Search
Close this search box.

Blog Independent Trader w nowej odsłonie!

Drodzy Czytelnicy,

z wielką radością witamy Was na blogu Independent Trader już w nowej wersji!

W ostatnich latach stworzyliśmy wiele stron od zera (kurs, książka, Portfel Tradera itd.), jednak blog od zawsze stanowił fundament. To od niego wszystko się zaczęło, to na nim przez lata pojawiło się ponad 1000 artykułów i to właśnie na independenttrader.pl chcemy nadal publikować wartościowe treści.

Gołym okiem widać, że wciąż jest mnóstwo osób chcących rozwijać swoją wiedzę inwestycyjną czy też kształtować swój światopogląd w oparciu o rzeczowe analizy. Chociaż shortsy na YouTube czy rolki na Instagramie kradną uwagę odbiorców, to w internecie wciąż jest miejsce na rozbudowane artykuły, które wymagają kilku minut skupienia (w obecnych czasach to bardzo dużo!). Dlatego nie ma wątpliwości, że teksty publikowane na blogu pozostaną jednym z kluczowych obszarów naszej działalności. Od teraz jednak będą one prezentowane w ciekawszy sposób.

Skąd ta zmiana?

Stopniowo dochodziliśmy do wniosku, że blog w dotychczasowej wersji powodował zbyt dużo komplikacji. Wśród najważniejszych można wymienić, chociażby różne ograniczenia przy publikacji artykułów czy też przestarzały system komentarzy (brak osobnych wątków itp.).

Dodatkowo, w efekcie rozwoju naszej firmy, powstała szeroka oferta: od Portfela Tradera, przez książki i kursy, aż po optymalizację podatkową i aplikację Coin Tester. Niebawem ta lista znowu się wydłuży. Tymczasem stara wersja bloga nie dawała nam możliwości, abyśmy mogli „pochwalić się” wszystkim, co mamy do zaoferowania.

I chociaż przyzwyczailiśmy się do Independent Trader w dotychczasowej odsłonie (od jej wprowadzenia minęło prawie 10 lat!) to decyzja mogła być tylko jedna: potrzebujemy czegoś nowego!

Co nowego?

Niektóre zmiany na blogu zauważyliście zapewne od razu. Inne są mniej widoczne. Dlatego też postanowiliśmy w tym miejscu zebrać wszystko to, co zmieniło się na plus, jak również opisać wszystkie nowości.

Nowa szata graficzna i układ strony

Blog zyskał zupełnie nowy, bardziej nowoczesny design. Możecie przeglądać treści w dwóch trybach: jasnym i ciemnym (odpowiedni przycisk został umieszczony w prawym, dolnym rogu). Zmienił się także układ strony. Więcej kategorii i artykułów jest dostępnych za pomocą dosłownie jednego kliknięcia.

Wyższa jakość grafik

Parafrazując klasyka: „jeden dobry wykres może wyrazić więcej niż tysiąc słów”. Do tej pory jednak nie zawsze mogliśmy liczyć na to, że publikowane grafiki będą wyświetlały się w dobrej jakości. Od teraz ta kwestia ulegnie znacznej poprawie.

Urozmaicone artykuły

Do tej pory treści opierały się najczęściej na układzie „tekst-grafika-tekst”, a czasem dodatkowo pojawiało się jakieś video. Teraz zyskaliśmy wiele dodatkowych funkcji, które stopniowo będą wprowadzane do artykułów. Już teraz wiele artykułów ma poprawione formatowanie oraz dodany spis treści.

Rozbudowana wyszukiwarka

Blog w nowej odsłonie został wyposażony w wyszukiwarkę z dodatkową możliwością filtrowania. Dzięki temu łatwiej będzie Wam dotrzeć do konkretnych treści.

Intuicyjny wygląd

Stali czytelnicy bloga być może będą potrzebować chwili, aby przestawić się na nowy układ. Nie zmienia to jednak faktu, że w trakcie zmian robiliśmy wszystko, co w naszej mocy, aby każdy użytkownik mógł łatwo odnaleźć się na independenttrader.pl. Dotyczy to również osób, które przeglądają stronę na smartfonach czy tabletach.

Rewolucja w sekcji komentarzy

Zmiana, na którą wiele osób (w tym nasz zespół) czekało bardzo długo. Koniec z dyskusją, w której mieszają się inwestycje, geopolityka, teorie spiskowe oraz finanse osobiste. Od teraz możliwe będzie tworzenie osobnych wątków. Wszystko będzie przebiegać w sposób zbliżony do tego, jaki znacie na przykład z YouTube. Skończy się zatem chaos, z jakim mieliśmy do czynienia do tej pory.

Dodatkowo wprowadziliśmy możliwość docenienia najlepszych komentarzy, poprzez kliknięcie „łapki w górę”. Będzie również dostępna opcja subskrybowania wybranych wątków. Oznacza to, że jeśli jakaś dyskusja mocno Was zainteresuje, to wystarczy jedno kliknięcie i będziecie informowani mailowo o każdym nowym komentarzu.

Ważna informacja: możecie edytować swoje komentarze przez 15 minut od ich publikacji.

Rozbudowany profil użytkownika

Każdy z użytkowników nowej wersji bloga Independent Trader będzie miał możliwość powrotu do polubionych przez siebie wpisów. Będziecie mogli również swobodnie przeglądać własne komentarze.

Sylwetki autorów

Do tej pory teksty na Independent Trader były podpisywane jako Trader21 bądź też Independent Trader Team lub Zespół Independent Trader. Od teraz będziecie mogli lepiej poznać autorów. Jeśli tekst będzie tworzony przez konkretną osobę z naszego zespołu, to na końcu artykułu znajdziecie imię, nazwisko oraz informacje o autorze.

Oczywiście wiele tekstów tworzymy wspólnymi siłami. W takich wypadkach wciąż będzie widniał podpis: Zespół Independent Trader.

Co ze starymi artykułami oraz bazą komentarzy?

Dla Waszej wygody postanowiliśmy przenieść na nowego bloga całą bazę artykułów, których jest ponad 1000.

Jeśli chodzi o import komentarzy, to okazało się to technicznie trudniejsze, dlatego też wybraliśmy inne rozwiązanie. Aby zobaczyć komentarze do poprzednich wpisów, należy wejść na starą wersję bloga. Możecie to zrobić jednym kliknięciem. Na stronie głównej będzie zamieszczony specjalny przycisk przenoszący do wcześniejszej wersji strony.

Coś dla weteranów sekcji komentarzy

Jeśli na starym blogu Wasze konto miało ponad 500 komentarzy, sprawdźcie skrzynkę adresu e-mail, na który założone było stare konto — zawczasu utworzyliśmy dla Was konta, znajdziecie na niej mail opisujący jak się na nie zalogować 🙂

(Aby otrzymać niżej opisany raport, wystarczy, że zalogujecie się na nowy blog i w swoim profilu zaznaczcie zgodę marketingową)

Nowy rozdział w historii Independent Trader

Dotychczasowa wersja bloga Independent Trader funkcjonowała od 2015 roku i wszyscy byliśmy do niej bardzo przywiązani. Nie zmienia to jednak faktu, że od strony technicznej było dość sporo ograniczeń. Nowa odsłona bloga to nowe funkcje i nowe możliwości.

W ten sposób zaczynamy kolejny rozdział w historii Independent Trader. Mamy ciekawe plany na kolejne miesiąca i lata, o których będziemy stopniowo informować Was na łamach bloga. Przede wszystkim jednak zamierzamy cały czas utrzymywać wysoki poziom merytoryczny.

Uwaga: wciąż jeszcze dopracowujemy starsze artykuły oraz zapełniamy niektóre działy, więc wybaczcie nam jeśli w pierwszych dniach będą jakieś niedociągnięcia. Jeśli zaś dostrzeżecie poważne błędy bądź też nie będziecie w stanie przeglądać bloga na jakimkolwiek urządzeniu, prosimy o informację na kontakt@independenttrader.pl bądź poprzez formularz kontaktowy.

Prezent dla użytkowników

Baza użytkowników powstaje od nowa. Dla wszystkich osób, które założą konto najpóźniej do 28 marca 2024 roku przygotowaliśmy prezent. Zarejestrowani otrzymają od nas raport specjalny: „Półprzewodniki – serce globalnej gospodarki”. Jest to publikacja zawierająca ponad 100 stron, w której opisaliśmy, dlaczego półprzewodniki odgrywają tak ważną rolę w gospodarce, jakie są perspektywy dla tej branży oraz przedstawiliśmy kilkanaście spółek oraz kilka ETF-ów dających ekspozycję na półprzewodniki. Raport będzie wysyłany w ostatnim tygodniu marca.

