Search
Close this search box.

Jak inwestować w miedź? Wszystko co musisz wiedzieć

Jednym z surowców, który ma przed sobą bardzo dobre perspektywy jest miedź. Metal ten znajduje olbrzymią ilość zastosowań, których przybywa wraz z rozwojem technologicznym. Warto podkreślić, że miedź jest fundamentem tzw. globalnej transformacji energetycznej, o czym wspominałem w artykule z marca ubiegłego roku pt. „Jakie skutki przyniesie deficyt miedzi?”.

Z drugiej strony, przez ostatnie kilka dekad eksploatowano „stare” złoża tego surowca i niemalże nie inwestowano w nowe kopalnie. Za sprawą tego oraz wielu innych czynników, które sprawiają, że miedzi będzie brakować w kolejnych latach, inwestorzy powinni moim zdaniem poważnie rozważyć ekspozycje na rynek tego metalu. Sposobów na to, jak inwestować w miedź jest wiele. W tym artykule przedstawię kompletną listę instrumentów, które w mojej ocenie powinny znaleźć się wśród obserwowanych przez Was aktywów.

Bieżąca sytuacja na rynku miedzi

W kwietniu ubiegłego roku w ramach Portfela Tradera opublikowaliśmy obszerny raport, w którym szeroko omówiłem długoterminowe perspektywy dla miedzi. Wówczas panowała narracja, że 2024 rok będzie ostatnim rokiem z nadwyżką tego metalu na rynku. Narracja ta uległa jednak zmianie w trakcie ostatniego kwartału. Zaczęły pojawiać się stwierdzenia, że 2024 rok będzie pierwszym, w którym na rynku pojawi się deficyt tego surowca. W skrócie – bieżący rok przyniósł znaczącą poprawę perspektyw dla miedzi zarówno w długim, jak i krótkim terminie.

Sytuację dobrze pokazuje poniższy wykres, według którego w tym roku deficyt miedzi na rynku (pomarańczowe słupki) wyniesie ponad 400 tys. ton. Co więcej, ma on się jeszcze mocniej pogłębić w kolejnych latach.

deficyt miedzi

Spójrzmy teraz na notowania miedzi na przestrzeni ostatnich 5 lat. Jak widzicie, metal znacząco podrożał między 2020 a 2022 rokiem m.in. za sprawą lockdownów spowodowanych koronawirusem oraz wojny na Ukrainie. Następnie nadeszło odreagowanie wzrostów a cena miedzi przez rok poruszała się w trendzie bocznym. Na poniższym wykresie na pomarańczowo zaznaczony został poziom, który odgrywa bardzo ważną rolę z punktu widzenia analizy technicznej. Jak widzicie, mniej więcej w połowie marca notowania surowca wyłamały się powyżej tego poziomu.

notowania miedzi, analiza techniczna miedzi

Zazwyczaj takim wybiciom towarzyszy jakaś istotna informacja. Tak było również tym razem. Największe chińskie huty miedzi wyraziły zgodę na wspólne cięcia produkcji. Automatycznie wzbudziło to obawy o dostępność metalu na rynku, w ślad za którymi podążyła jego cena.

Warto w tym miejscu podkreślić, że w ciągu ostatniego roku chińskie huty szybko zwiększały swoje moce produkcyjne, aby wyprzedzić spodziewany wzrost zapotrzebowania na miedź ze strony sektorów związanych z przejściem na zieloną energię, takich jak pojazdy elektryczne czy energia wiatrowa i słoneczna. Jednak kilka zakłóceń w kopalniach na całym świecie, w tym zamknięcie dużej kopalni Cobre w Panamie, której właścicielem jest spółka First Quantum, sprawiło, że obecnie brakuje koncentratu miedzi.

Koniecznie trzeba odnotować też fakt, że Chiny odgrywają bardzo ważną rolę w globalnej produkcji pojazdów elektrycznych, paneli fotowoltaicznych czy turbin wiatrowych i zamierzają utrzymać status lidera na tych rynkach w kolejnych latach. Prawdopodobnie dlatego Państwo Środka bardzo agresywnie gromadziło miedź w pierwszym kwartale bieżącego roku (patrz – najciemniejsza linia).

zapasy miedzi, chińskie zakupy miedzi

Niewykluczone, że wzmożone zakupy miedzi w Chinach mają też związek z oczekiwaniami co do większego zaangażowania Państwa w stymulowanie gospodarki, która w ostatnich miesiącach spowolniła.

Jak zatem widzicie, ostatnie wybicie na miedzi jest bardzo dobrze uzasadnione i wiele wskazuje na to, że to początek większych wzrostów. Oczywiście bardzo prawdopodobne jest odreagowanie notowań w krótkim terminie, co powinno także przynieść korektę na aktywach powiązanych z miedzią (spółki, ETF-y itd.).

Jak inwestować w miedź?

Z racji tego, że miedź jest jednym z podstawowych surowców przemysłowych, istnieje szeroki wachlarz instrumentów, za pomocą których możemy inwestować w ten metal. Mam na myśli m.in. kontrakty terminowe oraz fundusze ETN oparte na tych kontraktach, a także akcje spółek wydobywczych i ETF-y na tego typu firmy. Jeśli nie wiesz czym jest ETF, sprawdź tutaj.

Z racji tego, że inwestowanie za pomocą kontraktów terminowych i innych instrumentów opartych na dźwigni jest obarczone wysokim ryzykiem i wymaga znacznie większej wiedzy niż w przypadku akcji czy funduszy ETF, zdecydowanie preferuję ostatnie dwie grupy. Na marginesie, jeśli ktoś chce lepiej poznać ryzyka związane z lewarem powinien zapoznać się z naszym artykułem „Uwaga na lewarowane ETN’y”.

W związku z powyższym, w niniejszym artykule skupię się przede wszystkim na najciekawszych spółkach oraz ETF-ach związanych z rynkiem miedzi. Zacznijmy natomiast od ekspozycji najbardziej zbliżonej do fizycznego metalu poprzez tzw. fundusz typu ETC (Exchange-traded commodity).

United States Copper Index Fund (CPER)

CPER, jak wspomniałem wyżej, jest funduszem typu ETC. Notowania tego aktywa opierają się albo na cenie spot (cena natychmiastowej dostawy) surowca, albo cenach kontraktów terminowych.

Zaletą omawianego ETC jest niemal identyczne zachowanie jego notowań (kolor niebieski) względem miedzi (kolor pomarańczowy). Wadą z kolei jest to, że z uwagi na strukturę tego instrumentu ma on skłonność do radzenia sobie gorzej od surowca w dłuższym terminie. Kluczowy wniosek: jeśli zamierzacie długoterminowo inwestować w miedź, lepiej unikajcie omawianego CPER. Lepiej w tym celu korzystać z ETF-ów.

notowania miedzi, inwestowanie w miedź

Sporo informacji na temat tego aktywa znajdziecie na tej stronie.

