Search
Close this search box.

Świetne wieści z rynku uranu

Globalny kryzys energetyczny sprawił, że nastawienie do energetyki jądrowej w wielu miejscach na świecie uległo znaczącej poprawie. Co chwilę możemy przeczytać o tym, że jakiś kraj planuje uruchomić lub uruchamia nowe reaktory. Pozytywnych wiadomości jest mnóstwo. Poniżej przedstawiamy Wam zaledwie kilka najważniejszych, które udowadniają, że perspektywy dla rynku uranu dawno nie były tak dobre.

Niemcy zmuszone są pozostać przy reaktorach

W ramach transformacji energetycznej, Niemcy zdecydowały się do końca tego roku wyłączyć wszystkie swoje elektrownie jądrowe. Decyzja ta była (delikatnie mówiąc) kontrowersyjna, biorąc pod uwagę problemy z dostawami gazu, rekordowe ceny prądu i ryzyko blackoutów.

Poniższy wykres przedstawia rosnące ceny energii elektrycznej w Niemczech (czarna linia) i Francji (czerwona linia).

W ostatnim czasie przeprowadzono w Niemczech stress testy, aby zbadać stabilność sieci w okresie zimowym. Wykazały one, że należy przedłużyć działanie 2 z 3 pozostających w użyciu elektrowni jądrowych do połowy kwietnia 2023 roku. Mają one służyć jako elektrownie awaryjne.

Niemcy zapowiadają, że będą kontynuować stopniowe odchodzenie od energetyki jądrowej. Patrząc jednak na ich dotychczasowe sukcesy w tej kwestii, reaktory mogą jeszcze długo pozostać w użyciu. Przemawia za tym poparcie dla energetyki jądrowej, nawet wśród „Zielonych”, co możecie zobaczyć na poniższym wykresie. Przedstawia on wyniki ankiety, w której pytano o nastawienie do reaktorów. Możliwe odpowiedzi:

1. Chcę zamknięcia wszystkich elektrowni jądrowych do końca 2022 roku. (Żółta linia).

2. Chcę przedłużenia ich działania o kilka miesięcy. (Niebieska Linia).

3. Chcę by działały nadal w dłuższej perspektywie. (Czarna linia).

Źródło: Infratest, Dimap, Martin Facht

Biorąc pod uwagę, że nadchodzi zima, a więc zwiększone zapotrzebowanie na energię, ceny za prąd mogą stać się jeszcze wyższe. Wzmocni to aprobatę dla energii jądrowej. Możemy tez założyć wzmożoną oddolną presję niemieckiego społeczeństwa na rządzących. W końcu nikt nie lubi siedzieć po ciemku, w zimnie.

Wielka Brytania zainwestuje w energetykę jądrową

Wielka Brytania zainwestuje 700 mln GBP (ponad 800 mln USD) w planowaną przez EDF (Électricité de France) elektrownie jądrową.

Fundusze miałyby pochodzić z puli 1,7 miliarda funtów, które rząd obiecał w zeszłym roku, aby pomóc w uruchomieniu nowego projektu nuklearnego na dużą skalę.

Ponadto Wielka Brytania planuje budowę jednej elektrowni jądrowej rocznie do 2030 roku.

Zwiększenie produkcji energii jądrowej w dłuższej perspektywie zmniejszyłoby zależność Wielkiej Brytanii od gazu ziemnego, który stanowił około 45% krajowej produkcji energii elektrycznej w zeszłym roku.

Ustawa o redukcji inflacji wesprze przemysł jądrowy w USA

Podobnie jak w wielu krajach na całym świecie, tak i w Stanach Zjednoczonych rośnie przekonanie, że energetyka jądrowa jest kluczem do osiągnięcia celów zero-emisyjności. W połowie sierpnia w USA weszła w życie tzw. Ustawa o redukcji inflacji (Inflation Reduction Act). Jednym z jej celów jest promowanie czystej energii.

W ramach ustawy na cele związane z energią i klimatem ma zostać przeznaczone 369 mld USD. Część z tych środków wesprze energetykę jądrową na kilka sposobów. Przykłady:

1. Zostanie wprowadzona ulga podatkowa na produkcję energii jądrowej. Ma ona wesprzeć istniejących producentów energii jądrowej i zapobiec wyłączeniu będących w użyciu elektrowni.

2. Obecne ulgi podatkowe, dotyczące bezemisyjnych źródeł energii, zostaną przekształcone w taki sposób, aby obejmowały one także projekty jądrowe. Dostępność tych ulg podatkowych poprawi dostęp do finansowania zaawansowanych projektów jądrowych.

