Search
Close this search box.

Nowy Rok, czyli nowe podatki – wywiad z Mateuszem Tomczykiem

Drodzy Czytelnicy,

w 2021 roku polskiego podatnika czeka wiele zmian. Część z nich można uznać za bardzo kontrowersyjne. Mateusz Tomczyk z Independent Finance przeanalizował je w wywiadzie dla namzależy.pl.

Tematem rozmowy były przede wszystkim: przyszły podatek CIT spółek komandytowych, ograniczenie ulgi abolicyjnej i wątpliwej jakości estoński CIT w Polsce. Jeśli dodacie do tego kwestię niestabilności prawa podatkowego to zaczyna się robić nieciekawie. Warto wspomnieć, że w „Międzynarodowym rankingu konkurencyjności systemów podatkowych” zajmujemy 3 miejsce, tylko że od końca. Za nami już tylko Włochy i Chile.

Już w następnym roku polscy przedsiębiorcy będą mogli skorzystać z tzw. estońskiego CIT-u. Niestety, to rozwiązanie podatkowe nie będzie działało w Polsce na tak prostych zasadach, jak ma to miejsce w Estonii. Nie ma żadnego przypadku w tym, że to właśnie estoński system podatkowy zajął we wspomnianym rankingu 1. miejsce.

Dlatego też w drugiej części wywiadu Mateusz opowiedział o tym jak wygląda prowadzenie firmy w Estonii i jakie wynikają z tego korzyści. Poruszone zostały m.in. tematy takie jak: możliwość reinwestowania zysku, korzystna amortyzacja, brak akcyzy, proste generowanie kosztów i wiele innych, które powodują, że życie estońskiego przedsiębiorcy jest znacznie łatwiejsze.

Jeżeli chcecie się dowiedzieć więcej o tym, jak będzie wyglądać estoński CIT w Polsce to zapraszamy do naszego wcześniejszego artykułu: „Podatek estoński w Polsce, czyli jak zepsuć najprostsze rozwiązania” . Poniżej znajdziecie natomiast masę darmowej wiedzy, która być może pozwoli Wam, uchronić swój kapitał przed pazernością polityków.

 

Independent Trader Team

0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

Powiązane wpisy