Search
Close this search box.

W jaki sposób dywersyfikować swoje inwestycje? – Trader21, Anna Dąbrowska DIF

Drodzy Czytelnicy,

tegoroczna konferencja Invest Cuffs była świetną okazją by spotkać się i porozmawiać „ na żywo” z ludźmi, z którymi współpracuję od lat. Niewątpliwie taką osobą jest Ania Dąbrowska z DIF Broker. Z DIF-em działam już od ponad 7 lat i bardzo cenię sobie naszą współpracę. To jeden z nielicznych brokerów w Europie, który daje rezydentom UE pełen dostęp do akcji i ETF-ów notowanych na giełdach w USA.  Jest to dla mnie o tyle istotne, że różnorodność aktywów do których mam dostęp stanowi podstawę dywersyfikacji mojego portfela. Dzięki szerokiej ofercie tanich w utrzymaniu ETF-ów mogę inwestować w różne rynki, klasy aktywów, czy branże.

To właśnie głównie o dywersyfikacji jest ten materiał. Są lata w których obojętnie co by się nie zrobiło, można wygenerować pozytywny zwrot z inwestycji. Są jednak okresy kiepskie, jak choćby ubiegły rok w którym to ochrona kapitału była najważniejsza. Nie zawsze da się uniknąć strat i ja również zeszły rok zakończyłem na lekkim minusie, ale z dużą pozycją gotówkową. W ten sposób ograniczyłem zmienność i łatwiej będzie mi w kolejnych miesiącach uzupełnić portfel o niedowartościowane spółki. Co do samej gotówki – nie jestem zwolennikiem trzymania jej w dużych ilościach u brokera, wolę raczej „zaparkować” ją w jakimś funduszu z bardzo ograniczoną zmiennością. Tutaj ponownie pomocny okazuje się rynek amerykańskich ETFów, który daje najszerszą ofertę i najniższe koszty. 

Na koniec chciałbym podziękować Ani za przeprowadzenie tego wywiadu. Powinniśmy zrobić to już dawno, w końcu współpracujemy ze sobą od lat. Dzięki naprawdę fajnym pytaniom rozmowa nam się kleiła i mam nadzieję, że nie będziecie się nudzić odsłuchując to nagranie. A oprócz w/w kwestii  znajdziecie w nim również odpowiedzi na pytania:

– Gdzie warto szukać okazji do inwestycji w bieżącym roku?

– Czy czekam na dalsze spadki cen aktywów?

– Jakie jest moje podejście do inwestowania w akcje krajów o zwiększonym ryzyku np. Chiny?

– W jaki sposób bronić się przed przejściem do nowego systemu?

– Jaki jest alternatywny sposób na ochronę gotówki przed inflacją?

Pozdrawiam,

Trader21

 

P.S. Do niedawna dużą wadą DIF były prowizje wynoszące najczęściej minimum 15 USD od transakcji. Kilka miesięcy temu ta sytuacja się zmieniła, prowizje poszły w dół o 40-60%. Więcej o samym brokerze znajdziecie w Niezbędniku

0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

Powiązane wpisy