3. Przewidziane jest także finansowanie, aby zapewnić dostęp do paliwa jądrowego dla projektów jądrowych w USA.

Powyżej wspomniana ustawa to jeden z wielu kroków stawianych w USA na przestrzeni ostatnich kilku lat, w kierunku wsparcia rodzimej branży jądrowej.

Głośna fuzja Uranium Energy Corp. i UEX

Fuzja Uranium Energy Corp. oraz UEX stała się faktem. W wyniku połączenia spółek powstała największa zdywersyfikowana firma uranowa w Ameryce Północnej. Wcześniej w branży uranowej mogliśmy usłyszeć o nieco mniejszych M&A (fuzjach i przejęciach), ale ta ostatnia ma zdecydowanie największe znaczenie.

Pokazuje nam to, że branża uranowa weszła w fazę konsolidacji, co oznacza, że częściej będziemy słyszeć o kolejnych przejęciach. Warto zatem zwracać szczególną uwagę na firmy z dużą pozycją gotówkową. Są one najlepiej przygotowane do dokonywania przejęć. Ponadto, warto obserwować dobrze zarządzane mniejsze spółki posiadające atrakcyjne aktywa. Są one smakowitym kąskiem dla tych pierwszych.

Warto dodać, że cena uranu nadal pozostaje poniżej poziomu, przy którym opłaca się otwierać nowe kopalnie. W związku z tym firmy posiadające gotówkę, wolą przejąć mniejszych graczy, dzięki czemu będę znacznie szybciej mogły zwiększyć wydobycie przy wyższych cenach surowca.

Japonia – tutaj dzieje się sporo

Kto interesuje się rynkiem uranu ten wie, że niezwykle ważne dla jego perspektyw jest nastawienie do energetyki jądrowej w Japonii. Tym, którzy nie pamiętają przypomnijmy, że po wybuchu w Fukushimie w marcu 2011 roku, energetyka jądrowa była piętnowana przez kolejną dekadę.

W ostatnim czasie jednak nie brakuje sygnałów, że Japonia znów przeprowadzi mocny zwrot w kierunku energetyki jądrowej. Nie skłamiemy pisząc, że od momentu katastrofy w Fukushimie, sentyment do energetyki jądrowej w kraju kwitnącej wiśni nigdy nie był lepszy niż obecnie.

Na ten moment 10 z 33 reaktorów znajdujących się w Japonii wznowiło pracę. Kolejne 7 ma zostać uruchomione od przyszłego lata. Ponadto Japonia planuje budowę kolejnych elektrowni jądrowych, aby zrealizować cele dotyczące redukcji emisji dwutlenku węgla.

Rozważane jest także wydłużenie maksymalnego okresu eksploatacji istniejących w kraju reaktorów jądrowych powyżej 60 lat. Po katastrofie w Fukushimie limitem było 40 lat. Warto wspomnieć dla porównania, że podobne obiekty w Stanach Zjednoczonych według ekspertów mogą działać nawet 80 lat, podczas gdy panele solarne oraz turbiny wiatrowe mają maksymalny okres eksploatacji 20-30 lat.

Innym ważnym sygnałem z Japonii, jest ogłoszenie ponownego uruchomienia fabryki paliwa jądrowego przez Mitsubishi Nuclear Fuel Co.

Znamienny jest także fakt, że zniesiono nakazy ewakuacji części Futaby, japońskiego miasta, w którym znajduje się zniszczona elektrownia jądrowa. Mieszkańcy mogą wrócić po raz pierwszy od marca 2011 r.

Podsumowanie

Po kilku latach bessy, którą rozpoczęła katastrofa w Fukushimie, cena uranu wyraźnie powróciła do trendu wzrostowego. Od dołka z końca 2016 roku do dziś metal podrożał niemal dwukrotnie. W kwietniu uran przez chwilę był notowany powyżej 60 USD za funt. Od tego momentu cena odreagowała, a jednocześnie nie sposób zliczyć pozytywne informacje płynące z całego świata na temat energii jądrowej i uranu, bez którego trudno wyobrazić sobie działanie reaktorów.

Powyżej opisaliśmy kilka kluczowych newsów, które przemawiają za świetnymi perspektywami dla rynku uranu. Rynek prędzej czy później nadrobi zaległości. Możemy śmiało powiedzieć, że uran oraz jego producenci wciąż są do kupienia w atrakcyjnych cenach.

Independent Trader Team

0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

Powiązane wpisy