Pamiętajcie, że konieczne jest zaznaczenie zgody na otrzymywanie informacji o naszych raportach. W innym wypadku raport do Was nie dotrze. Z kolei samą zgodę możecie zawsze później wyłączyć w panelu użytkownika.

Aby przejść do rejestracji, kliknij tutaj.

Na koniec chcemy podziękować wszystkim, którzy odwiedzają blog Independent Trader. Dziękujemy za Wasz czas, komentarze i wszelkie sugestie, jakie wysyłacie do nas drogą mailową. Zamierzamy odwdzięczyć się kolejnymi ciekawymi artykułami i nagraniami.

Zespół Independent Trader

Zespół Independent Trader

Artykuły autora

Wciąż dążymy do tego, aby sekcja komentarzy była możliwie jak najbardziej wygodna w użytkowaniu i miała wiele praktycznych funkcji. Już niebawem chociażby wklejanie wykresów czy grafik stanie się dużo bardziej intuicyjne. Do tego czasu możecie publikować obrazy na 3 sposoby:

 • poprzez wklejenie linku do grafiki w treści komentarza,
 • poprzez skopiowanie pliku ze swojego komputera (na zasadzie ctrl+c i ctrl+v), 
 • poprzez skopiowanie i wklejenie wycinka ekranu (korzystając np. z Narzędzie Wycinanie) na Windows.
88 komentarzy
Najnowsze
Najstarsze Najwyżej oceniane
Informacji zwrotnych
View all comments
kozarek
kozarek(@kozarek)
3 miesięcy temu

Powiedzcie mi jak działają komentarze na tym portalu, bo zawsze mnie zastanawiało jak to jest, że pod artykułem znajdują się dziesiątki (ciekawych) komentarzy, które są zupełnie nie w temacie artykułu?

Ostatnio edytowano przez kozarek
MRW
MRW(@mrw)
3 miesięcy temu

Bardzo gratuluję nowej odsłony bloga. Pierwszy raz trafiłem na niego w 2019 roku. Po raz pierwszy teraz założyłem konto chodź często czytałem artykuły i kupowałem wydawane przez Czarka książki. Wiele się od nich nauczyłem. Trader 21 jak zawsze robi progres i kolejny krok do przodu.

Ostatnio edytowano 3 miesięcy temu przez MRW
zbigniew.klasik
zbigniew.klasik(@zbigniew-klasik)
3 miesięcy temu

Czy tryb ciemny działa tylko dla niezalogowanych użytkowników? 🙂 W moim przypadku po zalogowaniu się tryb z ciemnego sam przełącza się na jasny, a przycisk do zmiany trybu znika.

Ostatnio edytowano przez zbigniew.klasik
mor
mor(@mor)
Odpowiedź do  zbigniew.klasik
3 miesięcy temu

Potwierdzam, mam tak samo.

Ostatnio edytowano przez mor
indodrumer
indodrumer(@indodrumer)
Odpowiedź do  zbigniew.klasik
3 miesięcy temu

U mnie działa zawsze, coś masz raczej w ustawieniach ekranu u siebie nie tak. Ja się męczyłem ostatnio ze.czcionką, ale to było też po mojej stronie

Ostatnio edytowano przez indodrumer
Tomasz Marecki
Tomasz Marecki(@tomaszmareckiitt)
Admin
Odpowiedź do  zbigniew.klasik
3 miesięcy temu

A na jakiej przeglądarce działasz?

Ostatnio edytowano przez Tomasz Marecki
Raaaf
Raaaf(@raaaf)
3 miesięcy temu

Niektóre strony mają możliwość zmniejszania i zwiększania czcionki. Zdaję sobie sprawę, że są takie opcje w przeglądarce, ale łatwiej i szybciej byłoby mieć to pod ręką i zmieniać rozmiary jednym kliknięciem, szczególnie na telefonie 😉
Druga sprawa, łapki w dół np tylko dla zarejestrowanych.
Cała reszta jak dla mnie bez zarzutu 🙂

Ostatnio edytowano przez Raaaf
supermario
supermario(@supermario)
3 miesięcy temu
Ostatnio edytowano przez supermario
supermario
supermario(@supermario)
3 miesięcy temu

Prywatna spółka EKO-Plus z Bytomia planuje wydobycie węgla kamiennego ze złóż nieczynnej od 25 lat kopalni „Porąbka-Klimontów 1” w Sosnowcu.

Prywatna kopalnia chce wydobywać węgiel – Forum Polskiej Gospodarki (fpg24.pl)

Ostatnio edytowano przez supermario
RookieAdrin
RookieAdrin(@rookieadrin)
3 miesięcy temu

Trzeba przyznać, że jakość nr 1 tego nowego przedsięwzięcia !
Jeżeli jest już teraz tak dobrze, to co będzie później ;)))
Już jest lepiej, aniżeli przy wypuszczeniu cyberpunka!
Mordka się sama uśmiecha.
Jest sporo smaczków o których nawet nie myślałem;)
Pozdrawiam

Ostatnio edytowano przez RookieAdrin
supermario
supermario(@supermario)
3 miesięcy temu

Supermario poleca wszystkim taką oto pozycję – Wielka konfiskata – David Rogers Webb
Wielka konfiskata – David Rogers Webb (ksiegibarneja.pl)

Supermario ma prośbę do Zespołu IT o przeczytanie i ustosunkowanie się do opublikowanych w książce materiałów. Supermariowi w czasie czytania włosy dęba stawały.

Janek Fijor o książce . Trochę marudzi , ale Supermario patrzy przez filtr antymarudowy i apeluje o wyrozumiałość i skupienie uwagi na samym temacie.

MO_00115T01 169 EN LY 20230922 RZ PC角标 EN (youtube.com)

Ostatnio edytowano przez supermario
Objatek
Objatek(@objatek)
Odpowiedź do  supermario
3 miesięcy temu

Przyznaję, obejrzałem do połowy, ale większych bzdur jak na tym filmie dawno nie widziałem.
Stosowana przez gospodarza tego kanału argumentacja przypomina scenę z filmu Miś, gdzie jest wyjaśniane na czym polega ekstradycja. Tam musieli oddać samolot, a w wydaniu tego filmu samochód :))

Ostatnio edytowano 3 miesięcy temu przez Objatek
Lech
Lech(@lech)
3 miesięcy temu

Wystrzelenie rakiety Sojuz-2.1a wraz ze statkiem kosmicznym Sojuz MS-25 z Bajkonuru zaplanowano na 21 marca o godzinie 16:21 czasu moskiewskiego. Start został odwołany na około 20 sekund przed startem.
W skład głównej załogi statku wchodzili Rosjanin Oleg Novitsky, białoruska Marina Vasilevskaya i Amerykanka Tracy Dyson

dziwne że nie było jeszcze Ukraińca albo Francuza ?

Ostatnio edytowano przez Lech
gasch
gasch(@gasch)
3 miesięcy temu

Witam po przerwie.

 lenon
Drogi coś ten stejk.
Pozdrawiam

Ostatnio edytowano 3 miesięcy temu przez gasch
zenek
zenek(@zenek)
Odpowiedź do  gasch
3 miesięcy temu

Witam szanownego Pana.

Jak na ponad kilowe Wagu w kanaryjskiej restauracji to cena raczej przystępna 🙂

Ostatnio edytowano przez zenek
Lech
Lech(@lech)
3 miesięcy temu

Okazuje się ,że zapadające długi banków z tytułu nieruchomości komercyjnych w USA już wynoszą 926mld$..

Ostatnio edytowano przez Lech
Konrad Pietruszka
Konrad Pietruszka(@konraditt)
Editor
3 miesięcy temu

’@Miedź

Witam serdecznie,

poniżej zamieszczam aktualizację sytuacji na rynku miedzi.

Na wstępie przypomnę, że obok uranu, miedź jest w mojej ocenie jednym z tych surowców, które mają przed sobą bardzo dobre perspektywy.

Za miedzią przemawia wiele rzeczy i szerzej omówiłem je:

 1. W raporcie specjalnym pt. „Jak zarobić na deficycie miedzi?”.
 2. Prezentacji w ramach „Konferencji Independent Trader” ze stycznia.