Global X Copper Miners ETF (COPX)

Jest to największy i najdłużej istniejący fundusz tego typu, którego portfel składa się z blisko 40 spółek zajmujących się zarówno wydobyciem miedzi, jak i hutnictwem tego metalu. COPX został powołany w kwietniu 2010 roku, a więc na niedługo przed szczytem jednej z poprzednich hoss na miedzi, który przypadł na początek 2011 roku. W momencie pisania tego artykułu, aktywa w zarządzaniu (AUM) tego ETF-u przekraczają 1,8 mld USD. Więcej szczegółowych informacji na jego temat znajdziecie na stronie emitenta.

Warto już w tym miejscu zaznaczyć, że choć w artykule przedstawię Wam jeszcze kilka innych ETF-ów, niewątpliwie COPX nie ma sobie równych, jeśli chodzi o bezpieczną ekspozycję na miedź.

Bardzo ważne w przypadku funduszy skupionych na spółkach surowcowych jest to, czy odpowiednio odzwierciedlają one zachowanie cen danego surowca. COPX radzi sobie z tym bardzo dobrze. Jak możecie zauważyć na poniższym wykresie, notowania ETF-u (niebieska linia) są wysoko dodatnio skorelowane z cenami miedzi (kolor pomarańczowy).

ETF COPX, ETF na miedź

Co więcej, notowania spółek surowcowych zazwyczaj są o wiele bardziej zmienne od cen surowca, w związku z czym ETF COPX powinien radzić sobie lepiej od cen miedzi, co również ma miejsce. Podczas gdy na przestrzeni ostatnich 5 lat, miedź podrożała o ok. 38%, fundusz zanotował wynik ponad 107%. Warto podkreślić, że na taki rezultat duży wpływ miały relatywnie spore dywidendy wypłacane przez spółki wchodzące w skład portfela tego ETF-u.

Zanim przejdziemy dalej mała uwaga. W dalszej części artykułu omówiłem inne ETF-y związane z miedzią, które dosyć dobrze naśladują cenę surowca. W związku z tym nie będą zamieszczał wykresów, które to udowadniają, a raczej skupię się na porównaniu tych funduszy do ETF-u COPX.

iShares Copper and Metals Mining ETF (ICOP)

Jest to fundusz spod ramienia BlackRocka, czyli jednego z największych globalnie emitentów ETF-ów. Został powołany 21 czerwca ubiegłego roku. W swoim portfelu ma 35 firm z całego świata skoncentrowanych na wydobyciu miedzi. Z racji tego, że powstał on relatywnie niedawno, jego aktywa w zarządzaniu wynoszą obecnie niecałe 7 mln USD. Jest on zatem zbyt mały, aby móc bezpiecznie w niego inwestować. Tak małe aktywa w zarządzaniu świadczą bowiem o możliwych problemach z płynnością. Warto jednak odnotować, że notowania ICOP (niebieska linia) od początku jego istnienia radzą sobie lepiej od omówionego wyżej COPX (pomarańczowa linia).

miedź, inwestowanie w surowce

Należy zatem pamiętać o tym ETF-ie, bo dobrze odzwierciedla notowania surowca i być może w przyszłości będzie on stanowić poważną alternatywę dla COPX. Po więcej informacji na temat funduszu ICOP odsyłam Was na stronę emitenta.

Sprott Copper Miners ETF (COPP)

Jest to jeden z kilku ETF-ów powołanych przez Sprotta. Przypomnijmy, że od lat korzystamy z instrumentów tego emitenta i zdecydowanie jest to jeden z najbardziej transparentnych i rzetelnych graczy na rynku ETF-ów.

COPP został powołany 5 marca bieżącego roku, a więc ma zdecydowanie za krótką historię, aby móc ocenić, czy dobrze odzwierciedla zachowanie całej branży. Trzeba jednak zaznaczyć, że podobnie jak COPX, fundusz ten ma w swoim portfelu 40 spółek miedzowych z całego świata, a więc z czasem powinien być dla niego realną konkurencją. Na chwilę obecną COPP ma AUM rzędu nieco ponad 6 mln USD i w mojej ocenie nie nadaje się do bezpiecznego inwestowania.

Uważam jednak, że warto bacznie przyglądać się temu funduszowi, bo Sprott już wielokrotnie udowodnił swoje wyczucie rynku, kiedy powoływał swoje ETF-y dosłownie na chwilę przed rozpędzeniem się hossy.

Kończąc omawianie tego ETF-u zamieszczam w formie ciekawostki notowania COPP (pomarańczowa linia) od jego startu w porównaniu do COPX (niebieska linia). Co ciekawe, nowy fundusz poradził sobie lepiej w tym okresie. Warto zatem monitorować jego dalsze postępy.

COPX notowania, ETF na miedź, inwestowanie w miedź, surowce

Jeśli chcielibyście lepiej poznać ten fundusz, to o wiele więcej szczegółów na jego temat znajdziecie na stronie emitenta.

Sprott Junior Copper Miners ETF (COPJ)

Na liście ETF-ów Sprotta skupionych na rynku miedzi figuruje także powołany 1 lutego ubiegłego roku fundusz COPJ. W portfelu tego ETF-u znajdują się natomiast wyłącznie małe i średnie spółki działające w branży wydobycia tego metalu. Mówimy tu przede wszystkim o firmach z kapitalizacją poniżej 2 mld USD.

Warto podkreślić, że o ile w przypadku COPX i COPP mowa była głównie o spółkach, które faktycznie produkują miedź, o tyle w portfelu ETF-u COPJ znajdują się w dużej mierze tzw. eksploratorzy i deweloperzy. Pierwsza grupa firm zajmuje się poszukiwaniem nowych złóż surowca, druga zaś rozwija nowe projekty wydobywcze. Z wielu powodów spółki z obu tych grup cechują się większą zmiennością notowań, a co za tym idzie większym ryzykiem inwestycyjnym. Z drugiej strony, inwestowanie w tego typu spółki daje też spory potencjał do wzrostu, pod warunkiem, że dokonamy właściwego wyboru.

W związku z powyższym, ETF COPJ powinien być co do zasady bardziej zmienny niż dotychczas omówione fundusze. Ponadto, z racji tego, że w jego portfelu znajduje się 40 firm, kupując jego jednostki ograniczamy ryzyko nietrafionej inwestycji w wybrany projekt.

Na chwilę obecną COPJ ma AUM w wysokości ok. 6,8 mln USD. To zdecydowanie za mało, aby móc wykluczyć ewentualne problemy z płynnością na tym aktywie.

Zgodnie z poniższym wykresem, jest on (kolor niebieski) bardziej zmienny od ETF-u COPX (kolor pomarańczowy) i z czasem może być świetnym instrumentem, aby zdobyć „jakby lewarowaną” ekspozycję na miedź.

małe spółki, miedź, zmienne aktywa

Po więcej informacji na temat ETF-u COPJ odsyłam na stronę emitenta.

