Search
Close this search box.

Polecane lektury – aktualizacja 2023

Nadszedł czas na aktualizację naszego działu “Polecane lektury”. Poniżej znajdziecie 7 nowych pozycji, które lądują na naszej liście. Zaktualizowaną, pełną listę możecie znaleźć na stronie polecanych książek o inwestowaniu.

Chris Miller – Wielka wojna o chipy

To świetna pozycja dla osób, które chcą zrozumieć branżę półprzewodników. Autor opisuje historię jej powstania od samego początku, czyli od mechanicznych switchy, aż do chwili obecnej. Jednym z ciekawszych momentów książki była historia bombardowania mostu Thanh Hoa w czasie wojny w Wietnamie. Była to ważna dla komunistycznego Wietnamu konstrukcja transportowa o długości 15 metrów otoczona sprzętem do obrony przeciwlotniczej. Siły powietrzne USA próbowały ją zniszczyć – zrzuciły na nią ponad 800 bomb, jednak nie przyniosło to pożądanego efektu. Dzięki zastosowaniu półprzewodników do laserowego nawigowania amerykańska armia wraz z firmą Texas Instruments stworzyły samonaprowadzające się bomby, które pomogły zniszczyć most i wiele innych strategicznych celów.

Poza dokładnym opisem historycznym tej branży, w książce możemy przeczytać o zależnościach pomiędzy krajami i firmami, co pomaga również w bardziej świadomym inwestowaniu.

Kolejną ciekawą historią było powstanie firmy ASML. Rozdział ten opowiada o tym jak wiele zachodnich korporacji pracowało nad udoskonaleniem technologii maszyn do produkcji chipów. To przede wszystkim o ten sprzęt toczą się napięcia na linii USA – Chiny i bez niego Państwo Środka nie będzie samowystarczalne. Ta technologia wymagała ponad 20 lat rozwoju i to dzięki niej Zachód wciąż wygrywa trwającą wojnę o chipy.

Jest to pozycja dla osób, które chcą bardziej zagłębić się w tą konkretną branżę. Lektura pomaga zrozumieć, jak ważne są półprzewodniki dla funkcjonowania całego świata. Dzięki niej uświadomimy sobie, dlaczego warto mieć ekspozycję na ten sektor i które z firm są podstawą do funkcjonowania w erze informacji.

Książka ta była jednym z najważniejszych źródeł informacji wykorzystanych do przygotowania naszego raportu o półprzewodnikach. Zawarliśmy w nim najważniejsze informacje pod kątem inwestycyjnym i jest on dostępny dla posiadaczy Portfela Tradera.

Dale Carnegie – Jak zdobyć przyjaciół i zjednać sobie ludzi?

Książka rozeszła się już w milionach egzemplarzy na całym świecie i wiele osób zdążyło o niej usłyszeć. Doszliśmy jednak do wniosku, że i tak powinniśmy poświęcić jej kilka zdań. Tym bardziej, jeśli ktoś dzięki temu sięgnie po nią i ostatecznie poprawi w ten sposób swoje życie.

Zgodnie z tytułem, Carnegie w swojej książce poświęcił swoją uwagę relacjom międzyludzkim – zarówno ich nawiązywaniu, jak i utrzymywaniu w umiejętny sposób na zadowalającym poziomie.

Książka bazuje na wielu sytuacjach z życia różnych osób. W oparciu o te historie autor stara się wysnuć konkretne wnioski. Tak naprawdę niemal każdy wyciągnie z książki coś dla siebie i nie da się tutaj wskazać jednej konkretnej kwestii czy jednego, wyjątkowego rozdziału. Ostatecznie podczas lektury każdy Czytelnik może zauważyć inne braki w swoim zachowaniu. Czasem będzie chodziło o brak koncentracji podczas rozmowy (słuchanie to nie taka prosta sprawa), a w innym wypadku – o przesadne przekonanie co do własnej racji i brak poszanowania dla poglądów drugiej strony.

„Jak zdobyć przyjaciół i zjednać sobie ludzi?” to książka ponadczasowa. Została opublikowana w 1936 roku i do dziś jest źródłem bardzo użytecznej wiedzy. W przypadku osób, które do tej pory nie przywiązywały uwagi do relacji z innymi ludźmi, może się okazać prawdziwym przełomem. Z kolei w przypadku pozostałych – może wskazać te kilka niuansów, które warto przemyśleć. 