Oba materiały dostępne są w Portfelu Tradera.

Podobnie jak wiele innych surowców, od wiosny 2022 roku miedź odreagowywała wcześniejsze wzrosty napędzane m.in. lockdowanami oraz wojną na Ukrainie. Mniej więcej do końcówki 2023 roku metal ten trzymał się linii trendu spadkowego umieszczonej na poniższym wykresie. Panowała wówczas narracja, że 2024 rok będzie ostatnim, w trakcie którego na globalnym rynku będziemy mieli nadwyżkę miedzi. Jednakże, od razu po rozpoczęciu bieżącego roku narracja ta zaczęła ulegać zmianie. Zaczęto mówić, że 2024 będzie pierwszym rokiem, w którym na rynku pojawi się deficyt metalu. Zmiana narracji sprawiła, że mimo słabości globalnej gospodarki (głównie Chin), miedź wyłamała się z trendu spadkowego i wiele wskazuje na to, że przynajmniej pozostanie na obecnych poziomach dłużej, a nawet będzie drożeć dalej.
comment image

Na surowce zawsze należy patrzeć z dwóch stron: popytowej (zapotrzebowania) oraz podażowej (dostępności). W przypadku miedzi mamy świetną kombinację obydwu, przy czym moim zdaniem o wiele istotniejsza jest strona podażowa. Widać to właśnie po tym, jak ostatnio zachowują są ceny tego metalu. Mimo słabszej gospodarki i słabszych Chin, metal drożeje, bo z wielu powodów będzie go brakować i nie jest to łatwe do zmiany nawet w perspektywie kilkuletniej.

Tak na tegoroczny deficyt miedzi na rynku zapatruje się Goldman Sachs:
comment image

Spójrzmy teraz na notowania miedzi w nieco krótszym horyzoncie czasowym, czyli w perspektywie ostatniego roku.
comment image

Jak widzicie, cena miedzi mniej więcej od wiosny ubiegłego roku nie była w stanie trwale wyłamać się powyżej zaznaczonego na wykresie poziomu. Dopiero 13 marca doszło do silnego wybicia. Doszło do niego za sprawą informacji, że największe chińskie huty miedzi zgadzają się na rzadkie wspólne cięcia w produkcji.

https://www.mining.com/web/chinas-top-copper-smelters-agree-on-rare-joint-production-cuts-sources-say/

W linkowanym artykule znajduje się bardzo ważna informacja:

„W ciągu ostatniego roku chińskie huty szybko zwiększały swoje moce produkcyjne, aby wyprzedzić spodziewany wzrost zapotrzebowania na miedź ze strony sektorów związanych z przejściem na zieloną energię, takich jak pojazdy elektryczne czy energia wiatrowa i słoneczna.

Jednak kilka zakłóceń w kopalniach na całym świecie, w tym zamknięcie dużej kopalni Cobre w Panamie, której właścicielem jest First Quantum, oznacza, że obecnie brakuje koncentratu miedzi.”

Warto w tym miejscu zwrócić uwagę na fakt, że ostatnio auta elektryczne nie mają zbyt dobrej prasy. Niżej szerzej się do tego odniosę, a tymczasem podkreślmy, że popularyzacja pojazdów elektrycznych jest jednym z czynników przemawiających za inwestycją w miedź od strony popytowej. Skoro zatem istnieje obawa o popyt na miedź ze strony aut elektrycznych, a mimo to miedź drożeje, to widzicie sami, że kluczowe są czynniki podażowe.

Poniżej wklejam Wam link do bardzo dobrego filmu z kanału YouTube „Povagowani” oraz streszczenie.

TO KONIEC – elektryczne szaleństwo w motoryzacji UPADA
https://www.youtube.com/watch?v=yokey1sPsdA&t=54s&ab_channel=Povagowani

– czyni się elektryki ekologicznymi zbawcami planety,
– forsując elektryki nakręca się konsumpcjonizm – masz kupić nowe auto elektryczne, choć stare spalinowe wcale nie działa źle,
– elektryki wcale nie są takie ekologiczne. Elektryk bilansuje się pod względem emisji CO2 z autem spalinowym dopiero po przejechaniu ok. 90 tys. km (zakładając, że elektryki są zasilane prądem z OZE). Biorąc pod uwagę jak jest faktycznie – przy 200 tys. km.
– Ogromna większość emisji aut elektrycznych odbywa się na etapie produkcji. Jest ona o wiele bardziej skomplikowana i obciąża mocniej środowisko. Szacuje się, że zanim elektryk pokona pierwszy km, to już wyemitował już 20 tys. ton CO2. 
– 40-80% prądu, jakim ładowane są elektryki pochodzi z węgla / gazu, bo tak wygląda miks energetyczny większości krajów świata.
– Mark Mills z Manhattan Institute szacuje, że przejście całego transportu prywatnego w Europie i USA na energię elektryczną oznaczałoby redukcję zużycia ropy naftowej o ok. 10%. Ani mało ani dużo, ale to nie samochody odpowiadają za większość wykorzystania ropy, a transport lotniczy, ciężki, publiczny, górnictwo, przemysł, rolnictwo itd. 
– sieć energetyczna na świecie nei jest gotowa na zasilanie milionów samochodów elektrycznych. Forsowanie elektromobilności w tak niepewnych czasach (kryzys energetyczny, wojna itd.) jest niebezpieczne.
– spowolnienie gospodarcze to papierek lakmusowy tego, na ile elektromobilność to sukces, a na ile fasada.
– Problemy ekonomiczne przełożyły się na korekty budżetów w poszczególnych krajach. Niemal z dnia na dzień w wielu krajach UE zakończono system ulg i dopłat do elektryków. To wywołało spadek zainteresowania elektrykami przez klientów. Niemiecki Związek Producentów Samochodów wskazuje, że sprzedaż elektryków zmniejszyła się o 14% rok do roku. W Norwegii zarejestrowano prawie 25% mniej elektryków niż rok wcześniej. 
– Nagle okazało się, że poszczególne osoby kupowały elektryki nie dlatego, że są tak super, tylko z uwagi na dopłaty i inne zachęty. Mówiąc wprost – przekupiono obywateli. Przeliczono, że w Niemczech każdy elektryk był dotowany kwota ok. 20 tys EUR a w Austrii nawet 30 tys. EUR. Te kwoty dotyczą nie tylko zakupu, ale też pozostały okres eksploatacji: odliczenia podatkowe, ulgi itd. 
– firmy energetyczne w Niemczech mają możliwość ograniczania mocy ładowarek dla elektryków by zapobiegać przeciążeniom sieci w tym blackoutom. Samochody więc mogą się ładować, ale znacznie wolniej niż zapewniano. W Holandii chcą wprowadzić coś podobnego, a nawet całkiem wyłączać stację szybkiego ładowania pomiędzy godz. 16 a 21. 
– Brytyjczycy w maju zeszłego roku wprowadzono prawo zezwalające firmom energetycznym na wyłączenie domowych ładowarek w godzinach największego poboru prądu. Zatem są problemy zarówno z publicznymi, jak i prywatnymi ładowarkami. 
– ankieta przeprowadzona wśród niemieckich kierowców przez firmę zajmującą się oprogramowaniem dla stacji ładowania Monta pokazała, że aż 53% właścicieli elektryków żałuje zakupu lub leasingu tego typu pojazdów. Główną przyczyną są wysokie ceny prądu i problemy z ładowaniem. 
– Raport nt awaryjnosci samochodów niezależnej amerykańskiej organizacji Consumer Reports wskazuje, że pogląd iż elektryki są mniej awaryjne, bo mają mniej ruchomych części – jest kompletnie błędny. Auta z napędem bateryjnym wprowadzone w ostatnich 3 latach stwarzają blisko 80% więcej problemów niż spalinówki. Hybrydy plug-in wypadły jeszcze gorzej – 146%. 
– W Norwegii ogromne dotacje do elektryków zaburzyły równowagę w transporcie miejskim, przez co komunikacja zbiorowa stała się nieopłacalna i ludzie przestali z niej korzystać. 
– Ubezpieczalnie zaczynają po cichu zmniejszać lub nawet całkiem przestawać obejmować polisami samochody elektryczne. Między innymi dlatego, że koszty napraw elektryków są absurdalnie duże. 
– spadek zainteresowania elektrykami wpływa na mniejszą produkcję elektryków. 
– UE ostatecznie zgodziła się na złagodzenie norm emisji spalin EURO-7 a co najważniejsze opóźniło ich wejście w życie z roku 2025 na 2030. 
– zapowiedziano, że w 2026 roku komisja europejska ponownie weryfikuje zasadność wprowadzenia zakazu aut spalinowych.
– producenci samochodów zapowiadają ostry zwrot w temacie rozwijania technologii napędowych w swoich samochodach. Duże koncerny znów skupiać mają się na spalinówkach.