Powyżej omówiłem ETF-y, które skupione są wyłącznie na branży miedziowej. Istnieje natomiast kilka funduszy, które zapewniają jednocześnie ekspozycję na kilka metali przemysłowych, w tym miedź. Są one naturalnie w mniejszym stopniu dodatnio skorelowane z notowaniami miedzi, ale stanowią na tyle ciekawą alternatywę, że warto przynajmniej w kilku zdaniach opisać co ciekawsze z nich.

iShares MSCI Global Metals & Mining Producers ETF (PICK)

Jest to jeden z największych i najdłużej istniejących na rynku funduszy skupionych na spółkach wydobywających i przetwarzających metale przemysłowe. Warto zaznaczyć, że w skład portfela tego ETF-u nie wchodzą firmy pozyskujące złoto i srebro, chociaż oba metale znajdują szereg zastosowań w przemyśle. Szczególnie mowa tutaj o srebrze, które zostało bardzo szczegółowo opisane przez Marcina Kremca – szefa naszego Działu Inwestycji – w raporcie: „Czy czeka nas gorączka srebra?”.

Jeśli chcielibyście dowiedzieć się więcej o tym funduszu, to zajrzyjcie na stronę emitenta.

Tymczasem zerknijcie na notowania PICK (kolor niebieski) w porównaniu do miedzi (kolor pomarańczowy) na przestrzeni ostatnich 5 lat.

metale przemysłowe, ETF PICK

Jak widzicie, notowania ETF-u generalnie są skorelowane z cenami miedzi, przy czym wynik funduszu jest zdecydowanie lepszy.

Kończąc temat PICK podkreślmy, że ma on AUM rzędu ponad 1 mld USD w związku z czym nie powinno być problemów z płynnością w przypadku tego funduszu. Natomiast zgodnie z poniższą grafiką, producenci skupieni na miedzi zajmują dopiero trzecią pozycję w składzie PICK. Zdecydowaną większość jego portfela stanowią firmy zajmujące się wydobyciem i przetwarzaniem innych metali.

ETF PICK, inwestowanie w surowce, inwestowanie w miedź, transformacja energetcyzna
Blackrock.com

Sprott Energy Transition Materials ETF (SETM)

Jest to ostatni fundusz ze stajni Sprotta, który omówię w tym artykule. Jak sama nazwa wskazuje, skoncentrowany jest on na surowcach kluczowych dla tzw. transformacji energetycznej (globalne przechodzenie od paliw kopalnych do odnawialnych źródeł energii), zatem w jego portfelu goszczą spółki mające wiele wspólnego z wydobyciem metali takich jak: lit, nikiel, miedź czy uran.

Fundusz powstał dokładnie w tym samym momencie co ETF COPJ, czyli 1 lutego ubiegłego roku. Dotychczas zgromadził aktywa rzędu 12 mln USD, co oznacza, że jest zbyt mały, aby wykluczyć ewentualne problemy z płynnością na tym aktywie.

Wspominam o nim głównie w ramach ciekawostki. Za sprawą ekspozycji na inne metale (w tym takie, które nie mają ostatnio tak dobrej passy jak miedź), jest on znacznie mniej dodatnio skorelowany z ceną miedzi. Dobrze pokazuje to poniższy wykres.

transformacja energetyczna, miedź, wiatraki, fotowoltaika

Jeśli mimo wszystko chcecie dowiedzieć się czegoś więcej na jego temat, odsyłam Was na stronę emitenta.

To już wszystkie fundusze, które w mojej ocenie powinniście obserwować. Oczywiście dostępne są też inne ETF-y np. WIRE, MINE czy COPM, ale z różnych powodów wypadają one gorzej od tych przeze mnie omówionych.

Inwestowanie w akcje poszczególnych spółek

Oprócz omówionych funduszy, inwestorzy mogą również rozważyć ekspozycję na miedź poprzez wybrane spółki. Ten temat przedstawiłem szczegółowo na łamach Portfela Tradera. Jeśli chcielibyście samodzielnie przeprowadzić taką analizę, to poniżej zostawiam kilka istotnych wskazówek.

  1. Generalnie spółki z branży miedziowej możemy podzielić na firmy wydobywcze i hutników (przedsiębiorstwa posiadające własne huty miedzi). Co do zasady, działalność tych drugich wiąże się z wyższymi marżami, gdyż ich produkt zyskuje na wartości (czytaj: na czystości) w związku z różnymi procesami metalurgicznymi. Idealnie, jeśli spółka czerpie przychody zarówno z wydobycia jak i operacji hutniczych.
  2. Największe huty miedzi znajdują się w Chinach. Istnieją jednak firmy z Zachodu, które również na dużą skalę przetwarzają rude i koncentrat miedzi. Stawiając na firmy z Państwa Środka bierzemy na siebie dodatkowe ryzyko, które może dać o sobie znać przy ewentualnym pogorszeniu relacji na linii USA-Chiny. Wniosek: jeśli tylko się da, w pierwszej kolejności wybierajcie spółki zachodnie.
  3. Dużo miedzi wydobywa się w Peru oraz Chile. W przypadku obu tych krajów mamy do czynienia z podwyższonym ryzykiem politycznym. Warto mieć to na uwadze wybierając spółki do portfela. Jeśli firma, którą analizujemy, prowadzi swoje operacje głównie w tych krajach, należy zachować ostrożność. Wybierając spółki surowcowe warto zawsze zwracać uwagę na to, jak dobrze są one zdywersyfikowane geograficznie.
  4. Jeśli chcecie szybko poznać najważniejsze spółki z branży miedziowej, zajrzyjcie do portfeli omówionych przeze mnie ETF-ów (głównie COPX). W tzw. TOP10 znajdziecie globalnych liderów.
  5. Jeśli nie chcecie inwestować w zagraniczne spółki miedziowe, prawdopodobnie jedyną opcją będzie zakup akcji KGHM Polska Miedź. Nie jest to niestety najlepsze rozwiązanie, gdyż w porównaniu do innych wiodących spółek miedziowych, KGHM wypada słabo. Zapewne spory wpływ na kiepskie wyniki firmy ma duży udział skarbu państwa w jej akcjonariacie. Czytaj – firma przynosi zyski, na których politycy chętnie kładą swoją łapę.

Tabela podsumowująca

W poniższej tabeli umieściłem wszystkie fundusze omówione w artykule. Mam nadzieję, że ułatwi Wam ona samodzielne porównanie i wybór konkretnego instrumentu w razie potrzeby.

ETFY, ETF, surowce, inwestowanie w surowce, spółki surowcowe, sektor wydobywczy, surowcówka,
Opracowanie własne

Podsumowanie

Jak sami widzicie, sposobów na zainwestowanie w miedź jest dużo, natomiast diabeł jak zawsze tkwi w szczegółach. Pisząc ten artykuł, moim celem było przygotowanie dla Was użytecznej listy aktywów, które następnie będziecie sami mogli przeanalizować, aby przygotować się do inwestycji.

