. Postawiły pod znakiem zapytania szereg wspólnych przedsięwzięć z firmami zagranicznymi. Blokada fabryki Foxconn w Zhengzhou wpłynęła na produkcję iPhone’ów, wywołując obawy o ich ogólnoświatowy niedobór. Podobna niepewność towarzyszy dostawom wielu innych produktów z różnych gałęzi gospodarki.

Doświadczenia z ostatnich 2 lat pokazały, że polityka Zero Covid czyni więcej szkód, niż pożytku. Takie działanie budzą nasze zdziwienie, gdyż są niczym innym jak dobrowolnym strzałem w kolano dla chińskiej gospodarki i jej wiarygodności.

Bessa trwa w najlepsze, a FED dalej ogranicza płynność

W ostatnich latach rynki finansowe zostały uzależnione od dodruku banków centralnych, głównie FED. Jak pokazywaliśmy to już wielokrotnie wcześniej, istnieje ścisła korelacja pomiędzy bilansem banków centralnych (kolor niebieski) a notowaniami S&P 500 (kolor czerwony).

Obecnie FED wyprzedaje aktywa, co stanowi przeciwieństwo dodruku. Przekłada się to na ograniczanie płynności na rynku. Tylko na przestrzeni ostatniego roku, bilans FED spadł o 340 miliardów dolarów. W konsekwencji, wyniki większości aktywów wyglądają bardzo słabo.

Pomimo, że mamy już bessę, FED dalej zaostrza politykę monetarną. Grafika pokazuje, iż w przypadku poprzednich okresów, kiedy mieliśmy wyraźne spadki na rynkach, FED bardzo szybko łagodził swoje podejście.

Dalsze zaostrzanie polityki spowodowane jest tym, że Rezerwa Federalna wciąż stara się zwalczyć inflację. Na uwagę zasługuje fakt, iż w ostatnim czasie inflacja w USA trochę spadla, co sugeruje, że już niebawem FED może zacząć łagodzić swoją politykę.

Zrozumieć przyczyny upadku FTX

W ostatnich dniach cały świat emocjonował się upadkiem FTX, czyli trzeciej największej giełdy kryptowalut na świecie. Ujawniony krótko po tym bilans firmy, wykazał rażące zaniedbania. Na dzień 10 listopada FTX miała zobowiązania o wartości prawie 9 mld dolarów. Jednocześnie posiadała płynne aktywa o wartości zaledwie 900 mln dolarów (akcje Robinhood, cyfrowe odpowiedniki dolara). Zauważcie, że płynne aktywa były warte 10-krotnie mniej niż zobowiązania giełdy.

Drugą grupę stanowiły mniej płynne aktywa o łącznej wartości 5,5 mld dolarów. Były to głównie różne kryptowaluty, w tym token FTT wyemitowany przez samą giełdę FTX. Poza tym w bilansie znajdowały się niepłynne aktywa o wartości 3,2 mld dolarów.

Gdy na światło dzienne zaczęła wychodzić prawda o niewłaściwym wykorzystaniu funduszy klientów i nielegalnych transakcjach przeprowadzonych z firmą Alameda Research (również założona przez właściciela FTX – Samuela Bankman-Fried), rozpoczęła się lawina wyprzedaży. Dyrektor generalny Binance, Changpeng Zhao (CZ), ogłosił likwidację wszystkich pozostałych w księgach firmy tokenów FTT. W ślad za nim poszli pozostali użytkownicy giełdy, wycofując swoje środki. Doszło do gwałtownego spadku wartości tokenu FTT i innych aktywów FTX. Tym samym, pogłębiła się różnica pomiędzy długami giełdy, a wartością posiadanych aktywów. Niedługo później FTX zmuszone zostało ogłosić bankructwo.

Podsumowaniem całej tej sytuacji są słowa nowego dyrektora generalnego FTX, który powiedział, że w całej swojej karierze nie widział tak rażącego braku kontroli korporacyjnej i braku wiarygodnych informacji finansowych jakie miały miejsce w przypadku FTX.

Upadek FTX stanowi kolejne potwierdzenie, że na rynku kryptowalut wszystko dzieje się w przyśpieszonym tempie, a jego uczestnicy powinni wykazywać się zwiększoną czujnością. Ostatecznie nie ma tam podmiotów, które mogłyby uratować sytuację, tak jak ma to miejsce na tradycyjnej giełdzie (przykład: ratowanie upadających banków).

Link do grafiki.

Independnet Trader Team 

 

0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

Powiązane wpisy