Podsumowanie

Ostatnio miedź wybiła z związku z obawami o jej podaż.

Problemy związane z dostępnością miedzi wydają się być krótkoterminowe, jak się nie zna dobrze tego rynku, ale moim zdaniem jest to problem zdecydowanie długoterminowy i na dodatek stale sytuacja podażowa się pogarsza. Perspektywy popytowe dużo gorsze być nie mogą, za to każdy bodziec, np. ewentualne stymulusy w Chinach będą tylko perspektywy dla miedzi polepszać.

Trzeba jednak uważać, bo krótkoterminowo aktywa powiązane z miedzią (spółki takie jak Freeport-McMoRan czy ETFy takie jak COPX) są drogie.

Na koniec wstawiam wykres OPTIX z Sentimentrader dla miedzi.
comment image

Jak widzicie, powróciliśmy do poziomów widzianych ostatnio w styczniu ubiegłego roku.

Pozdrawiam,
Konrad ITT

Ostatnio edytowano 3 miesięcy temu przez Konrad Pietruszka
janwar1
janwar1(@janwar1)
Odpowiedź do  Konrad Pietruszka
3 miesięcy temu

No nie wiem czy poprzednia wersja bloga nie była lepsza, bardziej przejrzysta, prostsza?

Po każdym odświeżeniu kieruje mnie na początek komentarzy.
Nie wiem gdzie toczy się dyskusja obecnie.
Aby pisać nowy komentarz muszę się doklejać do ostatniego, bo główna ramka jest u góry.

Ostatnio edytowano 3 miesięcy temu przez janwar1
Tomasz Marecki
Tomasz Marecki(@tomaszmareckiitt)
Admin
Odpowiedź do  janwar1
3 miesięcy temu

Już wszystko powinno działać

Ostatnio edytowano przez Tomasz Marecki
Konrad Pietruszka
Konrad Pietruszka(@konraditt)
Editor
Odpowiedź do  janwar1
3 miesięcy temu

No nie wiem czy poprzednia wersja bloga nie była lepsza?

Ja wiem, że ciężko czasem przestawić się na coś nowego, ale całościowo nowa sekcja komentarzy jest w naszej o cenie znacznie lepsza. Trzeba się po prostu z nią „oklikać” a dalej już pójdzie.

Po każdym odświeżeniu kieruje mnie na początek komentarzy.

To jest faktycznie ważna funkcjonalność i postaramy się ją wdrożyć.

Nie wiem gdzie toczy się dyskusja obecnie.

Tutaj z pomocą przychodzi funkcja sortowania komentarzy. Ustawiasz od „najnowszy” i scrollujesz.

Aby pisać nowy komentarz muszę się doklejać do ostatniego, bo główna ramka jest u góry.

Podobnie jest na innych forach. Możesz dodać kom. do danego wątku, albo stworzyć nowy wątek.

Pozdrawiam,
Konrad ITT

Ostatnio edytowano przez Konrad Pietruszka
MWM
MWM(@mwm)
3 miesięcy temu

To już trzecia odsłona graficzna odkąd regularnie tutaj zaglądam. Zrobiliście kawał dobrej roboty, nowa szafa graficzna bardzo mi się podoba. Szczególnie cieszę się z trybu ciemnego, ponieważ do tej pory konwersja w przeglądarce nie radziła sobie najlepiej. Fajnie również że teraz na urządzeniach typu pocketbook znacznie przyjemniej się czyta wasze artykuły. Naprawdę dobrze wykonana robota.

Jeśli mogę dodać coś od siebie, to przy komentarzach brakuje mi łapki w dół. Już wyjaśniam o co chodzi. Każdy komentarz osoby z poza zespołu startowałby z punktacją np. 50. Te komentarze które dobiły by w górę np. do 90 zostałyby wyróżnione (czcionką) jako bardzo merytoryczne, natomiast te których punktacja spadnie poniżej np. 10 zostałyby „wyszarzane”, tak aby były mniej widoczne a odpowiedzi pod nimi z automatu ukryte. Pozwoliło by to szybko przeskoczyć do bardziej merytorycznych wypowiedzi, a teksty nic nie wnoszące do dyskusji były by łatwo pomijane co przy okazji zniechęcało by do ich pisania.

Ostatnio edytowano przez MWM
Konrad Pietruszka
Konrad Pietruszka(@konraditt)
Editor
Odpowiedź do  MWM
3 miesięcy temu

Witam serdecznie,

dziękujemy za miłe słowo oraz sugestie. Zapisujemy je sobie do ew. wdrożenia.

Pozdrawiam,
Konrad ITT

Ostatnio edytowano przez Konrad Pietruszka
JC_Reloaded
JC_Reloaded(@jc_reloaded)
Odpowiedź do  MWM
3 miesięcy temu

Podobny system ma Odysee. Jakaś określona ilość „↓” ukrywa komentarz lub odpowiedź, co dosyć dobrze się sprawdza do automatycznego sprzątania toksycznych opinii.

BTW. Może jakis podzbiór emotów odblokujecie?

Ostatnio edytowano 3 miesięcy temu przez JC_Reloaded
Riff
Riff(@riff)
3 miesięcy temu

SUMMARY OF POWELL PRESS CONFERENCE
(3/20/24):
1. Reducing rates too fast could reverse inflation
progress
2. Interest rates are currently likely at their peak
3. Unexpected weakness in labor market could
warrant a response
4. Prepared to keep rates higher for longer if
needed
5. Need greater confidence that inflation is
moving to 2%
The fight against inflation is not over yet.

Ostatnio edytowano przez Riff
tomigl
tomigl(@tomigl)
Odpowiedź do  Riff
3 miesięcy temu

Czyli teraz czas na spadki na giełdach?

Ostatnio edytowano przez tomigl
zenek
zenek(@zenek)
3 miesięcy temu

Balcerowicz o obietnicach Tuska i jego 100 dniach rządu: populizm, to jest nieetyczne— Populizm, obliczony na naiwność. Próba realizacji większości tych obietnic musiałaby doprowadzić do takich zaburzeń fiskalnych, że przestałoby to być tak atrakcyjne, jak wydawało się ludziom na etapie obietnic — mówił prof. Balcerowicz.
— Mnie razi, czego tam nie ma (w „100 konkretach KO” — przyp. red.). Nie ma np. nic na temat zmniejszania roli państwa w gospodarce, co się nazywa nieładnie prywatyzacją. A przecież my mamy jeden z największych, po Turcji, udziałów sektora publicznego w gospodarce. To jest elementarz.
— Jest dużo na temat zwiększenia wydatków i są obietnice obniżenia podatków — mówił prof. Balcerowicz. — To nie jest poważny dokument, tzn. taki, który poważnie traktuje ludzi. Jak tak można? To jest nieetyczne. To nie jest nawet umiejętna propaganda populistyczna, bo bardzo łatwo to zdemaskować — stwierdza profesor.

Balcerowicz na Prezydenta.

https://www.fakt.pl/polityka/prof-leszek-balcerowicz-o-100-dniach-rzadu-tuska-fakt-live-20-marca/efgn6ht

Ostatnio edytowano 3 miesięcy temu przez zenek
janwar1
janwar1(@janwar1)
Odpowiedź do  zenek
3 miesięcy temu

Czyli Tuskowi wolno obiecywać, kłamać i oszukiwać swoich wyborców- bez żadnych konsekwencji- jak to wyśmiewał Schetyna.

Głosujcie na Tuska-Niemca.

Ostatnio edytowano przez janwar1
zenek
zenek(@zenek)
3 miesięcy temu

Niestety nie udało mi się odzyskać dotychczasowego nicka 🙁

Ostatnio edytowano przez zenek
Konrad Pietruszka
Konrad Pietruszka(@konraditt)
Editor
Odpowiedź do  zenek
3 miesięcy temu

Witam serdecznie,

proszę odezwać się do nas w tej sprawie przez formularz kontaktowy.

https://independenttrader.pl/kontakt/

Pozdrawiam,
Konrad ITT

Ostatnio edytowano przez Konrad Pietruszka
JC_Reloaded
JC_Reloaded(@jc_reloaded)
3 miesięcy temu

Ugryzę się w język, bo trochę nie wypada krytykować gdy mam upgrade za darmo. Jedyne o co mogę prosić, to żeby blockquote był ładnie ostylowany. Komentarze będą gęsto usiane cytowanymi fragmentami i teraz mają tylko wcięcie. Byłoby miło gdyby dostały subtelne tło i kursywę.