Moim zdaniem nadchodzące lata będą bardzo dobre w wykonaniu miedzi. Obecnie notowania tego metalu powracają do poziomu, o którym wspominałem omawiając ostatnie wybicie na miedzi. Niewykluczone, że w kolejnych tygodniach rząd Chin zdecyduje się podjąć kolejne kroki w celu stymulowania gospodarki. Byłby to dodatkowy bodziec od strony popytowej, przemawiający za wzrostami cen miedzi. Na chwile obecną kluczowe są jednak czynniki podażowe, czyli wszystko to, co wpływa na ograniczoną dostępność metalu na rynku.

Na koniec zachęcam do dyskusji w komentarzach, gdzie systematycznie zamieszczam podsumowania dotyczące wybranych surowców.

Konrad Pietruszka

Konrad Pietruszka

Artykuły autora

Wciąż dążymy do tego, aby sekcja komentarzy była możliwie jak najbardziej wygodna w użytkowaniu i miała wiele praktycznych funkcji. Już niebawem chociażby wklejanie wykresów czy grafik stanie się dużo bardziej intuicyjne. Do tego czasu możecie publikować obrazy na 3 sposoby:

  • poprzez wklejenie linku do grafiki w treści komentarza,
  • poprzez skopiowanie pliku ze swojego komputera (na zasadzie ctrl+c i ctrl+v), 
  • poprzez skopiowanie i wklejenie wycinka ekranu (korzystając np. z Narzędzie Wycinanie) na Windows.
90 komentarzy
Najnowsze
Najstarsze Najwyżej oceniane
Informacji zwrotnych
View all comments
Marta So
Marta So(@marta-so)
25 dni temu

Fakt, że Chiny triumfują w zestawieniu wynika również z tego, że inwestują one w kopalnie miedzi w Republice Konga. Co ciekawe, miliardowe inwestycje chińskich firm w afrykańską infrastrukturę uzależnione są od cen miedzi. 

W zaktualizowanym w tym roku kontrakcie spółki joint venture Sicomines (68% udziałów – Chiny, 32% – Kongo) czytamy:

„Jeśli cena miedzi wzrośnie o co najmniej 50% z 8 000 dolarów za tonę, 30% dodatkowych zysków osiągniętych na tych warunkach zostanie przeznaczone na finansowanie dodatkowej infrastruktury” 

„Strony rozumieją i akceptują, że Sicomines zaprzestanie finansowania projektów infrastrukturalnych w przypadku, gdy cena miedzi spadnie do 5200 dolarów za tonę lub mniej”.

https://www.mining.com/web/congos-7-billion-infrastructure-deal-with-china-will-depend-on-copper-prices/

KAROLBE
KAROLBE(@karolbe)
3 miesięcy temu

Dziekuje panie Konradzie, bardzo przyjemny tekst. Pozdrawiam

Ostatnio edytowano przez KAROLBE
Krzysztof De
Krzysztof De(@krzysztof-de)
3 miesięcy temu

Panie Konradzie, czy można spodziewać się podobnego artykułu nt. metali ziem rzadkich?

Ostatnio edytowano przez Krzysztof De
Adam_wie
Adam_wie(@adam_wie)
3 miesięcy temu

Bardzo dobry artykuł. Dobrze wyjaśnione jak zainwestować 5% portfela

Ostatnio edytowano przez Adam_wie
janwar1
janwar1(@janwar1)
3 miesięcy temu

Tymczasem wiadomo – bo takie dane publikuje ten sam GUS – że średnio rzecz biorąc, mężczyźni żyją krócej od kobiet. Są więc w dwójnasób poszkodowani przez państwo, bo nie dość, że po świadczenie z ZUS-u mogą się zgłosić 5 lat później niż kobiety, to jeszcze tracą na kluczowym przeliczniku, jakim jest oczekiwana dalsza długość trwania życia.

https://www.bankier.pl/wiadomosc/Pokazano-tablice-w-ktorych-zapisane-sa-wasze-emerytury-8718213.html

—-śr. życia kobiet 81 lat- śr, pobieranie emeryt. przez kobiety 82 lata,

śr. Zycia mężczyzn 73 lata- śr czas pobierania emeryt. 83 lata

coś tu się nie spina?

Ostatnio edytowano przez janwar1
supermario
supermario(@supermario)
3 miesięcy temu

Dywersyfikuj swój portfel, flash crash możliwy bez sygnału ostrzegawczego – ostrzega JPM
Dywersyfikuj swój portfel, flash crash możliwy bez sygnału ostrzegawczego – ostrzega JPM Przez Investing.com

Ostatnio edytowano przez supermario
jsc
jsc(@jsc)
Odpowiedź do  supermario
3 miesięcy temu

Faktycznie… na Firefoxie działa. Ale za to nie działa w Power, a w Brave trzeba wyłączyć osłony. Na to wychodzi, że te wykresy nie lubią się adblokami.

Ostatnio edytowano przez jsc
jsc
jsc(@jsc)
Odpowiedź do  jsc
3 miesięcy temu

Chyba się zgadzamy, że raczej nie grozi nam dezinflacja… to skąd miałyby się brać te obniżki? Z fatalnego stanu gospodarki USA? Po rynku pracy tego nie widać…

Ostatnio edytowano przez jsc
jsc
jsc(@jsc)
Odpowiedź do  jsc
3 miesięcy temu

Czyli co? W 2008 trzymali najwyższe ratingi do końca, a teraz dają sygnał do epickiego shorta… bez sygnału ostrzegawczego.

Ostatnio edytowano przez jsc
Solarsoul
Solarsoul(@solarsoul)
3 miesięcy temu

Rządy PO-PIS przez ostatnie lata – widać jak nasza siła nabywcza spada. Kanał wzorowy, książkowy, aż się nie chce wierzyć 🙂 Dobry moment do pewnych inwestycji teraz …

Ostatnio edytowano przez Solarsoul
supermario
supermario(@supermario)
3 miesięcy temu

Fotowoltaika znów nie działała. Pierwsza taka sytuacja w historii
Do wyłączeń elektrowni słonecznych dochodzi ze względu na fakt, że w naszym systemie mamy za dużo energii, a nie ma możliwości wyłączania konwencjonalnych elektrowni węglowych. Z perspektywy społeczeństwa nie jest to sytuacja korzystna – nie wykorzystujemy czystej energii, która mogłaby zostać wyprodukowana bez ponoszenia dodatkowych kosztów paliwa.

Co więcej, właściciele wyłączanych elektrowni słonecznych mają prawo oczekiwać rekompensat za wprowadzone ograniczenia. Wysokości zwracanych kosztów nie są określone, lecz właściciele wyłączanych farm fotowoltaicznych mają prawo wnioskować o odzyskanie kosztów w wysokości utraconych przychodów z tytułu zarządzonej redukcji generacji.”

Fotowoltaika znów nie działała. Pierwsza taka sytuacja w historii (benchmark.pl)

Czyli po raz drugi będzie fotovoltaika dotowana przez konsumentów.