Eric Jorgenson – Almanach Navala Ravikanta

Komentarz Tradera21: Najlepsza książka dotycząca tematów prowadzenia biznesu oraz życia osobistego, jaką przeczytałem na przestrzeni ostatnich miesięcy. Autor zebrał w jednym miejscu mądrość Navala Ravikanta, czyli człowieka, który osiągnął sukces w Dolinie Krzemowej, mimo że zaczął z poziomu relatywnie biednego obywatela Indii.

Naval Ravikant rozwinął firmę na dużą skalę, kierując się przy tym zasadami, które są mi bardzo bliskie. Zresztą, na podstawie jego spostrzeżeń, napisałem nawet jeden artykuł na blogu. Co ciekawe, Ravikant dość często zwraca uwagę na rzeczy proste, niemal oczywiste, ale jednocześnie takie z których ludzie stosunkowo rzadko korzystają.

Jego sukces polega na tym, że w swoim życiu połączył z jednej strony sukces zawodowy, a z drugiej – potrafił utrzymać odpowiedni dystans, a praca nie przesłoniła mu wszystkiego. Między innymi dzięki temu należy do szczęśliwych ludzi.

Jest mnóstwo książek dotyczących szczęścia. Jest też mnóstwo książek dotyczących bogactwa. Tymczasem „Almanach Navala Ravikanta” łączy oba te tematy. Z tego powodu podsunąłem tą książkę mojemu 12-letniemu synowi. Może z niej wyciągnąć sporo wartościowych wniosków, jak chociażby to, że sukces zawodowy nie gwarantuje szczęścia, a zawiść jest wręcz jednym z głównych wrogów szczęścia.

Rafał Ganowski – Gotówka to wolność

Osoby czytające naszego bloga zapewne słyszały już o książce „Gotówka to wolność”. Dlatego też w tym miejscu przedstawimy w dużym skrócie te kilka elementów, które wyróżniają tą publikację.

Na początku warto podkreślić sam fakt, że taka książka ujrzała światło dzienne, gdyż jest to właściwie pierwszy przypadek, kiedy polski autor skupił się na kwestii walki z gotówką, przy okazji analizując również jak przebiega ona w Polsce. Już pierwsze rozdziały w prosty i dobitny sposób pokazują, że trwa proces stopniowej likwidacji gotówki, który nie jest widoczny na pierwszy rzut oka. Przypomina raczej słynne „gotowanie żaby”. Jednym z kolejnych kroków w tym procesie ma być m.in. ograniczenie płatności gotówkowych na linii firma-klient do poziomu 20 tys. złotych. W tym momencie taki limit jeszcze nie istnieje, ale według planów miałby być wprowadzony w 2024 roku.

Dużą zaletą książki jest rozdział „Jak wyglądałby świat bez gotówki?”, który świetnie działa na wyobraźnie. Za pomocą kilku przemyślanych przykładów, autor pokazuje Czytelnikowi co czeka nas, jeśli gotówka faktycznie zostanie całkowicie wycofana. Warto w tym miejscu podkreślić, że te przykłady działają na wyobraźnie mocniej, jeśli jesteśmy przywiązani do takich wartości jak: wolność, własność i anonimowość.

„Gotówka to wolność” zawiera także rozdział poświęcony CBDC, czyli cyfrowym walutom banków centralnych, które są już wprowadzane w kilku krajach. Ich sposób funkcjonowania sprawia, że politycy i bankierzy mogą zyskać jeszcze większy wpływ na nasze życie.

Naszym zdaniem „Gotówka to wolność” to jedna z tych książek, które po przeczytaniu, warto po prostu podać dalej. Przekazać ją znajomym, którzy są otwarci na nową wiedzę, a jednocześnie do tej pory nie zwracali uwagę na stopniowe zwalczanie gotówki.

Jeśli jesteście zainteresowani tą publikacją, to zapraszamy na stronę „Gotówka to wolność”, gdzie można nabyć książkę.

1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

Powiązane wpisy