Ostatnio edytowano przez JC_Reloaded
JC_Reloaded
JC_Reloaded(@jc_reloaded)
Odpowiedź do  JC_Reloaded
3 miesięcy temu

A może jeszcze jeden wniosek

 • przycisk (on/off) lub ustawienie profilu, aby mieć domyślnie zwinięte wątki komentarzy
Ostatnio edytowano przez JC_Reloaded
Andreas2024
Andreas2024(@andreas2024)
3 miesięcy temu

Witam, bardzo proszę o pomoc w rozwiązaniu poważnego problemu z transferem środków do brokera Exante. Wykonałem przelew USD na swoje konto do Exante tydzień temu a środki do dnia dzisiejszego nie dotarły. Zgłosiłem ten problem do Helpdesk w Exante i otrzymałem tylko info, że sprawa została przekazana do wyjaśnienia. Dodam tylko, że wszystkie dane zostały zweryfikowane i są poprawne. Proszę o pomoc jakie kroki należy podjąć i czy ktoś miał podobny problem z tym brokerem?

Ostatnio edytowano przez Andreas2024
Krzysztof Miazga
Krzysztof Miazga(@krzysztofitt)
Editor
Odpowiedź do  Andreas2024
3 miesięcy temu

Witam. Proszę o wysłanie do nas wiadomości poprzez formularz kontaktowy.

Ostatnio edytowano przez Krzysztof Miazga
Andreas2024
Andreas2024(@andreas2024)
Odpowiedź do  Krzysztof Miazga
3 miesięcy temu

Witam, próbuję przesłać przez formularz kontaktowy ale pojawia się następujące info:

 • Invalid form, reCAPTCHA validation failed.

reCAPTCHA V3 validation failed, suspected as abusive usage

 • Wystąpił błąd.
Ostatnio edytowano przez Andreas2024
siwy83
siwy83(@siwy83)
3 miesięcy temu

Elegancko 🙂 teraz się tylko przywyczaić bo nowe to wiadomo 😉

Ostatnio edytowano przez siwy83
TeQ
TeQ(@teq)
3 miesięcy temu

Blog po zmianach jest nowocześniejszy, podoba mi się. Duży + dla zespołu, który wdrażał zmiany, szczególnie za to, że mimo zmian, ogólny klimat bloga został zachowany 😉
Mam pewne sugestie, co można jeszcze dodać/zmienić:

„łapę w dół” z licznikiem – do artykułów i do komentarzy ALBO średnia ocena z zakresu 0-5 😉

ranking komentatorów z like, dislike, (lub średnią oceną) i ilością komentarzy 😉

szybki link do strefy komentarzy ze strefy nagłówka artykułu – w starym blogu była „strzała” 😉

PS Lista nie działa (zarówno numerowana, jak i nienumerowana)

Ostatnio edytowano 3 miesięcy temu przez TeQ
TeQ
TeQ(@teq)
Odpowiedź do  TeQ
3 miesięcy temu

testcomment image

obrazki – wpis linka bezpośrednio w treści – ok, może byc

Ostatnio edytowano 3 miesięcy temu przez TeQ
TeQ
TeQ(@teq)
Odpowiedź do  TeQ
3 miesięcy temu

PS Lista nie działa (zarówno numerowana, jak i nienumerowana)

test cytowania

PS nie wiem, jak miało działać w założeniach, ale … wcięcie jest … niby działa

Ostatnio edytowano 3 miesięcy temu przez TeQ
Seneca AS
Seneca AS(@seneca-as)
Odpowiedź do  TeQ
3 miesięcy temu

ranking komentatorów z like, dislike, (lub średnią oceną) i ilością komentarzy

A później będzie pierwszy płakał jak mu social scoring narzucą zjednoczone siły masonów, rzymian i globalistów.

Ostatnio edytowano 3 miesięcy temu przez Seneca AS
Konrad Pietruszka
Konrad Pietruszka(@konraditt)
Editor
Odpowiedź do  Seneca AS
3 miesięcy temu

Bez przesady 🙂

W social scoring to instytucja (państwo ) Cię ocenia a następnie nagradza / karze w zależności od tej oceny. W przypadku oceniania komentarzy wyrażasz jedynie swoją opinie (podoba mi się / nie podoba mi się) a Gospodarz bloga nie ukarze Cię za to, że będziesz miał więcej kciuków w dół. Inni mogą zasugerować się oceną, albo w ogóle na to nie spojrzą – ich wybór.

Nigdy nie zwracasz uwagi na ilość gwiazdek restauracji (np. Opinie Google), do której się udajesz? Czy mała liczba gwiazdek jakiegoś sprzedającego na Allegro czy innym OLX nie wzbudza Twoich podejrzeń? To tylko informacja – Ty decydujesz czy z niej korzystasz. Nie jest to narzędzie represjonowania.

Pozdrawiam,
Konrad ITT

Ostatnio edytowano 3 miesięcy temu przez Konrad Pietruszka
zenek
zenek(@zenek)
Odpowiedź do  Konrad Pietruszka
3 miesięcy temu

Nie do końca się z tym zgadzam. Można to postrzegać jako stygmatyzacja. Jest to do zauważenia w szczególności, kiedy wchodzi się do bańki informacyjnej i wygłasza odmienne poglądy do wyrażanych przez 99% jej zawartości. Staje się to wtedy narzędziem wykluczenia.

Ostatnio edytowano przez zenek
Konrad Pietruszka
Konrad Pietruszka(@konraditt)
Editor
Odpowiedź do  zenek
3 miesięcy temu

Witam serdecznie,

dziękuję za odp.

Prawdopodobnie zostaniemy przy łapkach w górę.

Pozdrawiam,
Konrad ITT

Ostatnio edytowano przez Konrad Pietruszka
Seneca AS
Seneca AS(@seneca-as)
Odpowiedź do  Konrad Pietruszka
3 miesięcy temu

O ile pamiętam w serialu „Black Mirror”, czyli współczesnym ucieleśnieniu Orwella i Huxleya w jednym, był odcinek gdzie social scoring odbywał się przez zliczanie ocen otrzymanych od spotykanych ludzi. Także przypadkowo napotykane szaraki dawały oceny system zbierał i liczył.

Dziecinada w formie łapy w dół/górę mi w sumie wisi, bo np. co oznaczają łapki w dół gdy ktoś w katolibanie napisze obiektywnie o religii czy aborcji -zaraz zlecą się katoliby i z nienawiścią będą wyzywać i dawać łapy w dół.
Tak samo na portalu o skręcie woke’owym napisz coś obiektywnie o osiągnięciach naukowych, cywilizacyjnych, filozoficznych itp. np. pewnych populacji, albo antynaukowości twierdzenia o multipłciowości konkretnego ssaka (h. sapiensa)- tam w sumie nie tylko łapy w dół, ale też kancelacja.

Ostatnio edytowano 3 miesięcy temu przez Seneca AS
Konrad Pietruszka
Konrad Pietruszka(@konraditt)
Editor
Odpowiedź do  Seneca AS
3 miesięcy temu

Witam serdecznie,

dziękuję za odp.

Prawdopodobnie zostaniemy przy łapkach w górę.

Pozdrawiam,
Konrad ITT

Ostatnio edytowano przez Konrad Pietruszka
zenek
zenek(@zenek)
Odpowiedź do  Seneca AS
3 miesięcy temu

Trafne spostrzeżenie.

Ostatnio edytowano przez zenek
Przemysław Bogdan
Przemysław Bogdan(@przemyslawbogdan)
Admin
Odpowiedź do  TeQ
3 miesięcy temu

Dobry wieczór!