Ostatnio edytowano przez supermario
gasch
gasch(@gasch)
Odpowiedź do  supermario
3 miesięcy temu

To zamontuj PV i nie marudź.
Ja dotuję emerytów, rencistów, urzędników, górników, bezrobotnych i nie marudzę.
Nie mam jednak skrupułów skorzystać z możliwości jakie daje mi system, np. z PV.
Właściciele dużych elektrowni podpisali umowy z firmami energetycznymi, jeśli te w firmy nie wywiązują się z umów to oczywistym jest, że muszą zapłacić odszkodowania.

Ostatnio edytowano przez gasch
supermario
supermario(@supermario)
Odpowiedź do  gasch
3 miesięcy temu

Czyli ludzie mają montować więcej paneli , żeby nadprodukcja była jeszcze większa , a w związku z tym Energetyka ( czyli my wszyscy ) płaciła większe kary. Supermario nikomu nie zazdrości posiadania PV , tylko zwraca uwagę na problem , który należy rozwiązać także dla dobra tych co już PV mają zamontowaną.

Ostatnio edytowano przez supermario
jsc
jsc(@jsc)
Odpowiedź do  Konrad Pietruszka
3 miesięcy temu

Obniżki stóp są mocno niepewne, więc wstawienie ich do tego zestawienia jest jakby na wyrost. A po za tym całkiem nie dawno się dowiedziałem przypadkiem, że ciekawy byłby wykres stosunku poziomów rezerw dolarowych banków centralnych nonUSA do długu USA… https://nowakonfederacja.pl/nadchodzi-koniec-dolara-a-to-oznacza-koniec-prymatu-usa/
(…)Od roku 2010 pomimo rosnącego zadłużenia Stanów Zjednoczonych nie rosną rezerwy banków zagranicznych w USD(…)
Z tego cytatu wynikają 2 ważne sprawy:

  • tak na prawdę kryzys z 2008 nie skończył się do tej pory
  • zachiął się (…)eksport inflacji(…)
Ostatnio edytowano przez jsc
jsc
jsc(@jsc)
Odpowiedź do  jsc
3 miesięcy temu

Równie ważna sprawa co spostrzeżenia na temat postu jest jedna kwestia techniczna. Ja tych wykresów po prostu nie widzę.

Ostatnio edytowano przez jsc
jsc
jsc(@jsc)
Odpowiedź do  jsc
3 miesięcy temu

(…)Czyli po raz drugi będzie fotovoltaika dotowana przez konsumentów.(…)
Jak fajnie, że PGG przynosi zyski.

Ostatnio edytowano 3 miesięcy temu przez jsc
coci
coci(@coci)
3 miesięcy temu

Polscy klienci mBanku będą płacili więcej m.in. za wypłatę gotówki z niektórych bankomatów. Podwyżki nie dotyczą jednak klientów pochodzących z Ukrainy. Bank tłumaczy się decyzją KNF.

https://kresy.pl/wydarzenia/wzrost-oplat-w-mbanku-nie-dotyczy-ukraincow-bank-tlumaczy-to-decyzja-knf/

Kto trzęsie tym słoikiem?

Ostatnio edytowano przez coci
TeQ
TeQ(@teq)
3 miesięcy temu

Alternatywne sposoby inwestowania w miedźcomment image

Ostatnio edytowano przez TeQ
Solarsoul
Solarsoul(@solarsoul)
Odpowiedź do  TeQ
3 miesięcy temu

Współcześnie można też zainwestować w naszą polską Melodikę i przewody z linii Purple Rain, które przebijają jakością zagraniczne dziadostwo 😉 

Ostatnio edytowano przez Solarsoul
Kyle
Kyle(@kyle)
3 miesięcy temu

Szwajcarskie banki zaczęły zamykać konta klientów posiadających obywatelstwo terrorystycznej Rosji.

https://www.onet.pl/biznes/biznesalert/szwajcarskie-banki-zamykaja-konta-rosjan/d4kvyyt,30bc1058

Brukselski think tank Eurointelligence ostrzega, że nadchodzi kryzys europejskiego modelu socjalno-politycznego.

nadmierne deficyty budżetowe we Francji i we Włoszech, które w 2024 r. wynoszą odpowiednio ponad 7 i ponad 5 proc. PKB. Wynikają one z braku wzrostu gospodarczego, który jest niezbędny do utrzymania europejskiego modelu socjalnego.

https://businessinsider.com.pl/gospodarka/w-brukseli-ostrzegaja-przed-nadchodzacym-kryzysem-bedzie-mial-inny-wymiar/8qslsfg

Ostatnio edytowano 3 miesięcy temu przez Kyle
janwar1
janwar1(@janwar1)
3 miesięcy temu

Siły Zbrojne Wielkiej Brytanii nie są gotowe na wojnę z Rosją. W razie konfliktu, „Wielka Brytania nie mogłaby bronić się dłużej niż dwa miesiące” – poinformowali byli szefowie obrony tego kraju. Wojskowi jak i politycy zgadzają się, że angielska armia wymaga większego wsparcia finansowego.
Czytaj więcej na https://wydarzenia.interia.pl/zagranica/news-byli-ministrowie-nie-maja-zludzen-kraj-nie-jest-gotowy-na-ro,nId,7415749#utm_source=paste&utm_medium=paste&utm_campaign=chrome

Ostatnio edytowano przez janwar1
janwar1
janwar1(@janwar1)
3 miesięcy temu

Czego chcą Tusk i spółka? Kaczyński: „Odbudowania układu niemiecko-rosyjskiego, w którym będziemy strefą szarą”

„To, co się dzieje, jest naprawdę fatalne i służy interesom obcych państw. Pewne decyzje personalne pokazują coś, co ma na celu odbudowanie układu niemiecko-rosyjskiego, w którym będziemy strefą szarą”

https://niezalezna.pl/polityka/rzad/chce-chce-tusk-i-spolka-kaczynski-odbudowania-ukladu-niemiecko-rosyjskiego-w-ktorym-bedziemy-strefa-szara/514406

Ostatnio edytowano przez janwar1
supermario
supermario(@supermario)
3 miesięcy temu

Napięcia w Zjednoczonej Prawicy. Włamanie do domu Zbigniewa Ziobry!! Następna będzie Konfederacja

Napięcia w Zjednoczonej Prawicy. Włamanie do domu Zbigniewa Ziobry!! Następna będzie Konfederacja (youtube.com)

Ostatnio edytowano przez supermario
Krzysztof Miazga
Krzysztof Miazga(@krzysztofitt)
Editor
Odpowiedź do  supermario
3 miesięcy temu

Zwracam uwagę, że na nowym blogu jest możliwość odpowiedzi na poszczególny wątek. Serdecznie namawiam, aby właśnie w taki sposób zamieszczać swoje uwagi na poszczególne komentarze.

Ostatnio edytowano przez Krzysztof Miazga
lenon
lenon(@lenon)
Odpowiedź do  Krzysztof Miazga
3 miesięcy temu

OK. Tak to powinno działać. Trzeba tylko uruchomić powiadomienia.

Ostatnio edytowano przez lenon
JC_Reloaded
JC_Reloaded(@jc_reloaded)
Odpowiedź do  supermario
3 miesięcy temu

17~30% to nie jest nic. Nie musi nam się to podobać, ale chociaż bądźmy precyzyjni.

Ostatnio edytowano 3 miesięcy temu przez JC_Reloaded
Riff
Riff(@riff)
Odpowiedź do  JC_Reloaded
3 miesięcy temu

Ja tu widzę 9, i to tych faktycznie najważniejszych:

https://skrotpolityczny.pl/100-konkretow/

Ostatnio edytowano przez Riff
janwar1
janwar1(@janwar1)
Odpowiedź do  supermario
3 miesięcy temu

Tusk zniszczy Polskę , co odbije się również na takich jak lenon.

Ostatnio edytowano przez janwar1
janwar1
janwar1(@janwar1)
Odpowiedź do  supermario
3 miesięcy temu

Bandyterka niemieckiego Tuska

Ostatnio edytowano przez janwar1
janusz_biznesu
janusz_biznesu(@janusz_biznesu)
3 miesięcy temu

’@krypto

ETFy na Bitcoina znowu zaczęły odnotowywać napływ kapitału. W zeszłym tygodniu kapitał uciekal od krypto, a wczoraj napłynęlo aż 400 mln usd.

Ostatnio edytowano przez janusz_biznesu
lenon
lenon(@lenon)
3 miesięcy temu

 supermario

Supermario przypuszcza , że użył skrótu myślowego. Oczywiście , że się da ale bez dobrego ocieplenia ścian , stropów i podłogi , bez dobrej stolarki , wymiany grzejników na pracujące w parametrach pompy itd. od rachunków za prund głowa zaboli.

Bzdura.
Każdy budynek posiada swoje zapotrzebowanie na energię cieplną. Nie ma to znaczenia czym go ogrzewasz.
Jeżeli ma on np. zapotrzebowanie na poziomie 16000 kWh na energię cieplną musisz spalić dla jego pokrycia 4,4 tony węgla przy sprawności kotła 50%. Wyższe sprawności średnio sezonowo w zasadzie się nie zdarzają.
Pompa ciepła przy temperaturze zasilania 45 stopni, co starcza przy 99% zjebanych energetycznie budynków w Polsce zużyje 6000 kWh prądu. Ta prawidłowść ma zastosowanie do każdego budynku na świecie.
Jak czytam takie brednie które wypisujesz i wklejasz to mi się scyzoryk w kieszeni otwiera.
Jak zrobisz tą całą termomodernizację, to spalisz 2.2 tony wungla, a rachunek za prund przy pompie ciepła wyjdzie Cię za 3000 kWh.
Jak płaciłeś za prund 1000 PLN rocznie, to zapewne nogą się przeżegnasz jak nagle przyjdzie Ci płacić 8000, ale za wungel nie zapłacisz ani grosza. Takie przyzwyczajenie w Polsce, że za wungel to trza płacić, a za prund to jak to tak 8k, przeca to oszustwo jakieś jest.

Ostatnio edytowano 3 miesięcy temu przez lenon
supermario
supermario(@supermario)
Odpowiedź do  lenon
3 miesięcy temu

Pompa ciepła przy temperaturze zasilania 45 stopni, co starcza przy 99% zjebanych energetycznie budynków w Polsce zużyje 6000 kWh prądu. Ta prawidłowść ma zastosowanie do każdego budynku na świecie.”

No super . Szanowny lenon zarzuca dr. Ozdykowi , że ględzi bez odniesień , a sam czyni to samo. 6000 kWh dla jakich budynków , jakiej powierzchni , przy jakiej temperaturze w pomieszczeniach , za jaki okres ?

” Takie przyzwyczajenie w Polsce, że za wungel to trza płacić, a za prund to jak to tak 8k, przeca to oszustwo jakieś jest.”

Szanowny lenon niech powie to emerytom i zarabiającym po 3k na rękę i przestanie postrzegać świat ze swojego aktualnego dobrostanu. Supermario po takich wpisach domniemuje , że Szanowny lenon płaci swoim pracownikom grubo powyżej średniej krajowej. Supermario ocieplił jeszcze raz dom , wymienił stolarkę i pompę też założy ,
ma jednak także na względzie ludzi , których na to nie stać.

Ostatnio edytowano przez supermario
lenon
lenon(@lenon)
3 miesięcy temu

ZIT

Da się włączyć powiadomienia o odpowiedziach na posty?
Jeżeli ktoś odpowie na mojego posta z poprzednich artykułów na 100% tego nie zauważę.
Jeżeli ktoś odpowie w tym artykule, żeby to zobaczyć , trzeba otwierać ręcznie każdy wątek.
To jest bardzo uciążliwe.

Ostatnio edytowano przez lenon
gasch
gasch(@gasch)
Odpowiedź do  lenon
3 miesięcy temu

Popieram, wątkowanie niby fajne a jednak nie do końca się sprawdza.

Ostatnio edytowano przez gasch
gasch
gasch(@gasch)
Odpowiedź do  lenon
3 miesięcy temu

Glapa finansował deficyt i za to wyleci. Być może jest również przeszkodą we wprowadzeniu euro.
Zresztą, prędzej czy później musimy wybrać euro albo rubel. Wolisz rubla?

Ostatnio edytowano przez gasch
janwar1
janwar1(@janwar1)
Odpowiedź do  lenon
3 miesięcy temu

 Nie można rozliczać kogoś z obietnic, których się nie oczekiwało.
Tak robią tylko świnie odrywane od koryta.

——Bardzo dobitnie określiłeś charakter swojej osobowaści i to że w swoim biznesie też tak postępujesz z ludżmi jak Tusk.
Obiecywać i oszukiwać -to twoje motto?

Ostatnio edytowano 3 miesięcy temu przez janwar1
lenon
lenon(@lenon)
3 miesięcy temu

 Riff

Lenon, Twoim/Waszym problemem elektroatu KO jest to, że teraz to już nie ma żadnych zobowiązań wyborczych, nie ma żadnego wstydu za to, że ze 100 konkretów zrealizowano jedynie pigułkę po. Dla Was nie jest w ogóle ważna Polska, tylko odsunięcie PiS od władzy i tutaj leży największy problem. Ja też się z tego cieszę, nawet bardzo, no ale chyba powinny być jakieś granicę tego absurdu. Podejrzewam, że Polacy za 4 lata nie dadzą się już na to nabrać, o ile nie zostaniemy zaciupani w jakiś pokojowych protestach, bo tak działa ta władza.