Dzięki, staraliśmy się właśnie zrobić nowoczesną wersję, ale tego samego bloga, miło słyszeć, że twoim zdaniem się udało 🙂

Odpowiadając na sugestie:

 • Łapki w dół — zastanawialiśmy się nad tym i póki co zrobiliśmy tylko w górę, może wdrożymy w dół, chętnie usłyszałbym opinie innych osób.
 • ciekawy pomysł z rankingiem, zapisałem sobie 🙂
 • taki link będzie niedługo
 1. ps. lista działa
 2. z tego co widze….

cytat.. troche gorzej, zmienimy dziękuję 🙂

Może adblock albo inne zewnętrzne oprogramowanie/wtyczka przeglądarki ingerowała u Ciebie w tekst

Pozdrawiam!

Ostatnio edytowano 3 miesięcy temu przez Przemysław Bogdan
Cascader
Cascader(@cascader)
Odpowiedź do  Przemysław Bogdan
3 miesięcy temu

Łapki w dół to niezbyt dobry pomysł ze względu na to, że mogłoby to zachęcić to tworzenia multikont w celu wzmocnienia efektu hejtu danej osoby, a łapki w góre informują o wartości merytorycznej i zainteresowaniu publiki określonymi wpisami.

Ostatnio edytowano przez Cascader
MWM
MWM(@mwm)
Odpowiedź do  Cascader
3 miesięcy temu

A jak by dodać że ocenę w dół mogą dać tylko osoby które zostały zatwierdzone przez zespół? To znaczy kliknąć będzie mógł każdy ale dla nowych osób będzie to tylko wirtualna łapka nic nie wnosząca do punktacji. Natomiast dla osoby które mają odpowiednią reputacje tutaj może ona oznaczać nawet 2-5 punkty w dół i tak samo w górę.

Ostatnio edytowano przez MWM
voter0477
voter0477(@voter0477)
Odpowiedź do  TeQ
3 miesięcy temu

Też dodam swoje trzy grosze:

 • Portal w nowej odsłonie mi się podoba
 • Przełącznik trybu ciemnego jest super

Z minusów to zauważyłem że czas ładowania strony jest dłuższy, zwłaszcza na smartfonie.

Ostatnio edytowano przez voter0477
Cascader
Cascader(@cascader)
3 miesięcy temu

Nie ma za bardzo w co inwestować. Wszystko drogie albo bardzo drogie. Tanie aktywa to w zasadzie tylko te chińskie, ale tam jest ryzyko sankcji.
Obligacje to chyba najllepszy wybór teraz.

Ostatnio edytowano przez Cascader
Dante
Dante(@dante)
Odpowiedź do  Cascader
3 miesięcy temu

ETF TMF to dobry wybór, bo rentowności obligacji powinny spadać w przeciągu roku z powodu spadku inflacji i spadku tempa wzrostu gospodarczego

Ostatnio edytowano przez Dante
Hans
Hans(@hans)
Odpowiedź do  Cascader
3 miesięcy temu

Nie bedzie sankcji jezeli otworzysz konto brokerskie w Singapurze albo HK.

Ostatnio edytowano przez Hans
janwar1
janwar1(@janwar1)
3 miesięcy temu

Klanu oszustów ciąg dalszy:

Niezrealizowane 100 konkretów? Schetyna zaczął się śmiać. Prowadzący: Po co obiecywać?

Grzegorz Schetyna usłyszał pytanie, które odnosiło się do niezrealizowanych przez KO „100 konkretów”. W reakcji opanował go śmiech, a gdy prowadzący dopytywał, „po co obiecywać?”, polityk KO odparł: „Podpisał umowę? Nie podpisał”.

https://niezalezna.pl/polityka/rzad/niezrealizowane-100-konkretow-schetyna-jak-nie-ma-twardego-zobowiazania/513870

Ostatnio edytowano przez janwar1
janwar1
janwar1(@janwar1)
3 miesięcy temu

Wyższa kwota wolna czy dobrowolny ZUS. PiS złożył w Sejmie osiem projektów ustaw ze „100 konkretów” KO
60 tys. zł kwoty wolnej od podatku, dobrowolny ZUS, zryczałtowana składka zdrowotna, kasowy VAT, wprowadzenie tzw. babciowego – m.in. tych kwestii dotyczy osiem projektów złożonych w Sejmie przez PiS, a które obiecywała Koalicja Obywatelska w kampanii wyborczej

https://www.bankier.pl/wiadomosc/Wyzsza-kwota-wolna-czy-dobrowolny-ZUS-PiS-zlozyl-w-Sejmie-osiem-projektow-ustaw-ze-100-konkretow-KO-8714054.html

Ostatnio edytowano przez janwar1
Lech
Lech(@lech)
3 miesięcy temu

Wiara w ETFy w sytuacji niepewności na rynkach jest ryzykowna . Po pierwsze bank, broker i właściciel ETF , krypto śmieć, a do tego za granicą , prawnicy i sądy itp, wszyscy wszystkich mogą robić w balona i to nawet nie chcąc , ale może będą musieli, gdy wszystko będzie się sypać i zniknie zaufanie .
Odzyskać majątek będzie bardzo trudno.., a co dopiero zarobić..

Ostatnio edytowano 3 miesięcy temu przez Lech
Lech
Lech(@lech)
Odpowiedź do  Lech
3 miesięcy temu

Dokładniej, jeżeli ETF otrzymuje dajmy na to 10 mld $ i zajmuje się srebrem, to kiedy kupuje to srebro ? o ile w ogóle kupuje,( prowizję dostaje na pewno , a kupuje kiedy chce lub musi) kiedy by nie kupował najpierw sprzeda swoje prywatne zasoby funduszowi bo może i ma informację, że ktoś chce i płaci określoną cenę niezależnie od prowizji i to samo w drugą stronę, najpierw kupuje sobie prywatnie i swoim wybranym inwestorom, a dopiero nadmiar może sprzedaje z tym, że sobie na pewno w lepszej dla siebie cenie . To samo z innymi surowcami, czy krypto walutami , czy akcjami , czy walutami itp. Niby prowizje są mniejsze , ale może wchodzić i wychodzić zawsze przed konkurencją i zawsze ma z góry kasę , a do tego może zebrać dowolną ilość kasy i inwestorów którzy zagrają tak jak on chce bo wie ile kasy jest na stole w przeciwną stronę ..To jest gra na której właściciel ETF zawsze wygrywa, a inwestor zawsze traci tyle że czasami mniej i czasami jednak też coś zarobi..Na dodatek wiele tzw ETFów nie ma obowiązku realizacji dostawy , no to już zupełnie robią co chcą, a kasa sama płynie..

Ostatnio edytowano 3 miesięcy temu przez Lech
janwar1
janwar1(@janwar1)
Odpowiedź do  Lech
3 miesięcy temu

Wyższa kwota wolna czy dobrowolny ZUS. PiS złożył w Sejmie osiem projektów ustaw ze “100 konkretów” KO
60 tys. zł kwoty wolnej od podatku, dobrowolny ZUS, zryczałtowana składka zdrowotna, kasowy VAT, wprowadzenie tzw. babciowego – m.in. tych kwestii dotyczy osiem projektów złożonych w Sejmie przez PiS, a które obiecywała Koalicja Obywatelska w kampanii wyborczej
https://www.bankier.pl/wiadomosc/Wyzsza-kwota-wolna-czy-dobrowolny-ZUS-PiS-zlozyl-w-Sejmie-osiem-projektow-ustaw-ze-100-konkretow-KO-8714054.html

Ostatnio edytowano przez janwar1
janwar1
janwar1(@janwar1)
Odpowiedź do  janwar1
3 miesięcy temu

Klanu oszustów ciąg dalszy:
Niezrealizowane 100 konkretów? Schetyna zaczął się śmiać. Prowadzący: Po co obiecywać?
Grzegorz Schetyna usłyszał pytanie, które odnosiło się do niezrealizowanych przez KO “100 konkretów”. W reakcji opanował go śmiech, a gdy prowadzący dopytywał, “po co obiecywać?”, polityk KO odparł: “Podpisał umowę? Nie podpisał”.
https://niezalezna.pl/polityka/rzad/niezrealizowane-100-konkretow-schetyna-jak-nie-ma-twardego-zobowiazania/513870

Ostatnio edytowano przez janwar1
Konrad Pietruszka
Konrad Pietruszka(@konraditt)
Editor
Odpowiedź do  Lech
3 miesięcy temu

Witam serdecznie,

zgodnie z zapowiedzią, poniżej zamieszczam aktualizację sytuacji na rynku uranu.