Wydaje Ci się. Ja nie mam żadnego problemu. Musiałbym być idiotą, żeby myśleć, że te 100 konkretów zostanie zrealizowane w 100 dni. Ja poza może kilkoma, nawet ich nie znałem i mnie to w ogóle nie interesowało. Ja nawet nie głosowałem na PO.
Polska natomiast jest dla mnie bardzo ważna, dlatego serce mi krwawiło jak widziałem jak PiS niszczy mój kraj. Ja sobie nic nagle nie ubzdurałem. Znam tą wsiową pisią mentalność od początku lat 90-dziesiąych i od tego czasu jestem uważnym obserwatorem sceny politycznej. Swego czasu byłem nawet jej czynnym uczestnikiem i poznałem ją od podszewki.
Dla mnie nie istniała nigdy, ani nie istnieje żadna partia , która reprezentuje mój światopogląd i w większości reprezentuje moje poglądy. PiS jest całkowitym przeciwieństwem tego czego mógłbym oczekiwać po moich reprezentantach. Ja jestem faktycznym wolnościowcem, liberałem w każdym możliwym aspekcie. PiS natomiast to gospodarczy socjaliści wdrażający w życie idee centralnego sterowania z dominującą rolą państwa w gospodarce i przy tym skrajni konserwatyści kulturowi nie mający nawet minimum szacunku do drugiego człowieka.
To pierwsza formacja w dziejach Polski od Mieszka I, która zamachnęła się na wyroki sądów, kwestionując je i ich nie wykonując. Maliniak posuną się nawet do ukrywania pospolitych przestępców, skazanych prawomocnym wyrokiem.
Każda inna partia, która by to nie była w większym stopniu reprezentuje moje przekonania niż pisia wizja mojego kraju.
Na obecnym etapie oczekuje od władzy, że złodziei i łapowników wywlecze na światło dzienne i postawi ich przed wymiarem sprawiedliwości. Tego samego oczekiwałem po poprzednikach. Niestety się nie doczekałem.
Wracając do granic absurdu. Nie można rozliczać kogoś z obietnic, których się nie oczekiwało.
Tak robią tylko świnie odrywane od koryta.
Osobiście jestem zwolennikiem wprowadzenia do kodeksu karnego przestępstwa oszustwa wyborczego. Kto nie dotrzymał obietnicy idzie pierdzieć w pasiak. Wtedy mamy równe zasady gry z korzyścią dla wyborcy. Teraz też są równe zasady. Każdy może kłamać, ale korzyść wyciąga tylko kłamca.

Ostatnio edytowano przez lenon
supermario
supermario(@supermario)
Odpowiedź do  lenon
3 miesięcy temu

Każda inna partia, która by to nie była w większym stopniu reprezentuje moje przekonania niż pisia wizja mojego kraju.”

Nawet partia Razem ?

Ostatnio edytowano przez supermario
lenon
lenon(@lenon)
Odpowiedź do  supermario
3 miesięcy temu

Tak. Ich postulaty wolności kulturowej pokrywają się z moimi. W pisiej rzeczywistości nie pokrywa się nic.
W Konfederacji np. spojrzenie na gospodarkę jest mi bliskie, choć jakby spytać Mentzena o prywatyzację sieci przesyłowych, policji, urzędów, straży pożarnej i kopalni to by się zapewne pultał i wyszedł by z niego socjalista.

Ostatnio edytowano 3 miesięcy temu przez lenon
Riff
Riff(@riff)
Odpowiedź do  lenon
3 miesięcy temu

Musiałbym być idiotą, żeby myśleć, że te 100 konkretów zostanie zrealizowane w 100 dni

Zgadza się, ale chyba nikt nie myślał, że po 100 dniach nie zostanie zrobione praktycznie nic, a czołowi politycy będą wypierać się własnych słów, które wcześniej publicznie wypowiadali. „Jak Cię złapią za rękę, to mów, że to nie Twoja ręka”. Podejrzewam, że 98% ludzi nie wie, co jest w tych konkretach (ja też), bo dla nich konkrety to były te, które wprost uderzają ich po kieszeniach – beznyzna po 5 zł – miała być to jedna decyzja, dobrowolny ZUS „Gwarantujemy dobrowolny ZUS” – czyli nagle… wakacje od ZUSu, 60 tys. kwota wolna od podatku – KO głosowało przeciwko własnej obietnicy wyborczej i jeszcze to pałowanie rolników…

Żeby było jasne, ja też się cieszę, że PIS tracił władzę (piszesz w ten sposób jakbyś myślał, że ich popieram), mnie tylko dobija to, że wpadliśmy z deszczu pod rynnę… szkoda tej Polski…

Ostatnio edytowano przez Riff
lenon
lenon(@lenon)
Odpowiedź do  Riff
3 miesięcy temu

Ja tam nie chcę bronić żadnych polityków, ale to akurat utkwiło mi w pamięci. Nawet obalałem tu ten mit.
Dobrowolnego zusu nikt nie obiecywał. Tym bardziej PO. Hołownia z Kamyszem obiecywali wakacje od zus.
Wklejałem tu ich wypowiedzi z okresu przed wyborami. Oderwani od koryta cynicznie to przekręcili za pomocą TVPiS i ordynarnej propagandy.
Nie wiem jak jest z innymi obietnicami, nie śledzę tego, ale jeżeli nawet Ty łyknąłeś propagandę, to nie jestem do końca pewien co tam jeszcze jest w tym przekręcone.

Ostatnio edytowano przez lenon
Riff
Riff(@riff)
Odpowiedź do  lenon
3 miesięcy temu

Tak tak, tylko szkoda, że internet nie zapomina. Na plakatach też wisiało „Gwarantowany dobrowolny ZUS” – bez żadnych gwiazdek i przypisów, konfederaci pokazywali to nawet na mównicy sejmowej.

https://wolnemedia.net/trzecia-droga-klamie-ze-co-innego-obiecywala/

No ale teraz idąc Twoja logiką, tylko idiota mógłby w to uwierzyć…

Ostatnio edytowano przez Riff
lenon
lenon(@lenon)
Odpowiedź do  Riff
3 miesięcy temu

Jeżeli faktycznie całą kampanie mówili o dobrowolnym zusie, a potem tuż przed wyborami zmienili swój program, to są oszustami. Osobiście nigdy nie słyszałem o dobrowolnym zusie. Widziałem natomiast w telewizorze Kosiniaka we wrześniu, który mówił o tej koncepcji po zmianie.

Ostatnio edytowano przez lenon
robster
robster(@robster)
3 miesięcy temu

Czy któryś z tych ETF jest na XTB?

Ostatnio edytowano przez robster
pkrzyskowski
pkrzyskowski(@pkrzyskowski)
Odpowiedź do  Konrad Pietruszka
3 miesięcy temu

W takim razie gdzie można zakupić skoro nie na xtb ?

Ostatnio edytowano przez pkrzyskowski
m.kasjaniuk
m.kasjaniuk(@m-kasjaniuk)
Odpowiedź do  Konrad Pietruszka
3 miesięcy temu

Tylko na Exante i DIF jest duża bariera wejścia. 🙁

Ostatnio edytowano przez m.kasjaniuk
jsc
jsc(@jsc)
3 miesięcy temu

Pomijając część oficjalną to nowa wersja bloga zaczęła od artykułu o deficycie ropy, a teraz krótko póżniej wjechał deficyt miedzi… a w tle wojny na Ukrainie mamy ataki na tamtejszą energetykę co też wpływa na europejski rynek prądu, a jakby było tego mamy w ostatnim tygodniu zaliczyliśmy na osprzęt naziemny największego magazynu w Europie. To powinno mieć oczywisty na ceny co tu poniekąd jest omawiane… ale to jest spojrzenie wycinkowe, a pojawia się pytanie co z całokształtem, czyli co z inflacją?

Ostatnio edytowano 3 miesięcy temu przez jsc
jsc
jsc(@jsc)
Odpowiedź do  jsc
3 miesięcy temu

PS. Pamiętajmy, że Niemcy redukują moce w węglu brunatnym, a w 2026 zaczniemy zabawę z Turowem…

Ostatnio edytowano przez jsc
Dante
Dante(@dante)
3 miesięcy temu

Wygląda na to, że po niedawnym FOMC w końcu USD i obligacje weszły w peg, a złoto w peg z akcjami. Zatem goldilock economy dobiegło końca. Czas pokaże czy nadchodzi układ pod recesję, ale USD i UST są relatywnie tanie – zwłaszcza, że w tym roku to Eurostrefa (oraz Polska) ma więcej powodów do cięcia stóp procentowych niż USA, co powinno powodować aprecjację USD.

Ostatnio edytowano przez Dante
Dante
Dante(@dante)
Odpowiedź do  Dante
3 miesięcy temu

Akcje i złoto

Ostatnio edytowano przez Dante
janwar1
janwar1(@janwar1)
3 miesięcy temu

Glapiński przeszkodą do wprowadzenia w Polsce euro? Kuźmiuk: Stąd wniosek o postawienie go przed Trubynałem

Najprawdopodobniej chodzi o to, żeby wprowadzić nas do strefy euro

https://niezalezna.pl/polityka/glapinski-przeszkoda-do-wprowadzenia-w-polsce-euro-kuzmiuk-stad-wniosek-o-postawienie-go-przed-trubynalem/514354

Ostatnio edytowano przez janwar1
TeQ
TeQ(@teq)
Odpowiedź do  janwar1
3 miesięcy temu

Czesi mają CZK i jak to wyszło?comment image

Ostatnio edytowano 3 miesięcy temu przez TeQ
JC_Reloaded
JC_Reloaded(@jc_reloaded)
Odpowiedź do  TeQ
3 miesięcy temu

Chyba chodziło Ci o wieloletni wykres a nie z jednego dnia, prawda?
EUR/CZK vs EUR/PLN – 20y

Ostatnio edytowano 3 miesięcy temu przez JC_Reloaded
Czyztak
Czyztak(@czyztak)
3 miesięcy temu

Jeśli chodzi o popyt to dziką kartą mogą być Indie, które w zakresie rozbudowy infrastruktury energetycznej i przemysłowej znajdują się w porównywalnym miejscu do Chin sprzed 20 lat. Ponadto zapotrzebowanie na miedź może też wynikać nie tylko z (nad)produkcji elektrycznych samochodzików czy paneli, ale bardziej upatrywałbym jej w rozbudowie infrastruktury energetycznej w całej dalekiej Azji. Chcąć zwieksząć produkcje przemysłową Chiny dążą do uniezależnienia się energetycznego stąd inwestycje w elektrownie atomowe czy węglowe. Nowe technologie jak centra danych czy fabryki półprzewodników okazują się niebywale energochłonne, dlatego m.in. sieć eneregetyczna nie jest przystosowana do uruchomienia fabryk nowych technologii w Arizonie czy Teksasie. Popyt na miedź może być z tego powodu ogromny i w USA a nawet w UE, gdzie infrastruktura też w wielu krajach musi zostać rozbudowana.

Podaż miedzi moze doświadczyć turbulencji w krótkim/średnim terminie z powodów wymienionych w artykule, można jednak dodać, że póki co deficyt pierwotny miedzi został uzupełniony przez upłynnienie zapasów zwiększonych w 2023 na gięłdach LME, Comex czy Shanghaju. W dłuższym terminie podaż prawdopodobnie wzrośnie, na co wskazują wypowiedzi Roberta Friedlanda o odkryciu nowych znaczących złóż przez jego Ivenhoe Mines w DRC. Kongo już teraz eksportuje więcej miedzi niż Peru. Do tego Friedland mówi, że Ivenhoe opracował nową bardziej efektywną technologię wydobycia która ma zmienić sposób wydobycia rudy.

Co ciekawe kiedy nasz KGHM zaliczą roczne minima amerykańskie Freeport McMoran, Southern Copper czy Teck Resources blisko rocznych szczytów a nawet ATH w przypadku tego drugiego.

Ostatnio edytowano przez Czyztak
Czyztak
Czyztak(@czyztak)
Odpowiedź do  Konrad Pietruszka
3 miesięcy temu

Dziękuję za odpowiedz. Historia wskazuje (Japonia z przełomu 19 i 20 wieku, czy właśnie Chiny ostatnio), że rozwój pretendentów do mocarstwowej roli w świecie jest monitorowany przez hegemona poprzez stwarzanie choćby wyzwań w zakresie pozyskiwania surowców czy handlu morskiego. Indie korzystają z przychylności USA, choć ostatnio zaproponowały, że za ropę chciałyby pracić Rosji w rupiach, a w ostatnich dniach odmówiły przyjmowania rosyjskiej ropy, więc umiejętność wywierania wpływu przez USA na państwa sojusznicze pozostaje znaczna.

Ostatnio edytowano przez Czyztak
supermario
supermario(@supermario)
3 miesięcy temu

Rynek sztuki w okupowanej Warszawie

„W okupowanej Warszawie, choć trudno sobie to wyobrazić, funkcjonował rynek sztuki. Handel odbywał się przede wszystkim w okolicy ulic Mazowieckiej i Kredytowej, gdzie mieściły się najważniejsze antykwariaty: Skarbiec, Miniatura, Krynolina i Biały Kruk. Poszczególne firmy specjalizowały się w handlu obrazami, porcelaną, biżuterią, książkami i meblami.
Miejsca, w których handlowano sztuką, były dla warszawiaków namiastką normalności. Mogli przechodząc obok witryn antykwariatów podziwiać wystawione na nich obrazy. A były to nie byle jakie prace – Matejki, Grottgera, Gersona i innych polskich artystów.
O tym, kto sprzedawał, kto kupował, dlaczego antykwariusze nie oceniali klientów po wyglądzie – opowiadała podczas wykładu zorganizowanego przez Muzeum Narodowe w Warszawie historyczka sztuki, edukatorka Karolina Zalewska. Zapraszamy do relacji z wykładu!”

Miłego oglądania

(6) Facebook

Ostatnio edytowano przez supermario

Powiązane wpisy