Od początku lutego notowania tego surowca doświadczają korekty, która aktualnie sięga 20%. Moim zdaniem jest to zupełnie zdrowy objaw, ponieważ:

 1. Żaden rynek nie rośnie w nieskończoność, a korekty są czymś zupełnie normalnym, zwłaszcza po okresie mocnych wzrostów.
 2. Spadki rzędu 20-30% pojawiały się już wielokrotnie w trakcie obecnej hossy na uranie, która trwa od listopada 2016 roku.

comment image

Patrząc zatem wyłącznie na notowania uranu, są dość spore szanse, że trwająca obecnie korekta może się pogłębić do 75 USD/funt (w tej okolicy wypada 30% od szczytu z początku lutego).

Patrząc jednak całościowo (zarówno na notowania, jak i fundamenty rynku) skłaniałbym się ku temu, że korekta może powoli się kończyć. Argumenty poniżej.

Sprott dokonał drobnych zakupów uranu (50 000 funtów) 13 marca, po tym jak długo pozostawał nieaktywny. Wcześniej ostatnie zakupy przeprowadził 26 stycznia. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że w najbliższym czasie Sprott zdejmie kolejne funty uranu z rynku i tym samym cena ustabilizuje się na obecnych poziomach lub nawet odbije. Nie zapominajmy też, że Sprott to nie jedyny tego typu podmiot, który może chcieć skorzystać z niższych cen surowca. 
comment image

Czeka nas wieloletni deficyt uranu na rynku, którego nie da się łatwo zaspokoić, ponieważ cena surowca musiałaby przez dłuższy czas pozostać na poziomach wyższych niż 90 USD/funt, aby firmy wydobywcze zdecydowały się na uruchomienie/zwiększenie wydobycia. Nawet zeszłoroczne wzrosty na uranie nie są wystarczające, aby znaczące ilości nowego surowca trafiły na rynek. 
comment image

Podczas gdy sytuacja od strony podażowej (dostępności surowca) jest bardzo pozytywna z perspektywy inwestowania w uran, sytuacja od strony popytu (zapotrzebowania) jest świetna i stale się poprawia. Tutaj przykładowo można wspomnieć o przegłosowanym w USA dofinansowaniu dla branży jądrowej o wartości 2,7 mld USD. Spora część tych środków trafi do rodzimych amerykańskich firm wydobywających uran.

https://www.bnnbloomberg.ca/us-reactor-fuel-makers-get-2-7-billion-boost-in-funding-bill-1.2042075

Perspektywy dla uranu i energetyki jądrowej polepsza też fakt, że duże firmy technologiczne coraz mocniej i otwarcie podkreślają zalety atomu.

https://www.prnewswire.com/news-releases/google-microsoft-and-nucor-announce-a-new-initiative-to-aggregate-demand-to-scale-the-adoption-of-advanced-clean-electricity-technologies-302092463.html

Co ze spółkami uranowymi?

Zarówno uran jak i spółki uranowe mocno drożały na przestrzeni ostatniego roku. Firmy radziły sobie jednak nieco gorzej od samego surowca, a zazwyczaj sytuacja jest odwrotna (spółki biją surowiec).
Od początku lutego mamy korektę i o ile w pierwszej fazie spółki odreagowywały wzrosty mocniej niż sam uran, o tyle teraz te spadki wytracają tempo. Można powiedzieć, że podczas gdy ostatnio uran taniał, spółki uranowe tanieć zbytnio nie chciały. 
comment image

Moim zdaniem tzw. „smart money” zdają sobie sprawę, że mamy do czynienia jedynie z korektą notowań, dlatego ostatnie spadki wykorzystują do zwiększania pozycji. To, czego potrzebujemy, aby uran powrócił do mocnych wzrostów, to powrót ulicznych inwestorów, a oni zazwyczaj interesują się danym rynkiem, kiedy ten drożeje. Chwilowo ta uwaga skierowana jest w kierunku kryptowalut, ale one też nie będą rosły w nieskończoność.

Podsumowując, uważam, że zbliża się koniec korekty na uranie i spółkach uranowych. Jest to dobry moment, aby jeszcze raz rozważyć ekspozycję na ten rynek, o czym zresztą niedawno wspominałem w artykule:

https://independenttrader.pl/jak-inwestowac-w-uran-wszystko-co-musisz-wiedziec/

Dodam jeszcze na koniec, że rynek uranu, podobnie jak inne zresztą, posiada swoją społeczność. Jest ona skupiona na portalu „X” (dawnym Twitterze). Śledząc tam wpisy regularnie od dłuższego czasu, da się już wyczuć spory pesymizm wśród inwestujących, wynikający z ostatnich spadków. Jeśli zna się fundamenty przemawiające za tym rynkiem, bardzo łatwo dojść do wniosku, że te obawy są przesadzone – czytaj: koniec korekty blisko.

Pozdrawiam,
Konrad ITT

Ostatnio edytowano przez Konrad Pietruszka
supermario
supermario(@supermario)
Odpowiedź do  Lech
3 miesięcy temu

Odczucia Czcigodnego są poprawne Supermario poleca zapoznać się z taką oto publikacją – Wielka konfiskata – David Rogers Webb
Wielka konfiskata – David Rogers Webb (ksiegibarneja.pl)

Ostatnio edytowano przez supermario
Margas
Margas(@margas)
3 miesięcy temu

Przeglądam stronę na telefonie – moim zdaniem odstępy między wierszami są zbyt duże i trzeba nieustannie przewijać.

Ostatnio edytowano przez Margas
janwar1
janwar1(@janwar1)
3 miesięcy temu
Ostatnio edytowano przez janwar1
lsk
lsk(@lsk)
3 miesięcy temu

Hej. Zmieńcie link do rejestracji (końcówka posta) na własciwy 🙂

Ostatnio edytowano przez lsk
Przemysław Bogdan
Przemysław Bogdan(@przemyslawbogdan)
Admin
Odpowiedź do  lsk
3 miesięcy temu

Cześć, poprawiony, dzięki bardzo 🙂

Ostatnio edytowano przez Przemysław Bogdan
elvp
elvp(@elvp)
3 miesięcy temu

Wygląda super, dużo nowocześniej 🙂

To co zauważyłem:
*Po wejściu na stronę style się wolno ładują i przez chwilę jest białe tło dopiero później zmienia się na czarne
*Na wykresach np walut, indeksów przydały by się wartości na osi Y
*W komentarzach moim zdaniem warto by domyślnie rozwinąć odpowiedzi (albo np gdy jest ich mniej niż X)
*Nagłówek wykresów (Ideksy/Metale/Surowce/Waluty…) bardzo ciężko myszką to przewinąć, może lepiej w 2 wierszach?

Ostatnio edytowano przez elvp
Brzyrek
Brzyrek(@brzyrek)
Odpowiedź do  elvp
3 miesięcy temu

Wszystko prawda natomiast jasna wersja tej strony jest dużo ładniejsza moim zdaniem (suwak w dolnym prawym rogu)

Ostatnio edytowano przez Brzyrek
Konrad Pietruszka
Konrad Pietruszka(@konraditt)
Editor
Odpowiedź do  elvp
3 miesięcy temu

Witam serdecznie,

dziękujemy za cenne uwagi.

Część zmian nasz zespół wprowadza na bieżąco, natomiast pozostałe są przez nas zapisywane i zostanie rozważone ich wdrożenie.

Pozdrawiam,
Konrad ITT

Ostatnio edytowano przez Konrad Pietruszka
Marvin7
Marvin7
3 miesięcy temu

no

Ostatnio edytowano przez Marvin7
Elisoul
Elisoul(@elisoul)
3 miesięcy temu

Czy w sekcji Surowce, Waluty itd można dodać również kurs Krypto?

Ostatnio edytowano przez Elisoul
Konrad Pietruszka
Konrad Pietruszka(@konraditt)
Editor
Odpowiedź do  Elisoul
3 miesięcy temu

Witam serdecznie,

tak – zostaną dodane kryptowaluty.

Pozdrawiam,
Konrad ITT

Ostatnio edytowano przez Konrad Pietruszka
Beatrycze
Beatrycze(@beatrycze)
3 miesięcy temu

Aktualizacja bardzo na plus. Widac wiekszy porzadek na stronie – super!

Jedyny minus, ze usuneliscie moje poprzednie konto. Gdyby czlowiek wiedzial, to wypisywalby co popadnie, byle by dobic do tych 500 komentarzy 🙂

Ostatnio edytowano przez Beatrycze
siwy
siwy(@siwy)
3 miesięcy temu

Moim zdaniem brak importu komentarzy a tym bardziej użytkowników to strzał w stopę. Technicznie to jak najbardziej wykonalne. Ucierpi na tym ten portal, bardzo mocno.

Ostatnio edytowano przez siwy
Konrad Pietruszka
Konrad Pietruszka(@konraditt)
Editor
Odpowiedź do  siwy
3 miesięcy temu

Witam serdecznie,

dziękujemy za uwagi.

Jeśli na „starym blogu” konto Użytkownika miało ponad 500 komentarzy, na skrzynkę adresu e-mail przypisanego do starego konta wysłaliśmy instrukcję, jak się zalogować na zawczasu utworzone konto o tym samym nicku.

Co do komentarzy ze starego bloga, to można do nich łatwo dotrzeć przechodząc przez ten link:

https://old.independenttrader.pl/

Pozdrawiam,
Konrad ITT

Ostatnio edytowano przez Konrad Pietruszka
Konrad Pietruszka
Konrad Pietruszka(@konraditt)
Editor
3 miesięcy temu

Witam serdecznie,

bardzo się cieszę, że nowy blog już działa. Odpowiednie osoby z naszego zespołu dopracowują niektóre jego elementy, natomiast nic nie stoi na przeszkodzie, żebyśmy już teraz zaczęli budować bazę wartościowych, merytorycznych komentarzy.

Z mojej strony możecie liczyć na regularne aktualizacje dotyczące rynku surowców. Użytkownicy „starego bloga” zapewne kojarzą moją aktywność z sekcji komentarzy, natomiast Nowym Osobom wyjaśniam, że chodzi o wpisy dotyczące m.in. rynku uranu, miedzi, platynowców, litu, grafitu, surowców rolnych, czy surowców energetycznych.

Dyskusja będzie znacznie bardziej uporządkowana niż miało to miejsce dotychczas. Ponadto będę mógł na bieżąco monitorować, które tematy najbardziej Was interesują za sprawą funkcji oceniania komentarzy.

Zachęcam Was zatem do dyskusji i już teraz zapowiadam, że dziś pod tym artykułem zamieszczę update dotyczący rynku uranu. Pomoże on zainteresowanym osobom ocenić czy korekta, jakiej doświadcza ostatnio ten surowiec ma się ku końcowi.

Pozdrawiam,
Konrad ITT

Ostatnio edytowano przez Konrad Pietruszka
szyderca
szyderca(@szyderca)
Odpowiedź do  Konrad Pietruszka
3 miesięcy temu

Witam :-),
zmiany zapowiadają się fajnie, tylko:
1) gdzie jest opcja ukrywania komentarzy, ew zgłaszania do usunięcia? 😀
2) gdzie przycisk łapka w dół?

Ostatnio edytowano przez szyderca
Konrad Pietruszka
Konrad Pietruszka(@konraditt)
Editor
Odpowiedź do  szyderca
3 miesięcy temu

Witam serdecznie,

 1. Ten temat jeszcze poddamy dyskusji w naszym zespole.
 2. Prawdopodobnie zostaniemy przy łapkach w górę.

Pozdrawiam,
Konrad ITT

Ostatnio edytowano przez Konrad Pietruszka
janwar1
janwar1(@janwar1)
3 miesięcy temu

PO chce usunąć Glapińskiego. Jabłoński: przeszkadza we wprowadzeniu Polski do strefy Euro

Wniosek o Trybunał Stanu dla Adama Glapińskiego jest przygotowany i gotowy. Zostanie złożony w najbliższych dniach – poinformował premier Donald Tusk na konferencji prasowej. Jak zauważa poseł PiS, Paweł Jabłoński, prezesa Adama Glapińskiego chcą się pozbyć z NBP, ponieważ przeszkadza im we wprowadzeniu siłą Polski do strefy Euro. – W tym celu będą używali wszystkich środków, jakie przyjdą im do głowy, nawet jeśli są to środki niezgodne z prawem. Trybunał Konstytucyjny stwierdził kilka miesięcy temu, że przepisy umożliwiające postawienie przed TS prezesa NBP są niezgodne z konstytucją

https://niezalezna.pl/polska/wydarzenia/chca-usunac-glapinskiego-poniewaz-przeszkadza-rzadzacym-we-wprowadzeniu-polski-do-strefy-euro-mowi-jablonski/513805

Ostatnio edytowano przez janwar1
Brzyrek
Brzyrek(@brzyrek)
Odpowiedź do  janwar1
3 miesięcy temu

Euro nie ma tu nic do rzeczy, Glapa powinien stanąć przed TS za opieszałe podnoszenie stóp procentowych. Przecież wyszło na to , że nawet ultra niekompetentne EBC poradziło sobie z inflacją lepiej niż my.

Ostatnio edytowano przez Brzyrek
Riff
Riff(@riff)
3 miesięcy temu

Tak przeczuwałem, że coś jest na rzeczy no ale efekty przerosły moje oczekiwania. Super robota, dzięki!comment image

Ostatnio edytowano przez Riff
Przemysław Bogdan
Przemysław Bogdan(@przemyslawbogdan)
Admin
Odpowiedź do  Riff
3 miesięcy temu

Dzięki bardzo, straliśmy się 🙂

Ostatnio edytowano przez Przemysław Bogdan
janusz_biznesu
janusz_biznesu(@janusz_biznesu)
3 miesięcy temu

’@Półprzewodniki

Na trwającej konferencji Nvidii GTC 2024 przedstawiono nowy system AI.
Nowo zaprezentowana architektura Blackwell pozwala zwiększyć obecne osiągi AI o 30x. https://pbs.twimg.com/media/GI-zvC6WQAA-hb-?format=jpg&name=large

Ostatnio edytowano 3 miesięcy temu przez janusz_biznesu
janusz_biznesu
janusz_biznesu(@janusz_biznesu)
Odpowiedź do  janusz_biznesu
3 miesięcy temu
Ostatnio edytowano 3 miesięcy temu przez janusz_biznesu
Arekb52
Arekb52(@arekb52)
Odpowiedź do  janusz_biznesu
3 miesięcy temu

Mam pytanie do zespołu. Czy śledzicie taką spółkę XTPL? Ma bardzo ciekawą technologię tylko ja jako „lajkonik” w tej dziedzinie, nie wiem czy cokolwiek z tych ich zapowiedzi jest prawdą i jaką toto ma wartość użytkową tak naprawdę. Faktem jest, że już sprzedają te drukarki, więc myślę, że całkiem chała to nie jest.

Ostatnio edytowano przez Arekb52
janwar1
janwar1(@janwar1)
3 miesięcy temu

Witajcie

Niestety , trzeba zmienić nik oraz podać nowy email, aby się zarejestrować.

Ostatnio edytowano przez janwar1
Przemysław Bogdan
Przemysław Bogdan(@przemyslawbogdan)
Admin
Odpowiedź do  janwar1
3 miesięcy temu

Użytkownikom, którzy byli aktywni na starym blogu, zawczasu zarezerwowaliśmy nicki 😉 Sprawdź proszę maila, na który miałeś założone konto 🙂

Ostatnio edytowano przez Przemysław Bogdan
Marvin7
Marvin7
3 miesięcy temu

Super jest ten nowy portal

Ostatnio edytowano 3 miesięcy temu przez Marvin7
Brzyrek
Brzyrek(@brzyrek)
Odpowiedź do  Marvin7
3 miesięcy temu

No ładnie to wygląda. Ciekawe czy dyskusja będzie na poziomie

Ostatnio edytowano przez Brzyrek
Konrad Pietruszka
Konrad Pietruszka(@konraditt)
Editor
Odpowiedź do  Brzyrek
3 miesięcy temu

Witam serdecznie,

w imieniu Członków zespołu, którzy włożyli masę pracy w „postawienie” nowego bloga dziękuję za miłe słowo.

Jeżeli chodzi o poziom dyskusji, to z naszej strony dołożymy wszelkich starań, aby był on jak najwyższy. Znając też możliwości naszych najbardziej aktywnych Czytelników, również przekonani jesteśmy, że niebawem sekcja komentarzy wypełni się „mięsem”.

Wierzymy ponadto, że nowe funkcjonalności takie jak: tworzenie wątków, ocenienie wpisów z czasem sprawią, że Nowe Osoby zechcą dzielić się swoją wiedzą.

Pozdrawiam,
Konrad ITT

Ostatnio edytowano 3 miesięcy temu przez Konrad Pietruszka

Powiązane wpisy